Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Самопочистване DPF Филтър - Крома

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Самопочистване DPF Филтър - Крома

    Здравейте,
    От два месеца имам Фиат Крома 1,9мултиджет.
    Чета различни мнения и имам въпрос:
    Когато филтърът се самопочиства има ли някаква индикация на таблото?До момента съм изминал около 3 000 км. и няма такава индикация.
    Означава ли това че филтърът не се е самопочиствал?Може ли да вкара гориво във маслото при положение че не излизала никаква индикация на таблото за самопочистване?
    Маслото видимо е на максимум.
    Ланча Капа 2,0 VIS
    Фиат Крома 1,9 multijet 185 к.с. ремап

    #2
    Няма индикация когато филтъра се самопочиства,аз вече 3-та година карам крома с работещ филтър си е и не съм усетил нито веднъж кога прави регенерация,колеги казват ,че се разбирало,но аз лично не мога да усетя.А относно маслото си следи нивото,ако започне да се покачва,иначе си седи на макс-а и след 10 хил.км. пак си е на макс-а,поне при мен не пада нивото дори и грам.

    Коментар


      #3
      В книжката за моята кола пише, че регенерацията се осъществява без индикация и звуков сигнал, като условията за това са - здрав ДПФ и подходящ режим на каране за самопочистването му.
      Тогава, когато регенерацията не може да бъде напълно осъществена ( в случай на дълго каране в ниски обороти, на малки разстояния с чести спирания и гасене на ДВГ ) светва мигаща индикация, която
      да предупреди водача за неизпълнението на регенерацията. В такива моменти ДВГ не трябва да се гаси ( това са случаите, когато завишената порция гориво може да попадне в картера), а колата трябва да се покара в рамките на 10-15 минути с минимум 2000 об/мин., до действие указано с изгасване на съответния индикатор ( до физическата регенерация на ДПФ). И друго написано в книжката ми, като ВАЖНО, (цитирам по памет): "Ако регенерацията се изпълнява успешно индикаторът няма да светне."...
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        #4
        ntodorov написа: Преглед на мнението
        В книжката за моята кола пише, че регенерацията се осъществява без индикация и звуков сигнал, като условията за това са - здрав ДПФ и подходящ режим на каране за самопочистването му.
        Тогава, когато регенерацията не може да бъде напълно осъществена ( в случай на дълго каране в ниски обороти, на малки разстояния с чести спирания и гасене на ДВГ ) светва мигаща индикация, която
        да предупреди водача за неизпълнението на регенерацията. В такива моменти ДВГ не трябва да се гаси ( това са случаите, когато завишената порция гориво може да попадне в картера), а колата трябва да се покара в рамките на 10-15 минути с минимум 2000 об/мин., до действие указано с изгасване на съответния индикатор ( до физическата регенерация на ДПФ). И друго написано в книжката ми, като ВАЖНО, (цитирам по памет): "Ако регенерацията се изпълнява успешно индикаторът няма да светне."...
        Благодаря за подробният отговор.Разбирам че няма от какво да се притеснявам,докато не светне някаква индикация.Доколкото разбирам гориво в картера може да влезе само при активно почистване/тогава ще светне индикация на таблото/.Още повече че предишният собственик на колата ми каза че след влизане в авариен режим е свалял и почиствал филтъра на ръка механично с препарат преди 6-7 месеца.
        Аз карам Кромата само извънградско и то с доста юркане,да се надяваме че се самопочиства
        Ланча Капа 2,0 VIS
        Фиат Крома 1,9 multijet 185 к.с. ремап

        Коментар


          #5
          Добре де ,ама на някой колега светвала ли му е лампа до сега за неуспешна регенерация или моята лампа е развалена ? Мисля си ,че за 3 години все би трябвало да ми се случи поне веднъж, при условие ,че имам периоди от да кажем 15-20 дена карам колата само градско.

          Коментар


            #6
            Моята я усещам понякога - когато на дълъг път съм включил моментния разход и той от нормалните 6л/100 за десетина минути става 10л/100. Иначе не бих я усетил, и индикация няма никаква.
            Fiat Croma 2.4 Mjet 200hp
            Fiat Croma 1.9 Mjet 150hp
            Alfa Romeo 147 JTD - бивша

            Коментар


              #7
              При мен на Опела е светвала индикацията и съвсем осезаемо двигателя започва да работи неравномерно, като очевидно преообогатява и след около3-4 минути на място почва да пуши бяло (това ако колата е само на място, нарочно я държах така да видя какво ще стане). След което са нужни ~10 минути каране извънградско и спиралата спира да мига. Не е хубаво да се гаси понеже явно при въпросната регенерация се променя режима на работа на двигателя с идеята в генерацията да се вкара дизелово гориво, което при загряването да може да изгори отложените твърди частици.
              Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

              Коментар


                #8
                Е, тя дали лампата е с проблем се вижда при подаване на контакт. Сигурно и компютърът ще писне.
                На мен ми се е случвало веднъж да ми светне. Покарах с 60 на 2000 оборота, както си спомних, че пише в книжката и си угасна след 3-4 мин. Иначе се усеща тая пущина, като се регенерира. Понякога имам чувството, че двигателя дъвче камъни направо. Зимата честичко - карам градско на къси разстояния. Откак се е стоплило не съм я усещал.
                браво 1,6/90 - 09 г.

                Коментар


                  #9
                  Филтърът за твърди частици (на английски: Diesel particulate filter, съкратено DPF) е система за дизелови двигатели, която служи за отделяне на дизеловите сажди от изгорелите газове.
                  Тъй като с времето филтърът се запълва, често той е покрит с катализаторен слой от благородни метали, който позволява т.нар. регенериране. При пасивното регенериране, в присъствието на катализатора отложените сажди бавно се окисляват до СО2. Този процес протича при температурен обхват от 350-500°С и се извършва непрекъснато, без водачът на превозното средство да предприема някакви особени мерки. При често градско пътуване пасивното регенериране се оказва недостатъчно. Ето защо в този случай на всеки 1000 до 1200 km е необходимо да се управлява превозното средство на по-дълъг път при постоянна скорост, която задейства процеса на активно регенериране. При него температурата на изходящите газове се повишава до около 600°С и като резултат отложените върху филтъра частици директно изгарят.
                  От Уикипедия.

                  Коментар


                    #10
                    Здравейте,
                    Виждам, че темата е стара, но все пак реших да споделя моя "челен" опит с проблема. От три месеца карам Крома 1,9, 150 к.с., автомат и не бях запознат с подробностите около процеса на регенерация на този филтър (никой не ме беше светнал, а и аз не бях проявил нужната "любознателност"). Първите дни когато взех колата ми светна въпросната индикация и аз реших, че това означава начален стадий на задръстване. Случи се така, че ми се наложи да покарам 30 км. извънградско, лампата угасна и аз реших, че всичко е наред. Колата се кара предимно градско, на къси разстояния с често палене и гасене. Така до преди 3 дни, когато индикацията за филтъра светна отново заедно с лампата за маслото, а на дисплея се изписа, че последното трябва да се смени. Тук отново грешка от моя страна - карах колата в града, гасих я пред няколко супермаркета. вечерта седнах, разрових форума, прочетох настоящата тема и разбрах колко глупости съм сътворил. Следващия ден проверих маслото и установих, че нивото е около 1 см. над максимума и мирише на нафта. Наложи се да го сменя отново и майстора ми каза, че ако не мога периодично да я изкарвам извън града, то поне да я "ръчкам" по здраво в градски условия, иначе проблема щял да се повтаря. Естествено най-доброто решение било премахването на ДПФ-а. Надявам се, да бъда полезен на колегите. Поздрави.

                    Коментар


                      #11
                      Здравейте. Ще се възползвам и аз от темата на колегата. Аз също карам крома автомат 150к.с. и ми е интересно какво представлява тази индикация за дпф-а, защото при мен нищо не е светвало на таблото. Относно регенерирациятс на филтъра имам един въпрос. Усещам я по повишения моментен разход, но ако се случи така, че да спра на светофар или някое кръстовище в такъв момент, под колата започва да излиза сив дим. И той излиза някъде от пред. Ако някой има предположения от какво може да е, моля да пише. Сега се сетих и още нещо: на диагностиката ми показва, че средния пробег между регенерациите е 162 км. Мисля, че този пробег е доста малък? Също пише, че в момента дпф-а не е запушен и е на 25 процента.
                      Фиат Крома, 2008г., 1.9 Multijet, 16v, 150 k.c., автоматик.

                      Коментар


                        #12
                        Сивият дим е изгорели сажди, 25% пълен е много добре. За градско каране 162 км не е много ама не е и зле, то тея неща според мен не са много коректно изчислени, но лятото сигурно ще е по малко. На дпф-а най зле му отразява каране на късо и студена, тогава се пълни най бързо и не може да регенерира...

                        Коментар


                          #13
                          Благодаря за отговора. За сивия дим исках да кажа, че излиза не отзад от ауспуха, а някъде изпод двигателя все едно съм се запалил.
                          Фиат Крома, 2008г., 1.9 Multijet, 16v, 150 k.c., автоматик.

                          Коментар


                            #14
                            Благодаря за отговора. За сивия дим исках да кажа, че излиза не отзад от ауспуха, а някъде изпод двигателя все едно съм се запалил.
                            Ако разгледаш тази снимка ще си обясниш защо пуши под колата.Температурата при регенерация е убийствена и всичко по железата обгаря и от там е пушека.За колегата писал горният пост,според мен 25% задръстване са нищо.Погледни на снимката моя на колко е и за инфо след регенерацията падна малко под 16%.Регенерациите ми средно на около 300км.Най добре се чисти ДПФа на път с постоянна скорост около 90—100км,а не както битува някакво мнение да се форсира и държи на обороти.Принудителната регенерация е друго бещо и те върви на 3000 оборота и продължава 12—15минути.Колата ми не е КромаClick image for larger version

Name:	87D14A99-93BC-432E-8C05-62B281839405.jpg
Views:	1
Size:	171,9 KB
ID:	2098823 но ДПФа си е все същият.
                            Fiat Sedici 1.9 MultiJet 120 Hp

                            Коментар


                              #15
                              Тази снимка от диагностиката е при принудителна регенерация, нали-каква е причината?А що се отнася до дима, да съгласен съм, че температурата е висока, но трябва да има масло или нафта по генерацията за да се изпарява и пуши. Иначе, ако всичко става вътре в тръбите и няма някаква нехерметичност, то би трябвало да пуши на изхода, а не около мотора.
                              Последна редакция от gaiska; 04.03.2020, 00:24.
                              Фиат Крома, 2008г., 1.9 Multijet, 16v, 150 k.c., автоматик.

                              Коментар

                              Working...
                              X