Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за Фотоапарат

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за Фотоапарат

    Здравейте колеги,

    Бихте ли могли да ми препоръчате DSLR фотоапарат за начинаещ.
    Много пътувам, обикалям различни места и искам малко да си подобря снимките и спомените.

    Бюджетът с който разполагам е около 1100 лева. Марките към които съм се насочил са: Nikon и Canon

    Моля препоръчайте ми нещо, от вашият опит, което да е с хубави характеристики и добър stock обектив, резолюция, светлинен сензор и приближение. Като за начало ще е само с базовият обектив, а за в бъдеще мисля да взема и други.

    Мерси предварително

    Поздрави.

    --------------------

    #2
    За начинаещ, вземи този, който е най-лек и евтин.
    Иначе, може да видиш тук и да решиш какво да си вземеш.
    Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

    Коментар


      #3
      За такива пари може да намериш добър фотоапарат .
      Освен апарат трябва поне един добър обектив.
      Трябва да го вземеш само ако правиш пари с него а така само да имаш едни добри снимки в компютъра май не ми се вижда
      много рационално .Другото е да може да снимаш с него иначе пак няма да ти върши работата за която си го взел.
      Преди имаше такива кръжоци -курсове .Правихме дори изложби и снимахме филми .
      КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
      Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
      http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

      Коментар


        #4
        Колега, аз съм професионален фотограф, до преди 2-3г снимах сватби и с това си изкарвах част от прехраната. Добре ще е да уточниш какво възнамеряваш да снимаш и в каква осветеност. Така ще мога да ти дам по-адекватен съвет. Защото има разлика в изискванията към оборудването за различните видове фотография.
        Dacia Duster 1.6 4WD

        Коментар


          #5
          https://www.photopavilion.bg/%D0%BF%...5-56G-VR-14092

          Това е един сносен апарат Лично съм ползвал такъв по време на двуседмично пътешествие и съм много доволен. Работи се лесно и снимките са повече от добри за не професионална работа. Лично аз си взех Nikon D5600 и определено съм изключително доволен от качество и резултати предвид моите си изисквания и бих ти го препоръчал, но трябва да заделиш малко повече бюджет. Отделно започни от сега да мислиш за още обективи защото крастата е ужасна... Как да избереш между Nikon и Canon...Лесно хващаш и двата апарата в ръка разглеждаш менюто, поглеждаш през View finder и разбираш дали е твоя апарат...Лично според мен Nikon!!! )) Успех...
          Последна редакция от kiselo; 18.04.2017, 08:49.
          Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
          BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
          BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

          Коментар


            #6
            Nikon задължително, защото за цените на които продават апаратите не можеш да си вземеш по-добър или еквивалентен Canon. Лично, аз като начинаещ си взех Nikon D3300 и дори сега след като напреднах доста с материала още ми върши чудесна работа, само че си взех още 1 обектив за далечно.
            Fiat Bravo II 1.4 16v
            Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
            Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

            Коментар


              #7
              Здравейте,

              Задължително ще си купя още обективи, според това което искам да снимам във времето, но за начало ще е само базовият, пък по нататък ще го мисля. Преди години изкарах курс за фотограф 3-та категория. Но беше 2010 година, снимал съм със всякакви апарати цивфрови и лентови, дори и сам съм проявявал снимки от лента. Но беше преди 7 години и не помня нищо а и най вероятно нещата доста са се променили.

              Добре ще е да уточниш какво възнамеряваш да снимаш и в каква осветеност. Така ще мога да ти дам по-адекватен съвет. Защото има разлика в изискванията към оборудването за различните видове фотография.
              Здравей колега. Както казах, аз обикалям доста и това което снимам предимно са хора, пейзажи и съчетания от двете, човек на близък план и за фон сграда или природа.
              Като обичам по цветните снимки. Също бих искал да снимам и само хора в по близък план (да правя нещо като мини фотосесии на приятелката си)

              Лично, аз като начинаещ си взех Nikon D3300 и дори сега след като напреднах доста с материала още ми върши чудесна работа, само че си взех още 1 обектив за далечно.
              В момента даже точно този апарат е на промоция във eMag за 780 лева. Може ли малко повече информация от личен опит за него.

              --------------------

              Коментар


                #8
                Ако сега спестиш 300лв ще съжаляваш. На същата цена има далеч по-добри апарати които не са DSLR. Нали не мислиш , че само обектива прави апарата добър...
                Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
                BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
                BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

                Коментар


                  #9
                  Ако дадеш пари за фото, а за съшите пари си можел да вземеш DSLR си е чиста набутвация за мен... Какво да вземе вместо D3300? Някоя хибридна Alpha? Или HX на Sony? Взимай D3300с една 35-ца или 50-ка и ше правиш добри снимки... Не всичко е обектив, ама големината на сензора, не можеш д я компенсираш...
                  Fiat Stilo Multi Wagon 1.9JTD 85KW/115к.с. '03 powered by emzo
                  Fiat Punto SX mk2 1.2 44KW/60к.с. '00
                  EX : Fiat Tipo 1.6 i.e DOHC 149C2.046 1585cc. 66KW/90к.с -6250об./мин. - Изповядващ религията FIAT

                  Коментар


                    #10
                    А гледал ли си за мирорлес камери?
                    Доста по-компактни и леки са.
                    Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                    ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                    Коментар


                      #11
                      А гледал ли си за мирорлес камери?
                      Доста по-компактни и леки са.
                      Наистина са по-компактни и леки, но пак ти трябва чанта... Не можеш да ги сложиш в джоба на дънките примерно... А и цената е същата... Даже има системи на доста висока цена... Друг е въпросът за класа им... Иначе за начинаещ Nikon D3*** D5*** Canon 1***D 7**D... Всичко по-нагоре ще е доста трудно за свикване, особено ако досега си снимал със сапунерка... Един твърд обектив на 50мм или 35мм и работата става приятна... Някога си мислех, че няма да свикна без многото зуум, но сега не ми прави впечатление...
                      Fiat Stilo Multi Wagon 1.9JTD 85KW/115к.с. '03 powered by emzo
                      Fiat Punto SX mk2 1.2 44KW/60к.с. '00
                      EX : Fiat Tipo 1.6 i.e DOHC 149C2.046 1585cc. 66KW/90к.с -6250об./мин. - Изповядващ религията FIAT

                      Коментар


                        #12
                        Аз питах неслучайно за това какво ще се снима и на каква осветеност. Защото DSLR апаратите се делят най-общо на два вида-кроп и фулфрейм. Разликата е в размера на матрицата, като най-общо кроп сензора (APS-C) е наполовина по-малък от фулрейма (FF). Ето защо при ниска осветеност фулфрейм матрицата е незаменима-примерно снимане в помещения, църкви, обредни зали и прочие. Разбира се винаги може да се ползва светкавица, но там проблемите са още повече, за да се постигне дифузно осветяване, а не плоска заливаща светлина.

                        От друга страна питах какви обекти ще се снимат. Защото там пък изискванията за обективите са различни. Пейзажите изискват къс обектив, в някои случаи дори "рибешко око". Портретите изискват обектив 50mm или 75mm. Докато снимането на събития като сватби, кръщенета и прочие изисква гъвкаво варио, примерно 18-200мм.

                        Третата част от въпроса е насочена към светлосилата на обективите. Хубавите обективи са светлосилните с нанокристално просветляване на оптичните елементи. Съответно струват една камара пари. Портретната фотография изисква обектив с хубаво "боке". Бокето е фона на снимката, който е зад обекта и е в дефокус (размазан). Една от най-важните характеристики на портретните обективи е колко красив е рисунъка на бокето им. Хубав портретен обектив е Nikkor 50/1,4G. Но само той струва 750лв.

                        Китовите обективи са обикновено пълен боклук. Никон слагат стандартно калпаво варио 18-55, което при по-старите модели дори няма стабилизация. Не съм гледал при новите модели дали китака е стабилизиран. Стабилизацията е важна при снимане от ръка, тъй като редуцира размазването на фокуса от треперенето на ръката.

                        Освен тяло и обектив, ще ти трябва и светкавица с подвижна глава. Аз лично снимам навън със светкавица. Особено полезна е при снимане на пряка слънчева светлина, когато сенките по лицата са остри или в контражур (когато обекта е на ярък фон). Но ползвам "запълване" със светкавицата дори и при дифузно осветление в сянката на някое дърво. А подвижната глава на светкавицата ще ти даде възможност да правиш обемни снимки и в помещения (с бял таван), като я насочваш нагоре и осветяваш обекта дифузно, а не заливащо.

                        За статив няма какво да говоря, просто е задължителен, ако ще се занимаваш сериозно. Но не някой китайски боклук, който се клатурка и пада от вятъра. Ориентирай се минимум към VELBON.

                        Според мен самото тяло не е толкова важно, по-важен е обектива. Дори и най евтиното DSLR тяло с добър обектив, ще може да прави убийствени снимки. От друга страна, дори и Nikon D4 да си купиш, ама с калпав обектив, снимките ще са зле. Моят съвет е да си намериш тяло втора ръка на малко кадри. Хубавото при Никон е, че имат вграден чип-брояч, който не може да се манипулира. И винаги може да разбереш много лесно на колко кадъра е тялото, като отвориш EXIF файла на последната снимка, направена с фотоапарата. Там има поле SHUTTER COUNTER, в което е записано кой номер подред е сработването на затвора, за да се направи тази снимка. Това е важно, защото затворите имат ресурс. На малките модели е около 50хил. кадъра, а на фулфрейм профи телата е 100-150хил. кадъра. Това са ориентировъчни стойности и не означават, че затвора не може да се скапе още на 20хил. или пък не може да изкара няколко пъти повече от предела си.

                        Аз лично за тоя бюджет бих си взел тяло и обектив втора ръка. Примерно Nikon D5100 (5200, 5300) + Nikkor 18-105 VR. Като ще гледам тялото да не е на повече от 10хил. кадъра. И една чисто нова светкавица с TTL-мерене и подвижна глава, за предпочитане Nikon, за да няма проблеми със синхронизациите (но може и Nissin или разни други китайчета, които са по-евтини). Обективът е варио и като за начало ще свърши работа за всякакви цели. А с последствие бих се дооборудвал с качествена "стъклария".
                        Последна редакция от DJPOPA; 19.04.2017, 11:25.
                        Dacia Duster 1.6 4WD

                        Коментар


                          #13
                          И да не пропусна най-важното. За да се получи хубава снимка, най-важното условие е фотографа. Стигало се е до куриози, като например аз с дъртата ми кропка Nikon D40, да правя много по-добри снимки от колеги с фулфрейм D700. Фотография произлиза от гръцките думи "фото" и "графос", т.е. буквално означава "пиша със светлина". Всичко в това изкуство е игра на светлината и умение да осветиш правилно и да уловиш правилно светлината. Ако не седндеш да четеш книжки как става тази работа, ще се разочароваш много бързо, защото DSLR-а ще снима точно като телефона ти. За да се възползваш от пълния му потенциал, трябва да знаеш как. А това го пише по хубавите книги за фотография. Аз лично много харесвам Скот Келби и неговите леко веселяшки написани книги. Добро начало е неговата книжка "Тайните на цифровата фотография", която учи на основните неща. После има и "Цифрова фотография с Фотошоп", която си е бая тухличка... В нета също има много яки видео уроци на водещи фотографи. Но без четене няма да стане, повярвай ми.

                          ПП: Освен всичко, което изписах, има и други много важни неща. Цифровата фотография в 100% от случаите изисква постобработка с графичен софтуер, най-често Фотошоп. Ако искаш да правиш нещата правилно, ще ти трябва добър монитор. Като говорим за добър монитор, забравяме всички с TN матрици и започваме да си говорим за IPS матрици. Там нещата са също сложни. Освен това мониторът трябва да е калибриран хардуерно, за да показва точни цветове. Без калибриран, добър монитор, рискът да направиш снимките си "цветни" клони към 100%.
                          Последна редакция от DJPOPA; 19.04.2017, 03:49.
                          Dacia Duster 1.6 4WD

                          Коментар


                            #14
                            Ами всички дето ги гледаме в темата са с кроп сензор... При Nikon нещата с обективите се подобриха значително... Вече си имат стабилизация на китовия... Имат и не лош обектив 50мм на 1.8 бленда... Бюджетен е, но за начинаещ е доста добре... Кофтито е, че не е приравнен за кроп сензор... Иначе имат и 35мм пак на 1.8 бленда... Цените н обективите в момента е 299 и 399,като по принцип са със 100лв нагоре,но са намалени заради 100 годишнината на Nikon... Иначе дори кроп сензорите се представят доста добре на слаба светлина вече... Новите апарати имат доста добро подтискане на шума, дори при доста високо ISO...
                            Но е ФАКТ, пе само апаратът не стига... Трябва да знаеш какво правиш...
                            Fiat Stilo Multi Wagon 1.9JTD 85KW/115к.с. '03 powered by emzo
                            Fiat Punto SX mk2 1.2 44KW/60к.с. '00
                            EX : Fiat Tipo 1.6 i.e DOHC 149C2.046 1585cc. 66KW/90к.с -6250об./мин. - Изповядващ религията FIAT

                            Коментар


                              #15
                              Колега, сигурен ли си, че тези евтини обективи са с вграден HSM (хипер звуков мотор за автофокус) ? Защото евтините обективи на Nikon са безмоторни в общия случай. А кропките им от бюджетния клас нямат вграден автофокусен мотор. Не знам сега при новите им модели как е, защото те наизвадиха сума ти видове с козметични разлики помежду им, но при старите кропки автофокусен мотор имаше едва при D90, ако не се лъжа. А той хич не беше бюджетен като цена на ново тяло.

                              За този бюджет ще се вземе кропка без автофокусен мотор, така че трябва да се внимава обектива да има вграден такъв. А тези обективи са със сериозна цена и са обозначени с AF-S при Никон и HSM (hyper sonic motor) при Сигма. Като се купува, трябва да се чете внимателно в описанието, за да не се окаже после, че имаме само ръчен фокус.

                              За ISO-то си прав, но кропката го постига не с физически повече светлина върху сензора, а за сметка на агресивно шумоподтискане. Точно то води до замазване на детайла и фотографите го намаляват от настройките, че после става мазало. По-добре да чистиш цифровия шум в някоя специализирана програма, отколкото да оставиш софтуера на апарата да омаже RAW кадъра и да няма оправия после.
                              Последна редакция от DJPOPA; 19.04.2017, 11:25.
                              Dacia Duster 1.6 4WD

                              Коментар

                              Working...
                              X