Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Круиз контрол на Крома

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Проблема с дупката също го реших - ако тръгне листчето ще взема и пластмасата от версията с контрола
    Като видях какви чудеса правят колегите с личния Либра, силно се обнадеждих
    Fiat Croma 1.8 140hp

    Коментар


      #17
      mironov написа: Преглед на мнението
      Проблема с дупката също го реших - ако тръгне листчето ще взема и пластмасата от версията с контрола
      Като видях какви чудеса правят колегите с личния Либра, силно се обнадеждих
      FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

      Коментар


        #18
        Нито двигателя, нито електрониката има общо с Опел, за да пита там.
        Общо взето става и няма проблеми да си сложи каквото иска.
        Нито окачването има нещо общо с Опел....
        1.8 Ecotec няма нищо общо с Opel (GM), затова го карам същия на служебната Зафира. Крома е Сигнум/Вектра, за добро или за лошо. Въпреки това много добър автомобил по мое мнение.

        Petrol engines were supplied by Opel, beginning with the brand new evolution of the Family 1 Ecotec 1.8 L with 140 PS (103 kW), followed by the torquier L850 Ecotec 2.2 L with 147 PS (108 kW). However, the bulk of the sales is represented by Fiat's own Multijet engine, available in three variants 1.9 L with 8 valves and 120 PS (88 kW), 1.9 L with 16 valves and 150 PS (110 kW), and the range topper five-cylinder 2.4 L 20V, with 200 PS(147 kW).
        Последна редакция от PSG; 23.03.2017, 23:06.

        Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

        Коментар


          #19
          Нито окачването има нещо общо с Опел....
          1.8 Ecotec няма нищо общо с Opel (GM), затова го карам същия на служебната Зафира. Крома е Сигнум/Вектра, за добро или за лошо. Въпреки това много добър автомобил по мое мнение.
          За бензинката си прав. Въобще не съм погледнал, че е бензинов, защото такива рядко се срещат.
          Но тук говорим за круиз контрол, който се управлява от електрониката на автомобила, която няма нищо общо с Опел. За това съвета ти да пита там не е на място въобще.
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            #20
            Електрониката не е нито Фиат, нито Опел, разбира се. По спомени горивната система и системата за управление на мотора са Siemens. Идеята ми е, че двигателят е сериен при Опел, а за разлика от Кроми (една, камо ли бензинова, на един милион), Опели с този двигател с лопата да ги ринеш - Астри, Вектри, Зафири, Сигнуми и какви ли още не.
            И масата нямат круиз - служебната ми Зафира също няма, двигателят е едно към едно. Никога не съм се и замислял по въпроса.

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              #21
              Електрониката не е нито Фиат, нито Опел, разбира се. По спомени горивната система и системата за управление на мотора са Siemens. ...
              В грешка си. Тук не говорим за доставчик на конкретен електронен блок, а за логика на работа на системите. И Крома си е Фиат от тази гледна точка. Без значение дали ЕКУ-то е Бош или Сименс, без значение дали изпълнителния възел (двигател) е Опел или Фиат. Управлението на системите е по логика на Фиат, която е доста различна от тази на Опел.
              Дай да се придържаме към естеството на темата, а не да се чудим как да привържем темата с Опел, което както ти казах не става и тия в Опел няма как да му помогнат на човека. Реално тук не трябва помощ като при Опел именно заради разлика в логиката на системите.
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                #22
                Колега, не се чудя как да привържа темата с Опел.
                Давам ти пример - два автомобила - Браво две, двата 1.4 T-Jet, единия 120к.с., другият 150 к.с. И двата купени нови без круиз контрол. 120 к.с. идва с логика за управление, поддържаща автопилот, а при 150 к.с. не става. И не е само при моя случай. А иначе има 150 к.с. мотор с круизконтрол. Тоест чрез препрограмиране на определен електронен модул (или само окабелявне) нещата се получават.
                Не знам дали боди компютъра изпълнява PID-алгоритъма (вероятно), върху който е базиран круиз-контрола или само обира сигналите от лоста и ги праща към ECU по CAN, като ЕCU изпълнява круиз-функцията. Системата според мен е комплексна и функцията би следвало да се заложи и в двата модула. Имам колеги от Visteon, които се занимават с това - ще питам. Ако функцията е на боди-компютъра и само се override-ва сигнала от педала - прав си. В крайна сметка скоростта е пропорционална на сигнала от педала на газта, вече как ще се натоварва/разтоварва мотора съгласно заданието и обратните си връзки - ECU решава. Но най-малкото ECU трябва да знае кой от двата сигнала е активен, следователно да слуша.

                Офтопик: Относно управлението на мотора - едва ли Опел са тръгнали да променят управлението на Multijet, а Фиат на Ecotec. Всеки гледа да интегрира готово решение, за това са и на една платформа. Но щом казваш, склонен съм да се съглася. За бордовете съм напълно съгласен.

                Не твърдя, че съм прав изобщо - не съм се занимавал с препрограмиране на този вид компютри, не разполагам и с необходимата техника, затова насочвам към кръг от хора със същите двигатели, които вероятно могат да помогнат. Може поне да насочат, тъй като единият модул поне е същия.
                Аз ловя бас, че тук едва ли има някой, който се е хващал да прави тази процедура на Крома 1.8, не за друго - колко бензинови 1.8 Кроми има тук? Ако знаеш как се прави интервенцията - сподели, отново казвам - не съм запознат с логиката на системите за управление на този автомобил.
                Последна редакция от PSG; 24.03.2017, 21:18.

                Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                Коментар


                  #23
                  Уоу....
                  Дискусията ми харесва
                  Сега да докладвам за развитието....
                  Лостчето което взех е от дизелова крома преди фейса. Всичко тръгна и сработи
                  Ще се постарая близките дни да направя инструкция за монтажа в първото мнение
                  Трудните моменти са да се набута буксата, защото кабелчето е много късо... (снимката)
                  За щастие всичко сработи без проблеми
                  Явно логиката е налята предварително и само от листчето и кората зависи дали клиента получава екстрата или не....
                  Остана ми само да махна пресования изолационен стереопор от моето капаче (леко е залепен) и да го сложа на другото (явно преди фейса го няма).

                  Click image for larger version

Name:	20170324_221615.jpg
Views:	2
Size:	275,4 KB
ID:	2094463

                  А за опелите.... ми биалетките ми са от вектра ц....
                  Компютрите (софтуера) е различен, но двигателя подава данни и съответно получава инструкции в даден формат, без значение от логиката отзад
                  Да не кажа че може да имат и много взаимстван софтуер....
                  Последна редакция от mironov; 24.03.2017, 23:08.
                  Fiat Croma 1.8 140hp

                  Коментар


                    #24
                    mironov написа: Преглед на мнението
                    Уоу....
                    ..................
                    Листчето което взех е от дизелова крома преди фейса. Всичко тръгна и сработи
                    ..................
                    FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

                    Коментар


                      #25
                      Колега, не се чудя как да привържа темата с Опел.
                      Давам ти пример - два автомобила - Браво две, двата 1.4 T-Jet, единия 120к.с., другият 150 к.с. И двата купени нови без круиз контрол. 120 к.с. идва с логика за управление, поддържаща автопилот, а при 150 к.с. не става. И не е само при моя случай. А иначе има 150 к.с. мотор с круизконтрол. Тоест чрез препрограмиране на определен електронен модул (или само окабелявне) нещата се получават.
                      Не знам дали боди компютъра изпълнява PID-алгоритъма (вероятно), върху който е базиран круиз-контрола или само обира сигналите от лоста и ги праща към ECU по CAN, като ЕCU изпълнява круиз-функцията. Системата според мен е комплексна и функцията би следвало да се заложи и в двата модула. Имам колеги от Visteon, които се занимават с това - ще питам. Ако функцията е на боди-компютъра и само се override-ва сигнала от педала - прав си. В крайна сметка скоростта е пропорционална на сигнала от педала на газта, вече как ще се натоварва/разтоварва мотора съгласно заданието и обратните си връзки - ECU решава. Но най-малкото ECU трябва да знае кой от двата сигнала е активен, следователно да слуша.

                      Офтопик: Относно управлението на мотора - едва ли Опел са тръгнали да променят управлението на Multijet, а Фиат на Ecotec. Всеки гледа да интегрира готово решение, за това са и на една платформа. Но щом казваш, склонен съм да се съглася. За бордовете съм напълно съгласен.

                      Не твърдя, че съм прав изобщо - не съм се занимавал с препрограмиране на този вид компютри, не разполагам и с необходимата техника, затова насочвам към кръг от хора със същите двигатели, които вероятно могат да помогнат. Може поне да насочат, тъй като единият модул поне е същия.
                      Аз ловя бас, че тук едва ли има някой, който се е хващал да прави тази процедура на Крома 1.8, не за друго - колко бензинови 1.8 Кроми има тук? Ако знаеш как се прави интервенцията - сподели, отново казвам - не съм запознат с логиката на системите за управление на този автомобил.
                      Аз ти казвам, че Опел и Фиат нямат общо, ама ти не та не.
                      Накратко - При Опел волана и всичките копчета се управляват от модул отговарящ за това (волана). Съответно круиз контрол функцията на бутоните се възприемат от въпросния модул и по КАН се изпраща желанието към ЕКУ-то на двигателя. За да активираш тази функция е необходимо да препрограмираш модула на волана и да разрешиш тази комуникация за круиза към ЕКУ-то на двигателя. Много рядко се налага и препрограмиране на функцията в ЕКУ-то на двигателя. Правил съм го вече това.
                      При Фиат круиз контрол-а е директно забоден аналогово в ЕКУ-то на двигателя и не е необходимо да правиш никакво препрограмиране. Най-много ако се наложи да си пуснеш лампичката на таблото, ако имаш желание.
                      И за това ти казвам - не пращай никой да пита при Опелите, че реално логиката между двете марки е тотално различна и никой от Опел не може да му помогне, ако не знае как работи системата при Фиат. Която система си е 100% изпълнение по Фиат логика, а не по Опел такава.
                      Хайде със здраве.
                      Последна редакция от BO; 25.03.2017, 01:42.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #26
                        Така. За да не говорим на изуст:
                        Колега, отвори Downloads секцята на форума -> Croma -> eLearn. Разархивираш .rar-а, емулираш .iso-то, инсталираш и имаш сервизно ръководство. На мен eLearn за Bravo ми помогна с интервенцията
                        От там - избираш си език, избираш си мотора и цъкаш на количката. Горе в дясно имаш Search: пишеш "cruise". Излиза всичко - функционално описание, към кои пинове се свръзва лостчето, схема на окабеляване и т.н.т.
                        Да, круиз-контролът е функция, заложена в ECU. Ако ECU-то е програмирано и с разрешен круиз, както при случая с Бравото, то само с лостче и евентуално допълнително окабеляване ако го няма заводски (както при 1.4Т-Jet 150) може да се оправиш. За да провериш трябва да замостиш сигнала "ON/OFF" - ако ти светне лампата и на дисплея изпише "Cruise on" - в играта си и има смисъл да продължаваш нататък.

                        П.С. Браво, сега видях, че си се справил! Не бях видял, че има eLearn и за Крома, а в Браво този мотор не се слага, съответно в Bravo eLearn го няма. Във връзка със заформилата се дискусия се разтърсих и видях, че имаме и такова. Монтажите са козметика. Успех!
                        Последна редакция от PSG; 25.03.2017, 20:19.

                        Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                        Коментар


                          #27
                          Реших да сложа едно малко описание...
                          Първо проверете дали имате изведена букса.
                          Трябва да се махне долната декоративна кора на волана- държи се на 3 винтчета.
                          В лявата страна трябва да има кафеникава букса - огледайте добре да не е забита някъде.
                          Click image for larger version

Name:	20170322_180229.jpg
Views:	2
Size:	272,2 KB
ID:	2094493
                          Click image for larger version

Name:	20170322_180222.jpg
Views:	2
Size:	273,9 KB
ID:	2094494

                          Ако има такава буска, значи сте в играта.

                          Намирате лостче. Няма значение дали лостчето е от бензинова или дизелова Крома, няма значение дали е преди или след фейса. На теория трябва да станат и от добло и ланчия Ипсилон.

                          Махате декоративния капак под волана, (3 винтчета, волана трябва да е изтеглен нагоре).
                          Намирате буксата и леко я притегляте за да стигне.
                          Развивате винта, държащ мигачите. Мушкате круиза в жлеба и отново завивате същото винтче.
                          Click image for larger version

Name:	20170324_221621.jpg
Views:	1
Size:	267,8 KB
ID:	2094495

                          След като го завиете вкарайте буксата. Внимавайте да щракне и в натъпчете добре!! ( за малко да реша че нямам налята логика заради това). Внимавайте да не измъкнете някой кабел.

                          Click image for larger version

Name:	20170324_221615.jpg
Views:	2
Size:	275,4 KB
ID:	2094496

                          Запалете, изгасете и пак запалете.
                          След като завъртите лостчето на ON, трябва да светне зелен индикатор на таблото и да ви се изпише от борда, че круиза е включен.

                          До тук добре - имате круиз контрол

                          Какво правим с пластмасата под волана?
                          Лично аз купих такава от версията с круиз (от където и лостчето)
                          Ако не - Може и да режете малко.

                          Click image for larger version

Name:	20170325_000719.jpg
Views:	1
Size:	348,6 KB
ID:	2094497

                          Трябва да отбележа че след феислифта има изолационен стереопор на пластмасата, но с малко игра и той се мести (захванат е на 2 разтопени точки. Внимателно го освободете от там)

                          Резултата е серийно изглеждащ автомобил с нова екстра
                          Последна редакция от mironov; 28.03.2017, 21:15.
                          Fiat Croma 1.8 140hp

                          Коментар


                            #28
                            Е, буксата може да е и бяла - да речем .

                            Хайде, честита екстра!
                            Сега очакваме да споменеш за разхода на гориво с автопилот-а. Обикновено колеги които се сдобиват по-късно с тази екстра, първо се захващат с подобна статистика .
                            FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

                            Коментар


                              #29
                              Да вдигна малко тази тема от прахта

                              Та..направих всичко по описания от колегата mironov начин. С ръчката си поръчах и долната пластмаса, така че стана като заводско.
                              Монтирах ръчката, вкарах буксата, затворих пластмасите. Стигнахме до момента на истината - даване на контакт и поставяне на ръчката в позиция ON. И о...чудо. Светна зеленото кръгче.
                              Обаче идва едно голямо НО...темпоматът не се задейства на пътя. 50-60-90-100 км/ч вдигнах, на всякакви предавки - не тръгва, и не тръгва.

                              Някакви идеи?




                              Click image for larger version

Name:	cruise1.jpg
Views:	1
Size:	81,4 KB
ID:	2097918Click image for larger version

Name:	cruise2.jpg
Views:	1
Size:	51,6 KB
ID:	2097919
                              Nuova Croma - so far...so good
                              Opel Vectra - кривнах от правия път...и съжалих
                              Fiat BRAVA JTD - ex love

                              Коментар


                                #30
                                Здравей,
                                Извинявай за въпроса но задаваш ли каква скорост искаш да ти подържа.
                                Fiat Croma 1.9 Multijet 150 Hp Automatic - 2007

                                Коментар

                                Working...
                                X