Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще махаме ли фолиото?!?!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ще махаме ли фолиото?!?!

    Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.
    (2) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните странични врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
    (3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 2 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации.
    Ако това е истина,трябва ли да махна фолиото от задния прозорец,и как да разбера за страничните какво фолио е позволено?
    Bravo 2.0 Multijet 165 2009

    #2
    Карай си, нищо не се е променило отпреди - тва дето преди беше забранено, пак е.....
    Alfa 156 2.0 TS
    Alfa 156 20VTurbo
    Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
    Locost TF1 3.0V6

    Коментар


      #3
      Правило 43 http://publications.europa.eu/bg/pub...a1/language-bg

      Очите ме заболяха да се пуля, но намерих това:
      стр. 52, 9 Оптични качества, т. 9.1.4. се отнася само за предно стъкло, като пропускливостта не трябва да е по малка от 70%, сиреч ако стъклото от завода ти излиза със 100% светлопропускливост аз го разбирам, че може да го затъмниш до 30%
      За останалите стъкла, различни от предното се споменава в приложение 21

      стр. 125, Приложение 21:
      т. 4.1.1 - предно стъкло със светлопропускливост не по малка от 70%
      т. 4.2.1.1. - стъкла, които образуват предното поле на видимост на водача - пак не по-малко от 70% /това аз го определям като предните странични стъкла, демек и тука ако приемем, че са ти прозрачни на 100%, пак можеш да си ги затъмниш с 30%/
      т. 4.2.2.1. Пак 70%, но при наличие на странични огледала се допуска и под 70% /това аз го разбирам за задните странични прозорци/

      За задното нищо не намерих?

      Мойте странични и задно стъкло са затъмнени на 90% и така си карам от 2009 г., до сега проблем не са ми правили, изключая веднъж, че не съм си лепнал лепенката за наличие на газова уредба горе в ляво отвън на стъклото да се виждала, аз съм я лепнал отвътре и не се вижда, ми нема да я лепна отвън, защото след 2-3 ходения на автомивка и требе да лепя нова, отделно, че е грозно лепнато на тъмна кола.
      170лв се изръсих за хубаво фолио и затъмняване, евал съм ги ше си карам така.
      punto HGT

      Коментар


        #4
        ФЕРАРИСТ написа: Преглед на мнението
        Карай си, нищо не се е променило отпреди - тва дето преди беше забранено, пак е.....
        Не е вярно, има промяна. В чл.105 е добавено "задното" стъкло. Промяната е в сила от 21.01.2017, т.е. от събота.
        Преди тая промяна беше забранено затъмняването само на челното и предните странични стъкла.
        За задното никъде нищо не се споменаваше в закона.

        Коментар


          #5
          Значи,отлепям само задния прозорец,а страничните задни си ги оставям.
          Комбито ще заприлича на "тунел".
          Bravo 2.0 Multijet 165 2009

          Коментар


            #6
            Immortal написа: Преглед на мнението
            Не е вярно, има промяна. В чл.105 е добавено "задното" стъкло. Промяната е в сила от 21.01.2017, т.е. от събота.
            Преди тая промяна беше забранено затъмняването само на челното и предните странични стъкла.
            За задното никъде нищо не се споменаваше в закона.
            http://topgear.bg/?go=article&p=deta...rticleId=11944
            Ще го променят тия дни, вдигна се шум, тия мърсоли в транспортната комисия бяха направили некво слонско недоглеждане, и текста ще е коригиран до дни......задното ще може да си е затъмнено......
            Alfa 156 2.0 TS
            Alfa 156 20VTurbo
            Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
            Locost TF1 3.0V6

            Коментар


              #7
              На мнение съм, че трябва да се забрани затъпняване на задното стъкло и изобщо на всички стъкла. Като цяло, не ми е приятно когато карам зад някой затъмнен и обикновено те са си рейсърчета и карат близо до осовата линия и тва да имаш видимост напред... Отделно, че такива келе'лъци трябва да се изкоренят. Хванали там, лепят някво черно фолио. И за какво? То целта им не е да си тонират стъклата, а да стане пълен мрак щот е газарийка.
              Нищо лично към никой, но не споделям тези идеи. Затъмняване на стъкла, стопове и т.н. са в състояние да ме откажат от закупуване на автомобил.
              ФИАТ- Пътят е само формалност
              ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
              -----------------------------------------------------
              FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

              Коментар


                #8
                Мен пък си ми е кеф с фолио на задното стъкло и 2те странично задни ,но пък са съвсем леко тъмни.. И се гледа идеално през тях .
                this

                Коментар


                  #9
                  Кайчо, ами като караш зад микробус или камион?
                  Несетиозно е това.

                  Коментар


                    #10
                    Добре, навих се и утре отивам да си затъмня моите. Добре, че се появи човек да ми каже да си изясня позицията.

                    Иморталчо, това си ми е мнението. В този ред на мисли, какъв е смисъла на затъмняването?

                    П.П. Дидо имената ли си забравихме
                    Последна редакция от Kay_; 24.01.2017, 13:04.
                    ФИАТ- Пътят е само формалност
                    ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                    -----------------------------------------------------
                    FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                    Коментар


                      #11
                      Смисълът е да не те пече слънцето на първо място и някаква UV защита, това по белите страни, у нас е израз на гъзария и "баровец съм аз голЕм".....

                      Коментар


                        #12
                        Това с УВ защитата е лъжа и измама. Всяко обикновено стъкло е филтър за УВ лъчите. Поинтересувайте се фотографските УВ филтри какво представляват.
                        Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                        Коментар


                          #13
                          ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!! Кво се нацупи бат Данчо.
                          Аз пък Идеалия си я купих така,даже всички мислехте,че е фабрично затъмнено стъкло,но...един експерт ни светна,че е идеално поставено фолио.
                          И аз се дразня на някои индивиди с "яко тунинговани" в някой гараж коли,но пък това лято ми казаха,че е голям кеф да се возиш отзад и стъклото да е леко фолирано.
                          Животът е това,което се случва докато кроим други планове.
                          Love is a language spoken by everyone,but understood only by the heart

                          Коментар


                            #14
                            Хаха. Диди, не съм се засегнал. Като пише, човек по форумите и иронията не се разбира както на живо.

                            Иначе ако е фабрично тониране е готино. Не те изгаря слънцето ала-бала и джамците стоят леко синкави. Но афтър маркет затъмняване, лично мен би ме отказало от закупуване на кола.
                            ФИАТ- Пътят е само формалност
                            ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                            -----------------------------------------------------
                            FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                            Коментар


                              #15
                              Данчо, другия път като дойда с на брат ми Либрата (на снимката). ще те кача отзад. Да видиш колко е комфортно със затъмнените стъкла.
                              Лятото си е направо удоволствие.
                              Аз на моята кола не съм ги затъмнил само по една единствена причина - има държави, в които това е забранено и една от тях е Гърция, а аз често ходя там.
                              За сметка на това си сложих оригинални вътрешни щори, и ефектът е същия, само дето не подлежа на глоба по Гръцко.

                              П.П. За стопове, мигачи и фарове съм съгласен. В слънчево време не се вижда какво и дали свети.

                              Click image for larger version

Name:	DSC05109.jpg
Views:	1
Size:	249,2 KB
ID:	2094214

                              Коментар

                              Working...
                              X