Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за Fiat Freemont

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #61
    Не е нормално колега. От клипът се вижда, че като напомпаш се качва педалът, тоест ако напомпаш и се качи педала и си спира добре колата и задържиш и пропадне до долу е ясно, че е спирачна помпа в 99% от случаите. При въздух в системата и при напомпване дори в движенеи автомобилът няма да спира добре, защото въздухът се компресира и по никакъв начин не помага за избутване на буталата в апаратите. Различна е симптоматиката.
    Последна редакция от yeksuh; 26.09.2019, 10:10.

    Коментар


      #62
      И аз не мисля, че е от обезвъздушаване. Системата губи налягане.
      "Без сърца, сме просто машини"
      Toyota Prius 1.5 Hybrid
      EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

      Коментар


        #63
        Тия механици или са били пияни или да сменят професията щом не знаят как трябва да се предава спирачно усилие
        koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

        Коментар


          #64
          Благодаря за мненията. Очаквам все още и други собственици да споделят как им е пeдала и дали няма други пострадали като мен.
          Поред на нещата.Темата е много дълга, но ще се постарая да съм по-кратък.
          След, като упорито три месеца се разправях с бившия официален сервиз откъдето тръгна проблема, ето какво е направено досега. Първоначално аз също мислех че е от недостатъчно обезвъздушаване. Намерих дори стандартната процедура за тези автомобили включително обезвъздушаването на АБС системата със софтуер. Смея да твърдя че в сервиза не бяха и чували за нея, защото твърдяха, че нямало нищо по-различно при този автомобил от другите. Аз присъствах на едно от обезвъздушаванията и там направиха само на спирачната система, но не и на АБС кръга от системата. Тук следва да се зададе въпроса, как при смяна на задни накладки би проникнал въздух. Разбира се, че е възможно при неправилни манипулации, но аз не съм гледал, какво са правили а и те не казват. От сервиза първоначално настояваха да карам поне 500 км, за да се напаснат накладките към задните дискове, но сега и след 10 хил. км. нещата са същите, така че не е това.
          Сменян е главният спирачен цилиндър (помпата) с друг по настояване на сервиза. Нямаше промяна, абсолютно същото поведение на педала остана (пак пропадаше да пода), както и спирането беше по същия начин. Тогава ги накарах да откачат линиите на двата кръга и да ги затапят, за да видим дали проблемът не е в пропуск на помпата. И с моя и с новия главен спирачен цилиндър при разкачени линии педалът не пропадаше. Тоест изводът за мен е, че не е там проблема. При закачане на единия от двата кръга към помпата педалът започваше да пропада.
          Интересното, което се случи на едно от посещенията ми бе, че видях друг Фриймонт в сервиза и поисках да тествам педала. С изненада установих, че педалът също има подобно пропадане и доста голям ход. Тук се завърза интересен разговор с човек от сервиза, който ми разказа за трети Фриймонт обслужван при тях. Само вмъквам, че и трите коли са закупени нови и обслужвани само при тях. След като човека ми разказа, за перипетиите на третия собственик, който е ходил по мъките със спирачките още по гаранция. При него сменили гаранционно помпа, усилвател, дори спирачни апарати, но така и проблемът си останал нерешен. Тук вече във мен възникна подозрението, че нещо не се извършва правилно в сервиза при обслужване на тези коли и това в крайна сметка води до този ефект/дефект. Още повече, че при мен тези симптоми се появиха веднага след тези две обслужвания и ми се струва малко вероятно друга причина да е възникнала точно тогава. Две години преди този проблем да се появи са сменяни предни дискове и накладки, но там нещата минаха нормално и изчезнаха вибрациите във волана при спиране, заради които реших да ги сменя.

          Установих, че и ръчната спирачка след намесата на сервиза вече не хващаше както преди. Редовно я използвам и винаги започваше да държи още на 2-3 зъб, а след ремонта можех да я опъна до 8-10.
          Затова отидох на стенд за спирачки, където спирачните усилия на всички колела бяха в норми и равномерни. Ръчната обаче даде 35% разлика (по-слабо) на лявото задно колело. Преди това усилието от ръчната спирачка също беше равно разпределено (данните са от стендове при ГТП). След това свалиха задния ляв апарат да го ревизират по тяхно настояване. Според мен абсолютно ненужно и едни 130 лв. назад за мен и отново никаква промяна. Единствено потвърдиха, че накладките вече се били напаснали и апарата работел нормално.
          След доста километри без промяна и ходене до сервиза при допълнителни тестове с оригиналния спирачен цилиндър в един момент ми казаха, че педалът съвсем започнал да пропада и трябва да се смени, а колата не е безопасно да се кара така. След смяната обаче, като видяха, че нещата не се променят изразиха становище, че на тези автомобили бил така педала. Отказаха обаче да ми дадат писмено такова становище. Защо ли? Това категорично не го приех, защото знам, как беше преди това. Дори тествахме една нова Алфа Ромео от магазина по мое настояване и педалът си беше ОК. А от сервиза само вдигаха рамене, а аз наливах пари напразно.
          След два месеца Фиат смениха официалния сервиз с друг - доста по-голям. По вътрешна информация заради многото недоволни клиенти.
          Отидох до новия сервиз преди два месеца и им разказах за проблема. Видяха педала и казаха, че не може да е така. Колата стоя цяла седмица там, но след като я взех нещата си бяха същите. За съжаление не дават информация за всичко, което са правили. Казаха, че са обезвъздушавали (включително и АБС), тествали АБС системата и всичко било наред. Правили същия опит със затапване на линиите от помпата и са установили, че при разкачени линии педала не пропада. И в крайна сметка след усукване казаха, че при тези автомобили било така и ако трябвало да ме таксуват за всички тестове, които са правили няма да мога да платя. Та се "разминах" само с 60 лева за обезвъздушаване без резултат.

          Изчетох много информация в Интернет за същите симптоми при най-различни марки автомобили (включително американския близнак Додж Джърни) и видях, колко много хора страдат от пропадащ педал на спирачките без да са намерили решение и след безкрайни обезвъздушавания, смяна на помпи, ревизия на апарати.
          Така вече останаха съмнения върху самия ABS/ECU модул. Само той не е бил сменян поне при автомобилите, за които споменах. А там има много клапани (основни, байпасни, за ESP системата), които регулират налягането в системата. За съжаление на мога да намеря точна информация за този автомобил, за да видя как точно работи. Основните принципи са ясни, но дали е възможно такова поведение на педала не знам, вероятно да. Лошо е, че в сервиза не знаят.
          Видях че има хора, при които това се е получило при смяна на задни накладки, от избутването на буталата на спирачните апарати повече от необходимото. Прави се със специална скоба заради особеностите на механизма на ръчната спирачка, вграден в задните спирачни апарати.
          Още една хипотеза, която видях е че при малко по-голямо разстояние на буталото от накладките (говорим за десети от милиметъра не нещо видимо с око) също може да се получи пропадане на педала до пода. Причина за това разстояние може да стане именно недобре регулирана ръчна спирачка или дори самото уплътнение на спирачните бутала, което реално връща малко назад буталото при отпускане на спирачния педал.

          По темата мога да напиша още 5 пъти толкова текст, но това едва ли е от значение. След като съм звънял многократно на почти всички сервизи на Аутоиталия в страната (5-6 пъти поне до централата в София) и съм писал няколко имейла до Фиат в Италия на глобалния имейл за поддръжка проблемът остава нерешен. Тъй като част от спирачната системата е на Крайслер (изградена с компоненти на Bosh (помпата), Ate/Continental, Denso и др.) оставам със съмнение, че е възможно и дори елементарно непознаване или неправилни манипулации по системата да водят до този проблем.
          Затова се допитвам тук дали има и други с подобни проблеми или симптоми.

          По отношение на мнението на колегата, че системата губи налягане ще кажа, че ако спра нормално натискайки леко спирачния педал и автомобилът е на голям наклон и просто си държа крака върху спирачките, автомобилът не потегля. Това би трябвало да означава че налягането не спада и не се губи спирачната сила. Автоматичното задържане на спирачките (Hill Holder системата) също задържа автомобила на място при голям наклон без проблем.
          Иначе ако автомобилът е спрял и кракът ми е на спирачката мога да си натискам педала от средата до пода и пак обратно до средата, като помпа (пружинира все едно, че има нещо еластично като гъба по-средата оказващо някакво съпротивление), но спирачките държат.
          Опит за аварийно спиране задейства АБС системата нормално, но като цяло чувството ми е за по-голям ход на педала надолу от преди.
          Карам и служебни автомобили редовно. На тях естествено педала става твърд след няколко сантиметра ход и дори да се кача изцяло върху него не мърда надолу, а става все по-твърд, което е и нормално.
          От 25 години съм шофьор, така че едва ли аз съм си изгубил чувството за нормалната работа на спирачките, както се опитаха да ме убедят по сервизите.
          Последна редакция от sppmaster; 26.09.2019, 17:31.

          Коментар


            #65
            Това чел ли си го?
            https://eu.usatoday.com/story/money/...es/1074524002/

            Коментар


              #66
              Да колега. Още в началото.

              Тук е най-пълната информация по този случай със всички официални документи по случая.

              https://www.nhtsa.gov/recalls?nhtsaId=18V523

              И особено полезно четиво за обезвъздушаване.

              https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/201...8V523-9068.pdf

              При мен обаче не е валидно, като акция по номер на шаси, тъй като е само за Додж и Джип, но има много полезна информация вътре, тъй като Фиата е идентичен с Джърнито. За тази информация обаче по нашите сервизи въобще не са чували. Прегледал съм ги много подробно, но след толкова обезвъздушавания остава да се съмнявам, че не са направени като хората.

              Сервизната кампания съм я споменал и в имейлите до Фиат, ама те въобще и не искат да чуят. А това са си доста пари за ремонт, ако признаят такъв проблем.
              Разликата е обаче, че в САЩ имат NHTSA, която следи всички случаи свързани с безопасността и не може да се подмине подобен сигнал с лека ръка.
              В документите по случая има дори краен срок в който всеки автомобил от няколко стотин хилядите подлежащи на ремонт трябва да премине през сервиз и да се отстрани неизправността. Ако това не се случи си има и точно определена глоба за всяка бройка автомобил и тя е няколко десетки хиляди долара на бройка.
              У нас си сам срещу група механици с ключове и чукове в ръцете, което е силен аргумент, че мнението им тежи повече от това на клиента.
              Последна редакция от sppmaster; 26.09.2019, 18:59.

              Коментар


                #67
                sppmaster написа: Преглед на мнението
                Да колега. Още в началото.

                Тук е най-пълната информация по този случай със всички официални документи по случая.

                https://www.nhtsa.gov/recalls?nhtsaId=18V523

                И особено полезно четиво за обезвъздушаване.

                https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/201...8V523-9068.pdf

                При мен обаче не е валидно, като акция по номер на шаси, тъй като е само за Додж и Джип, но има много полезна информация вътре, тъй като Фиата е идентичен с Джърнито. За тази информация обаче по нашите сервизи въобще не са чували. Прегледал съм ги много подробно, но след толкова обезвъздушавания остава да се съмнявам, че не са направени като хората.

                Сервизната кампания съм я споменал и в имейлите до Фиат, ама те въобще и не искат да чуят. А това са си доста пари за ремонт, ако признаят такъв проблем.
                Разликата е обаче, че в САЩ имат NHTSA, която следи всички случаи свързани с безопасността и не може да се подмине подобен сигнал с лека ръка.
                В документите по случая има дори краен срок в който всеки автомобил от няколко стотин хилядите подлежащи на ремонт трябва да премине през сервиз и да се отстрани неизправността. Ако това не се случи си има и точно определена глоба за всяка бройка автомобил и тя е няколко десетки хиляди долара на бройка.
                У нас си сам срещу група механици с ключове и чукове в ръцете, което е силен аргумент, че мнението им тежи повече от това на клиента.

                То не е само до какво е у нас, този модел се продава и в западна Европа. Иначе съм съгласен за майсторите, официален, не официален повечето са изключително некомпетентни и по-лошото не отдадени на професията си. Изобщо не ги интересува дали ще отстранят проблема, основната им цел е да си тръгнеш от там с по-малко пари в джоба, без значение по какъв начин ще го постигнат.

                Най-добре сам си направи едно обезвъздушаване както трябва и това е.
                Иначе беше споменал нещо за регулиране на ръчната преди. Не вярвам да е от това, но ако искаш да пробваш, дърпаш леко ръчната в движение, докато не усетиш минимално затягане и натискаш спирачката. Ако има подобрение, значи най-вероятно ти е за затягане ръчната. Но както казах, едва ли е от това.

                Коментар


                  #68
                  То не е само до какво е у нас, този модел се продава и в западна Европа. Иначе съм съгласен за майсторите, официален, не официален повечето са изключително некомпетентни и по-лошото не отдадени на професията си. Изобщо не ги интересува дали ще отстранят проблема, основната им цел е да си тръгнеш от там с по-малко пари в джоба, без значение по какъв начин ще го постигнат.

                  Най-добре сам си направи едно обезвъздушаване както трябва и това е.
                  Иначе беше споменал нещо за регулиране на ръчната преди. Не вярвам да е от това, но ако искаш да пробваш, дърпаш леко ръчната в движение, докато не усетиш минимално затягане и натискаш спирачката. Ако има подобрение, значи най-вероятно ти е за затягане ръчната. Но както казах, едва ли е от това.
                  Не знам как е в западна Европа с техниците и обслужването на този модел. При нас със сигурност не е често срещан, но виждам че все повече бройки се появяват и тук вече внос от Европа на по 5-7 години. Просто заради американския му корен и произход предполагам, че техниците не са добре запознати с определени особености, както с европейските, японски и корейски марки.
                  За ръчната спирачка и аз мисля, че отпада, защото в един момент ходих да я регулират, а и при задействана ръчна спирачка (тоест задните апарати са натегнати и съответно няма никакво разстояние между буталата и накладките и дисковете) пак няма разлика при натискане на спирачния педал, той пропада.
                  Заради големия обем информация, който пиша и си възстановявам по спомени може на места текстът да губи леко логиката и подредеността си, но при положение че 8 месеца, какво ли не ми е минало през главата със сигурност има леки неточности.
                  Писал съм в две теми в американския и италианския форум, за да потърся съвет и мнения. И в двата форума има хора със същия проблем, като нормално американците с Додж Джърни с този проблем са много повече, тъй като и моделът там се продава отдавна (мисля от 2007). Засега някакво решение няма. Няколко човека са получили пропадане на педала след смяна на задни накладки, като част от тях са избутали задните бутала с обикновена скоба, а не с такава, която при избутването едновременно и завърта буталото по часовниковата стрелка. Производителя пише да се използва само такава специална скоба, защото при използване на друга може да се стигне до повреда на механизма на ръчната спирачка. При мен не знам как е направено това. Един американец споделя, че сам е сменял задни накладки и е използвал обикновена скоба и избутал буталата твърде навътре, след което е получил потъване на педала. После пише, че се наложило отново да върти буталата обратно на часовниковата стрелка и проблемът се е оправил.
                  Последна редакция от sppmaster; 27.09.2019, 00:02.

                  Коментар


                    #69
                    Пиша, за да допълня предишното си мнение по отношение на ръчната спирачка и защо е възможно да се получава пропадане на педала. Тоест тази причина все още си е напълно обоснована, докато не се отхвърли.
                    Ето какво пише по отношение на хода на спирачния педал и регулирането на ръчната спирачка в литература за обучение на механици в сервизи.
                    Превеждам само част от първи абзац за механизма при задни дискови спирачки.
                    ... тези механизми включват устройство за автоматично регулиране на хлабината, което предотвратява прекомерното прибиране (връщане) на буталото в отвора. Ако механизмът не работи правилно и крачната и ръчната спирачка може да имат прекомерен ход.
                    На доста други места в Интернет, където се дискутира темата за пропадащ педал се споменава и че една от възможните причини е неправилно регулиран или повреден механизъм на ръчната спирачка.
                    Остава размисъла дали неправилни манипулации при смяната на задните накладки не са довели до нещо подобно. Все пак 8-10 зъба, както писах по-горе са малко множко. А преди това бяха 2-3.
                    Click image for larger version

Name:	Screenshot (57).png
Views:	1
Size:	372,6 KB
ID:	2098631Click image for larger version

Name:	Screenshot (58).png
Views:	1
Size:	291,4 KB
ID:	2098632
                    На картинките се виждат механизми използвани в американски модели и такъв на Хонда.
                    За механизма на Хонда също пише, че понякога се налага регулиране на ръчната спирачка при смяна на накладки. Просто тази страница не я качих.
                    Последна редакция от sppmaster; 27.09.2019, 02:36.

                    Коментар


                      #70
                      То ясно, че понякога след смяна на накладки трябва да се регулира ръчната, но при теб нали е регулирана? Защо хваща чак на 8-10 зъба? Който ти я затяга му кажи да я направи на 2-3, както е било преди.

                      Коментар


                        #71
                        Попринцип има случаи, където ABS модула причинява подобно нещо. Даже ще ти копирам едно изречение: "Vehicles equipped with ABS have a hydraulic assembly also called an ABS modulator. This assembly contains multiple internal solenoids and valves. An internal failure, corrosion or debris in the brake fluid can cause a valve not to operate properly, resulting in a low or spongy pedal.". Много е възможно да има дефект на ABS модула в тея коли или в дадена година на производство и да идват от там проблемите. Въпросът е да изолираш ABS модула и да провериш или да го замениш с друг.

                        Коментар


                          #72
                          А какво се случва когато дръпнеш ръчната догоре и в същото време, докато е вдигната, напомпиш педала на спирачката? Задни апарати, когато са комбинирани с ръчна спирачка, винаги искат въртене на буталото за да приберат. Всъщност идеята на тоя механизъм е да се саморегулира апарата спрямо износването на накладката, така че да имаш винаги еднакъв ход на буталото и следователно и на педала. Ако предположим, че са ти прецакали двата задни механизма, но после са сменили само единия апарат, няма да видиш подобрение.

                          Коментар


                            #73
                            А какво се случва когато дръпнеш ръчната догоре и в същото време, докато е вдигната, напомпиш педала на спирачката? Задни апарати, когато са комбинирани с ръчна спирачка, винаги искат въртене на буталото за да приберат. Всъщност идеята на тоя механизъм е да се саморегулира апарата спрямо износването на накладката, така че да имаш винаги еднакъв ход на буталото и следователно и на педала. Ако предположим, че са ти прецакали двата задни механизма, но после са сменили само единия апарат, няма да видиш подобрение.
                            На по-голямата част от колите е комбиниран и повярвай ми, ако се опиташ просто да натиснеш, без да въртиш, няма да успееш с обикновенния инструмент за прибиране. Трябва бая да натискаш и то с много голямо усилие, което е невъзможно без да ползваш някакъв тип преса. Трябва да са бая идиоти, ако не са се усетили.

                            Коментар


                              #74
                              Попринцип има случаи, където ABS модула причинява подобно нещо. Даже ще ти копирам едно изречение: "Vehicles equipped with ABS have a hydraulic assembly also called an ABS modulator. This assembly contains multiple internal solenoids and valves. An internal failure, corrosion or debris in the brake fluid can cause a valve not to operate properly, resulting in a low or spongy pedal.". Много е възможно да има дефект на ABS модула в тея коли или в дадена година на производство и да идват от там проблемите. Въпросът е да изолираш ABS модула и да провериш или да го замениш с друг.
                              Мислил съм за АБС модула и доста търсих и четох, за да си изясня, какво и как точно прави тази система и да го свържа логически с потъващия педал. Намерих за мен логичен отговор, но за да се докаже, че там наистина е проблема, АБС модула наистина трябва да се изолира или смени.
                              Лошото е, че нито замяната, нито изолирането му би било лесно и евтино. Имам конкретна идея, но реализирането и иска условия, време и средства, а и майстор готов да експериментира и мисли, с доста свободно време, без да иска прекалено много пари само за свършена работа без реално отстраняване на проблема. Сложна комбинация.
                              Последна редакция от sppmaster; 02.10.2019, 00:36.

                              Коментар


                                #75
                                Така е. Аз мисля, че тоя модул се слага на доста коли и ако провериш по номер и разбереш на кои модели се слага, може да вземеш 2-ра употреба евентуално здрав и да пробваш, то друго не ти остава в този случай.

                                Коментар

                                Working...
                                X