Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Претенция към обезщетение по гражданска отговорност

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Тия застраховки са пълна пародия .Вършат работа само ако ти си виновен.
    Само разправии .Мен два пъти ми удрят Реното и двата пъти ми изплатиха по около 150 лв.
    Стигнаха само за боята ...
    Фиат Стило 1.8 16V , с хладилна жабка.

    Коментар


      #32
      Хмм... Че то ако си виновен, изплащат ли ти обезщетение по ГО? Не знам, досега не ми се е случвало да съм виновен, а само потърпевш, като и в двата пъти ми изплатиха средства, които напълно си покрих ремонта. Веднъж в Лев Инс преди 6 г., веднъж в ОЗК миналата есен. Да не се случва на никой дано, но в случай на пострадал при катастрофа, изплатеното обезщетение за лечение е доста сериозно и идва от ГО. То това с ламарините по колите е дребна работа, ама покритието включва и такива щети, не по самата кола.

      Коментар


        #33
        Добре де, обади се на човека, обясни му най-учтиво и внимателно, че има пропуск при попълването и искаш да го попълните отново, като за целта отиди на удобно за него място, защото все пак ти имаш интерес, а не той. Препишете всичко на нов протокол, и като сте готови - звъниш на 112 и казваш че има леко птп, няма пострадали, две коли са, и двете са в движение, не искате да викате КАТ и искаш да ти дадат номер. След това вече всичко ще е изрядно.

        Иначе моя позната преди време ѝ потрошиха ламарините на половината кола, а от ЛЕВ ИНС ѝ казаха, че щом протоколът не е регистриран на 112, отказват да изплатят обезщетение. Понеже имам пък познати точно в ЛЕВ ИНС - звъннах, питах и казаха, че това е задължителен реквизит и го пишело в указанията на гърба.

        Иначе ако се абстрахираш от това, че си потърпевша - замисли се - ако всеки двама приятели решат да си попълват протоколи за щяло и нещяло, без да ги регистрират, то къде ще му се види краят? Не, че не се случва и сега де...
        Мина ми през ума, но не искам да лъжа, нито знам дали човекът ще се съгласи да инсценираме ПТП. Точно защото е в мой интерес, не искам да се притеснявам, че могат да ме хванат в измама.
        Между другото, сега поглеждам, че в сайта на СБА пише: "Двустранните протоколи при ПТП вече няма да се регистрират в КАТ"

        "Двустранните констативни протоколи при катастрофа вече няма да се регистрират в КАТ, съобщиха от Комисията за финансов надзор (КФН).
        КФН прие окончателно изменения в Наредбата за документите и реда за съставянето им при пътнотранспортни произшествия и реда за информиране между нея, МВР и Гаранционния фонд.
        Двустранен констативен протокол може да се подпише между участниците във всяко ПТП, в което не са пострадали хора. Досега действаше правилото, че не се подписват двустранни протоколи, когато някое от превозните средства не може да се придвижва на собствен ход.
        Отпада изискването катастрофа или двустранните протоколи да се регистрират в МВР.
        Формата и съдържанието на протоколите се запазват.
        Двустранен протокол обаче няма да се съставя, ако някой от участниците в инцидентаима съмнение, че друг е под въздействието на алкохолили наркотични вещества или няма шофьорска книжка. В такъв случай, както и ако няма съгласие между участниците в произшествието за подписване на двустранен протокол, задължително трябва да се извика МВР."

        Тоест в правото си съм да ида при застрахователя на виновното лице, и да поискам обезщетение без въпросния номер от 112?

        Иначе отзад в указанията на протокола никъде не пише да се звъни на 112, сега го чета. Пише в точка 2 задължително да се уведоми МВР-КАТ.
        Последна редакция от blue_coconut; 22.03.2018, 18:52.

        Коментар


          #34
          Щета се завежда в 3 дневен срок от настъпване на събитието, не 7, като събота и неделя не се брои.
          С двустранния протокол отиваш при някой от инспекторите и питаш как да процедираш след като не сте се обадили на 112, ще ви насочат със съвет, иначе за завеждането на самата щета се попълва едно уведомление с данните на автомобила по талон, описва се с думи свободен текст какво е станало и ви преснимат талон, технически преглед, шофьорска книжка и синьото талонче към книжката.
          Добре е да носите и сметка извлечение от банката на собственика на колата за да може по същата сметка да ви преведат обезщетението, иначе ще трябва да ходите втори път за да им го дадете, общо взето е това, работа за около максимум 1 час.
          punto HGT

          Коментар


            #35
            Е, ако е станало ПТП в понеделник, но си предявя претенциите чак в петък, а виновният е решил, че ще съобщи чак другия понеделник? Няма как да ми откажат за нещо, което дори не им е известно, че се е случило. Т. е. потърпевшият да е най-ощетен. Може да си в друг град, да си командировка, да пътуваш извън страната и т. н. Ако някой някъде е определил срок от 3 дни, аз лично бих обжалвал в КФН на секундата. Може да има такъв срок по други застраховки, но не и по ГО.

            За да не гадаем и да не объркаме хората, бърз поглед в Кодекса на застраховането (КЗ) показва, че 7-дневен (в работни дни ) е срокът, в който застрахованият (виновният при ПТП) е длъжен да уведоми застрахователната си компания (ЗК) (чл. 430 от КЗ). Ако не го направи - не съм задълбавал да се интересувам какво става. Пострадалият няма задължение да уведомява ЗК за настъпилото събитие, защото той не е застрахован в тази ЗК. 5 години е погасителната давност за предявяване на претенции по ГО към ЗК (чл. 378 от КЗ).

            За уведомяването на 112 - пропуснал съм промяната, но не ми се е и налагало да я знам. Съжалявам, ако съм подвел с грешна информация. Случаят с моята позната беше от есента на 2016.

            Коментар


              #36
              По принцип винаги може да се направи компромис със срока, но специално в булинс срока е в рамките на 3 дни след събитието, не вярвам да ти откажат ако отидеш и на 5-тия ден, а срока на давност на претенциите е 3 години, поне за щети заведени по каско съм сигурен на 100%, че е 3 години.
              punto HGT

              Коментар


                #37
                (4) Застрахователят има право да откаже плащането, ако нито застрахованият или застраховащият, нито третото лице по ал. 3 са изпълнили задълженията си в сроковете по ал. 1 и 2 с цел да се попречи на застрахователя да установи обстоятелствата, при които е настъпило събитието, или неизпълнението е направило невъзможно установяването им от застрахователя.

                1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                Коментар


                  #38
                  Сега ако кажеш и откъде е тази извадка, ще е по-лесно за другите да знаят, че този текст не ги касае

                  Ред.: Може би искаш да наблегнеш на нещо в него, но какво е то, след като текстът не е свързан с темата?

                  Коментар


                    #39
                    ... За да не гадаем и да не объркаме хората, бърз поглед в Кодекса на застраховането (КЗ) показва, че 7-дневен (в работни дни ) е срокът, в който застрахованият (виновният при ПТП) е длъжен да уведоми застрахователната си компания (ЗК) (чл. 430 от КЗ). Ако не го направи - не съм задълбавал да се интересувам какво става. Пострадалият няма задължение да уведомява ЗК за настъпилото събитие, защото той не е застрахован в тази ЗК. 5 години е погасителната давност за предявяване на претенции по ГО към ЗК (чл. 378 от КЗ).

                    За уведомяването на 112 - пропуснал съм промяната, но не ми се е и налагало да я знам. Съжалявам, ако съм подвел с грешна информация. Случаят с моята позната беше от есента на 2016.
                    Вчера все пак реших да звънна на 112, поне да попитам мога ли да подам сигнал за отминало ПТП, обясних, че в последствие съм разбрала. Момичето уж се свърза с КАТ, от там са й казали, че ако ПТП-то е станало сутринта, и нааай-късно вечерта съм се обадила, можели да ми дадат номер, сега вече не. Значи те самите раздават грешна информация!!! Да ме извиняват много, но ако от КАТ не знаят за тази поправка, става много лошо. Ситуацията е "оправяй се сам."

                    didich, защо и как така за друга ЗК срокът е само 3 дни? Това никъде не е описано, имам ДКП на две различни ЗК, отзад са абсолютно еднакви. Ние не сме длъжни да знаем детайли за всяка ЗК какъв е срокът, който отпуска на потърпевшия. Ако наистина само при тях е 3 дни - аз съм най-големият карък на планетата.
                    Още един въпрос - ЗК на виновния трябва да очаква в рамките на тези 7 (3 за БулИнс) дни втория екземпляр лично от него ли? Тоест само аз ако го подам, няма да се счита за валиден (ако приемем, че е попълнен както трябва и наистина вече не е нужен номер от 112)? Защото момчето се оказа доста несериозно и не знам дали ще поеме отговорността да си го занесе...

                    Коментар


                      #40
                      Завеждам щети почти всеки ден в Булинс и за това я знам информацията от извора така да се каже /не на мойта кола разбира се/
                      Ти си имаш твоя екземпляр от двустранния протокол и не те интересува другия дали ще си заведе щетата и какво ще прави.
                      Ако имаш време днес ходи до централния офис на бул. Джеймс Баучер и питай инспекторите за твоя казус, пак казвам ще те насочат и ще ти кажат какво да правиш, надявам се да има положителен резултат.
                      punto HGT

                      Коментар


                        #41
                        До 7 дни трябва да ги уведоми, като за уведомяване се счита и устно съобщаване по телефона. За уведомяване се счита и предявяването на претенции от пострадалия. Вече застрахованият си носи отговорност за това защо не е изпълнил задължението си за уведомяване. По принцип не могат да ти откажат обезщетение при изрядни документи, само заради това, че застрахования го мързи да си изпълни задължението. Може да се забавят малко докато го намерят и си вземат другото копие. Въпросът е този номер от 112 дали наистина е задължителен и дали отпадането на изискването за уведомяването на МВР означава, че не трябва да ходиш в КАТ, или означава, че нямаш ангажимент да уведомяваш който и да е, вкл. 112.

                        Няма срок 3 дни, не се притеснявай. 5 години е срокът по ГО, по-горе посочих в кой нормативен документ е запписано. Отвори и виж сама, за сигурност, само гледай кой точно КЗ отваряш, че има такъв до 2016 и нов, в сила от 2016. Определянето на друг срок е нарушение на КЗ.

                        Ред.: Подкрепям колегата за това да се обадиш в ЗК, дори не само в тази, ами влез ей така, в някой офис на застраховател и питай какичките на бюрата, не вярвам някой да ти откаже консултация и съвет. За съжаление си забравих телефона у дома и няма как да звънна на 2-3 приятели да питам допълнително как точно е в момента.

                        Коментар


                          #42
                          Много благодаря за уточненията и на двамата! Ще звънна в днешния ден на БулИнс, ще обясня човешки случая, дано ми отвърнат с разбиране. Само това още малко ме притеснява, че може да се направят на интересни и да кажат "А, без да се звъни на 112 и да не се уведоми КАТ, не сме чували за такова нещо..."

                          Коментар


                            #43
                            Свързах се с БулИнс, не се дърпаха, дадоха ми номер, с който до 27ми (!) трябва да ида в един от офисите (заедно с хилядите документи на колата), може и без автомобила, да заведа щетата. До тук - добре!

                            Коментар


                              #44
                              Щета без автомобил няма как да заведеш, нали трябва да ти снимат увредените детайли на колата, освен ако не сте се разбрали да им изпратиш снимки, но практиката е задължително да си там с автомобила + да те подсетя да си вземеш сметка от банката.
                              punto HGT

                              Коментар


                                #45
                                Сметката винаги е в мен, имам листче от банката и ми седи при документите.
                                Знам, че ако поради ПТП-то или поради друга причина автомобилът не е в движение, няма проблем да съобщя в офис, и когато се уговорим, в определен сервиз на ЗК закарвам колата на оглед. Имам проблем с алтернатора, който надявам се в понеделник да оправя. Осъзнавам, че е в мой интерес, и трябва да действам бързо, но в случая не зависи от мен... Обясних и на дамата от БулИнс, че най-вероятно няма да мога да дойда първия път с колата - не каза, че ще има проблем.
                                Последна редакция от blue_coconut; 23.03.2018, 11:27.

                                Коментар

                                Working...
                                X