Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Претенция към обезщетение по гражданска отговорност

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Колеги, включвам се в тази тема, да не създавам нова.

    Претърпях паркинг инцидент, един лумпен така удари един комшия и мен, че даже не можа да избяга. Поражения има, макар че съм в движение, за разлика от тях двамата. Вече бях на първичния оглед в застрахователя на виновния причинител - ЗК "Асет Иншурънс".

    Изписаха ми:
    Нови: Фар десен, Врата лява предна, Лайстна врата пр. л., Панта врата пр. л. горна, Калник преден ляв.
    Степен 2: Капак преден, Греда над радиатор,
    Степен 1: Врата задна лява, Панта врата пр. л. долна
    за боя: Облицовка предна броня, Капак странично ляво огледало.

    Не се разбрахме за оборудването на вратата, искат да гледат и снимат. Стъклоповдигачът обаче не е във видима зона, ще се пробват без него да минат. Заключващият механизъм изглежда както си изглежда, но не работи.

    Вече бях при тенекеджия - 450-500 лв. работа и боя без частите.

    Въпросите са ми два:
    1) Във връзка с вторичен оглед: Има ли смисъл да се пазаря за стъклоповдигача и да разглабям предния ляв калник? Трябва ли да ми опишат някак "разпъване", щото геометрията все пак е нарушена - колони-молони, носачи евентуално...

    2) Има ли смисъл изобщо да я правя. На око колко ви се струва, че ще ми изплатят? Или да пускам останалото за продан и да не се занимавам с глупости.

    Колата е ФИАТ Брава 1998 (обаче в Описа на претенецията ми я писаха модел: Brava (182) (1995). Това също ме смущава много. Да го оспоря ли с големия талон? 1998 се води моделът, първа регистрация 99-а. Да не ме работят и по тая линия нещо?

    Благодаря предварително.
    Последна редакция от unsworth; 06.06.2017, 15:31.

    Коментар


      #17
      Това с година не е хубаво- оспори го. Аз лично не бих дал 500 лв за ремонт на Брава. Ако ти дадат 500 лв, продавай някакви чаркалци квото можеш, другото на морга и ще вържеш 1000. Те толкова и струват в момента.
      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
      Fiat Bravo'97 1,6 16v
      Fiat Tempra'91 1,6 mono

      Коментар


        #18
        На мен Булинс за две изцяло намлени врати и огледало ми платиха 600лв, което ми стигна да си взема две окомплектовани от моргата и да ги боядисам. Колата след ремонта стана слънце. Дори ми остана и за едно шише хубаво уиски. Но от личен опит ти казвам - от застраховател до застраховател има разлика и лошото е, че каквото платят - платят и копче не можеш да им кажеш. Но моята кола нямаше други щети освен вратите, които дори се затваряха перфектно, въпреки че бяха на хармоника...

        Така както ми ги описват щетите, колата е доста намляна, но тенекии за тези коли има и то на смешни цени. Една окомплектована врата (стъкла, лайсни, гуми, машинки) ти е 70-80лв. Ел. огледалото ми го дадоха за 15лв, калника и капака ще са ти по 30-тина лв. Ако си само за тенекии и ти искат 500 лева за боя на всичко (което е много добра цена), аз бих оправил колата ако е в добро общо състояние. Но ако геометрията на колата е нарушена или колата е амортизирана като цяло, смятам че няма смисъл да се занимаваш.

        Ако си от София мини през Италианеца. Капаци, калници, врати, огледала за тези коли има бол. Като взимаш накуп правят отстъпки. Питай, за да се ориентираш колко ще ти струва желязото.
        Последна редакция от PSG; 08.06.2017, 22:09.

        Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

        Коментар


          #19
          Пълни глупости. Каквото платят, ако не те устройва, може да нарасне в пъти.
          Арменец на мен ми изплатиха 680лв.
          След жалба до тях станаха изведнъж 1700лв.
          Накрая вещото лице произнесе 3000лв на съдебното заседание. Толкова и взех.
          1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

          Коментар


            #20
            "Пълни глупости", ако имаш достатъчно свободно време, пари и нерви да се занимаваш с адвокати, съдилища и технически експертизи.
            Жалбите при мен завършиха с: "От ЗАД ххх смятаме, че обезщетението покрива изцяло наненсените щети." Не приеха като доказателство фактури от сервизи. Хайде после ходи се разправяй с цялата тази мафиотщина.

            Ти си има успех, за което евала, но при други обстоятелства е можело да останеш само с разправията. Тея със застраховките добре знаят как да си играят картите. Отделно, че на 20-годишна кола с пазарна цена най-много 1500-2000лв. едва ли има начин да им чакаш повече от 1000 лева обезщетение и то ако е тоталка. Поне мое мнение от личен опит.

            Такава е системата, че се молиш нещо да не стане, защото все си вътре. А по пътищата кретени бол. Immortal се оказа абсолютно прав, поне в моя случай преди време, който обсъждахме в друга тема.
            Последна редакция от PSG; 10.06.2017, 16:53.

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              #21
              Те знаят, как да си изиграят картите.
              Просто прецакват 100 човека с по 1000лв., за общо 100к.
              Имайки предвид, че в последствие 15 човека ще успеят да ги осъдят на по 1000лв, за общо 15к, плюс няколко хиляди лв. лихви и разноски.
              Грубо: 80к напред.
              Така работят.
              Можеш да ги осъдиш безпроблемно, защото нямат проткеции в съда!
              Не им и трябват, при посочената от мен по-горе, примерна, работеща супер елементарно, и прекрасно за тях, схема.
              Това, че на теб не ти се занимава да си потърсиш парите, не означава, че правилно можеш да обобщиш, че "каквото платят - платят и копче не можеш да им кажеш".
              1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

              Коментар


                #22
                Занимава ми се да си търся парите. Щом успях да осъдя два мобилни оператора, със сигурност ми се занимава.
                Претенцията върху щети по стар автомобил е много субективна материя. Ако колата ми е 1-2-3-годишна и говорим за оригинални части от оторизиран сервиз - да, ще ги осъдя като две и две четири. Ако колата ми се прави в техен доверен сервиз - също, но такава опция при "Гражданска отговорност" май-май няма.

                Примерно - аз казвам, че ремонтът на вратите ми излиза 800 лв, защото съм си боядисал колата не при Сульо от Долно Езерово, а при Пульо от Лозово и съм си купил вратите не от Хасан от моргата у Факултето, ами от Гошо от форума.
                Застрахователите твърдят, че тяхната оценка стъпва на 400лв, защото за тях Сульо и Хасан работят с коректни пазарни цени. Пишеш жалба. Оня на масичката е видял, че една такава Мареа цялата, че дори и в движение струва средно 1200 лв. в Мобиле и вднага си е задал въпроса "Тоя сега с тоя курник какво иска?!". Отговаря ти да го ****** директно, защото на никой не му се занимава с тебе.

                Съдиш ги. Дай сега да докажем пред съда, че аз съм прав, а те са криви и че искам да си ремонтирам 20-годишната кола за сума, равна или по-голяма от пазарната и стойност. В един момент може да се окаже, че и работната карта и касовата бележка на Пульо от Лозово са фалшиви, защото Пульо крие данъци. Почват технически експертизи, ***** майни, разкарваш се като улав и накрая я ти дадат още 1000 лева, я издухваш супата, плащаш си като поп гяволъка и си заминаваш. Ако искат да ти дадат пари, за да им се махаш от главата, да речем, че ще ти дадат. Обаче ако не искат да ти дадат, може да си пишете умни писма до другата година. До тогава може да са ти паднали буталата в картера.

                Защото на едно място има ли "оценка" има и субективизъм. А тук говорим за части на старо, ремонти по села и паланки и пр.
                Последна редакция от PSG; 11.06.2017, 11:11.

                Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                Коментар


                  #23
                  Благодаря за отговорите, колеги.

                  Вторичният оглед донесе като че ли скромни промени.
                  Капакът от 2 мина на нов. Добавени бяха Колона предна лява -1 и боя, Външна дръжка лява врата, заключващ механизъм предна лява врата.

                  За година исках, но не можах да споря Няма ни в талон, ни във VIN, ни в дяволи никакво инфо за модела. Ако трябва да съм честен, коректни ми изглеждат дотук "ликвидаторите щети", сега въпросът е какво ще постъпи по сметка.

                  В София съм, да. Италианецът ще го посещавам като видя обезщетението. Последното ми преживяване обаче не беше позитивно, не си намерих радиатор Колата е страшна талига вече, много е изморена, обаче пък ми беше вярна над 10 години (135 000 км само аз с около година и половина прекъсване). Опасявам се, че поради възрастта ѝ няма да намеря вторичен пазар за читавите части, ако седна аз да я разпродавам.

                  Коментар


                    #24
                    E то точно по VIN се вижда кога е произведена колата.
                    Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                    ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                    Коментар


                      #25
                      В случая описват модел автомобил и неговото излизане на пазара (модел 182), а не кога е произведен въпросният екземпляр.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #26
                        Колеги, и аз да не отварям нова тема, ще пиша с няколко въпроса и по моя случай.
                        Ситуацията е следната - вчера, карайки по главен булевард, едно момче, излизайки от квартална уличка, ме засече - неизбежно, за съжаление се ударихме. При мен щетата е строшена предна броня, маска, решетки... Според мен съм за нова броня, тази е толкова пукната на места, че не виждам как ще се оправи. Написахме двустранния протокол, и тези дни трябва да ида до неговия застраховател "БулИнс".
                        Та, въпросите ми са следните:
                        1. Ще се заяждат ли с мен, ако не сме викнали КАТ на място (защото отзад на протокола в указанията пише, че без значение дали се пише този протокол, или не, задължително се вика КАТ да направи оглед за щетите)?
                        2. Пише, че в 7 дневен срок трябва да ида да си заявя щетите. Тези 7 дни включват ли почивните дни? Питам, защото колата към момента поради друга причина не е в движение.
                        3. Някой дали може да ми обясни накратко каква точно е процедурата, т.е. какво се изисква от мен, като потърпевш? Отивам в който и да е офис на "БулИнс", нося си двустранния протокол у мен, и какво следва от там нататък?
                        4. Има ли изобщо вариант нито един лев да не ми платят, или да ми се подиграят с обезщетение от 50лв, което, разбира се, няма да ми стигне да си оправя щетите?

                        Коментар


                          #27
                          На двустранния протокол трябва да има телефон на твоя застраховател. Звъниш там и те трябва да ти обяснят кое, как, къде и т.н. Имам спомен, че ще трябва да минеш и през полиция за заверка на протокола.
                          Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                          Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                          Коментар


                            #28
                            Двустранния протокол задължително трябва да е с номер, даден от телефон 112 за ПТП-то. Един вид - това е заверката, по телефона. Ако не сте се обадили на 112 и просто сте написали едни документи, застрахователят има правно основание да откаже обезщетение, защото не е попълнен правилно протоколът. Ако обаче имаш познати в тази компания - може и да вземеш обезщетение, въпреки неизрядните документи, кой знае... Ако нямаш познати и ПТП-то не е регистрирано на тел. 112 - сипваш си една чаша студена вода и пиеш до дъно, и за следващия път знаеш, че първото и задължително нещо е обаждане до 112 и номер на протокола.

                            Ако обаче на място са дошли КАТ - те си попълват каквото трябва, правят проверка за алкохол, раздават ви копия и т. н., после с тези документи пак същата процедура при застрахователя.

                            Не знам как се постъпва ако колата не е в движение по друга причина, но мисля, че ако отидеш с документите в 7 дневния срок и пуснеш заявление, че колата не е в движение - ония ако са хора, ще проявят разбиране и ще се разберете кога да отидеш. Срокът включва всички дни, но ако по някаква причина изтича в неработен ден - за краен срок се приема първият работен ден след почивните.

                            Като представиш колата за оглед, обмисли добре дали ще искаш допълнителен оглед, което значи да я закараш в сервиз, да я разглобят (което струва пари), и да огледат за допълнителни щети, които няма как да се видят без да се свали например бронята. Ако си сигурна, че нямаш други щети - казваш, че не искаш допълнителен оглед, подписваш се, че си съгласна с огледа и описаните щети, ставаш и заминаваш. После чакаш пари по банковата сметка. И да - като отидеш за претенции - носи си номера на банковата сметка, за да го впишеш в заявлението.

                            Коментар


                              #29
                              Това не съм видяла да го пише да се звъни на 112, хич не ми мина през ума, защото моята логика е с този двустранен протокол да се спести време от викане на КАТ, от звънене на този и онзи, да се обяснява какво е станало, и т.н.... Ами най-вероятно ogi28b е прав, да изпия освен една студена вода и за другия път, не дай Боже, да знам какво се прави. Не знам вече ще има ли смисъл да ходя при застрахователя без заверен протокол, сигурно ще ме нахокат.
                              Иначе други щети със сигурност нямам, малко след удара бях на майстор, който я вдига на подемник (причината, поради която в момента не е в движение колата), и според негови думи щетите са само и единствено по предна броня. Така че да, допълнителен оглед няма да искам, няма да има смисъл да си губим взаимно времето.
                              Благодаря за мненията, вече ще знам. Яд ме е на себе си, но в крайна сметка пък никой не се е родил научен... И на двамата ни беше за първи път.
                              Последна редакция от blue_coconut; 22.03.2018, 10:05.

                              Коментар


                                #30
                                Добре де, обади се на човека, обясни му най-учтиво и внимателно, че има пропуск при попълването и искаш да го попълните отново, като за целта отиди на удобно за него място, защото все пак ти имаш интерес, а не той. Препишете всичко на нов протокол, и като сте готови - звъниш на 112 и казваш че има леко птп, няма пострадали, две коли са, и двете са в движение, не искате да викате КАТ и искаш да ти дадат номер. След това вече всичко ще е изрядно.

                                Иначе моя позната преди време ѝ потрошиха ламарините на половината кола, а от ЛЕВ ИНС ѝ казаха, че щом протоколът не е регистриран на 112, отказват да изплатят обезщетение. Понеже имам пък познати точно в ЛЕВ ИНС - звъннах, питах и казаха, че това е задължителен реквизит и го пишело в указанията на гърба.

                                Иначе ако се абстрахираш от това, че си потърпевша - замисли се - ако всеки двама приятели решат да си попълват протоколи за щяло и нещяло, без да ги регистрират, то къде ще му се види краят? Не, че не се случва и сега де...

                                Коментар

                                Working...
                                X