Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Общополитическа... и общоикономическа...част3

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    На Газпром досега през живота си не съм спирал,
    На Лукойл спирам само за да ползвам тоалетна,
    На ОМВ само да си купувам кафе (макар отдавна да го развалиха)

    Коментар


      То отдавна е ясно къде е проблема с горивата. "Лукойл" е стиснал държавата като Нурмагомедов Макгрегър, от този "ключ" няма измъкване.
      "Лукойл" държи почти всички бази за задължителния държавен резерв. Това според търговците на горива е реалната бариера пред конкурентния внос, а не акцизните складове

      Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
      ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

      Коментар


        и заради акцизните складове се вдига цената
        Също и това се от Лукойл дават най големите разходи за произворство в Европа дори неса на печалба и сега не са плащали данци
        а преди са давали 1 милиард на година .

        Чак сега државата ще влезе вв фирмата и ще прави разбор на тази стойност в цената на горивото
        Води се че взимат петрона на висока цена
        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

        Коментар


          Баш по темата

          Click image for larger version

Name:	bai.jpg
Views:	1
Size:	31,4 KB
ID:	2098055
          Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
          ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

          Коментар


            Като изключим факта, че по него време подобно неграмотно творение изобщо нямаше да види бял свят.
            браво 1,6/90 - 09 г.

            Коментар


              Хахаха. Е да, за сметка на това други многобройни високограмотни лозунги бяха окичени навсякъде. Факт.
              Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

              Коментар


                Така е, грамотни и културни времена бяха. Сега безкнижниците се гордеят с простотията си, че и се намират достатъчно хора, да им ръкопляскат!
                браво 1,6/90 - 09 г.

                Коментар


                  Едно много добро обобщение на коментираната доскоро тема. Видяно някъде из нета....
                  Много ми е тъжно да го кажа, но на нас социализмът някак си ни пасна, хареса ни. С изключения разбира се, но като цяло, след края на кървавите погроми, българите заживяха този изроден живот, започнаха да изграждат карерата си и планираха бъдещето си в него. Постоянното мърморене срещу неуредиците и приказки от рода на “ей, никога няма да се оправим…” съпътстваха живота, но това не водеше до масово неудържимо желание за промяна. Хората (с изключения, разбира се), не се бореха, а се нагаждаха към системата. Те не искаха системата да падне и да се смени, а се надяваха тя да се подобри. Може би, на мястото на бай Тошо да дойде някой по-добър автократ, който “да дава” повече на народа. Или пак бай Тошо, но да дава повече. През 80-те години бях на няколко пъти до Унгария, Чехословакия, Полша и ГДР. Там с всичките си сетива чувствах, че атмосферата е различна. Усещаше се, че хората не търпят строя, в който живеят, но репресивният апарат ги натиска и те няма къде да мърдат. В ГДР навсякъде се виждаше неизменното присъствие на съветските военни части, както и непоносимостта на хората към тях. След 1990 г. излязоха засекретените сатистики за самоубийствата в тези страни. Унгария е била европейски лидер по брой на самоубийствата в процентно съотношение към населението. На второ място ГДР и много близо до тях – Чехословакия и Полша. Хората в тези страни масово са изпадали в тежки депресии от липсата на перспектива в живота си и са посягали на него. При това жизненият стандарт там беше доста по-висок от българския. В ГДР градският транспорт се движеше в абсолютно точен график, всяка обществена тоалетна светеше от чистота и имаше сапун и тоалетна хартия. Храната по магазините беше в изобилие и на съвсем достъпни цени. Не беше проблем за всеки фотолюбител да разполага с фотоапарат Практика или, олеле – Пентакон Сикс заедно с всички необходими материали и консумативи. При нас това беше почти неосъществима мечта, но въпреки това се самоубиваха те, а не ние. Ние проявявахме здрава робска виталност, разказвахме си вицове за Партията, Брежнев и Тошо, хилехме се и живеехме в кочината си без особен зор за промяна. Много малко хора са се дразнели от паметника на съветската армия и подобните му във всеки голям град. Признавам си, и на мен тогава паметникътне ми правеше особено впечатление, беше си част от пейзажа. Всяка неделя пред същия този паметник, току-що сключили брак двойки в сватбени одежди се изчакваха едни други да се подредят и да се снимат за спомен от сватбения си ден. Помня, че отказах на един приятел да участвам в тази снимка на неговата сватба през 1984 г. защото усещах нещо нередно. Този приятел после стана амбициозен седесар. Тъжно ми е да пиша всичкото това нещо, но ние наистина се адаптирахме добре към строя и дори го побългарихме. При нас социализмът имаше много провинциален и битов характер. Много неща уж не можеше да се правят, но всъщност можеше по “втория начин”. Бай Тошо изрече култовата фраза: “да се снишим да мине бурята, па после ще се опраим”, която е просто проекция на националния ни дух. Оказа се, че българинът се справя много добре в такава среда. При нас нямаше нужда от съветски военен контингент, при нас нямаше опасност да стане 1956-та, 1968-ма или 1980-та година. Дори 1989-та не си я направихме ние, ами ни я наложиха отвън по сценарий, който си искаха. Не се учудвам защо сега у нас има толкова много носталгични прасета, които мечтаят за кочината си. Не че нямаме светли умове и поривисти хора, които виждат пътя за измъкването на България от блатото, но те не намират последователи. Просто, не биват разбрани, дори дразнят голяма част от народа. Днес сме свидетели на ежедневни масови протести по градове и села от недоволни хора, които искат промяна. Тези протести са по-масови от онези на “умните и красивите”, но какви са исканията им и какво предлагат? Искат да паднат цените на горивата и да се вдигнат доходите, и как да стане това – чрез комунистически практики. Президентът или премиерът трябва да удари по масата и да намали цените на бензина, да намали застраховката за колите и с декрет да вдигне заплатите и пенсиите. А, и много важно – заплатите на депутатите да паднат! Това разбира нашия народ под “демокрация”, “пазарна икономика”, “свободна конкуренция” и “разделение на властите”. Няма никакви въпроси за истинските причини за тези ниски доходи и пенсии и т.н. Ако на тези протести се появи руско знаме и георгиевска лента, това не прави никак лошо впечатление, а и как да прави, след като Путин е ударил по масата и е вдигнал там заплатите, а нашият – не е. Според мен, трагедията е пълна и ще ни трябват още много години цивилизационно развитие докато се сетим откъде ни идват белите и как да се отървем от тях… ако не е станало фатално късно, разбира се.
                  Последна редакция от noriaga; 04.12.2018, 07:15.
                  Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                  Коментар


                    Горният пост го прочетох до средата,хвана ме нервата и излязох да пуша-абсолютна истина, вярвайте ми, 59 набор съм и съм го живял този живот. Последните 30 год сме под управлението на синовете а и вече на внуците на едно времешните комуняги.
                    LANCIA Y10 1.1 Bosch monomotronik AGU Zavoli Голф 3 1.8
                    ВАЗ 2101-73г-екс ВАЗ 2101-74г.екс, самара-екс заз 965а екс Опел кадет екс

                    Коментар


                      Колега noriaga. Няколко пъти прочетох обобщението, от което сте се впечатлили.
                      От презумпцията си на човек, стремящ се да живее без крайни и категорични отрицания/приемания, ще си позволя
                      да нарека това "обобщение" като демагогия, използваща еквилибристиките на словото с цел, обслужваща нечий интерес.
                      В среда със семпли и насочени САМО в миналото възприятия, със сигурност може да успее, но на всяко останало ниво изглежда користно и нищожно...
                      Не знам, кой е авторът и не ме интересува, но четейки го си създавам представа за човек, който е имал приспособимост сега, имал е приспособимост и преди.
                      Доносниците от ония години, днес възпитават в нов морал и са първите отричащи всьо и все...от преди. Хем иска да отреже пъпната връв на комунистите, хем защитава днес внуците им.
                      Какво ми направи впечатление в написаното и за какви еквилибристики говоря. В първата част, чета за смирението българско по онова време, за всичко което изкривяваме и добивам
                      представа, че тогава сме си понасяли смирено неудобствата чрез нагаждачество. Съгласявам се с автора, сигурно има право - ние сме доказано търпелив народ. Във втората част обачееее,
                      същият този автор иска днес сметка на ония излезли от летаргията си младежи за да търсят - я по-евтино гориво, я свята Република, я по-сигурен живот за своите деца, я по-"нещо" си, пък и знаеш ли - може да търсят отговорност от днешните комунистическите отрочета ( споменавам Златев и спирам). Уж натам би трябвало да е вълнението ни, а в същото време се задава въпрос към днешните младежи на улицата, за какво всъщност са излезли там, и какво всъщност предлагат...И веднага правя една препратка с Великите Левски и Ботев. Ай на бас, че и тогава в далеч по-скромна и невъзможна за бърза комуникации среда е имало
                      един, двама, а може би и 200 човека, които са ръсили из хората същите тези въпроси: "За какво се борят"? "Какво предлагат". И е ясно, какво са мислили болшинството за да оставят Ботев сам със 100 човека, а Левски да бъде
                      жертван ей така - сам и в забвение. Преди тях обаче е нямало комунисти, но съм сигурен, че е имало същите списвачи и/или нагаждачи, като този автор....И друго. С какво този автор си обяснява тогава вълненията в една Франция и Белгия днес и въобще кой е "изковал" тези вълнения там - Луи XIV, демокрацията, Републиката, кралицата с пастите, или генерал дьо Гол. Ако с подобен пасквил, някой "автор" излезе сред жълтите жилетки днес на Шанз-Елизе, със сигурност ония, които са нямали комунизъм, ще му го наврат точно там от където е излязъл. Разбираш ли абсурдността на това нещо, наречено обобщение. Уж идеята е да скъсаме пъпната си връв с миналото, а днес не понасяме инак мислещите и недоволството им. Защо не си помислете, че подобни "обобщения" може и да са плод на хора пазещи "демокрацията" на комунистическите внуци ??? Кой би пострадал от интересът да заничаме в цената на горивата ? Всички им знаем имена, произходът...и миналото.
                      ПС: Дано си ме разбрал колега, какво имам предвид. Не ставайте жертва на ония, които сравняват с преди, защото те ни/ви затварят очите за днес и за утре.
                      A17DTС/S
                      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                      Коментар


                        "През 80-те години бях на няколко пъти до Унгария, Чехословакия, Полша и ГДР."

                        Ей туй само е достатъчно... Кой, по колко и как излизаше едно време навън??? пък било то и в соцстрани...
                        Fiat Punto 1.1-Синята птица
                        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                        Коментар


                          Всеки с чисто досие. Мама, например, с колеги се помъкнали към Виена на автомобилна екскурзия с коли. На едната колежка мъжа ѝ не го пуснали с тях, щото бил палав, като млад. Специализациите и обмяната на опит, работническите спортни прояви бяха съвсем отделно.
                          браво 1,6/90 - 09 г.

                          Коментар


                            ntodorov написа: Преглед на мнението
                            Колега noriaga. Няколко пъти прочетох обобщението, от което сте се впечатлили.
                            От презумпцията си на човек, стремящ се да живее без крайни и категорични отрицания/приемания, ще си позволя
                            да нарека това "обобщение" като демагогия, използваща еквилибристиките на словото с цел, обслужваща нечий интерес.
                            В среда със семпли и насочени САМО в миналото възприятия, със сигурност може да успее, но на всяко останало ниво изглежда користно и нищожно...
                            Не знам, кой е авторът и не ме интересува, но четейки го си създавам представа за човек, който е имал приспособимост сега, имал е приспособимост и преди.
                            Доносниците от ония години, днес възпитават в нов морал и са първите отричащи всьо и все...от преди. Хем иска да отреже пъпната връв на комунистите, хем защитава днес внуците им.
                            Какво ми направи впечатление в написаното и за какви еквилибристики говоря. В първата част, чета за смирението българско по онова време, за всичко което изкривяваме и добивам
                            представа, че тогава сме си понасяли смирено неудобствата чрез нагаждачество. Съгласявам се с автора, сигурно има право - ние сме доказано търпелив народ. Във втората част обачееее,
                            същият този автор иска днес сметка на ония излезли от летаргията си младежи за да търсят - я по-евтино гориво, я свята Република, я по-сигурен живот за своите деца, я по-"нещо" си, пък и знаеш ли - може да търсят отговорност от днешните комунистическите отрочета ( споменавам Златев и спирам). Уж натам би трябвало да е вълнението ни, а в същото време се задава въпрос към днешните младежи на улицата, за какво всъщност са излезли там, и какво всъщност предлагат...И веднага правя една препратка с Великите Левски и Ботев. Ай на бас, че и тогава в далеч по-скромна и невъзможна за бърза комуникации среда е имало
                            един, двама, а може би и 200 човека, които са ръсили из хората същите тези въпроси: "За какво се борят"? "Какво предлагат". И е ясно, какво са мислили болшинството за да оставят Ботев сам със 100 човека, а Левски да бъде
                            жертван ей така - сам и в забвение. Преди тях обаче е нямало комунисти, но съм сигурен, че е имало същите списвачи и/или нагаждачи, като този автор....И друго. С какво този автор си обяснява тогава вълненията в една Франция и Белгия днес и въобще кой е "изковал" тези вълнения там - Луи XIV, демокрацията, Републиката, кралицата с пастите, или генерал дьо Гол. Ако с подобен пасквил, някой "автор" излезе сред жълтите жилетки днес на Шанз-Елизе, със сигурност ония, които са нямали комунизъм, ще му го наврат точно там от където е излязъл. Разбираш ли абсурдността на това нещо, наречено обобщение. Уж идеята е да скъсаме пъпната си връв с миналото, а днес не понасяме инак мислещите и недоволството им. Защо не си помислете, че подобни "обобщения" може и да са плод на хора пазещи "демокрацията" на комунистическите внуци ??? Кой би пострадал от интересът да заничаме в цената на горивата ? Всички им знаем имена, произходът...и миналото.
                            ПС: Дано си ме разбрал колега, какво имам предвид. Не ставайте жертва на ония, които сравняват с преди, защото те ни/ви затварят очите за днес и за утре.
                            Колега, аз ли не разбирам нещо, ти ли криво четеш, не знам. Ама вземи пак го прочети - човека не се възмущава на това, че има протести, а начина, по който хората искат да им се решат проблемите - с комунистически методи - национализация, държавни регулации и т.н. И тук пак се връщаме на старата тема, че носталгичното говорене по социализма може да донесе само и единствено вреда на настощото поколение.
                            Разбира се, имаш правото да не си съгласен с мен, все пак в живота си съм срещал не един, с който все едно сме на различни планети като разбирания.
                            И честно казано, от всичко изписано от теб не разбрах едно - каква точно теза защитаваш - кажи ми с две думи, без разтягане на локуми? Искаш онова време да се върне - да или не? Ако отговора е да, то няма какво да дискутираме, ако отговора е - не, съвсем не разбирам за какво пишеш...
                            Единствено, че не трябвало да се отрича всичко от онзи строй - ама кажи кое конкретно, кое конкретно е било хубаво само и единствено заради строя.. щото сигурността и здравеопазването, което изтъкват някои колеги (като единствена опорна точка) си ги има и в държавите на запад и без да е имало комунизъм. А всичко останало?
                            Последна редакция от noriaga; 04.12.2018, 12:34.
                            Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                            Коментар


                              Не можем да сме еднакви, а и не бива. За това и няколко пъти написах, че в такива спорове избягвам от категоричност, но не и от желания да разкривам моята истина.
                              ПС: Твоя автор го изчетох още един път и нищо различно не разбрах, но ти не си ме прочел внимателно... За това
                              ще си позволя да изкажа МОЕТО мнение в стил алангле за този автор, че белким си доближим планетите...Ами прилича ми на списвач - дете на истински комунист, който боравейки си с интерпретации и методи
                              от ония години, твори всъщност объркване, разделение и страх. Автор, който днес "смело" тъпче по гробовете на старите комуняги, а в същото време гали и пази главиците на днешните им деца и внуци. И признавам си - прави
                              го виртуозно - кара ни да се ежим помежду си, но всъщност е удобен за едните и е в полза за другите...Това е моят прочит на "творбата" му.
                              ПС: Видях, че си дописал поуста си. Събирам се в две думи и ще ти отговоря.
                              Последна редакция от ntodorov; 04.12.2018, 13:40.
                              A17DTС/S
                              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                              Коментар


                                noriaga написа: Преглед на мнението
                                Колега, аз ли не разбирам нещо, ти ли криво четеш, не знам. Ама вземи пак го прочети - човека не се възмущава на това, че има протести, а начина, по който хората искат да им се решат проблемите - с комунистически методи - национализация, държавни регулации и т.н. И тук пак се връщаме на старата тема, че носталгичното говорене по социализма може да донесе само и единствено вреда на настощото поколение.
                                Разбира се, имаш правото да не си съгласен с мен, все пак в живота си съм срещал не един, с който все едно сме на различни планети като разбирания.
                                И честно казано, от всичко изписано от теб не разбрах едно - каква точно теза защитаваш - кажи ми с две думи, без разтягане на локуми? Искаш онова време да се върне - да или не? Ако отговора е да, то няма какво да дискутираме, ако отговора е - не, съвсем не разбирам за какво пишеш...
                                Единствено, че не трябвало да се отрича всичко от онзи строй - ама кажи кое конкретно, кое конкретно е било хубаво само и единствено заради строя.. щото сигурността и здравеопазването, което изтъкват някои колеги (като единствена опорна точка) си ги има и в държавите на запад и без да е имало комунизъм. А всичко останало?
                                Колега, ти не разбираш. Ако схванеш, възприемеш, осъзнаеш, прочетеш или и аз не знам как разбереш, че комунизъм никъде и никога не е имало, ще бъде една правилна стъпка към разбирането.
                                браво 1,6/90 - 09 г.

                                Коментар

                                Working...
                                X