Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Общополитическа... и общоикономическа...част3

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Коментар


      Lane Staley написа: Преглед на мнението
      Кое е било справедливо при социализма? Ти виждаш ли се какви ги пишеш?

      И моля те дай статистика за учащите в Русия. Много ми е интересно колко сериозен е потокът учащи натам?

      Аз ще ти помогна:

      "На този фон близо 30 000 сънародници учат зад граница - почти двойно спрямо чужденците у нас. Най-много българи се обучават в Англия - 7000. Почти толкова избират Германия и Холандия. Към Русия обаче, например, няма интерес."

      Лъжеш като партиен секретар!!!
      Всичко важно, естествено. Например, както казва една опорна точка, здравеопазването не беше безплатно, щото Държавата тия пари си ги вземаше от работещия. Така е, обаче, като отидеш на лекар други уговорки нямаше. Никакви. Сега как е? Плащам здравна осигуровка, доплащам по клинична пътека, ако няма клинична пътека (и те намаляват всяка година) плащам всичко, плащам лекарска такса и накрая ми разправят, че било добре да се осигурявам и допълнително! И сигурно, слава на Господ, изпускам нещо. Същото е и при образованието, и при сигурността. Така ли е?! Така е!
      В този смисъл, робско и малодушно е да приемаш тази ситуация, а не предишната! Там е платено-пито и това е справедливо. Сега е плащаш, плащаш, плащаш, и накрая ти казват "Бе ти си платил, колкото ти е поискано, ама то не стига. Я плати още, пък ще видим." Само роб може да е ОК с тая работа!

      За Русия:
      През 2017 г. общо 236 заминаха за Русия (при официално отпусната квота от 208 души).

      Всяка нормална държава, даже джудже като Чехия, провежда такава политика. Ти как си представяш руснаците да пропуснат?!
      браво 1,6/90 - 09 г.

      Коментар


        slonikon написа: Преглед на мнението
        Така е, обаче, като отидеш на лекар други уговорки нямаше. Никакви. Сега как е?
        Брее ти да видиш. Аз пък имам доста по-различна информация от близки лекари, които са работили по това време.
        Ти май верно лъжеш колега, като партиен секретар. Или просто яко тролиш.
        Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

        Коментар


          noriaga написа: Преглед на мнението
          Брее ти да видиш. Аз пък имам доста по-различна информация от близки лекари, които са работили по това време.
          Ти май верно лъжеш колега, като партиен секретар. Или просто яко тролиш.
          Което е тотален пример за тролене.

          Между другото, за да оцелееш като роб, трябва да си игнорант. Това захранва религиите в тежки времена. Както беше писал някой някъде "Оказва се, че това в което вярваш, е по-реално от реалността!"
          браво 1,6/90 - 09 г.

          Коментар


            slonikon написа: Преглед на мнението
            Всичко важно, естествено. Например, както казва една опорна точка, здравеопазването не беше безплатно, щото Държавата тия пари си ги вземаше от работещия. Така е, обаче, като отидеш на лекар други уговорки нямаше. Никакви. Сега как е? Плащам здравна осигуровка, доплащам по клинична пътека, ако няма клинична пътека (и те намаляват всяка година) плащам всичко, плащам лекарска такса и накрая ми разправят, че било добре да се осигурявам и допълнително! И сигурно, слава на Господ, изпускам нещо. Същото е и при образованието, и при сигурността. Така ли е?! Така е!
            В този смисъл, робско и малодушно е да приемаш тази ситуация, а не предишната! Там е платено-пито и това е справедливо. Сега е плащаш, плащаш, плащаш, и накрая ти казват "Бе ти си платил, колкото ти е поискано, ама то не стига. Я плати още, пък ще видим." Само роб може да е ОК с тая работа!

            За Русия:
            През 2017 г. общо 236 заминаха за Русия (при официално отпусната квота от 208 души).

            Всяка нормална държава, даже джудже като Чехия, провежда такава политика. Ти как си представяш руснаците да пропуснат?!
            Май е безмислено да ти отговарям.
            like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

            Коментар


              noriaga написа: Преглед на мнението
              Брее ти да видиш. Аз пък имам доста по-различна информация от близки лекари, които са работили по това време.
              Ти май верно лъжеш колега, като партиен секретар. Или просто яко тролиш.
              Завидна убеденост и безрезервна вяра към чуждите приказки имаш колега !
              Аз на твое място не бих си позволил да се съмнявам в лъжа, към който и да е.
              Без да ми се сърдиш, но едно от нещата, които не харесвам днес и искам да променя е арогантния начин за незачитане на мнение и
              различна позиция. Това беше и в маниера на типичните дърти учители - комунисти по онова време. Днес от онова време реват всички помазани тогава.
              Аз, като се замисля също нямам основание да го подкрепям, но вярвай ми - нямам и основание да го линчувам, пък нищо, че 3 години от живота са ми минали в казармата
              , сигурно съм събрал и година сумарно време по бригади и "доброволен" труд от сорта на Ленински съботници, в които чистехме махалите и предблоковите пространства.
              Честно казано, сега не знам, как да кръстя подобно събитие, че да изкарвам червеите от апартаментите си, поне да обърнем градинката пред блока, или да си измием прозорците в общите части на кооперацията.
              За докторите. Ще ти напиша едни факти, а ти сам прецени на кой да вярваш. На доктора можеше да дадеш пари, но той няма да ти ги поиска. ( виж дамаджана вино, кокошка, риба беше прието, като знак за благодарност). Причината е толкова проста, че ако насочиш картечницата си, извън полето на прицела си, ще схванеш, че всеки доктор Х ще трябва да смени бялата си престилка с райе, защото всеки негов клиент У, може да бъде потенциален :я човек с химикал в джоба, който автоматично пише доноси ( много ги уважаваха), я човек от ОФ, я човек от ДС, я член на БКП, я син, брат, сват, кум, девер и квот се сетиш на човек в политическия елит на БКП, я герой на социалистическия труд, я милиционер, я почетен гражданин, я партиен секретар...Да изброявам ли още ? Вкарай всички тези вероятности и ги презумпирай през конюнктурата на онова време и сам си отговори, каква е вероятността един доктор, в обявената "гордост за БКП" за безплатно лечение и учение в социалистическа България, ще сложи сам главата си на дръвника. По онова време се търсиха много БГ доктори в Кувейт, Либия, Иран, емирствата. Не случайно много доктори предпочитаха да отидат там и най-добрите го правеха. И тогава, както и сега всичко зависи от човека с бялата престилка и способностите му да бъде преди всичко ЛЕКАР, а сетне търговец. Много доктори избягаха навън, превръщайки живота на близките си тук в ад, но вярвай - който оставаше тук, играеше по правилата на оная конюнктура и се надяваше да отиде я на юг, я в близкия изток. Тогава там имаше пари, а заплащането им беше в долари. Така че много хора от онова време имат основания да претеглят нещата, а днес да си спомнят с умиление. И не, не е задължително да са били комунисти. Впрочем, и аз си признавам, че като малък исках да стана лекар, като чичо ми, който беше в Либия и пазареше в Кореком и Шапшандъра, когато си идваше. Когато дойде демокрацията си смених желанието, но тук ще вметна, че хора с мечти и усет към хубаво и лъскаво се мотивираха по-здраво и насочваха към професии, които им даваха възможност за излаз към различния свят. Химици, доктори, пилоти, шофьори, спортисти, моряци. Във ВВМУ ( тогава ВНВМУ) имаше чужди курсанти от Сирия, Йемен, Либия, Египет, в Медицинска академия на докторлък се учиха гърци, кипърци, така че момчета монетата винаги има две страни. Не е, като да е било всичко посредствено. Днес забелязвам апатия сред младите и липса на мечти и цели. Причината я виждам в прекалената задоволеност и възможност днес да се припечелват пари в сивия сектор или под масата. Но приемам всичко това, като нещо нормално, така както съм приемал и миналите особености на времето.
              ПС: Аз спирам по тази тема.
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар


                ntodorov написа: Преглед на мнението
                Завидна убеденост и безрезервна вяра към чуждите приказки имаш колега !
                Аз на твое място не бих си позволил да се съмнявам в лъжа, към който и да е.
                Без да ми се сърдиш, но едно от нещата, които не харесвам днес и искам да променя е арогантния начин за незачитане на мнение и
                различна позиция.
                Ами имам вяра в приказките на хора, които познавам много добре лично и съм се убедил в качествата им като личности и специалисти. Колкото и нескромно да ти звучи, мисля, че имам достатъчно интелект за да преценя на кой мога да се доверя и на кой не. И не не визирах специално това с даването на пари, а много други проблеми, които е имало - щото голям келепир, че не ти искат пари, като в много случаи нямаш достъп до специалист, който да ти реши проблема (освен ако не си от богопомазаните или с връзки).
                И защо да не му зачитам мнението? Не съм му забранил да пише или да си го изказва. Просто не го приемам - то по тази логика няма смисъл да се спори? Или пък ако някой откровено заблуждава - да му се мълчи, че да сме много политически коректни (както е модерно в последно време).
                И аз спирам по темата
                Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                Коментар


                  "Шоп и вук се не дресира, брей! Вуко, че избега бърже, шопо нема да се върже..."
                  Та, да си ги пазим тези дървени философи, че са на изчезване ха ха Изпаряват се като гориво от Лукойл

                  Коментар


                    Несериозно е да се отрича абсолютно всичко в предишният или пък в сегашният строй.През комунизма имаше много лоши неща,но имаше и много хубави.Едно от нещата които например ми липсват от преди лично на мене е реда и дисциплината,някога в наше село имаше един единствен милиционер всички кандидат бандитчета е те тоя човечец много бързо ги отказваше да вършат поразии сам собственно ръчно,всички се страхуваха от него и не смееха да правят пакости не,че нямаха такива мераци,но потрошен от бой може ли да се живее?А сега има 20-тина парчета и никой не ги бръсне за нищо и всеки прави и върши каквото му е кеф,че и ги побиват от време на време дори полицайчетата....Я да си представим сега какво се случва в един САЩ ако някой техен бай бандит реши да бие полицаи?Гарантирано ще бъде гръмнат на секундата без много обяснения...
                    Сега също има лоши и хубави страни,просто на нас ни е в повече слободията,защото това няма нищо общо с демокрацията.
                    И все повече почвам да се убеждавам,че на лош материал като нашия му е нужна диктатура а не демокрация за съжаление....Никой не ще да спазва закони,никой не ще да се съобразява с нищо,никой никого не ебава е такъв филм в никоя нормална държава няма.
                    Fiat Marea 1.8 16v HLX
                    Hyundai Terracan 2.9 CRDI

                    Коментар


                      Считам (а и не само аз) някои от днешните мнения в темата за такива, които преминават извън рамките на добрия тон. Преместих ги на уютно място и ви моля, ако някой има за цел да провокира - да не го прави, за което предварително благодаря. Благодаря и на тези, които сами усетят, че преминават границите и решат да спрат.

                      Коментар


                        Хиляда пъти съм писал, че ако наистина бяхме лош материал, при тая слободия досега да сме се избили. Напротив, чудо е, че удържаме добрия тон и това се дължи на здраво вкоренените в нашата народопсихология чувство за чест, лично достойнство и толерантност. Не може да се обобщава върху целия народ, заради по няколко комплексирани малограмотни илитерата, които демонстрират агресия, когато се почувстват пренебрегнати. Вярно е, че такива сега си мислят, че могат да си разиграват коня, както си искат, но това също не е вярно. Просто изглежда така в медиите, и в интернет.
                        браво 1,6/90 - 09 г.

                        Коментар


                          Stefanaki написа: Преглед на мнението
                          Мани спанака. А млякото? Литър прясно мляко Верея 3% в Лидъл е намалено от 3,99лв на 2,99лв. WTF? В момента литър био прясно мляко 3,8% в немски магазин е намалено на 0,99евро.
                          Чета, чета и в първия момент прочетох, че литър био прясно мляко от 3.8% е намалено на 0.99 % и докато се чудя какви ги пишеш, попаднах на тази интересна картинка:

                          Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	1
Size:	25,9 KB
ID:	2098045

                          Според нея, около месец и половина е необходимо откакто цената на горивото е на дадено ниво, да се отрази и на крайната цена. Това ми подксазва, че за Нова година би трябвало да се радваме на доста евтино гориво, може би около 2.10 лв.


                          Но аз продължавам да питам - кой зарази спанака с татул и сега като малко свалиха цените на горивото и обещаха, че няма да има ГО по 1000 лв., изведнъж вече спанакът е чист и няма 1 листо татул. Как стават тия неща, не знам.

                          Коментар


                            О, съвременните манипулатори разполагат със сериозен инструментариум в тая насока. Някои разправят, че пред тях Гьобелс изглеждал като първолак. Аз пък си мисля, че ако Гьобелс или някой от неговата величина управляваше тези инструменти днес, в народите щеше да има тотално единодушие по всички въпроси. Ама живеем в лаишки времена. Затова и всичко е толкова прозрачно.
                            браво 1,6/90 - 09 г.

                            Коментар


                              Според нея, около месец и половина е необходимо откакто цената на горивото е на дадено ниво, да се отрази и на крайната цена.
                              За сметка на това, промяната в цената на петрола нагоре, се отразява моментално в цените по бензиностанциите. Тези цени не са интересни, защото Лукойл не работи с такива качествени сортове суров петрол. Интересна е цената на много по-некачествения руски сорт "Урал", който е суровина за рафинерията. Сега слушах по новините, петролната и газова асоциация искали КЗК да им разреши да публикуват ценообразуването си. Смяяяяяяяях !!! Басирам се, че ще оповестят баснословни цени на суровината и документално ще са изрядни. Само че Биволъ отдавна разкриха схемата на Лукойл-купуват скъп петрол от офшорка, която е тяхна собственост. Т.е. купуват сами от себе си и съответно могат да си нагласят цена на вкус.

                              Решението с цените на горивата може да е много лесно. Просто да се създаде държавна фирма с верига бензиностанции, която да продава при фиксирана надценка. Съответно да се облекчи вноса на горива от чужбина и да се разбие монопола при акцизните складове, които 2/3 се държат от Лукойл, а останалата 1/3 от техни сателити.

                              При застраховката "Гражданска отговорност" положението не е по-различно. Не можело да се въведе държавна регулация в цената. Ама може да е задължителна, нали. След като не ни е оставен избор и застраховката е задължителна със закон, то трябва да има регулации, иначе ей така ще си расте с по 100% на година, както е сега. Като не може да се меси държавата в ценообразуването на частните дружества, да направи държавно застрахователно дружество. Ако частните продават необосновано скъпо, ще свалят цените щат или не щат, иначе всички ще отидат в държавното дружество.

                              До вчера Владко Горанов и бат' Бойко обясняваха, че данъка на старите коли щял да скочи с 6-8лв. Днеска вече плочата е обърната. Оказва се, че не са 6-8лв. Ами щяло да бъде така - който плащал до сега 35лв, сега щял да плаща 70лв. А който плаща 120лв като мене, не ми се мисли колко ще плаща от януари. И Менда Стоянова най-нагло обяснява днеска, че това не било нищо, една кутия цигари на месец. Ами за нея може да е нищо, ама за хората хич не е нищо. Гражданската отговорност нямало да става 1000лв. Голямо успокоение ! А това че за една година цената й нарастна със 100% ??? Това защо не се коментира ?
                              Последна редакция от DJPOPA; 15.11.2018, 21:11.
                              Dacia Duster 1.6 4WD

                              Коментар


                                Има една приказка: "Думам ти дъще, сещай се снахо!" Пиша аз с предложение да накажем руската олигархия, като свием печалбата от бизнеса и с горива на дребно в страната със 75%,а в постовете шопите по долу ми обяснявават как хубаво било при Тато.КОЙ е тоя Тато, бе? Картинката на КОЙ руснак ми я прати с корени от Санкт Петербург, събиращ данъци за България, за да може Бойко Борисов да се хвали, че дава на майките, на учителите...Като потребители имаме най-голямата сила да изберем какво да потребяваме, кой да финансираме с покупките си какво да развиваме.
                                В момента имаме следната картинка: Излиза батката от кварталната кръчма, качва се на старата седма серия на БМВ, сипва за 5 лева газ на Лукойл Ладовица и отива в 6 часа да блокира кръговото на магистрала Люлин, за да протестира против високите цени на горивата. В това време хората висят в изкуствено предизвиканото задръстване харчат гориво и проклинат лошия си късмет.Линейките не могат да стигнат до болните.Идва жандармерия, написват няколко акта на аверчетата.
                                На батката му става студено, ракиено време е.Протеста се прекратява.Слиза да сложи още за 5 лева газ на Ладовица.Кака Кури ще даде пара за кебапчета, добър протест беше. Само актовете от 20 лева на аверчетата, кой ще ги плаща? Явно утре няма да се протестира.
                                А в това време Вальо Златев пие червено вино в РИУ ПРАВЕЦ и звънка на Вагит Алекпетров:
                                - Другарю, днес беше краснъй ден за руската олигархия!

                                Коментар

                                Working...
                                X