Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Общополитическа... и общоикономическа...част3

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Има един виц:

    Как да обясним на децата какво е социализъм:

    - Карайте ги да вършат домакинска работа, и давайте 50% от джобните им пари на мързеливи непознати деца от квартала.

    Допълнението от мен е:
    Ако не им хареса и започнат да роптаят - спукайте ги от бой.
    Fiat Coupe 1.8

    Поведението на пътя е ПРЯКО отражение на възпитанието на всеки водач.

    Коментар


      Има един виц:

      Как да обясним на децата какво е социализъм:

      - Карайте ги да вършат домакинска работа, и давайте 50% от джобните им пари на мързеливи непознати деца от квартала.

      Допълнението от мен е:
      Ако не им хареса и започнат да роптаят - спукайте ги от бой.
      Например... ??????

      Или вицът е от ФБ и като такъв, няма нужда от примери?!
      браво 1,6/90 - 09 г.

      Коментар


        slonikon написа: Преглед на мнението
        Например... ??????

        Или вицът е от ФБ и като такъв, няма нужда от примери?!
        Е защо да не ти дам, и не е от фейсбук, а от далечното минало. Всичко в рода ни е ставало с упорит труд, не сме били заможни. Идва комунизма, нивите и животните са отнети в полза на общото, единия несъгласен бива убит направо в милиционерското управление, другите с по-малко "съвети" са разпръснати из цяла България да работят. Без право да се учат, врагове на партията и прочие произтичащи благинки от този род. Такива "екстри" дето други хора не са видели и въздишат по миналото.

        Аз работя на 11 часов работен ден 5 дни в седмицата. Разписвам се всеки месец, че съм съгласен да полагам труд 55 часа седмично. Отделно съм учил доста, разни математически дисциплини, допълнителни курсове карам всяка година. Сега ми се вменява социалната отговорност, как аз трябва примерно да мисля и за чистачката, или за този, който е ден да мине друг да дойде, вземащ 800 лв и завиждащ на човека до него който работи със 100% повече и взема 50% по-голяма от него заплата.

        И се прокрадва някаква идея, как едно време било хубаво защото имало за всички. И как това време трябва да се върне. За да може този който работи за 800 и този който работи за 1200 да са вече равни. И ако този за 1200 не е много съгласен - направо в участъка - бой бой бой и после ако случайно оживее да се запише за лагер "Слънчев бряг" или нещо такова беше, та там да се поуспокои.

        Няма равни хора, за това и има разлика в заплащането.
        Fiat Coupe 1.8

        Поведението на пътя е ПРЯКО отражение на възпитанието на всеки водач.

        Коментар


          Да се разглежда миналото и въобще всичко в черно-бели краски не е обективно. По майчина линия баба ми и дядо ми са били едри земевладелци, по соца "кулаци" и преследвани (дядо ми прекарва 15 години по затворите, включително и Белене), по бащина линия пък са били активни борци против фашизма, а дядо ми отечественофронтовец. Е, нито едните, нито другите са се възползвали от каквото и да е - въпрос на личен морал и пренципи.
          Но, по-важното е изкривяването на някои факти. В три ключови области по времето на соца беше по-добре - 1. Обществен ред и сигурност; 2. Здравеопазване; 3. Образование. Към днешната действителност, ако добавим само тези три неща, ще сме супер. Но уви - НЕ. А що се касае до т.нар. свобода, Дядо Петко Славейков споделя, че "едно време в поробена България имаше повече свободни хора, отколкото в днешна свободна България". Това важи и за днес - свободата е преди всичко функция на личността. Пропагандата днес също е факт, както по времето на соца, социалната стигма също, научната схоластика също, празнословието на евробюрократите също не е ново явление... може да се продължи още много. Методите и средствата са различни. За целите няма смисъл да споменавам...
          Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

          Коментар


            Колега siluro. На колко години си бил по това време ?
            Аз съм бил на 21 години тогава, служил съм по това време ( 3 години), детството ми е било тогава, окозил съм се тогава, изучил съм се тогава, пък въпреки комунизЪма и социализЪма. Това са най-сакрални моменти за всеки един живот... И въпреки това пак не допускам категоричност, защото знам, че монетата винаги има две страни. Що се касае за вица ти колега. Кажи ми друже, знаеш ли днес и в този момент, колко от "джобните" пари на моето/нашите дете/ца отиват в сополивото неуко и мързеливо "другарче" от етноса ??? А колко от твоите пари отиват там ? Да не коментирам и другите ти пасквили, в които правилно си отбелязал, как мечтаехме да избягаме от България преди, но удобно си стиснал очите си за да не видиш масовото обезлюдяване на редица населени места днес, стапянето на нацията ни и бягството на младите навън. И не, не живея зле днес, не съм и комунист, но не харесвам хората, които мислят само с политическата си обвързаност и говорят с категорично отрицание за близкото миналото само по спомени от...трето лице.
            Ако трябва да съм искрен - бих предпочел да имаме държава, в която да има всичко хубаво и от двата строя.
            A17DTС/S
            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

            Коментар


              ntodorov написа: Преглед на мнението
              Колега siluro. На колко години си бил по това време ?
              Аз съм бил на 21 години тогава, служил съм по това време ( 3 години), детството ми е било тогава, окозил съм се тогава, изучил съм се тогава, пък въпреки комунизЪма и социализЪма. Това са най-сакрални моменти за всеки един живот... И въпреки това пак не допускам категоричност, защото знам, че монетата винаги има две страни. Що се касае за вица ти колега. Кажи ми друже, знаеш ли днес и в този момент, колко от "джобните" пари на моето/нашите дете/ца отиват в сополивото неуко и мързеливо "другарче" от етноса ??? А колко от твоите пари отиват там ? Да не коментирам и другите ти пасквили, в които правилно си отбелязал, как мечтаехме да избягаме от България преди, но удобно си стиснал очите си за да не видиш масовото обезлюдяване на редица населени места днес, стапянето на нацията ни и бягството на младите навън. И не, не живея зле днес, не съм и комунист, но не харесвам хората, които мислят само с политическата си обвързаност и говорят с категорично отрицание за близкото миналото само по спомени от...трето лице.
              Ако трябва да съм искрен - бих предпочел да имаме държава, в която да има всичко хубаво и от двата строя.
              Щом приемаш словоизлиянието ми като сатира не мисля, че има за какво да ти отговарям.
              Fiat Coupe 1.8

              Поведението на пътя е ПРЯКО отражение на възпитанието на всеки водач.

              Коментар


                ntodorov написа: Преглед на мнението
                Колега siluro. На колко години си бил по това време ?
                Аз съм бил на 21 години тогава, служил съм по това време ( 3 години), детството ми е било тогава, окозил съм се тогава, изучил съм се тогава, пък въпреки комунизЪма и социализЪма. Това са най-сакрални моменти за всеки един живот... И въпреки това пак не допускам категоричност, защото знам, че монетата винаги има две страни. Що се касае за вица ти колега. Кажи ми друже, знаеш ли днес и в този момент, колко от "джобните" пари на моето/нашите дете/ца отиват в сополивото неуко и мързеливо "другарче" от етноса ??? А колко от твоите пари отиват там ? Да не коментирам и другите ти пасквили, в които правилно си отбелязал, как мечтаехме да избягаме от България преди, но удобно си стиснал очите си за да не видиш масовото обезлюдяване на редица населени места днес, стапянето на нацията ни и бягството на младите навън. И не, не живея зле днес, не съм и комунист, но не харесвам хората, които мислят само с политическата си обвързаност и говорят с категорично отрицание за близкото миналото само по спомени от...трето лице.
                Ако трябва да съм искрен - бих предпочел да имаме държава, в която да има всичко хубаво и от двата строя.
                И какво значение има на колко години е колегата Siluro? Написал ли е нещо грешно?
                Генералният въпрос е - трябва ли изобщо да се допуска мисълта това време да се върне. И за мен този отговор е катогоричен - НЕ не трябва. За това трябва да се говори и да се изтъкват лошите му страни.
                А че имало и хубави неща... е да, то в живота няма нещо, което да е само черно или само бяло. Във всяко нещо човек може да намери и положителни неща, но за мен не трябва да се профанизира младото поколение - обяснявайки му как било мнооого добре тогава, видиш ли.
                Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                Коментар


                  Никой не профанизира младото поколение, ама да се изказва мнение за неща на принципа - то е така, защото един човек ми каза, че е така... е много меко казано не сериозно.
                  Иначе подкрепям колегата ntodorov за мнението.

                  Коментар


                    Ами кажи Кое не е така, от написаното от siluro? А точно приказки от сорта на - абе хич не беше зле едно време, абе имаше си и много хубави неща, баш си наливат вода в мелницата на профанизаторите.
                    Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                    Коментар


                      D. Stanev написа: Преглед на мнението
                      В три ключови области по времето на соца беше по-добре - 1. Обществен ред и сигурност; 2. Здравеопазване; 3. Образование.
                      1. По първата точка - престъпленията и тогава не бяха много по-малко от сега. Просто огромна част от тях не ставаха обществено достояние. Истински медии просто нямаше. Нямаше интернет, нямаше телевизия - имаше една, която излъчваше по няколко часа на ден, единствено силно цензурирани новини за Партията и успехите на социализма. Вестниците бяха силно цензурирани и на практика никой нищо не знаеше. Вярно е, че сега престъпниците имат чувство на безнаказаност, но това е следствие нереформираната съдебна система.

                      2. Здравеопазване - смешно е да се говори, че преди 30-40-50 години здравеопазването е било по-добро. Първо - ще почна от там, че НИЩО БЕЗПЛАТНО НЯМА НА СВЕТА! НИЩО! Ако нещо е безплатно за теб, то някой друг е платил за него.
                      Така. "Безплатното" здравеопазване за хората беше финансирано от ниските им заплати - т.е. един работник заработва 1000 лв, но получава заплата от 180 лв. Останалите пари отиваха за финансиране на милиция, армия, здравеопазване и други. Един вид - данъците през социализма бяха огромни, но не се отчитаха като такива, просто хората не знаеха колко пари са заработили в действителност.
                      Системата на здравеопазването в момента не е от най-добрите, така е. Системата се изпусна навремето и не взе най-добрия модел. Надявам се и това да се оправи.
                      Факт е, че много хора ходят да се лекуват в Турция, Германия и т.н. - системи, които никога не са били социалистически и въпреки това са много добри.
                      Т.е. - сегашното състояние на здравеопазването ни не е лошо, защото не е социалистическо, а по ред други причини.

                      3.Образование - ами... днешните деца се възпитават от родителите си, които са получили образование по времето на социализма.
                      Благодарение на социалните медии всъщност осъзнах, колко много мои връстници, продукт на социалистическото образование, са меко казано - неграмотни.
                      А световните олимпиади по математика, физика и информатика и днес продължават да се печелят от българчета.
                      Българчета учат висше образование успешно в много западни университети, и нивото им не е по-ниско от това на колегите им от други страни.
                      Който иска да учи, ще учи. Който не - ще работи цял живот с лопатата и кирката или ще чака социал. Всеки има право на избор.

                      Коментар


                        Дидо, кой и кога затвори реакторите на АЕЦ-а? Къде са икономиката и селското стопанство? Сега образованието е много зле- на гърба си съм го изпитал. И да, имаше БНА, която беше сила на Балканите. Малцинствата не ходеха по паркингите да продават чистачки.... Аз съм съгласен с Колегата Тодоров, но сега всичко е криворазбрано.
                        Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

                        Коментар


                          Може и да е оф-топик, но да сте чули че наШТа полиция би своя народ вчера на блокадата в Перник...м? Вярно че само един човек и то в началото, ама въпроса ми е защо се случва .... и още един - защо никой не знае и казва публично това?

                          Коментар


                            Дидо, тука хич, ама хич не си прав... направо тенденциозно си се изказал. Факта, че аз като хлапе, барабар с моите връстници сме върлували до никое време лятото (4, 5, 6-ти клас), без родителите ни да се притесняват е достатъчен по отношение на обективното съттояние на "обществен ред и сигурност"... за набезите на всякаквата измет по селата и побоя и грабежа над възрастни хора няма да навлизам в подробности. Не БЕЗПЛАТНОТО е ключовата характеристика на тогавашното здравеопазване! ...защо се правиш на ударен, като си бил ученик тогава - не помниш ли подвижните стоматологични кабинети (освен, че в училище имаше), фруорографите, процедурите с ултравиолетовите лампи и пр., т.е. имаше превенция и профилактика. Сега в демокрацията отново се завърнаха заболявания, които тогава бяха изчезнали (като туберколоза). Не знам дали си запознат какво представляваше структурата ХЕИ и каква роля играеше. Сега за образованието - пак ли да ти припомням как се учеше, кандидатстваше и въобще какво представляваше професионалното образование тогава?! Сега струговете ги гледат на картинката, обучават ги за "организатори", "ръководители" и пр. неща, щото няма мераклии са студена обработка на металите. Ти като инженерен кадър следв да знаеш кога се формира един добър стругар, заварчик и пр. А сега, кажи честно - що за инженери излизат в момента от университета, и могат ли да се сравнят с тези от онова време?!
                            П.С. 1. Може и да не ми отговаряш, понеже съм сигурен, че много добре знаеш за какво говоря.
                            П.С. 2. Всъщност, не съм симпатизант нито на соца, нито пък на комунизма, напротив - по убеждения съм десен, даже твърде десен и ме е яд когато леваци като днешните келеши като Мартин-чо и Радан-чо представляват дясната идея... отврат. Дясното се подмени по един много неприятен начин с една неолиберална шитня, която не искам да анализирам... Просто трябва да се върнем към изконните ценности характерни за християндемократичните консервативни общества - семейство, ред, законност, СПРАВЕДЛИВОСТ, патриотизъм и национално отговорна, балансирана политика (а не лакейска като сегашната).
                            Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                            Коментар


                              noriaga написа: Преглед на мнението
                              И какво значение има на колко години е колегата Siluro? Написал ли е нещо грешно?
                              .....
                              Нима не вдяна въпроса ми ? На него ли да вярвам, който най-вероятно не е бил роден тогава и съчинява разкази по нечий "спомени", или на себе си, който съм живял половината си живот в ония години ? Има толкова преиначени факти, че дори и аз, който не обичам комунистите, децата им и днешните им внуци, трудно мога да приема.
                              Нека да избягваме категоричността в отрицанието си, защото и сега не е цвят за гледане и мирис за мирисане. Щом има хора, които с умиление си спомнят ония години, значи имат своето основание за това. Значи има фактори, които ги карат да мислят за онова време.
                              A17DTС/S
                              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                              Коментар


                                Имаше две хубави неща при комунизЪма.
                                Бананите и портокалите /набавени с връзки/ по Нова година.
                                Сега ги има целогодишно и то на свободна продажба.
                                Последна редакция от kiro_of_the_day; 13.11.2018, 22:20.
                                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                                Нека Силата на бъде с Нас...

                                Коментар

                                Working...
                                X