Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем с горивната система на Брава

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем с горивната система на Брава

    Brava 1997, 1,6, 16V

    Не можах да открия подобна тема, затова пускам тази..

    Колеги, от известно време (от Юли) се проявява следния проблем: Светва ми лампата на инжектора и колата няма мощност, прекъсва, замирисва на бензин в началото. Все едно работи на 3 цилиндъра... Едвам се тътри по пътя, а като спра - направо изгася.
    Оправя се след яко форсиране, но не винаги става бързо - понякога се оправя след 200-300 метра, друг път обикалям целия град по околовръстното докато се "отпуши".. Отпуши ли се - работи добре, но забелязах че при скорост 100-110 се усеща едно леко придърпване за части от секундата.

    Смених горивния филтър след като проблема се прояви за трети път в рамките на един месец. Уви, проявява се отново и отново, през различен период от време.
    Никога не ми го е правило когато я вадя от гаража - тоест, никога на студен мотор. Обикновено става когато карам и после паркирам за малко, при все още топъл мотор.

    Помпата работи нормално сякаш, чува се обичайния звук който си издава. Проблема го прави и при пълен резервоар, и при по-ниски нива. Принципно не чакам да светва лампата за бензина, зареждам редовно.
    Карам само на бензин, нямам газово.

    Запушен инжектор? Насъбрани боклуци в резервоара? Помпата сдава багажа? Мръсен бензин? Друго нещо...?

    Моля, помагайте със съвет какво да правя...
    1997 Brava 1.6, 16V

    #2
    Колега, на мен ми намирисва на проблем не с горивната, а със запалителната система. Много прилича на проблемна бобина. Най-добре е диагностика на еку-то. Ако имаш възможност да смениш бобината с друга, работеща, да я провериш. Кабелите на свещите, свещите в какво състояние са?.

    Коментар


      #3
      Мерси за отзива колега!

      Днес смених и четирите свещи, старите бяха на няколко години.. След това имах каране из града доста, и спирах доста, но не се прояви проблема. Ще карам така да видим какво ще стане.
      Дано да било от калпава свещ, имаха доста загар. Кабелите са добре.
      1997 Brava 1.6, 16V

      Коментар


        #4
        Проблема се появяваше отново и отново през изминалите две седмици, като на два пъти се случи на светофар (досега никога) при работещ мотор.
        Беше леко баир нагоре и съвсем не можах да потегля, угасна. И за първи път се затътри така бавно сякаш работеше не на три ами на два цилиндъра.

        Та... Ходих при един познат майстор, и неговото заключение бе "задръстени инжектори".
        Понеже не съм се информирал къде и за колко ги чистят в Добрич, а и не знам как се свалят, реших да налея малко добавка за почистване на инжекцията. После я поиздухах на дълъг път 90-100км., и от вторник 20.09 насам, не се е появявал проблема.
        1997 Brava 1.6, 16V

        Коментар


          #5
          Дюзите за слабо място на този двигател. Докато карах такава се бях поинтересувал и проблемът бил от лошо управление на напрежението към тях, което ги убива с времето. Първото нещо е да измериш съпротивлението им, за да разбереш, дали имаш за смяна или за почистване. Измерва се на буксата им, лесна е за достъп, отстрани на предната част на горния колектор. Съпротивлението между средната и всяка от останалите трябва да е в порядъка на 14-16 Ома (или беше КОма?). Когато си заминават съпротивлението започва да пада, като под 10 започва да се отразява на работата на двигателя, а като е заминала става безкрайно голямо. В крайна сметка това е двигател, сякаш направен за газ. Обикновена с ламбда контрол и симулация на дюзи, нови кабели, смяна на свещите на 15 хиляди и забравяш проблемите на бензин.
          The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
          Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
          Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

          Коментар


            #6
            Дано си се оправил с добавката, но както са ти писали и по-горе, нещата клонят към запалителна система. На бензин мирише не когато няма впръскване, а когато няма изгаряне на вече впръснатото гориво, и то излиза през ауспуха. Бобината ти всъщност са две бобини в един корпус, всека от тях отговаря за два цилиндъра и когато дефектира, оставаш без два, а не без един цилиндър.
            Fiat Brava 1,2 16V SX и колело

            Коментар


              #7
              Прати на твоя майстор много поздрави от бате ти Славчо. Проблема не е дюза щом го прави на топъл мотор а не на студен. Аз си мисля за ламбда сонда или бобина която се влияе от температурата на мотора. Но по скоро е ламбда сонда.
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #8
                S_BANKOV написа: Преглед на мнението
                Прати на твоя майстор много поздрави от бате ти Славчо. Проблема не е дюза щом го прави на топъл мотор а не на студен. Аз си мисля за ламбда сонда или бобина която се влияе от температурата на мотора. Но по скоро е ламбда сонда.

                + Датчик на коляновия вал, който въщо се влияе от температурата
                FIAT BRAVO II 1.4 GPL
                FIAT BRAVA 1.6 16V 103ps
                FIAT TIPO 1.6i.e. 835.С1 '93 ABS
                FIAT UNO 1.5

                Коментар


                  #9
                  колега сменяй бобината и всичко ще е ОК!
                  koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

                  Коментар


                    #10
                    Ако е Датчик КВ направо ще угасне а няма да губи мощност.
                    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                    Коментар


                      #11
                      Благодаря колеги, макар с огромно закъснение!

                      Оказа се бобина.
                      Но също профилактично почистихме инжекторите и цедките на помпата, и мотора запя като нов.

                      Наздраве!
                      1997 Brava 1.6, 16V

                      Коментар


                        #12
                        Ъпдейт на проблема... На два-три пъти отново ми светва лампичката на инжекцията, но вече не на загрят мотор (както беше към момента на пускане на темата), а на студен мотор когато я паля. Оправя се след една-две минути каране.

                        Другото различно от преди е, че не замирисва силно на бензин (почти не се долавя мирис), и загубата на мощност не е толкова осезаема - усещането е като да работи на три цилиндъра, не на два..

                        Обобщавам: Сменени са свещи, горивен филтър, бобина, почистени инжектори и цедки на бензиновата помпа.
                        Карам само на бензин, нямам газово.

                        Предвид постовете по-назад в темата, за които отново ви благодаря, разбирам че ламбда сондата също е проблемна.

                        Има ли нещо друго което да оказва влияние или направо да минавам към смяна на сонда?
                        1997 Brava 1.6, 16V

                        Коментар


                          #13
                          Прочетохте ли я за грешки? Щом свети чека значи има записани такива. Ламбда сондата не работи на студен мотор, докато не се нагрее. Не знам точно след колко секунди става това.
                          Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                          Коментар


                            #14
                            Ходи на диагностика , чека свети от много неща.

                            Коментар


                              #15
                              Не ми остава никакво време последния един месец за да я закарам на диагностика.... само събота и неделя, а всички почиват тогава.
                              А и честно казано - не знам при кого да ида вече, всички са едни "майстори" и уж всичко знаят като ги питаш, а не могат да ти открият проблема...
                              Освен това някои почнаха директно да отпращат с думите: "Такива стари коли не ремонтираме"....

                              Продължавам да си я карам с проблема, понякога лампата изгася и машината става стрела, друг път цял ден ми тресе и няма мощност...

                              Моля ако някой от Добрич чете това, и знае някой свестен сервиз за диагностика (който се занимава със стари коли) или дори на частно някой тип с лаптоп който може да свърши работа - да даде координати..

                              Междувременно исках да добавя още нещо към проблема - забелязах че когато се спускам по баир, на скорост, без да подавам газ - лампата изгася. В момента в който чукна леко газта - светва отново. Не подавам газ - изгася.
                              Когато обаче съм по инерция, изключена от скорост - лампата свети постоянно. И да подавам и да не подавам газ - лампата не изгася. Ако това може да подскаже за нещо на някого....
                              Последна редакция от Crash73; 03.09.2017, 16:19.
                              1997 Brava 1.6, 16V

                              Коментар

                              Working...
                              X