Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Похвали се, оплачи се ! - част 8

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Може да има общи електромери в трафопоста, ама не ми разпределят нищо от тях. Може да си ги калкулират в сметката, но поне знаеш, че цената ти е фиксирана - ползваш 100 киловата, плащаш 22 лева. Другия месец ползваш 100 киловата, пак плащаш 22 лева. 200 киловата = 44 лева.

    А водата? - ползваш 17 кубика, плащаш още 14 (някакви!) или общо 76 лева. Ползваш 1 кубик, пак плащаш ония 14 кубика и общо 35 лева. Другия месец пак ползваш 17 кубика, щото просто семейството ти толкова харчи, както и да го къдриш, ама плащаш не 14 допълнителни, а 12 или 17 или 3 или 23 - даже не знаеш. Това имам предвид. Електромерът е точна наука. Виждаш едни числа, смяташ число Х по цена У и получаваш резултат Й (случайни букви!). Ползвам 0, плащам 0, а с водата не е точно така. Там ползваш 0, плащаш 14 кубика, като при Боби. С ТЕЦ-а - същото. Едни и същи единици отчетени, ама тоя месец са ти 62 лева, другия месец са ти 85 лева, третия месец са ти 133 лева...

    Представяш ли си и бензиностанциите да са така - сипваш 7 литра, ама има обща мега-колонка на входа на селото и от нея ти разпределят още 17 литра да доплатиш, ама ти не си ги ползвал, ами - да си!

    Аа, и сметки за вода тая година в нашия вход не съм виждал. Не е кой знае какво излагане да видиш на някой сметката.

    Коментар


      Hristian_Aleksiev написа: Преглед на мнението
      Да вметна последна реплика по темата, за да не спамим главната тема.

      В блокчето което живея, понеже е сравнително ново, построено е 2017-та. И заради последните наредби на ВиК Варна, всички собственици и главния водомер са с дистанционно отчитане. Моделът на водомерите и софтуера за отчитане са такива каквито ВиК поиска (и там е голяма схема, защо, кой и как се поставят дистанционните водомери). Та всички по-горе изброени фактори от колегата са налични, както и точността на уредите. Защо тогава ВиК не отчита водата до десета от кубика? Отговарям веднага, ми щот не ги е.. Никой не може да ме убеди че главния водомер е достатъчно точен, или пък по точен от този който имам в банята.
      Да поясня и за незнаещите, отчитането на дистанционните водомери става от един автомобил на ВиК. Спира пред входа, пускат един лаптоп и за 3-4 минути всичко е готово.
      Оплакване:Дори и водомерът ти да излезе със свидетелство, че е "точен", това не означава, че получаваш гаранциите за останалите подотчетни уреди след централния уред. Пиша от позицията на човек занимаващ се с това и като човек - потребител на вода. Да не говорим, че точността на уредите е условна, а тестът им се прави в симулирана идеална среда. Със сигурност тя не е такава в моментите на есксплоатация. Какво имам предвид ? Да предположим, че има 10 подотчетни водомера след централния уред. Една от задоволителните им метрологични характеристики е допустимия стартов дебит ( надали някой сосбственик на уред го е съблюдавал). Тоест, това е минималното количество вода, при което уредът започва да отчита. За водомери с максимален дебит до 5м3/ч. от клас В - това са 30 л./час. За централниte уреди ( Qmax 10 или Qmax 20 m3/h) стартовите дебити са 120 и 180 л/час. Разбирате, че централния уред почти винаги ще изпълнява работата си над тези дебити, поради факта, че "обслужва" 10 уреда след себи си и респективно работи със сбора от техните стартови дебити. Или с две думи, ако на бай Иван, бай Драган и бай Пенчо водомерите им поради намалената чувствителност в резултат на дълговременна работа и механични износвания, работят със стартов дебит над 50 л/час ( да речем), автоматично означава, че неотчетените от уредите им старови дебити отиват на централния уред. Представи си, че централния водомер е едно локомотивче, теглещо товарни вагони. Той тегли 10 вагона, без да се интересува, кой вагон колко е натоварен и колко тежи. Несъвършена идея е централния водомер с подотчетни след него, ако заинтересованите страни са повече от две. Аз преди години се опитах да реализирам нещо друго, но останах неразбран от институциите и бюрокращината. В коопреацията, която строихме исках след отклонението на ВиК, на колектор в абонатната да монтираме всичките си водомери със статута на "централни" такива. Първо, че щяха да имат лесен и ЕДНОВРЕМЕНЕН достъп до инкасиращия, второ че всеки един от живущите можеше да упражнява контрол върху работата на уредите, трето че ВиК получаваше автоматично правото замонно да спира САМО неизрядните платци, четвърто че субективния фактор относно нерегламентирани манипулации върху водомерите се свежда до 0, пето че гореспоменатите натрупвания на грешки нямаше да съществуват. ВиК се опъна зарди своите наредби и свободата да изменя стаута на тези водомери, въпреки че при малко повече гъвкавост и разум можеха да се случат нещата. Инвеститорът също се опъна, защото видиш ли, щели да натоварят шахтите с излишни тръби, съкооператорите пък изразиха съмнения, че някой от долните етажи е можел да се присъедини към захранващите им тръби и стана миш-маш. Що се касае за дистанционните уреди във Варна. Запознат съм с тях, от групата на австрийската DEHL са, а обвързаността със софтуер и еднаквост на уредите го описах по-горе. В Бургас направихме няколко пилотни проекти чрез тях. Заключението ми: Европейска работа, добър замисъл, добро изпълнение, отзивчив софтуер, но зад тях, до тях, пред тях, над тях и отстрани тях да не съществува БГ факторът, че съм се нагледал на невероятности. Най-хубавото при тях е, че всеки УЖ плаща консумацията си, но истината е, че разликите се начисляват автоматично. Повечето им предимства обаче са в полза на оператора, производителя, и вносителите им.
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        Извинявам се, че се дублирам. Мненията ми са дълги и оттегчителни, явно не се и четат. Разбирам.
        Оги, има Наредба 4 за условията за реда за присъединяване на потребителите към ВиК. Там са описани нещата, кой водомер е централен, кой подотчетен и чия поддръжка на чия сметка се пише, друг е въпросът колко е съвършена тази Наредба. Останалото, касаещо водомерите е Законът за измерване + Заповедите на председателя на ДАМТН...Мислете, какво ще правим, когато и ако ВиК абдикира от водомерите етажна собственост. Наглед улеснява нещата и както казваш гледаш едни числа и смяташ...Само че това ще са числата само на централните им водомери, останалото ще са свади по комшийски.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          Ти даже малко плащаш с тия 17 м3 отчетени, все пак сте голямо семейство, къпане, пране, готвене....
          Не съм точно сигурен в това, защото колкото и съседи и приятели да съм питал, все плащат/изразходват по-малко.
          При нас винаги сме между 17 и 20 м3/месец.

          На едно от последните събрания стигнахме и до водата, как недоволстват, че някои са трябвало да платят 3-4 м3, а аз като казвам колко доплащам и настава тишина. Имало разлика по отчети и общ водомер средно между 300 и 400 м3. Баси и разликата. Толкова разлика от начин на отчитане хайде няма нужда.
          Искахме да отделим нашия вход от съседния, нали все причината трябва да е другаде, но не можело, защото физически няма как да опънем втора тръба от улицата до блока, за да станат две отделни линии и някакви такива.
          Последна редакция от BO; 23.11.2019, 16:00.
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            Не съм точно сигурен в това, защото колкото и съседи и приятели да съм питал, все плащат/изразходват по-малко.
            При нас винаги сме между 17 и 20 м3/месец.

            На едно от последните събрания стигнахме и до водата, как недоволстват, че някои са трябвало да платят 3-4 м3, а аз като казвам колко доплащам и настава тишина. Имало разлика по отчети и общ водомер средно между 300 и 400 м3. Баси и разликата. Толкова разлика от начин на отчитане хайде няма нужда.
            Искахме да отделим нашия вход от съседния, нали все причината трябва да е другаде, но не можело, защото физически няма как да опънем втора тръба от улицата до блока, за да станат две отделни линии и някакви такива.
            Е при вас явно се краде .
            Ако мога да те успокоя, и нашето потребление не е от най ниското, между 12 и 15 кубика на месец, а сме аз жената и детето, което скоро прави 2. Като се има в предвид, че през деня ни няма, кой на работа, кой на ясла. Просто изразходваме повечко. Другото родителско тяло, като влезе да се къпе и докато не свърши топлата вода не излиза. Някак сам се успокоявам, че бойлера е 80 литра, а не 150 както беше един от първоначалните планове.
            Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
            Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

            Коментар


              С ТЕЦ-а - същото. Едни и същи единици отчетени, ама тоя месец са ти 62 лева, другия месец са ти 85 лева, третия месец са ти 133 лева...
              За ТЕЦа не е баш така, ама ще ти обясня подробно на живо.
              Уредите на радиаторите не са ТОПЛОМЕРИ, а РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИ.
              Имате САМО ЕДИН топломер, и той е в абонатната станция. ТЕЦа ви доставя топлината до абонатната станция и си отчита там какво ви е доставила. За входа/блока (каквото е закачено за абонатната ви станция), има вътрешна инсталация, която няма директна връзка с тръбите на ТЕЦа. ТЕЦа си иска сумата отчетена от топломера в АС, примерно ХХХХ лева. Тия пари трябва да си ги съберете помежду всички живеещи в блока. Затова се наема фирма, наричана "топлинен счетоводител", която за да разпредели справедливо общата сума, ви монтира индивидуалните разпределители. Според температурите в помещенията и външните температури, според размерите на радиаторите и други неща, индивидуалните разпределители показват изразходени дялови единици. Всеки месец се сумират ВСИЧКИ единици от всички уреди в блока, да речем УУУУ единици. Изчислява се цената на една единица за съответния месец, т.е. ХХХХ/УУУУ=Й.ЙЙ лв/единица. После твоята сметка се определя от броя единици за месеца от твоите радиатори. Затова всеки месец имаш различна цена на единица. Тази единица е условна, и както казах, зависи от много фактори.
              Най-грубо е това (има и % за общите площи, който се гласува на общо събрание на входа, но принципно не се променят нещата).

              Коментар


                Immortal написа: Преглед на мнението
                Изчислява се цената на една единица за съответния месец, т.е. ХХХХ/УУУУ=Й.ЙЙ лв/единица.
                С други думи: ХУЙ... най-вероятно за потребителя
                Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                Коментар


                  Похвала, но не за мен. Тази сутрин отивам до кварталния магазин за хляб и продавачката ме пита: "Завчера жена ти каза ли ти че забравила да вземе яйцата като пазарувала?" Учудих се, незнаех за това, а жената пазарува в събота. Продавачката ми даде 5-те яйца, ей така без да знам за тях. Оказа се че наистина моята е забравила да ги вземе. ГОЛЯМО ЕВАЛА на тази жена, все още има честни хора в България.
                  FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                  Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                  Коментар


                    Тази сутрин осъмнах с използван женски тампон, върху чистачката на колата ми. Поредният самозабравил се гнусен селянин, който е решил, че предблоковите пространства са частна собственост.
                    Лошото е, че го знам кой е и ще му наредя зъбите върху неговата чистачка.

                    Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                    Коментар


                      Това трябва да си много болен мозък да се сетиш точно за това... Ама на територията очевидно е така.

                      Коментар


                        Човек и добре да живее, трябва да чисти филтърчето на газовия клапан. Никога не бях вадил толкоз пепел от там. Това е констатация, не е оплакване. Оплакването е, че ми крадат четвърта антена от колата. Баси ценната антена...
                        Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                        Коментар


                          При нас дойде белчо. Честит първи сняг.
                          FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                          Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                          Коментар


                            Лошото е, че го знам кой е и ще му наредя зъбите върху неговата чистачка.
                            То пък това не е селяндурска постъпка... Преди да обвиняваме някой друг, трябва да се замислим как сме паркирали. Дали е тротоар, тревна площ , на забранено място и т.н.

                            Коментар


                              Паркирали сме на обществен паркинг пред блок! И се замислям много добре къде и как съм паркирал. И ако съм паркирал неправилно съм си плащал глобите.
                              Ела ми на гости в София, спри на паркинга пред блока. На другата сутрин си намери колата издвана до ламарина с ключ, счупени чистачки и обърнати огледала. Аз ще ти кажа кой е, ти се оправяй както искаш.

                              Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                              Коментар


                                Човек да не се похвали . В темата за продажба на колата ми съм писал, че линеата никога не е участвала в ПТП (което е вярно) и ... взе, че се случи. Не че това е точно ПТП, но все пак. На голям паркинг, докато се мотаех около колата, безпомощно видях как друга кола, спряла поне на 5 метра срещу мен, тръгна рязко на заден и се спря в любимата (имам предвид колата ). Никак не се учудих, че зад волана на другата кола беше жена. Нито съм се карал с нея, въпреки че се опита да избяга - дори не била разбрала, че е ударила друга кола, нито съм я обиждал, казах ѝ само, че трябва да подпишем двустранен протокол. Освен некадърна, се оказа и много проста и нагла - вика "аз не разбирам от такива неща, нещо ще ме излъжеш", дори извика по телефона мъжа си за подкрепление, все едно ще я бия или нещо друго . Та дойде мъжО, накара се на благоверната си, после миролюбиво подписахме двустранния протокол и те така. Освен че ми счупи стойката и изкриви и надраска табелата на номера, констатирах, че предната броня стои нек'си не както обичайно (абе откачила се е отнякъде), а двете декоративни решетки под и над нея се клатят. Всичко ще бъде оправено още другата седмица, а бронята освен това ще бъде и пребоядисана - не че има крещяща нужда, ама пък защо ми е това каско, ако не се възползвам? Колкото и да е странно и нелепо, при уж дребната случка можеше сериозно да пострада - дори да загуби живота си човек, стоящ зад колата. Колата се разклати от удара, човекът отзад падна (по-скоро от изненада) и се удари доста лошо, но каза, че няма никакви претенции и не иска да го замесваме. А тая гъска, която се притесняваше само да не я излъжа нещо при подписване на протокола, не прояви грам съчувствие или притеснение за състоянието на човека, който падна на земята, дори не отиде да го попита как е. Ако той беше изявил претенции (а имаше всички основания за това) и го бяхме писали в протокола като пострадало лице, работата отиваше на причиняване на телесна повреда и викане на полиция.

                                П.П. Странно за мен, но не се ядосах изобщо, въпреки че загубих около 3 часа покрай тази случка.
                                Последна редакция от snake; 07.12.2019, 08:41.
                                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                                Коментар

                                Working...
                                X