Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ръждясващи/"запичащи" болтове на алуминиеви джанти

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ръждясващи/"запичащи" болтове на алуминиеви джанти

    Това е темата - ръждясали, "запекли" болтове на алуминиеви джанти, завити с прекомерна сила в сервизите. И ако се наложи да ги развием, може да счупим ключ за гуми или да прецакаме главите на болтовете. И съответно да останем на пътя.Как да предотвратим това? До момента съм чувал за следните решения: - смес от грес и масло, с която да се намаже резбата на болтовете- качествена графитна грес, с която тънко да се намаже резбата на болтоветеПредлагайте решения.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Графитна смазка. Пробвах със спрей за консервация на стомана но едва не се пребих като се разхлабиха в движение
    Powered by Emzo

    Коментар


      #3
      Да споделя конкретния повод. Вкарвам днес колата в сервиз за смяна на задни амортисьори, маншони и кормилни накрайници. Демек - демонтират се и 4-те колела. Преди да отида до сервиза, свалих секретните болтове, за да не ги затруднявам, за да не ми ги прецакат и за да не ми загубят секретния ключ. Приключи ремонтът и се заех с простата задача да развия по един болт от всяка джанта и на негово място да завия секретен. Да, обаче болтовете не мърдат. От една страна са ръждясали, от друга са пренатегнати. Слагам оригиналния ключ за гуми GM в хоризонтално положение, качвам се с моите 82 кг. върху него - не помръдва . Скачах върху него, не мърда и на милиметър. Сложих върху него метална тръба, която използвах за рамо, и ... го прецаках. Превъртя и се деформира. След това прецаках и една кръстачка за 10-ина лева - горката просто се огъна. Накрая развихме болтовете в една гумаджийница с хамалски похвати: удряха ги (което хич не ми хареса), за да им помогнат малко и после ги развиха с кръстачка за 50 лв. (уговорката беше да я платя, ако и тя се прецака) и огромна тръба, която използваха за рамо...
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #4
        Слагането на смазка на болт за джанта е абсолютно и категорично забранено. Идеално чисти резби, ако са ръждиви се прокарват с плашка или телена четка и се завиват с усилие, каквото им е дадено по книга.Сложиш ли смазка на болт, автоматично си в грешка с усилието и си или на недозатегната, или на пренатегната резбa. Много ръждясал болт просто се сменя. Нестоманените джанти по правило се затягат с 10 до 15% по-голямо усилие спрямо стоманените, но това производителя си го решава, не е общо правило. Рискът е или да го пренатегнеш и да се разтегне резбата (тогава наистина няма отвиване) или да се саморазвие.

        Коментар


          #5
          Аз затова и написах - ръждясващи. Миналото лято сложих 4 болта, които са практически нови. Просто никога не са завивани на джанта. Тази година не мога да ги различа от останалите: ръждясали, скърцат при завиване/развиване. Не че съм го чел някъде, но и аз предполагам, че не е много редно болтовете да се смазват, защото все пак най-важното им предназначение е да държат здраво джантите и да не се развиват. Но и да не мога да ги развия е не по-малка беля. Утре ще се консултирам и с един стругар да видим какъв акъл ще ми даде.
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            #6
            Винтовете се потапят в преобразовател за ръжда и след това с фина телена четка стават като нови. Ако толкова искаш да останат такива, то ги минаваш на галванизация. Има и такива спрейчета, които правят студено галванизиране така, че да не ръждясват в последствие, ако толкова много искаш да си останат лъскави.Но най-важното в крайна сметка е стягането по документ. Няма значение дали винта е ръждясал реално или не. Стягаш там с около 100-на Нм и след това няма да имаш никакви проблеми с развиването. Това е проблема, а не това дали изглеждал мръсен, ръждясал и т.н.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #7
              На всяка смяна на джанти-гуми зимни -летни по 1-2 капки масло на резбата на болта.Стягане нормално със щатния ключ.Досега болт не ми се е развивал..........30 и кусур години.........и те така.
              Умные не бывают учены; ученые не бывают умны. - Лао-цзы FIAT BRAVA TD100

              Коментар


                #8
                Проблемът идва точно тогава, когато колата влезе в сервиз. Там колко затягат - божа работа. И както вече написах, днес срещнах сериозни затруднения да развия дори по един болт от джанта, за да сложа на тяхно място секретните. Без скърцане и по-лесно се развиваха тези болтове, които и на външен вид бяха по-добре. И не че ме интересува болтовете да са лъскави. Просто виждам, че ако не са ръждясали, се развиват по-лесно.И нека задам въпроса така: полезно или пък опасно е смазването на болтовете за джанти с цел да предотвратим "запичането" им и трудното им (а понякога невъзможно) развъртане? Правите ли го и ако да, каква смазка използвате?
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  #9
                  Не може, няма как. Нещо не им е наред, за да ръждясат.Първо-тези болтове са по стандарт поцинковани. Второ-са с резба, която се самохерметизира при завиване.Ако вътре в резбата има ръжда, значи връзката не е херметизирана-използвал си болт, който не е за там.

                  Коментар


                    #10
                    кроко61 написа:
                    На всяка смяна на джанти-гуми зимни -летни по 1-2 капки масло на резбата на болта.Стягане нормално със щатния ключ.Досега болт не ми се е развивал..........30 и кусур години.........и те така.
                    Напълно подкрепям.
                    Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                    Коментар


                      #11
                      Днес отидох при един гумаджия и развихме всички болтове. Можех и сам да го направя, но останах без здрав ключ. Минах ги един по един с леко напоен с масло парцал. Почти всички придобиха доста по-приличен вид, само 2 болта са наистина ръждясали. Завих си ги сам с една кръстачка, която ми даде гумаджията, като всеки болт, който се завиваше със скърцане, го развивах и минавах с парцала, докато спре да скърца. Ами засега това е. След няколко дни ще пробвам да не се е развил някой, а след няколко месеца ще ги развия контролно да видя в какво състояние са. Междувременно си поръчах от Евро 07 един телескопичен ключ 17-19 за 22 лв. и се надявам, че си реших проблемите с трудно развиващите се болтове. Ключа, разбира се, също ще го тествам, щом го получа . Ще отида в сервиза, в който ми пренатегнаха болтовете и ще помоля да ми завият само един болт с техния пистолет. И после ще пробвам да го развия с телескопичния ключ.И един въпрос. Гумаджията за по-бързо ми отхлаби всички болтове - така, както колата си беше на земята, без да я вдига на крик. И после аз един по един си ги свалях, почиствах и завивах. Чудя се при това положение някоя джанта може ли да мръдне от главината? Пак казвам - само бяха разхлабени, а не развити. Гледах после джантите, уж изглеждат в нормално положение.
                      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                      Коментар


                        #12
                        muns61 написа:
                        кроко61 написа:
                        На всяка смяна на джанти-гуми зимни -летни по 1-2 капки масло на резбата на болта.Стягане нормално със щатния ключ.Досега болт не ми се е развивал..........30 и кусур години.........и те така.
                        Напълно подкрепям.
                        +1
                        Либра 1,9 жтд 2000г. LX
                        Фиат Крома 1,9 2009г.
                        Ивеко Дейли 2.8 2006г. Ланча Делта 2.0 mjet 2008г.

                        Коментар


                          #13
                          Купих си телескопичен ключ от 22 лв. - уж "професионален", макар че не ми вдъхва чак такова доверие. Пробвах го и на двете коли, няма болт, който да не успях да развия. Освен това днес отделих 1 час за упражнението почистване на резбата на всички болтове при стругар. Накрая все пак им капнах по капка масло и ги монтирах.Извода, който си направих, е, че от мен няма да излезе монтьор . Ако ремонтирам кола, ще трябва после да поддържам едномесечна кореспонденция със собственика, за да съм убеден, че всичко е Ок .
                          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                          Коментар


                            #14
                            Взимаш един дърводелски молив и с графита по резбата и няма да имаш проблеми с развиването.
                            Fiat Marea 1.6 16V ELX 2000г.CNG,Opel Antara 2,2 163kc.
                            ex:Fiat Regata 1714D;ex:Fiat 125P

                            Коментар


                              #15
                              И един въпрос. Гумаджията за по-бързо ми отхлаби всички болтове - така, както колата си беше на земята, без да я вдига на крик. И после аз един по един си ги свалях, почиствах и завивах. Чудя се при това положение някоя джанта може ли да мръдне от главината? Пак казвам - само бяха разхлабени, а не развити. Гледах после джантите, уж изглеждат в нормално положение.[/quote]Не, няма проблем, то такъв си е принципа на сваляне на джанта от главина, както когато си сменяш гумите - първо се разхлабват леко преди да вдигнеш на крик. Сега като каза се сетих че и аз имам едни такива ръждясъли останали в къщи ... просто не ги ползвай, не че няма да станат, ама един комплет хубави болтове ти е 20лв
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Working...
                              X