Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За гражданските ни права и отговорности

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За гражданските ни права и отговорности

    Може ли човек лесно да си разбере правата и отговорностите и как? Защото според мен това трябва да се изучава в училище като предмет. Примери много - адресна регистрация ако не си направиш до 30 дни - глоба, изтекъл международен паспорт ако не си го върнеш - глоба и стотици други. Ама това човек го разбира постфактум! Няма ли някакво просто решение, всеки да си знае правата и отговорностите на гражданин на тази страна и съответно да си ги изпълнява/търси? - защото да четеш Държавен вестник, за мен не е опция. Предполагам не само аз съм с тези въпроси. Повечето нови неща ги разбираме от новините, ама смятам, че трябва да има или сайт или някаква книжка, която се издава 2-3 пъти в годината с тези норми и права и всичко да е обобщено! Има ли такива?
    FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

    #2
    Държавата е скапана.......бъкано е с закони който са смотани, неприложими, мътни, трудно тълкуваеми........нещата не са направени за да е лесно на обществото да съществува, а да може бюрокрацията да се издържа.....а скапаната бюрокрация се издържа както го прави и скапаната държава - от такси, глоби, данъци и прочее........и съответно когато създава предпоставки за това, дори по лошо - подтиква обществото да ги прави за да можи тя да напълни гаванката си.......Щото една скапана държава се издържа само от това - такси, данъци и глоби......щото не може да бъде стопанин на нещо, не може да произвежда нищо, приватизирала е всичко за екстра кинти, и няма откъде да вземе пари........елементарно е......И ся отново искам да спомена че се надявам никой да не седне да ми обяснява че държавата сме били всички ние за да не се наложи да му обяснявам колко се е объркал и че той е просто част от обществото в тая държава, и че от часта от обществото не зависи нищо........само обществото като голяма и разгневена(а може би най - добре въоръжена) маса може да промени това, но ние като цяло сме народ с силни личности и слабо общество, така че в случая само отбелязвам факта......
    Alfa 156 2.0 TS
    Alfa 156 20VTurbo
    Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
    Locost TF1 3.0V6

    Коментар


      #3
      Всеки от нормална държава ще ти каже, че държавата не е добър стопанин и трябва да се издържа от данъци, такси и глоби. Т.е бизнесът да е в ръцете на хоратс, не на държавата. Така че този факт сам по себе си не говори за скапана държава. А за останалото съм съгласна, че трябва да се положат основи в училище, но... На много хора пак някой друг ще им е крив, че не знаят.
      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

      Коментар


        #4
        ФЕРАРИСТ написа:
        Държавата е скапана.......
        Така мислят песимистите. Все някой им е виновен. Коя държава не се издържа от данъци и такси???

        Коментар


          #5
          Ако говорим за България ,и аз съм на мнение ,че държавата е скапана ....даже много скапана .Колко ли оптимисти има тука ми е интересно
          фиатче Браво 2.0

          Коментар


            #6
            naskobg написа:
            ФЕРАРИСТ написа:
            Държавата е скапана.......
            Така мислят песимистите. Все някой им е виновен. Коя държава не се издържа от данъци и такси???
            О, не.......аз не търся вече виновен.......оправям се сам.......и ми е все тая за държавата........тя така или иначе печели достатъчно от мен......А иначе всички държави се издържат от И от данъци и такси....повтарям - И от данъци и такси.......не само от тях......те са стопани и на добър и печеливш държавен бизнес, предприятия, заводи и производство.......и не чакат само на данъци и такси.......тук е тънката разлика.......и затва те не са скапани държави а такива дето имигрантите ходят там.......а тука нашата държава баталяса една сюрия печеливши заводи и проче само и само да се нагуши определена върхушка........Разбираш ли разликата......
            Alfa 156 2.0 TS
            Alfa 156 20VTurbo
            Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
            Locost TF1 3.0V6

            Коментар


              #7
              и кои са тия държави ми е интересно
              Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

              Коментар


                #8
                ele написа:
                и кои са тия държави ми е интересно
                И на мен?Няма такава държава, която да е развита, и бизнесът да е в държавни ръце.Единственият двигател на прогреса е свободната частна инициатива.В държавите, които разбират това и не пречат на бизнеса, а му помагат - са добре.В другите държави сме зле.

                Коментар


                  #9
                  Immortal написа:
                  Няма такава държава, която да е развита, и бизнесът да е в държавни ръце.Единственият двигател на прогреса е свободната частна инициатива.В държавите, които разбират това и не пречат на бизнеса, а му помагат - са добре.В другите държави сме зле.
                  Ми на първо четене Германия.......Дойче пост например въпреки че е приватизирана, има над 20 процента държавно участие......което е собственост на ДЪРЖАВНА БАНКА(KfW Bankengruppe).......Тоест германската държава има 20 процента от печелившо предприятие........тва открих за 30 сек в нета.......надявам се че никой няма да ме кара да търся още държави.......Франция например има повече приходи и държавно участие в печеливши бизнеси дори от Германия.......ПРеди години Капитал мисля че бяха постнали статия в която ставаше ясно че в мисля 3 или 4 от най - богатите европейски държави, приходите от данъци бяха половината от приходите......другото беше неща от сорта.......значи там може, а тук не се получава некси.....
                  Alfa 156 2.0 TS
                  Alfa 156 20VTurbo
                  Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                  Locost TF1 3.0V6

                  Коментар


                    #10
                    А защо е била приватизирана и държавата е запазила само 20% от тъй печелившото предприятие? :D
                    207 тиква автомат
                    новокромаджия 2.4 печка

                    Коментар


                      #11
                      Истината е, че у нас има безброй изцяло държавни или с над 50% държавно участие фирми. Печеливши при това. Много повече, отколкото в западните страни.Например АЕЦ е 100% собственост на държавния БЕХ. АЕЦ е на печалба. БЕХ - на загуба. На загуба е защото изпълнява социална функция, която не му е присъща - продава на населението тока под себестойността му. Щото ха се сложи нормалната цена - ха падне правителството. Икономика?! Не! Политика! Това при частния бизнес го няма. Частните ТЕЦове и ВЕЦове не могат да си позволят да продават под себестойност. Затова токът им е "скъп". "В България има 249 предприятия с държавно участие между 50 и 100%.От тях 147 са губещи, само 92 са на плюс.Въпросните фирми формират горе-долу една десета от икономиката на страната - тоест създават брутен вътрешен продукт за около 8 млрд. лева. А имат дългове за 9 млрд. лева. На базата на тези данни Бобева направи честния и правилен извод, че държавната икономика се управлява и развива зле."(Даниела Бобева, бивш вицепремиер при Орешарски)Цялата статия е интересна: http://www.segabg.com/article.php?id=717109

                      Коментар


                        #12
                        Immortal написа:
                        Цялата статия е интересна: http://www.segabg.com/article.php?id=717109
                        От тях 147 са губещи, само 92 са на плюсВъпросните фирми формират горе-долу една десета от икономиката на страната - тоест създават брутен вътрешен продукт за около 8 млрд. лева. А имат дългове за 9 млрд. лева. На базата на тези данни Бобева направи честния и правилен извод, че държавната икономика се управлява и развива зле.
                        Изключително печелившо.......
                        pplk написа:
                        А защо е била приватизирана и държавата е запазила само 20% от тъй печелившото предприятие? :D
                        Примерно да си гарантира някакви сигурни доходи, като същевременно вземе солидна сума от приватизацията......щото ДТ не се е продала по начина по който се продаде БТК да речем........или пък защо ако е било рисково не е продала и тия 20% а ги е оставила собственост на собствена държавна банка.....
                        Alfa 156 2.0 TS
                        Alfa 156 20VTurbo
                        Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                        Locost TF1 3.0V6

                        Коментар


                          #13
                          Малко си далеч от тия неща - Няма нищо по-сигурно от данъците! В бизнеса никога не е сигурно, че ще излезеш на печалба. Работата на държавата не е да управлява бизнес, а да създава адекватни закони, които да подпомагат бизнеса, за да си плаща той данъците, от които държавата да живее. А държавата няма особена мотивация да извежда предприятията си на печалба, защото знае, че с данъци и заеми, които ние плащаме, винаги може да подпомогне тия дружества. Освен това манталитетът ни е такъв, че щом е държавно, значе е общо, и всеки бърка колкото може в кацата. А примерите, които даваш - 20% са твърде малко за взимането на решения - едно е да имаш 20%, друго е да имаш 51% - в първия случай си почти безгласна буква, а във втория диктуваш какво да става.
                          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                          Коментар


                            #14
                            ele написа:
                            Малко си далеч от тия неща -.....................А примерите, които даваш - 20% са твърде малко за взимането на решения - едно е да имаш 20%, друго е да имаш 51% - в първия случай си почти безгласна буква, а във втория диктуваш какво да става.
                            Ти що си мислиш че си мноо близо до тия неща.......ти кво предпочиташ - да имаш 20% от нещо дето има например 56 милиарда евро годишен приход(надявам се трудно правиш разлика между приход и печалба), или 51% от нещо дето генерира 10 пъти по малко оборот, към който върви и солиден дълг.......
                            ele написа:
                            А държавата няма особена мотивация да извежда предприятията си на печалба
                            Именно - тя затва е скапана.......
                            Alfa 156 2.0 TS
                            Alfa 156 20VTurbo
                            Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                            Locost TF1 3.0V6

                            Коментар


                              #15
                              И Швеция е скапана, че фалира Волво, а Холандия прати в тиквите Филипс. :D
                              207 тиква автомат
                              новокромаджия 2.4 печка

                              Коментар

                              Working...
                              X