Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задължителна застраховка гражданска отговорност ?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Теоретично сте прави, че имаш ли кола трябва да си плащаш застраховката. Да ама само теоретично. Имам около 20 автомобила и какво, ще плащам застраховката на всичките ли. Или пък си мислите, че мога да ги карам всичките едновременно. Плащам си данъците редовно на всички автомобили и поне 4 граждански на колите, които карам в момента. Когато реша да пусна в движение друга кола, отивам плащам нейната застраховка и спирам друга. На кого преча или какво нарушавам. Ами на никого според мен. Във всеки един момент съм изряден на пътя. Проблемът всъщност е в бизнесът с коли продавани зад граница. Има собственици, най-вече в пограничните градове на чиито име са регистрирани стотици коли. Тези коли се карат в чужбина с български номера и без гражданска. При ПТП пострадалият си търси обезщетението от НАШИЯ Гаранционен фонд. Реално чужденци източват фонда ни. Искам да кажа, чужденците, които карат коли с българска регистрация без гражданска при щета ограбват нас, които си плащаме. Другия проблем е селските тарикати, които карат без гражданска. И трябва да ви кажа, че са страшно много. Всяка седмица имам поне две обаждания от приятели с въпроса " Тука един ме удари ама няма гражданска и иска да ми плати на ръка, колко да му взема за това и това?". Така че това със спирането от движение изобщо няма да ги уплаши. Ще продължат да си карат без граждански, в повечето случаи коли не на тяхно име. Така че им дреме дали ще им спрат колата от движение. Те не се плашат от акта за липса на гражданска, а ще се уплашат, че ще спрат колата на някой си.Отделно е въпросът как и дали Гаранционният фонд плаща. Ами досега имам доста случаи в които всичко потъва и пострадалият пие една студена вода.

    Коментар


      #17
      Добре де а чисто хипотетично, ако кола с гражданска удари кола без гражданска (която е паркирана) и в следствие на това загине човек (г/д случая в Банско от 8-ми март, само там не знам дали блъснатата кола е без гражданска) какво точно става за собственика на колата без гражданска?
      FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

      Коментар


        #18
        VET написа:
        Теоретично сте прави, че имаш ли кола трябва да си плащаш застраховката. Да ама само теоретично. Имам около 20 автомобила и какво, ще плащам застраховката на всичките ли. Или пък си мислите, че мога да ги карам всичките едновременно. Плащам си данъците редовно на всички автомобили и поне 4 граждански на колите, които карам в момента. Когато реша да пусна в движение друга кола, отивам плащам нейната застраховка и спирам друга. На кого преча или какво нарушавам. Ами на никого според мен. Във всеки един момент съм изряден на пътя. Проблемът всъщност е в бизнесът с коли продавани зад граница. Има собственици, най-вече в пограничните градове на чиито име са регистрирани стотици коли. Тези коли се карат в чужбина с български номера и без гражданска. При ПТП пострадалият си търси обезщетението от НАШИЯ Гаранционен фонд. Реално чужденци източват фонда ни. Искам да кажа, чужденците, които карат коли с българска регистрация без гражданска при щета ограбват нас, които си плащаме. Другия проблем е селските тарикати, които карат без гражданска. И трябва да ви кажа, че са страшно много. Всяка седмица имам поне две обаждания от приятели с въпроса " Тука един ме удари ама няма гражданска и иска да ми плати на ръка, колко да му взема за това и това?". Така че това със спирането от движение изобщо няма да ги уплаши. Ще продължат да си карат без граждански, в повечето случаи коли не на тяхно име. Така че им дреме дали ще им спрат колата от движение. Те не се плашат от акта за липса на гражданска, а ще се уплашат, че ще спрат колата на някой си.Отделно е въпросът как и дали Гаранционният фонд плаща. Ами досега имам доста случаи в които всичко потъва и пострадалият пие една студена вода.
        Пускането и спирането на коли в и от движение се осъществява в КАТ а не самоволно.
        FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

        Коментар


          #19
          valioboy написа:
          Много сте остроумни всички,ами имам камион който не ми трябва в момента.Не го карам,в частен имот е и не пречи на никой.Плащам си данъка,а сега трябва да му плащам и застраховката въпреки,че няма да го ползвам в момента и не знам дали въобще за напред ще го ползвам.Имам 3 коли на които плащам,но не проумявам тая глупост дето са измислили.Казаха,че освен ,че ще ги спират ще налагат и глоба в размер на 250 лв и отделно таксите после за пускане в движение, с 2 думи на сила ще те карат да плащаш.Също така и хората в чужбина които ги няма през по-голямата част от годината,не виждам смисъл да плащат годишна гражданска отговорност при положение ,че превозното средство не се ползва,каква е логиката ?
          Не сме остроумни, а спазваме закона.Ако искаш да знаеш как се процедира - прочети закона. Ако искаш да хитрееш - това е друга тема.Ами щом не го ползваш - спри го от движение бе колега!Колкото до колите - ами ще плащаш щом ги караш! Всички плащаме - та даже и винетки. Не ги местим от кола на кола!
          VET написа:
          Теоретично сте прави, че имаш ли кола трябва да си плащаш застраховката. Да ама само теоретично. Имам около 20 автомобила и какво, ще плащам застраховката на всичките ли. Или пък си мислите, че мога да ги карам всичките едновременно. Плащам си данъците редовно на всички автомобили и поне 4 граждански на колите, които карам в момента. Когато реша да пусна в движение друга кола, отивам плащам нейната застраховка и спирам друга.
          Това къде го прочете колега?Как точно я спираш от движение? От данъчното отписваш ли ги за този период?Направо изумявате хората! Ами няма такива понятия в закона! Ако искаш да са в движение - плащаш застраховка!

          Коментар


            #20
            VET написа:
            Отделно е въпросът как и дали Гаранционният фонд плаща. Ами досега имам доста случаи в които всичко потъва и пострадалият пие една студена вода.
            Всеки знае, че тези фондове плащат само в краен случай, ако съдът ги осъди на n-та инстанция., случаи хиляди. Един познат чака повече от година да му платят за помляната кола и за тежка телесна повреда на жена му по вина на другия водач. КАТ установява че другия е виновен и т.н., да ама онези си правят тяхна експертиза и казват обратното, и следва ходене по мъките, обжалване за пореден път, губене на време, пари по адвокати и т.н., Застрахователите в неговия случай трябва да платят от 30 до 80 хил. лв., той няма претенции за размера конкретната сума, а да се приключи веднъж за винаги. На времето ми оперираха менискус и в службата имахме застраховка в ДЗИ, въртяха сукаха и нищо не платиха гадовете, тогава попаднах на една статия на бивша служителка в ДЗИ от Пловдив, която пише, че ДЗИ е компанията която плаща най-малко от всички, дажи и да ги осъдят пак ще са на печалба.Няма смисъл да повтарям очевАдното за тези фондове, те са от рода на данъчните, както казват "от смърта и данъчните неможеш да избягаш", бих добавил към тях и застрахователите.
            FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
            Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

            Коментар


              #21
              В Лондон плащат защото имат и аз съм съгласен да плащам 2000 лв. данък на месец ,но съответно трябва да имам 10 000 лв. приход.В белите държави всичко е пропорционално сметнато.И при необходимост той знае,че е застрахован. Аз съм оставал на магистрала във Франция с френски бус, след обаждане на застрахователя дойде пътна помощ и ме закараха до сервиз,след като се видя ,че ремонта ще трае 2 дни ме настаниха на хотел и всичко беше организирано и платено от застрахователя ,включително и таксито от хотела до сервиза.

              Коментар


                #22
                А иначе в днешно време ,ако някой си позволява да кара без гражданска явно не знае какво го грози и какви могат да бъдат последици.Аз лично не бих си позволил да помръдна кола без гражданска отговорност,а и по форумите само истински хора ,пък държавата ни менте как става не знам ?

                Коментар


                  #23
                  Това, че в белите държави било пропорционално сметнато изобщо не е вярно, да не говорим, че застраховките в Англия се определят по съвсем различен начин и може да включиш всякакви екстри, стига застрахователя да се съгласи. Не виждам дори една допирна точка със застраховките в България. Както казах и в другата тема, процедурите в България са толкова сложни, че никой не си прави труда да си сваля колата от отчет. Тъй като си започнал с Англия - там като си купиш кола не сменяш номера, нито ходиш пшри нотариус, все едно тая кола е златна, само уведомяваш с писмо, че колата е твоя. По същия начин уведомяваш, без да връщаш номера и прочее, че колата няма да се движи по пътната мрежа, пак по същия начин я пускаш. Ако обаче те пипнат без преглед, който не можеш да минеш, ако не си платил застраховката и данъка, глобата е не само сериозна, ами си има и начин да те накарат да я платиш. Така че ако толкова искат да се повиши процента на застрахованите коли, могат да започнат с опростяване на процедурите и събирането на глобите, не непрекъснато да кърпят тоя и оня закон в безсилието си да сложат нещо в ред, защото ги мързи да спазват законодателството в момента.
                  Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                  Коментар


                    #24
                    Понякога от фонда изплащат обезщетение и то определено са по-високи от тези на самите застрахователи.Мога да дам пример със позната със брава. Удари я пиян,без книжка и със кола спряна от движение. След 9 месеца и изплатиха по голяма сума от пазарната в момента на автомобила.Преди това имаше идентична щета по каско и сумата която и платиха беше по-малка от половината.
                    FIAT FORUM BULGARIA
                    Ракията е над политиката

                    Видео от Италфест 2011

                    Коментар


                      #25
                      застрахвка

                      Трябва автоматично да се пуска в движение колата като се плати гражданската както веднага се спира от движениеНетрябва всеки път да се ходи в КАТ .Незнам защо има и две застраховки да е една за всичко ./
                      КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                      Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                      http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                      Коментар


                        #26
                        Подкрепям колешката ele. А колегата Тамбудханец и колегата НаскоБГ, абе хора Вие къде живеете ??? Или ще ми кажете, че в тая скапана държава където всичко е направено понай-идиотския начин, спазвате закона буква по буква винаги и навсякъде. Наско ти преди да направиш нещо първо проверяваш как точно е законовото положение ли? Реставрирам коли, пояснявам за тези със законите. Отнема много време, съответно когато колата е годна да излезе на пътя отивам плащам гражданска, отивам на преглед и така я пускам в движение. Предполагам, че сега ще се хванете за това доколко мога да определя дали колата е годна за движение по пътищата. Ако щете ми вярвайте, но ако аз ви прегледам колите, надали ще минат теста за годност. Или пък смятате, че докато реставрирам колите, които стоят в двора ми, може да стане земетресение, което да доведе до изхвръкване на някоя от колите на пътя и там в същия момент да минава друга кола и така да стане белята. :D :D :D Всъщност винаги съм смятал, че застраховка трябва да се прави на водача, а не на колата. Даже съм чувал, че в някои държави е така. Реално водача е причината за ПТП а не колата. Мисля, че не съм чувал за кола без водач да е причина за ПТП независимо с гражданска или не.

                        Коментар


                          #27
                          VET написа:
                          Всъщност винаги съм смятал, че застраховка трябва да се прави на водача, а не на колата. Даже съм чувал, че в някои държави е така. Реално водача е причината за ПТП а не колата. Мисля, че не съм чувал за кола без водач да е причина за ПТП независимо с гражданска или не.
                          Има, на Гоогле колата ги прави тези неща. Иначе не искат застраховката да е на водача, защото така като имам мотор, кола и камион, ще платя само 1 застраховка вместо 3. Както и в случая, колата си седи, но застраховка да има. Ми то тогава и преглед да е задължително да има, както и да е с нови накладки, нищо, че ми седи в двора. И като вземат да ми се правят на европейци с високите си изисквания, но насочени само към обикновения човек, а в същото време половината автобуси на държавните институции са Чавдари, зад които не се кара с пуснато парно.... , но иначе аз да съм покривал не знам си кви норми, да им плащам, че колата ми седи в двора ми, а те дупките ги "оправят" ако и когато те решат и отговорност не можеш да им търсиш, защото ти зашиват акт на теб. И лошото е, че между същите обикновни хора имат поддръжници като гледам.
                          Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                          Fiat Bravo'97 1,6 16v
                          Fiat Tempra'91 1,6 mono

                          Коментар


                            #28
                            Като не се кара да се спира от движение и нищо не се дължи, ако си я паркирал на собствена частна земя. Ясно, че не е перфектното решение, но е по-добре от свободията и тарикатлъка, които се ширят сега. Мен ме притеснява, че като мине това ще натиснат още вече в лоша посока по западен маниер. Например немските глоби, като влезеш в населено място без евро 4, после 5, после 6... ми то в един момент на 2г трябва да купуваме нови коли. Това е простотия, но също така го очаквам, както вече е факт на места.
                            The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
                            Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
                            Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

                            Коментар


                              #29
                              wwalker написа:
                              Като не се кара да се спира от движение и нищо не се дължи, ако си я паркирал на собствена частна земя. Ясно, че не е перфектното решение, но е по-добре от свободията и тарикатлъка, които се ширят сега. Мен ме притеснява, че като мине това ще натиснат още вече в лоша посока по западен маниер. Например немските глоби, като влезеш в населено място без евро 4, после 5, после 6... ми то в един момент на 2г трябва да купуваме нови коли. Това е простотия, но също така го очаквам, както вече е факт на места.
                              Много ясно, че така ще направят, всичко е по западен маниер, без заплатите. Но и не се оплакваме като гледам, даже някои подкрепят. А с какво точно ще помогне за по-голям % направени застраховки това, че колата ще ти се води спряна от движение? Който няма застраховка, ще продължи да си кара дори да му спрат колата от движение, защото това е само административна мярка, с която оправят статистиката колко коли са в движение:колко от тях имат ГО. Единствения ефект ще бъде, че като те спрат куки и си без ГО, ще се водиш и без регистрация и санкцията ще бъде примерно +200-300 лв, все едно просто да вдигнат санкцията без ГО с тези пари и готово. И в крайна сметка защо като не се кара да се дерегистрира, данъка като си върви, кому е нужно да занимават хората с допълнителна бюрокрация и разходи? Аз отговора го знам де :D
                              Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                              Fiat Bravo'97 1,6 16v
                              Fiat Tempra'91 1,6 mono

                              Коментар


                                #30
                                Е как с какво ще помогне? Много просто. Когато те тресне манго, който не плаща нищо, има фонд, който ти покрива щетите. Вече този фонд няма да ти плаща и те праща да си ги търсиш от манго. Обаче ако имаш късмета да си чужденец и те прасне манго с бг табели в Европа, тогава плаща България, защото има междунардни спогодби. Това е накратко, да го ду’ат честно плащащите бг граждани, които хем ще покриват щетите нанесени от манго на чужденците, хем като ги тресне манго няма да бъдат обезщетени.
                                The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
                                Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
                                Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

                                Коментар

                                Working...
                                X