Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да окажем първа помощ на пострадал?

Collapse
Важна тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Как да окажем първа помощ на пострадал?

    Да си призная, не помня с точност какво се прави при конкретна ситуация, помня само някои конкретни похвати, като дишането уста-в-уста, как се вади пострадал от превозното средство и горедолу последоватеност за преценка на ситуацията. Затова и книжката дето ми я дадоха едно време на БЧК-то винаги седи в задния джоб на раницата, която е 99.9% винаги с мен, особенно при път с колата. Все пак съм убеден, че първоначалният шок и можеби паника е най-опасен, а тогава никой не е застрахован от това да забрави коя е точната реакция за дадена ситуация. Нека си го имам написано черно на бяло, въпреки че за мене си мисля (поне от живота ми до момента и някои доста тежки моменти), че съм със доста стабилна психика ама знае ли се, не сум попадал в ПТП с необходимоста да помагам, признавам си че незнам дали ще реагирам адекватно. Затова си носа помагало П.С.: Тази тема може ли да се премеси някъде на по видна секция. Не знам защо сее заврях днес по хрониките, ма това ми е второто влизане от как има обособен раздел, не ми харесва да гледам темите тук, много са кофти... , надали съм единствен а и гледам никой не е писал ... А темата и на мен ми се види интересна

    #2
    Мисля, че ще е добре някой, който разбира, да изясни юридическата страна на въпроса - какво става, ако вместо да помогнеш на пострадал, го "прецакаш" поради незнание - примерно бил е в безсъзнание, с тежки фрактури да речем на гръбначен стълб, а ти почваш да правиш енергични сърдечни масажи и прочие...И някакви полезни съвети за това кога и как е добре да се помага на пострадалДоколкото съм запознат в Щатите никой не се притичва да оказва първа помощ от страх да не го осъдят после, ако обърка нещо...Аз лично съм присъствал на тежка катастрофа близо до Севлиево, пътя беше блокиран за около час, първо дойдоха полицаи, пострадалите си стояха в колата през цялото време вероятно в безсъзнание, докато не дойде линейката и никой не се опита да им помогне, дори и полицаите...

    Коментар


      #3
      pipenchev написа:
      Мисля, че ще е добре някой, който разбира, да изясни юридическата страна на въпроса - какво става, ако вместо да помогнеш на пострадал, го "прецакаш" поради незнание - примерно бил е в безсъзнание, с тежки фрактури да речем на гръбначен стълб, а ти почваш да правиш енергични сърдечни масажи и прочие...И някакви полезни съвети за това кога и как е добре да се помага на пострадалДоколкото съм запознат в Щатите никой не се притичва да оказва първа помощ от страх да не го осъдят после, ако обърка нещо...Аз лично съм присъствал на тежка катастрофа близо до Севлиево, пътя беше блокиран за около час, първо дойдоха полицаи, пострадалите си стояха в колата през цялото време вероятно в безсъзнание, докато не дойде линейката и никой не се опита да им помогне, дори и полицаите...
      За мен в такива ситуации няма време за чакане, за кафе или просто гледане и възмущаване от това колко е смачкана колата. Отиваш и правиш каквото трябва. А ако влезе в действие оная дума "Направи добро, яж л****." значи господ е решил така да стане, поне няма да ти тежи на съвеста, че човека е починал докато си му наблюдавал колата, обсъждайки с шофьора, който е спрял (уж, за да помогне) как може толкова безотговорно да се кара по пътищата.
      Fiat Stilo 1.9 JTD

      Коментар


        #4
        Темата е важна и хубава но като гледам какви удари има и как са размазани хората не мисля,че ще може да им помогне тази първа помощ.Как да помогна на хора,който са се удари с 100 или 120км/ч или са се кавачели в нивата и са толкова много наранени.Ако ударът е лек със сигурност ще помогне.

        Коментар


          #5
          pipenchev написа:
          Мисля, че ще е добре някой, който разбира, да изясни юридическата страна на въпроса - какво става, ако вместо да помогнеш на пострадал, го "прецакаш" поради незнание - примерно бил е в безсъзнание, с тежки фрактури да речем на гръбначен стълб, а ти почваш да правиш енергични сърдечни масажи и прочие...И някакви полезни съвети за това кога и как е добре да се помага на пострадалДоколкото съм запознат в Щатите никой не се притичва да оказва първа помощ от страх да не го осъдят после, ако обърка нещо...Аз лично съм присъствал на тежка катастрофа близо до Севлиево, пътя беше блокиран за около час, първо дойдоха полицаи, пострадалите си стояха в колата през цялото време вероятно в безсъзнание, докато не дойде линейката и никой не се опита да им помогне, дори и полицаите...
          Колегата е много прав! Долекарска помощ имат право да оказват само лица,които са минали съответния специализиран курс и са държали изпит за такава помощ,не става въпрос за тези курсове които водят БЧК,когато вземеш книжка! Полицаите не карат такива курсове и не оказват долекарска помощ,защото след това ще понесат наказания ако нещо се обърка! Такива курсове карат служителите от НСПБЗН (Пожарната) и то не всички служители! Но в повечето случаи се чака бърза помощ,защото те имат необходимо оборудване!
          Fiat Marea Weekend HLX 1.8 16V 97г.с АГУ
          Fiat Bravo SX 80 16V 99г. с ГИ АС

          Коментар


            #6
            Колега и полицайте карат такива курсове за долекарска помощ/брат ми е полицай/ но никога не помагат по неговите думи защото си прав,че после стане ли нещо най-малкото което е ,че ще остане без работа ако не и по-лошо.

            Коментар


              #7
              Колеги, по ЗДП , ако не помогнесш на пострадал при ПТП, се подвеждаш под наказателна отговорност. (Не ми се рови точният ялен от закона.) После много сте прави че не всеки може да вземе трезво решение как да постапи в дадената ситуация. Карам камион и сам от почти 6-7 години потоянно на патя, за мое съжеление тежките катастрофи на които сам присъствал са над 20. 3ма човека са издъхвали в рацете ми, но сам се опитвал да помогна. (Макар ,че не сам някой кото да напатства.) Първите няколко минути са жизнено важни за пострадалият. (преценка на обстановката, възможност за помощ, обаждане на 112 и най-точни описания на ситуацията) и когато някои от нас, не е сигурен в себе си - по добре да не рискува живота и здравето на пострадалите. Както колега по горе каза за испадането в клинична смърт (няма признаци на сърдечна и дихателна деиност - ако е тежко състоянието и няма сигурност за да се установи това най-лесното е да се сложи парче стакло,или каквото и да е прозрачно тяло пред устата на пострадалият на растиояние 2-3 см, ако не се осети запотяване до 5-10 секунди значе няма дихателна дейност. сърдечен ритъм се проверява най-лесно на сънната артерия или с притискане с палеца в областа на мишницата). Ако се останови липаса на сърдечна и дихателна деиност за повече от 9 мин.... краят в 99% е фатален. Реанимацията може да продалжи но не и повече от 15мин- за съжаление е тя е бесмисленна. В много случаи пострадалият си галта езика, което е почти в 90% и ако след като го извадите пак го галта (което се даължина нервна почва) макар и за звучи гадно закопчейте го с безопасна игла за бузата - няма никава опасност за лицето за загуби говор или др опасност.Понякога е хубажо да имаш и ампула адреналин и спринцовка. но не мога да кажа дали е разрешено да се употреби. Аз лично бих я сложил ако след 5-6 мин сърдечен масаж няма ефект. Принципно се слага една анпула директно в сърцето.Дано сам помогнал с тов ана някои да земе трезво решпение, и дано НИКОГА НИКОЙ НЕ СЕ НАЛАГА ДА ЗИМА ТАКИВА РЕШЕНИЯ !!!

              Коментар


                #8
                Привет колеги, интересна тема сте заформили. Моето мнение е следното: като видите някой да се е срещнал със билборд или друго препядствие, по-добре не спирайте за да си нямате неприятности със закона и да не ви тежи на съвеста ако оставите човека инвалид, опитвайки се да му помогнете или ако го убиете неволно. Тогава не само ще ви тежи на съвеста но и с тази наша съдебна система в затвора могат да ви тикнат. Незнам добро ли е или лошо това мое мнение, но лично аз няма да спра да довърша горкия човечец, но ще сигнализирам за случая.

                Коментар


                  #9
                  Поучителна тема, нужна.Като специалист по темата, работил в реанимация имам само да добавя. Това с ампулата го преценява само лекар. Достатъчно е ВСЕКИ да владее похватите на обдишване уста в устанос и сърдечен масаж. На едно вдишване при изпъната хубаво до назад глава се правят пет натиска върху гръдната кост с отстояние 3-4 см надолу да не го изпотрошите човека, че има и такива случаи. Тласъците върху стернума са рязки и ритмични. Правете реанимация до идване на бърза помощ, случва се човек да се върне към ритъм след доста упорито обдишване и масаж на сърцето. Аз лично не бих се отказала бързо. Второ, веднага кожатакоято най-добре визуализира обдишването придобива цвят. Не препоръчвам на никой да бърка в кръв, рани и пр без ръкавици СПИН, хеп В, С . Вашата сигурност е преди всичко, това е правило ако се работи без предпазни средства. Това за падналия език е вярно и често срещано - да падне корена на езика надолу и колкото и да дишате в устатапри запушен нос! може човека да не може да бъде обдишан, затова езика тр да се извади, за да са проходими дихателните пътища. Проверка за поява на дихателна дейност е или стъклоогледало или поднасяне на конец пред устатаноса на пострадалия - по-добър вариант от стъклото Аз лично бих помогнала само ако човека лежи извън колата,защото ако има гръбначно мозъчна и черепна травма нещата може да са фатални при извличане на пострадалия извън колата! Така че бързайте да помагате ... разумно. Има случаи, когато реаниматори са помагали в извън работно време при ПТП и после ги мъкнат из полицията да докажат, че не са го причинили те.Важно е да знаем как да спрем кървене с подръчни средства - бинт, парче плат...На алергичните препоръчвам да си сложат в аптечката Солумедрол 120 мг, особено сега в летния сезон - оси, пчели. Прави се лесно при нужда - мускулно. Алергичния шок се проявява с подуване на езика, очите , затруднено дишане. Търси се веднага мед помощ.
                  Независима! Белисима... с BRAVisima
                  ТД100, 1.9

                  Коментар

                  Working...
                  X