Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси относно управление на етажната собственост

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпроси относно управление на етажната собственост

    Здравейте колеги, извинявам се, че Ви занимавам с мойте глупости, но се надявам темата да бъде полезна и за други колеги, които живеят в режим на етажна собственост.На кратко, влизам в "схватка" с домоуправител и касиер, защото при нас е пълна анархия и мисля да стигна и до съд.Утре мисля да отскоча и до районната администрация до отдел "етажна собственост", но все не пречи ако дойде инфо и от друго място Въпросите:1. Може ли общото събрание да реши да се вземат пари за деца ненавършили 6 годишна възраст, макар в закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/, чл. 51, ал. 2 да гласи, че деца ненавършили 6 г. не дължат никакви такси на етажната собственост /ЕС/.При нас по думите на домоуправителя - те били се събрали и били решили и децата да плащат същата такса като родителите, но към днешна дата аз такъв протокол с такова решение не съм виждал ?, а и мисля, че те немогат да прескачат закона и да решават подобно нещо, при положение, че закона го забранява ?2. Касиера на блока не дава квитанции при заплащане на ежемесечните такси, тоест даваш си парите и се подписваш само в нейната книга, че си дал и толкоз. Питах я защо не се дават квитанции, отговора - "ми всички ми казват, че нямало какво да ги правят тези квитанции и "ние" решихме повече да не даваме квитанции" ?, задължен ли е касиера да дава квитанция за получени такси или не?3. При положение, че единствения документ, който показва кой какви пари е дал на ЕС, какъв е срока за съхранение на книгите ? 1, 2, 5 години ?, при питане от моя страна какво става ако книгата се загуби, отговор - "е как ще се загуби, всичко се пази от мен", при следващ въпрос - дай ми книгите от 2011 г. /от тогава съм собственик в блока/ за да си направя справка какви пари съм дал до днешна дата, отговор - "ми то при мен има книги от 2013 г. до сега" ?4. В рамките на какъв срок е длъжен домоуправителя да прави отчетно събрание и да се прави ревизия на книгата ?, всеки месец, на 3 месеца или по голям срок ?, при нас от 2011 г. аз на такова събрание не съм бил и на ревизия също не съм бил, комшия който живее от 2004 г. също ми потвърди, че не е бил на такова събрание, най вероятно такова нещо при нас не е правено въобще.Общо взето при нас е много весело и мисля да стигна до край, защото ми писна от хора, които живеят на гърба на другите, всеки един вход е огледален образ на държавата ни, аз специялно за мен считам, че никога няма да се оправим, защото хората продължават да толерират подобно поведение, нагло, нахално и т.н.Благодаря предварително на отзовали те се с компетентен отговор, не съм юрист, а прост инжИнер
    punto HGT

    #2
    И аз съм прост инженер, но по това което описваш съм сигурен, че ако решиш можеш да завреш и домоуправителя и касиера в кучи г*з.
    1995 Fiat Brava 1.8 16V Анти Гравитационно Устройство
    2007 Opel Corsa 1.3 MultiJet 75HP

    Коментар


      #3
      Punto_II_HGT написа:
      И аз съм прост инженер, но по това което описваш съм сигурен, че ако решиш можеш да завреш и домоуправителя и касиера в кучи г*з.
      Това мисля да направя, понеже на 30.08 ще се проведе събрание специално за мойте "претенции", които съм имал в блока и искам да бъда подготвен и да си кажа нещата на домоуправителя и касиера право у очи.п.п. в момента чета ЗУЕС чл. по чл.
      punto HGT

      Коментар


        #4
        Ние за това минахме на професионален домоумравител и си решихме тези проблеми.Сега всички си плащат без да мрънкат и парите взеха да стигат за плащане на сметките за входа.

        Коментар


          #5
          VIT написа:
          Ние за това минахме на професионален домоумравител и си решихме тези проблеми.Сега всички си плащат без да мрънкат и парите взеха да стигат за плащане на сметките за входа.
          Това е интересно предложение, дай повечко инфо кой изпълнява тази функция и каква такса му се заплаща над ежемесечните такси, които събирате ?
          punto HGT

          Коментар


            #6
            didich написа:
            VIT написа:
            Ние за това минахме на професионален домоумравител и си решихме тези проблеми.Сега всички си плащат без да мрънкат и парите взеха да стигат за плащане на сметките за входа.
            Това е интересно предложение, дай повечко инфо кой изпълнява тази функция и каква такса му се заплаща над ежемесечните такси, които събирате ?
            Ние сме към фирма,тя поема абсолютно всички задължения (събиране на такси,плащане на режийни и др.), таксата е 2,40 лв./ап./мес.

            Коментар


              #7
              Блок

              За колко пари става въпрос и колко време трябва да е плащаш още
              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

              Коментар


                #8
                На какъв срок тази фирма Ви дава отчет за приходите и разходите ?Прехвърлих ЗУЕС, но за съжаление никъде не видях да е указан какъв е срока за отчет на приходи/разходи от страна на домоуправителя, както и какъв е срока за съхранение на книгата, може би тези неща трябва да се търсят в други закони и разпоредби ако изобщо са указани, но незнам в кои ?
                punto HGT

                Коментар


                  #9
                  Re: Блок

                  kluchar написа:
                  За колко пари става въпрос и колко време трябва да е плащаш още
                  Парите, които плащам са 5лв. на човек, а до колкото успях да видя в единствената книга, която ми беше показана от 02 месец 2013 г. съм започнал да плащам за дъщеря ми, която в момента няма навършени 4 години, демек от 02.2013 до 06.2015 г. съм плащал по 5лв. всеки месец за дете, което няма навършени 6 години.Не ми е за 5-та лева, аз тъй или иначе съм ги плащал до момента, а ми е за това, че се опитват най нагло и на всичкото отгоре незаконно да ме цакат всеки месец.
                  punto HGT

                  Коментар


                    #10
                    1. Нямат право да правят незаконни неща. Отделно е малоумно, защото дете до 7 години не пътува само в асансьор, не излиза само от вкъщи и пр. Без да хвърлям боб казвам, че някой кресльо с кученце е писнал: що за кучето да има такса, пък за децата да няма. И при нас се пробваха - не мина. Даже мисля, че не плащаме до 12 години, щото по закон (?) не можеш да ги оставяш сами до тази възраст.2. Може и да не е длъжна, ама ти си направи твои разписки и да ти се подписва всеки месец. Откъде накъде ще ѝ даваш ей тъй пари на ръка?! Че тя утре може да каже, че не си си плащал за 3 години назад и да ти прецака морето, например.4. Доколкото помня трябва да имате надзорен съвет, който периодично да прави ревизия на касиера. По-рядко от веднъж годишно е некрасиво, във всеки случай.Малко заключителни слова: Ако досега нямате служебен домоуправител, няма и да имате, щото със сигурност вече е разглеждано и повечето не са били съгласни. То и аз не съм. Ако вземеш да протестираш срещу ситуацията като цяло, ще ти предложат ти да станеш домоуправител, касиер и пр. пък те да са ти надзорници. Нашата касиерка така ни цака, като се стискаме за нещо и за 2 години направи входа като нов. Затова дръж си само на таксата за детето, а номерът с разписките го направи на касиера на 4 очи. Ако откаже, тогава я нахендри на събрание - всички ще решат, че не ѝ е чист косъма.Отражение на държавата си е вашия вход. Евентуално и тия, дето не могат да се оправят сами. Аз в такива не съм живял.
                    браво 1,6/90 - 09 г.

                    Коментар


                      #11
                      1. В закона е записано за деца ненавършили 6 години, за друга възраст не се говори, предполагам могат да решат да бъдат освободени децата и на по голяма възраст, но да налагаш нещо, което е ясно записано в закона и аз не го разбрах.2. Купих си вече квитанции и точно така смятам да правя, да ми се разписва всеки месец за да имам някакво доказателство, че съм си платил.4. Надзорен съвет или по точно контролен съвет предполагам никой от входа не е чувал за такова животно.Няма как да стане разговора само на 4 очи, защото касиерката веднага тича и докладва всичко на домоуправителя, общо взето са се омотали като свински черва и най вероятно всички отговорни лица са заедно в далаверата.п.п. Домоуправителя на всичкото отгоре е и полицай , да ни е честит, ония ден му снимах личната и служебна кола паркирани не на паркинга пред блока, а в/у зелените площи в страни от блока, уникат
                      punto HGT

                      Коментар


                        #12
                        1-Не могат, има изрично ограничение относно разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост.Това обаче касае само тази група разходи! 2-Квитанцията е платежния документ, удостоверяващ извършеното от теб плащане. Може и да не си го искаш, но може и да си го искаш. Когато почина баща ми навремето ,от етажната собственост така се опитаха да ме прекарат, че не бил платил някакви ремонти на входа за 800-900 лева. Да де, ама аз намерих разписките. Отивам при байчото-касиер...вуйча ми...това твоя подпис ли е-ами моя е...Е кви пари искаш тогава? Ееее...ама то като сме предвали книгта от предишния касиер, сме забравили да отбележим, че е платил... Така, че...пази си разписките-те са си за теб.3. Пише си го в закона:"Контролният съвет (контрольорът) извършва проверка на касата най-малко веднъж годишно и представя на общото събрание доклад за резултатите от нея. Когато етажната собственост няма контролен съвет (контрольор), общото събрание определя измежду собствениците и ползвателите лица, които да извършат проверката и да отчетат резултатите от нея."Проблем тук е ако не е свиквано общо събрание и едновременно с това няма контрольор. Тогава няма как да станат нещата с проверката на касата. Има законова възможност и всеки собственик да го свика, ако повече от една година не провеждано такова, но това пак не работи ако си сам.Евентуално обжалване на решението...имаш малки шансове. Срокът е 30 дни и най-вероятно вече си го пропуснал:"Председателят на управителния съвет (управителят) в срока по ал. 6 (7дни) поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата съобщение за изготвянето на протокола. За поставяне на съобщението се съставя протокол от председателя на управителния съвет (управителя) и един собственик, ползвател или обитател, в който се посочва датата, часът и мястото на поставяне на съобщението. Копие от протокола се предоставя на собствениците, ползвателите или обитателите при поискване. "Фирмата-домоуправител ще е изключително груба грешка, която при никакви обстоятелства не ви съветвам да правите. Специално за София имам преки наблюдения от двете най-големи (т.е. с най-много входове, щото иначе са мизерни ООД-та с 20 лева капитал)-освен тотална мърлящина и опити за дребни далавери с ел. крушки, препарати за миене и т.н., друго не съм видял от тях.

                        Коментар


                          #13
                          Благодаря за отговора Salvador, днес ходих до общината, но за съжаление приемното им време е утре, утре като мина от там ще драсна някой и друг ред какво са ми отговрили.
                          punto HGT

                          Коментар


                            #14
                            етажна

                            Едвали общна и полиция ще помогне Не плащаш това където по закон не трявбва да плащаш и готово.Незнам ако има решение на общото събрание всички да плащат тогава не се ли променя нещо.При нас има една кдето не плаща и сега на неиния апартамент няма изолация и не ползва (уж) асаньор.Никои не може с нищо да е накара да дава пари .Къде ли несмае питали и оплаквали .И при теб е така.А комшиятя полицаи да пие една студена вода по този повод.
                            КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                            Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                            http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                            Коментар


                              #15
                              Ключар, не идва дума за това, че някой не иска да плаща, всички плащат, проблема е, че домоуправителя не дава никакви отчети и никой не е видял от него и една фактура, което на мен ми говори, че този човек злоупотребява и живее на наш гръб, аз не съм милионер, че да издържам още един бацил да смуче от мен
                              punto HGT

                              Коментар

                              Working...
                              X