Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зимата наближава ... въпрос за отоплението на къща

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Относно катраните хората са го измислили.Не е нужно да се открива топлата вода
    Прикачени файлове

    Коментар


      #17
      Къде да го тура тоя вентил?
      Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
      Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

      Коментар


        #18
        donnna написа:
        Румен_Хинчев написа:
        donnna написа:
        Xaus написа:
        За да няма нагар съответно катран е хубаво помпата да завъртя на мин. 45 С , при котел с малка водна риза загрятата вода е много малко и в момента в който завърти помпата котела се охлажда и съответно кондензира и образува катран..
        Помпата спира при 60 градуса за да няма катран.
        Някой от вас пишещите пробвал ли е или ,, една жена речИ тъй ’’ ?Аз лично го изпитах на собствен гръб . Сменях температурни режими на помпата , но нищо . Накрая си подредих едни шамотни тухли в камерата на печката и се кротнах.
        Румене, мързи ме да пиша в момента на тема комини, катрани, водни ризи и температури... изпитал съм го на собствен гръб, не е една жена рьечи тъй....
        Колега, съжалявам че те мързи да пишеш за кумините, при мен това е съществен проблем, кондезат също, но със него ще се боря, като реша проблемът със куминът!Забележка, разводнявате темата със тези сметки кои колко плаща за отопление на сезон, темата е със техническа насоченост!За мен съм решил, че за моментът ми е изгодно да ползвам въглища и дърва, когато порасна финансово, може да мина на пелети, като знам че двете с почти равностойни в ценово отношение, за момента първоначалната цена на котел със горелка ми идва висока, за парите за горелката ще изкарам сезона на въглища, при услови че трябва да сменям тръби радиатори и котле, предпочитам един сезон да горя въглища и като събера парички от другия да сложа горелка, само на една заплата не става!
        ...хладилник, карам хладилник...

        Коментар


          #19
          Колега seninkn , позиционирай си помпата да върти след 40 градуса , нареди си шамотни тухли , така че да не позволяваш на огънят да докосва металните повърхности и катран няма да имаш.Комините за нищо не са виновни. Вярвайте на човек , който 8 години се е мъчил и си реши проблема след 2 часа работа и 40 лева разходи.
          FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
          FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

          Коментар


            #20
            Румен_Хинчев написа:
            Колега seninkn , позиционирай си помпата да върти след 40 градуса , нареди си шамотни тухли , така че да не позволяваш на огънят да докосва металните повърхности и катран няма да имаш.Комините за нищо не са виновни. Вярвайте на човек , който 8 години се е мъчил и си реши проблема след 2 часа работа и 40 лева разходи.
            На такъв тип котел къде да ги тура шамотните плочи?
            Прикачени файлове
            Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
            Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

            Коментар


              #21
              Шамотните плочи, дето ти говори Румбата са най-обикновени огнеупорни тухли. Облякъл е водната риза в горивната камера с тях. Да ама той говори за печка с водна риза, а не за котел, обикновено чугунен, което е съвсем различно. Но принципът е един и същ.Комина - трябва да е с колкото може по- голям диаметър - минимум 160 мм, по възможност добре измазан отвътре, изолиран отвън, най-добре вътре в къщата, лошо е да е извън къщата - защото изстива бързо, оттам изстиват коминните газове от котела се охлаждат и кондензират в катран. Майката му е да се намери баланса между да не бяга топлото през комина и да не става катран. Моят проблем мисля че го реших така - в комин 25/25 см. наврях една тръба неръждавейка ф20 - гофрирана от покрива до котела - избиваше ми катран през тухлите. И сложих постнатия на картинка трипътен винтил. И нагласих помпата да включва към 70,,80 градуса и да изключва при 50-55 градуса.Основната причина за образуването на катран и конденз по комина е ниската температура на изгорелите газове, които се охлаждат от водната риза на котела. Ако я няма водната риза и е най-обикновена печка с огнеупорни тухли температурата в горивната камера ще е съвсем друга. Помня, че баба ми чистеше кюнците веднъж годишно - като свършеше отоплителния сезон...
              Fiat Punto 1.1-Синята птица
              Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
              Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

              Коментар


                #22
                Трипътният винтил - действа като термостата на колата - прави малък и голям кръг - върти водата първо през малкия кръг - котел - трипътен винтил - помпа - котел, докато водата достигне температура над 55 градуса. Едва тогава пуска водата през големия кръг - котел - радиатори - трипътен винтил - помпа - котел.До колкото знам за котела на пелети, за който се замислям сериозно, обаче нема кинти за сега, не е нужен специален и голям комин.
                Fiat Punto 1.1-Синята птица
                Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                Коментар


                  #23
                  Xaus , доколкото си спомням , колегата пуснал темата е пред избор на типът отопление. Аз споделям моят опит .Donnna , благодаря за разяснението !
                  FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                  FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                  Коментар


                    #24
                    Комина не трябва да е с по-малък диаметър от изхода на котела. Комина е добре да бъде изолиран до горе. Там където не е изолиран се образуват сажди и трябва да се чисти по-често.В съвременните котли няма много топлина, която да избяга през комина. На моя в къщата можех да си държа ръката на кюнеца, когато котела влезе в работен режим.Температурата на кондензиране на газовете мисля е 65 градуса. Ако в котела се поддържа такава или по-висока температура не би трябвало да се образува какъвто и да е налеп.Мисля че не е добре да се поддържа температура над 80 градуса на топлопреносния флуид, защото е близко до максималната работна температура на тръбите - 95 градуса.Рисковано е.
                    Няма начин да няма начин!

                    Коментар


                      #25
                      nikolovvd написа:
                      Мисля че не е добре да се поддържа температура над 80 градуса на топлопреносния флуид, защото е близко до максималната работна температура на тръбите - 95 градуса.Рисковано е.
                      Температурите, които съм описал по-горе са по данни на термометъра, който имам на котела. За всеки конкретен случай нещата са различни... Тука пиша като непрофесионалист, като човек който има 10 годишен огнярски опит. Професионалистите вземат пари за тая работа...При мен водата се качва от мазето на покрива по метални тръби 2 цола и като се качи горе вече температурата е друга и няма опасност да разтопи металплекса...
                      Fiat Punto 1.1-Синята птица
                      Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                      Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                      Коментар


                        #26
                        Чичо ви Емо (phoenix) се занимава с изработка на системи за отопление( и охлаждане) посредством климатик и топлообменник. Не е кой знае, каква сума и за човек, който така или иначе е решил да предприема подобна стъпка е перфектен вариант. Някой, ако проявява интерес да ми пише ЛС или да му звънне.
                        Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
                        Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
                        Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
                        Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
                        BMW X3 3.0D Aut

                        Коментар


                          #27
                          Благодаря колеги,Влизаме в темата, по предварително запитване към братовчед ми имаме съгласие да пуснем два кумина един от него и съществуващият, вече почти избрах котле чугунено Фероли 22 квт, със водна риза 30 л, с възможност да работи и на пелети.Стаите които ще се отопляват са 4 на брой с площ приблизително 12,5 квм всяка, плюс коридор около 10 квм /коридора има разчупена геомертия и размерът е приблизителен/, като радиаторите ще са по 3 квт за стая и 1,5квт за коридора, банята и тоалетна ги пропускам, вътрешни са и не виждам смисъл да ги грея /пък може и ги затопля в последствие/, радиаторите ще се връзват последователно, с намаляващо сечение на тръбният път, като се надявам да успея да осигуря дебит за всеки радиатор, в момента е невъзможно да се постави етажен колектор, заради здравата подова настилка /паркет/ и последователното разположение на 3 от саите /през уикенда ще скицирам етажа и ще се пробвам да го кача тук за обсъждане/.
                          ...хладилник, карам хладилник...

                          Коментар


                            #28
                            Xaus написа:
                            Къде да го тура тоя вентил?
                            Ето така се монтира.
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                              #29
                              seninkn написа:
                              Благодаря колеги,Влизаме в темата, по предварително запитване към братовчед ми имаме съгласие да пуснем два кумина един от него и съществуващият, вече почти избрах котле чугунено Фероли 22 квт, със водна риза 30 л, с възможност да работи и на пелети.Стаите които ще се отопляват са 4 на брой с площ приблизително 12,5 квм всяка, плюс коридор около 10 квм /коридора има разчупена геомертия и размерът е приблизителен/, като радиаторите ще са по 3 квт за стая и 1,5квт за коридора, банята и тоалетна ги пропускам, вътрешни са и не виждам смисъл да ги грея /пък може и ги затопля в последствие/, радиаторите ще се връзват последователно, с намаляващо сечение на тръбният път, като се надявам да успея да осигуря дебит за всеки радиатор, в момента е невъзможно да се постави етажен колектор, заради здравата подова настилка /паркет/ и последователното разположение на 3 от саите /през уикенда ще скицирам етажа и ще се пробвам да го кача тук за обсъждане/.
                              Колега , чудя се защо не си отопляваш банята ?
                              FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                              FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                              Коментар


                                #30
                                Банята и тоалетната са точно в средата на жилището, нямат външни стени и за това, при нужда има възможност за привързване на радиатор в нея, но е достатъчно топла и без него
                                ...хладилник, карам хладилник...

                                Коментар

                                Working...
                                X