Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зимата наближава ... въпрос за отоплението на къща

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Зимата наближава ... въпрос за отоплението на къща

    Въпросът ми е за котлета, ще се грея на дърва и въглища, метанът не е вариант, както и климатици, възможен упгрейт по натам със пелети, в бъдеще време.По мой изчисления котле до 25 квт, ще ми свърши работа, етажът е 90 кв.м., като смятам по 1,5 на квадрат /150 вата на квадратен метър/.И ето дилемата, поради факта, че ще се използва стар комин, със Ф110 мм, то котлето трябва да е със ниски изисквания за тягата, изборът е сведен до сръбското Централ 23, Бурнит 25квт, или някой чугунен, та въпросът е централът събира 16л вода във водната риза, а бърнитът 75, гледах спецификацийте и на др. котли и общо взето до 30квт всички доближават до 70л вода, кой вариант е по добър, повече или по малко вода в котела, като съм наясно че обемът играе роля на акумулацияа на топлото и по дълго време на работа. Но пък по малко вода във ризата по бързо загряване на системата, котлето ще се пали до 15,30 часа, целта е до 17,30-18,00 часа да е загряло на етажа.Другият въпрос е за куминът, как да замеря тягата и ще горят ли изброените котлета, нямам възможност да изграждам нов кумин, нито да здвоя два, и затова отпадат котлета като Бош Виадруст и др. многоходови работещи със кумини със Ф150 и нагоре мм, къщата е три етажна и котлето ще е на партера, досега са работили 3 различни котела, като първите два са сменени поради прегаряне, като последно ми прави проблеми, пуши и не държи на температури под -15 гр /за Кюстендил тези гр не са постоянни, но ги достигаме/Благодаря на отзовалите се!
    ...хладилник, карам хладилник...


    #2
    Каквато и печка с водна риза да си купуваш , гледай дали има изолация от шамотни тухли.Няма ли - отказвай се , или ако я купиш веднага си монтирай гореупоменатите. Не го ли направиш - ставаш крупен производител на катран .Аз от 2004 до 2012 през десет дни се мъчих да стържа смолите гадни.
    FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
    FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

    Коментар


      #3
      Re: Зимата наближава ... въпрос за отоплението на къща

      seninkn написа:
      Но пък по малко вода във ризата по бързо загряване на системата ...
      И по-бързо прегряване. През 2002, когато бях с камина, само докато изпратя гостите си 5-6 мин., камината бе започнала да боботи.От 2003 минах на котел с въглища. Веднъж дваж за има няма 30 минути достигна 95 градуса и при това помпата въртеше на МАХ. Ако питаш мен направо слагай котел на пелети. Има си електроника и процеса на палене и гасене се контролира непрекъснато, а и димоотвода е в границите 80-130 мм.
      Няма начин да няма начин!

      Коментар


        #4
        С пелети идва около 30-40% по-скъпо от дърва и въглища , но пък за сметка на това държи една температура и не се занимаваш толкова пък и е доста по чисто. За пелетен котел също се иска хубав димоотвод . Аз съм се отоплявал на въглища,дърва,ток(една зима която ми се стори мноооого дълга) а, от две години съм на пелети. Принципно по-малко вода се загрява по-бързо но и котел с малка водна риза реагира много по рязко на изменения по системата уточнявам. За да няма нагар съответно катран е хубаво помпата да завъртя на мин. 45 С , при котел с малка водна риза загрятата вода е много малко и в момента в който завърти помпата котела се охлажда и съответно кондензира и образува катран. Същото важи и при спиране и пускане на отделни радиатори. Разбира се всичко е много относително и трябва да се вземе в предвид броя глидери и общото количество вода в системата , КПД-то на котела както и изолацията на обекта ( дограма,саниране и квадратура) Още нещо важно е и в какъв интервал ще се пали и колко време ще гори. Моето мнение е , че ако ще го палиш 2-4часа на ден е по добре да си вземеш конвекторни печки. Минимално време за горене на котела не трябва да е по малко от 6 часа това минимума. В даден момент количеството гориво необходимо за подгряване и горене за 4 часа се равнява на горивото за 10 часа отопление , разбира се сметнато на седмична база.
        Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
        Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

        Коментар


          #5
          Xaus сподели ако обичаш с какви уреди си се топлил на ток, и колко по-висока ти е била сметката съпоставена с тази на пелети.Благодаря предварително.
          "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

          ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
          Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

          Коментар


            #6
            tyson написа:
            Xaus сподели ако обичаш с какви уреди си се топлил на ток, и колко по-висока ти е била сметката съпоставена с тази на пелети.Благодаря предварително.
            Така. Отоплявам къща на два етажа долу хол,кухня баня вътрешно стълбище горе три спални + баня. Общо 125кв/м. На ток с конвекторни печки Адакс 4бр. + бойлер за топла вода. Топло беше в стайте в който са печките в останалата час си беше хладилник. Сметките бяха средно по 450лв. на месец.Къщата е с PVC дограма и е санирана с EPS 5см. С пелети за сезон изгарям 5т. х 290лв = 1450лв. (1450 / 6м = 241лв. + 60лв.-70лв ток , около 300лв намесец ) Поддържам 22С-24С + 160л. бойлер топла вода. Навсякъде е топло.
            Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
            Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

            Коментар


              #7
              отопление

              Нещо много големи цени за отопление ние в апартамента сме на ток 3 стай и повече от 120лв не сме давали за отопление ако пуснем и бойлера стига и до 180лв. В къщи с 8 кубика дърва малко въглища и цялата къща е с доволна температурата.
              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

              Коментар


                #8
                Апартамент е едно къща друго. Има много фактори който трябва да се вземат под внимание . Дори от къща до къща има голяма разлика просто си е строго индивидуално не може да се правят сравнения . Тук по скоро коментирах за разликите между голяма и малка водна риза.
                Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
                Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

                Коментар


                  #9
                  Спрете с това "й" в множествено число бе хора!!!!!!!!!!!!!По темата - първо и най-важно - комина ти е малък!Второ - основният разход на енергия е за първоначално загряване на водата - при горене на пелети трябва да пускаш котела есента и да го спираш пролетта.Трето - като изстине една къща един път - после ти трябват поне 10 часа да я темперираш при температура навън -5 градуса..
                  Fiat Punto 1.1-Синята птица
                  Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                  Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                  Коментар


                    #10
                    Тука стана фенклуб на Й. Май не бях виждал толкова поредни мнения пълни с й. :D
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #11
                      Xaus написа:
                      За да няма нагар съответно катран е хубаво помпата да завъртя на мин. 45 С , при котел с малка водна риза загрятата вода е много малко и в момента в който завърти помпата котела се охлажда и съответно кондензира и образува катран..
                      Помпата спира при 60 градуса за да няма катран.
                      Fiat Punto 1.1-Синята птица
                      Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                      Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                      Коментар


                        #12
                        Ето сравнителна графика на отопление на къща и апартамент.Миналата година на 01 Август се изнесох от къщата и се нанесох в апартамента.Параметри на къщата:площ - 115 кв.м. с височина на тавана 3м.отопление - 24 kW котел на въглища поддържана температура 22-24 градусаизолация - вътрешна от минерална вата.Параметри на апартамента:площ - 144 кв.м. на два етажа (мезонет) с височина на тавана 2.60м.отопление - 2 климатика и 2 конвектора и поддържана температура 22-24 градусаизолация - външна 8 см.Разходите за ток в апартамента са с 600 лв. повече, но не се плащат 1000+ лв. за въглища, т.е. 400-500 лв. ми е икономията. Вече няма пепел, смрад, пушилка и прочие гадости.
                        Прикачени файлове
                        Няма начин да няма начин!

                        Коментар


                          #13
                          Благодаря Xaus.
                          "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

                          ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
                          Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

                          Коментар


                            #14
                            donnna написа:
                            Xaus написа:
                            За да няма нагар съответно катран е хубаво помпата да завъртя на мин. 45 С , при котел с малка водна риза загрятата вода е много малко и в момента в който завърти помпата котела се охлажда и съответно кондензира и образува катран..
                            Помпата спира при 60 градуса за да няма катран.
                            Някой от вас пишещите пробвал ли е или ,, една жена речИ тъй ’’ ?Аз лично го изпитах на собствен гръб . Сменях температурни режими на помпата , но нищо . Накрая си подредих едни шамотни тухли в камерата на печката и се кротнах.
                            FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                            FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                            Коментар


                              #15
                              Румен_Хинчев написа:
                              donnna написа:
                              Xaus написа:
                              За да няма нагар съответно катран е хубаво помпата да завъртя на мин. 45 С , при котел с малка водна риза загрятата вода е много малко и в момента в който завърти помпата котела се охлажда и съответно кондензира и образува катран..
                              Помпата спира при 60 градуса за да няма катран.
                              Някой от вас пишещите пробвал ли е или ,, една жена речИ тъй ’’ ?Аз лично го изпитах на собствен гръб . Сменях температурни режими на помпата , но нищо . Накрая си подредих едни шамотни тухли в камерата на печката и се кротнах.
                              Румене, мързи ме да пиша в момента на тема комини, катрани, водни ризи и температури... изпитал съм го на собствен гръб, не е една жена рьечи тъй....
                              Fiat Punto 1.1-Синята птица
                              Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                              Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                              Коментар

                              Working...
                              X