Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зимата наближава ... въпрос за отоплението на къща

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    Е, това е съвсем друга ситуация. И все пак съотношението не е 3:1, няма как да сравняваш твоето и неговото. Доколкото аз разбрах разликата е по-скоро в повечето пепеляк от слънчогледовите.

    Коментар


      #47

      Според монтажника и моя котел ще може да си се ползва на дърва при нужда.
      Да бе, да... и един мармот завивал станиола на шоколада....
      Fiat Punto 1.1-Синята птица
      Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
      Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

      Коментар


        #48
        Ние отопляваме вече 2-ра година къща на 2 етажа по около 90 квадрата на етаж с българска горелка Greyko (с wifi модул). На година с изключване на горелката в интервала от 23:00 часа до 5:00, в по-топлите дни и в много студените дни без изклюване, но намаляване на термоглавите на радиаторите харчи около 4 тона хубави пелети. Пробвахме и слънчогледа. Също го гори, но там харчалъка е по-голям за сметка на ниската цена, но и чистенето е по-досадно, понеже се насъбира много боклук след изгарянето им и трябва да се чисти на 2 дена, ако не и всеки ден. Докато при хубавите пелети, изгарянето е много по-добро и там може да се чисти на седмица-две. По-това се познават хубавите пелети, ако след тях не остава почти нищо. Така че си има и плюсове и минуси на по-евтините пелети.
        Последна редакция от yeksuh; 14.08.2019, 09:15.

        Коментар


          #49
          donnna защо не? Камерата за дърва отгоре си остава свободна, горелката ще я монтират на долната вратичка.

          yeksuh Ще тръгнем от слънчогледови, пък ако е зор работата ще минем на дървесни. Да знам, че сме опитали. Тоя сезон ще е набутвацията, за другия вече ще знам кое как. Имам си прахосмукачка за камина, ако всичко е точно и няма някакви буци за стъргане смятам не би трябвало да е чак толкова зор. Има ли реално някакви ползи от тоя wifi модул, горе-долу колко струва?

          Коментар


            #50
            С прахосмукачка става много бързо чистенето, така че няма да имаш проблеми. Има ползи от модула, реално може да виждаш през компютър/телефон през web базирана система текущ статус на горелката, да я пускаш/спираш, настройваш и т.н.

            Коментар


              #51
              Колеги, повдигам темата, понеже зимата наближава.

              Та тея дни ще ми монтират на котела пелетна горелка...някаква всеядна (т.е. и слънчогледови пелети без проблем). Но понеже съм новобранец, да пообсъдим марки, цени, мерки и теглилки на пелети?
              Един безплатен съвет - откажи се от монтирането на горелка на котел с друго гориво ако все още можеш.
              Котлите на твърдо гориво - дърва/въглища - имат КПД до мах 72-75%. Котлите на пелети - до 92-95 % като сложиш пелетна горелка на котел за твърдо гориво трябва да го преграждаш с ламели - дебела ламарина или чугун за да му вдигнеш КПД-то и то пак не може да е повече от 75%. Само от разликата в КПД-то за 4-5 години избиваш цената на котела на пелети/горелката, а хамалогията от количеството пелети...
              Fiat Punto 1.1-Синята птица
              Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
              Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

              Коментар


                #52
                АКО КПД-то е фактор значи съм ок, понеже котела е пиролизен, нали те са с високоо КПД?

                Коментар


                  #53
                  Чети!!!
                  Поне в нета има всичко.... имаш и глава на раменете...

                  Той и комшията взе един котел дето му казаха, че гори всичко, ама го върна... с хиляди разправии....

                  Различното гориво - пелети от различни производители иска различни настройки на горелката - докато хванеш верните настройки....

                  абе считам, че доста ядове ще береш като ти чета постовете
                  Fiat Punto 1.1-Синята птица
                  Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                  Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                  Коментар


                    #54
                    Какво общо има различните настройки за различните пелети с това дали да се сложи горелка или да се вземе котел?

                    Коментар


                      #55
                      Какво общо има различните настройки за различните пелети с това дали да се сложи горелка или да се вземе котел?
                      това "пелетна горелка...някаква всеядна (т.е. и слънчогледови пелети без проблем)" имах пред вид...

                      п.п. не съм чул да монтират пелетни горелки на пиролизни котли...
                      Fiat Punto 1.1-Синята птица
                      Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                      Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                      Коментар


                        #56
                        По принцип гледам да избягвам конкретики, да не стане реклама...Горелката е Грейко 20 киловата, доколкото чета от много отдавна в нета няма никакви проблеми със слънчогледовите пелети, да не кажа направена е с идеята да ги гори безпроблемно. Не виждам някой да се е оплакал нещо. Доколкото разбирам и прочетох има 4 запаметявания на настройки за различни горива и възможностите и за настройки са по-разширени от други горелки.

                        Не усетих и капка съмнение у монтажника, че може да инсталира на пиролизен котел. Само като ми чу мераците да работи и на дърва каза, че това значи да се монтира на долната вратичка.


                        Сега, не ме разбирай погрешно, не се инатя. Както ме посъветва отивам да чета .

                        Коментар


                          #57
                          Това с настройката за различни пелети има истина и съм го пробвал, обаче разликата е малка и не си заслужава времето и нервите за някакви си 1-3% икономия. Горил съм с фабрични настройки всякакви, така че не е проблем, а тръгнеш ли да се разправяш да ръчкаш настройките, става забавата.

                          П.С. Иначе с всякакъв друг котел от предвиден за пелети ще ти е по-ниско КПД. Зависи как е направен, може да се доближи доста до истината, но пък утре може да махнеш горелката от вратичката и да си гориш каквото искаш .
                          Последна редакция от yeksuh; 14.08.2019, 11:41.

                          Коментар


                            #58
                            Така, след сверка с монтажника ситуацията е следната. Независимо дали ще купя пелетен котел или ще се преработи този - горелката ще се купи отделно. Т.е. ако аз нещо не съм доволен - догодина си пазаря пелетен котел и му бучвам горелката, която ще купя тази година. Според него този котел ще вдигне КПД докъм 85% (бил двуходов), сравнено с пелетния 93%.

                            Т.е. аз си мисля, да речем, това значи 10% повече за гориво. Значи ако на сезон отиват 1500лв за пелети, икономията ще е 150лв. При положение, че сегашния котел ако го продам и купя пелетния разликата ще е около, хм, 1500лв, значи интервенцията ще се изплати за 10г. Или бъркам?

                            Така че май тази зима ще изкараме с преработения котел, пък за догодина според зависи.

                            Коментар


                              #59
                              При лабораторни условия може и да е така....
                              Fiat Punto 1.1-Синята птица
                              Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                              Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                              Коментар


                                #60
                                Е то и на едното и на другото процентите за лабораторни условия важат. Даже двойна да е грешката, това пак са 5 години за изплащане.

                                Коментар

                                Working...
                                X