Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мултипла - налягане в рейката и филтър на метана

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Мултипла - налягане в рейката и филтър на метана

    Две питанки... 1. Вчера тръгнах да сменям филтъра на метана, който е в редуктура.Развих маркуча, който влиза в рейката и с изненада установих, че там няма газ. Трябва ли да има някакво постоянно налягане в рейката и дали газа не е "изтекъл" през дюзите?Колата не беше палена ~24 часа. Също така, първото палене винаги става с повече въртене.Ако проблема в дюзите, чистене с ултразвук дали ще помогне?2. Както казах, тръгнах да сменям филтъра... Отвих една голяма пробка с ключ ~24, която се намира вертикално, в най-високата част на редуктура, но вътре нямаше филтър. Също така новият няма как да влезе там, понеже леглото е много плитко, а отдолу има нещо метално Нещо да знаете по въпроса? Да не би този редуктор да е без филтър? Филтърчето, което ми прати Митака е с размери ~5x2 cm (на око). Също така, при отвиването ми избяга всичкия метан от бутилките. Добре че беше останал малко
    "Без сърца, сме просто машини"
    Toyota Prius 1.5 Hybrid
    EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

    #2
    Re: Мултипла - налягане в рейката и филтър на метана

    M5kov написа:
    Ако проблема в дюзите, чистене с ултразвук дали ще помогне?
    Това Мултипла не зная дали е с фабричен метан?На Опел Зефира с фабричен метан имаше дюза дето не държи.Ултразвука не помогна.Смених дюзата с нова и се реши проблема.Ама там беше много зле!Нищо не пречи да се пробва с ултразвук.
    OVB X18XE1 седан+ГИ

    Коментар


      #3
      Фабричен е.А как разбра коя дюза е проблемната, понеже при мен всичките си работят :/По препоръка на колега, ще взема първо да сипя в рейката малко разредител АМБ.
      "Без сърца, сме просто машини"
      Toyota Prius 1.5 Hybrid
      EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

      Коментар


        #4
        В темата "Да опознаем Фиат Мултипла" беше обсъждано за филтърчето и инжекторите.Когато се сменя филтъра, се затварят крановете на бутилките за всеки случай, ако не са наред нещо вентилите да не стане фал. Количеството в тръбата от бутилките до филтъра може да създаде чуство, че е изтекло доста газ.Филтърчето се нанизва на една метална решетка (мрежа) която НЕ СЕ СМЕНЯ при смяна на филтъра. Ето как изглежда стар филтър: http://forum.fiatforum.bg/files/mult...er_658.jpgТя заедно с филтъра ляга точно където трябва в гнездото.За да провериш коя дюза изпуска може да ползваш идеята от това клипче http://youtu.be/T-pwyi_ButA
        MULTIPLA 286.77D.3.0

        Коментар


          #5
          А това чудо с някакъв пиниз ли се вади, понеже ръчках с пръст и не мърда...Мястото също е доста ограничено и няма как да надникна отгорему :/Ред.:Ето снимка на редуктора на колегата u_bo от Темата. Не съм объркал мястото, но както казах, това вътре не искаше да излиза. Нещо с телчица ли да бръкна, с ответка?редуктор, метан, cng, филтър, смяна на метанов филтър, cng filter change, мултипла, multipla, bipower, fiat
          Прикачени файлове
          "Без сърца, сме просто машини"
          Toyota Prius 1.5 Hybrid
          EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

          Коментар


            #6
            На тази схема го дават пък в дясно
            "Без сърца, сме просто машини"
            Toyota Prius 1.5 Hybrid
            EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

            Коментар


              #7
              M5kov написа:
              Фабричен е.А как разбра коя дюза е проблемната, понеже при мен всичките си работят :/По препоръка на колега, ще взема първо да сипя в рейката малко разредител АМБ.
              Свалих дюзите и ги надувах една по една.Проблемната дюзата си беше напълно отворена май.Преди това с диагностика установих,че пада налягането в рейката.
              OVB X18XE1 седан+ГИ

              Коментар


                #8
                Имало филтър в тая дупка.Снощи на инат го разглобих с едната ръка, докато с другата светех с телефона.Развих двете гайки с ключе 10, които държат редуктора, така че да падне надолу и да видя какво аджеба има там.Не знам дали се вижда добре, но съм настъргал части от филтъра, които са пропаднали долу в редуктура Как да ги извадя без прахосмукачка, понеже пред блока няма как да я изнеса? Ако не ги изчистя, ще затлачат ли редуктура?Филтъра го извадих, като подпъхнах едно малко шестограмче 2мм в мрежата и го издърпах нагоре. Излиза маалко трудно, понеже старият филтър се е раздул.Дюзите на първи и четвърти цилиндър издишат здраво. Топих ги във веро.Преди да започна операцията откачвах кабелите на свещите един по един и тези цилиндри въобще не реагираха. На бензин всичко е ОК.Свалил съм всички дюзи и съм ги накиснал в газ за осветление. Довечера ще ги прекарам и с АМБ, дано има резултат.Quietmadness, наистина при смяната не изтича газът от бутилкитем, а само от тръбите. Моята кола нещо ме подлъга, понеже като врътнах ключа, от 2 светещи лампички, светна само оражевата, че са празни и не минаваше на метан. Вчера след малко каране на бензин, при последващо врътване на контакт, отново си светнаха двете зелени и карах малко на метан.
                Прикачени файлове
                "Без сърца, сме просто машини"
                Toyota Prius 1.5 Hybrid
                EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                Коментар


                  #9
                  Трябва добре да се изчистят остатъците от филтъра. Отварял съм редуктора, изработен е с "часовникарска" точност и ще имаш проблем, ако попаднат вътре частици.Инжекторите, ако питаш мен ги дай за почистване, но задължително при някой който разбира, че са нискоомни и да не ги опържи на бързо. Струва си да се направи щом са толкова зле че немогат да затворят плътно.
                  MULTIPLA 286.77D.3.0

                  Коментар


                    #10
                    Поради липса на прахосмукачка, изсмуках шитовете с една сламка за детско сокче + една мокра кърпа за филтър :DКиснах дюзите 24 часа в нафта, продухах ги със АМБ и ги монтирах.Сутринта пак си запали сравнително тегаво и си го имаше обичайното присецване в първия километър... Работи маалко по-добре, минах над 60 км.Остана ми да изчистя дюзите с ултразвук, ама нещо ми писна да се занимавам.
                    "Без сърца, сме просто машини"
                    Toyota Prius 1.5 Hybrid
                    EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                    Коментар


                      #11
                      Не ти е проблема в дюзите , тези балончета на снимката няма как да объркат работата на двигателя , виж адаптация ,TPS . MAP , кабели и свещи и бобина.Сутрин като запали остави я малко на място на метан , да вдигне две чертички на температурата и после потегляй.Миналта зима заради такива симптоми и при перфектно вървене на бензин , смених кабели свещи и бобина и всичко си дойде на мястото.
                      FIAT MULTIPLA 1.6 16v BIPOWER 2001

                      Коментар


                        #12
                        Аааа това с прекъсването (пресецването) е друг филм. Както каза Nikolow сменяш кабели и свещи, ако продължава купона сменяш и бобина.Нямаш ли някакви грешки?Не ти ли мига за грешка?
                        MULTIPLA 286.77D.3.0

                        Коментар


                          #13
                          Грешки няма. Редовно се връзвам през телефона, докато пълня бутилките Свещите и кабелите са сменени. Бобината дали става от Мареа 1.6 96’, че имам една под ръка за тест?Адаптация съм правил и преди - няма промяна.TPS-a нещо не мога да го извадя... Бих го, дърпах го и не мърда. МAP-a какво да го правя? Чистене със спрей оправя ли го?Нямам визуално отчитане на температурата като на вашите Нямам и нерви да я чакам да загрява. Докато изляза от малките улички на първа-втора и работата се пооправя, но ме дразни, понеже разликата с вървежа на бензин е до небето.При смяна на предавки, след като съм включил и натисна газта, има едно чудете за 1/4 от секундата. Съвсем бързо забива нос и после поема. Това става много бързо и го усетих, след като покарах на бензин.
                          "Без сърца, сме просто машини"
                          Toyota Prius 1.5 Hybrid
                          EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                          Коментар


                            #14
                            За ТПС - , само на контакт следиш показанията на МЕС като плавно и полека натискаш педала на газта , при ненатиснат показва нула градуса , трябва плавно да променя показанията , а не например от 0 да скача на 50. При максимално натиснат е 70-80 градуса това да не те притеснява.За стъпковия , на запалена кола пускаш МЕС и пускаш да гледаш показанията на стъпковия на графика. Спрял си всички консуматори , като започне графиката пускаш първо фаровете , графиката се променя , не трябва да има колебания , от едно ниво скача на друго и дърши хоризонтално . Полсе парното пускаш на макс и накрая климатика , все по един начин трябва да се променя графиката , на стъпки без клатене.Свещи се проверяват с нови , кабели също , за бобина може да се мери съпротивлението и за пробив с мегер но са съмнителни резултатите , така че пак с такава бобина за която е сигурно че работи.Адаптацията с компа резетваш и после десетина км на бензин , не е фатално и нправо на метан.Виж филтъра , че ако е зацапан и сега в това влажно време става на кал.За налягането на редуктора съм писал в старата тема , едно манометърче се слага и на пълни бутилки трябва да е 9,5 бара на празни 6,5 бара , при мен пада до 5 и нямам проблеми.При силно изфорсирване на място не трябва да прави пад под 6,5 и като върнеш газта да не дига над 10 , тоест трябва да поддържа налягането в границите и да няма инертност.За филтъра съм писал кой номер е и къде се продава в старата тема , стотинки е но е хариен , сменям ги всяка есен.Като стане под -15 и по дюзите има масло не иска да прехвърля на метан защото дюзите са залепнали , не се шашкай покарай малко да се стопли колектора и обърни тогава.
                            FIAT MULTIPLA 1.6 16v BIPOWER 2001

                            Коментар


                              #15
                              Много благодаря за изчерпателната информация!Уикенда ще си поиграя с диагностиката и бобината. А за адаптацията, не беше ли необходимо да я оставя да работи на място?
                              "Без сърца, сме просто машини"
                              Toyota Prius 1.5 Hybrid
                              EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                              Коментар

                              Working...
                              X