Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Объркахме + и - на акумулатор при подаване на ток

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Объркахме + и - на акумулатор при подаване на ток

    Здравейте, колеги!Понеже не съм си купил още кола (предстои в сряда), карам на баща ми - Fiat Brava 1.6 16v 1999 Г. На 1 колега с Фокус 2.0 130 коня бензин му беше паднал акумулатора и ме помоли да му подам ток, за да запали. Има хубави кабели, често му се случва да няма ток, щото някъде по колата си има оттечка. Та... взехме да слагаме кабелите. Реших да поема инициативата в мои ръце, понеже му нямам много доверие и започнах от свързването на кабелите на неговата кола, обаче в това време той взе да свързва на моята и върза + на мястото на -. Съответно отиде да пали Форда и Фиата взе да подпушва, а естествено Форда не запали. Тогава веднага усетих какво става и махнах кабелите от акумулатора си. Подмириса гадно, обърнах кабелите и Форда запали. Всичко по колата си работи нормално. Въпросът ми е дали е възможно да е станало нещо или ?
    Renault Modus 1.2 16v 2006
    Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

    #2
    И мен ми се е случвало да не видя добре + и - на полюсите и да ги объркам при закачането.Нищо ни нямаше и на двамата.Мисля,че за всеки случай направих едно замерване дали ни зареждат алтернаторите-всичко беше ОК и така
    EX' Fiat Tipo 1.4i.e DGT
    Fiat Punto 1.2 16v Sporting

    Коментар


      #3
      На колата със зареден акумулатор няма какво да и стане.По-слабия акумулатор ще започне да се разрежда, което може да доведе до обръщане на поляритета и да изгори нещо по колата. Но чак пък толкова много да е паднал няма как да стане. Това, което е зпушило са били кабелите, с които сте подавали ток.Все едно си ги вързал на 24 волта на късо.
      04/2000 Fiat Brava 1.9 JTD 105+

      Коментар


        #4
        Да, станало е късо, само че още при закачането на щипките е трябвало да има добри искри, които да подскажат че нещо не е наред. А това явно не се е случило, т.е. връзката не е била достатъчно добра, което в случая е било добре. Закъсяването на такъв акумулатор е много опасно. Отделят се мигновено много газове вътре и може да експлоадира, практиката го е показвала - например чичкото дето ремонтира си поставя гаечния ключ върху толкова хубавата и равна масичка наречена акумулатор В тази ситуация са помогнали две неща според мен. 1. Лоша кабелна свръзка и самите кабели също със своето съпротивление.2. Разредения акумулатор на Форда е сравнително високооменТа, наблюдавай си акумулатора в близките дни, всичко което ти направи впечатление не го подценявай. Може и нищо да му няма, сега е сравнително студено и акумулаторите са високоомни, не могат да отдадат голям ток, така както биха го направили при 25гр. Но ако почне да се омаслява, ако почне леко да се раздува - това е сигурен признак че той не преобразува ел. енергията в химическа, увеличил е загубите и загрява. Процеса е необратим и най-разумното ще е подмяна. Успех. Дано няма нищо.
        Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

        Коментар


          #5
          Днес всичко беше наред, но ще я наблюдавам колата и занапред. А може и да е подпушило от кабелите. Нищо чудно. А дали е имало искри не знам, защото бях с гръб.
          Renault Modus 1.2 16v 2006
          Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

          Коментар

          Working...
          X