Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За нещата от живота у нас и по света-спам от шведската тема

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За нещата от живота у нас и по света-спам от шведската тема

    Stefanaki написа:
    И още няколко въпроса към ВО: Кои професии за теб са престижни? Какво означава за теб високоплатена работа (каква заплата)? Какво за теб означава "човек материално да е добре"? Какво за теб е "необходимите жизнен статус в обществото"?
    Ако може да работиш нещо, от което да си купиш хубава къща, да си караш твоята и колата на жена ти от магазина, да може да излезеш на екскурзия 2-3 пъти в годината и да обиколиш земята 2 пъти със самолет, без да си правиш сметката от къде ще спестиш тези пари, защото може да не ти стигнат за лизинга на автомобилите да речем, като едновременно всички твои колеги по професия го могат също това нещо, това е за мен истинска и платена работа, която пожелавам на всички тук.Ако имаш желание ти да ми говориш с цифри, то направи го.Може ли да ми кажеш колко от твоите познати в Европа си пристигат в България с редовни самолетни полети, а не да дебнат самолетен билет от 2.99 Евро, едвам да си набутат парцалите в куфар от 30 см., за да могат да го минат като ръчен багаж, или да яхат колата и да препускат по 2-3к километра, за да спестят поредния лев, който са го изкарали с пот на челото?Аз ще ти кажа за моите - нито един.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Има си много особености. Пример - близък до мен човек се налага да пътува почти всяка седмица на 1300км. Да има самолет, но само 2 пъти в седмицата, а неговата работа там е за няколко часа. Единствения вариант е да се качи и да препуска 2-3хил км. И да като планирам да пътувам със самолет разглеждам всички възможности +- няколко дни. С разликата в парите мога си направя престоя много по-приятен.Иначе като цяло съм съгласен.

    Коментар


      #3
      Аз също мога да кажа как седят нещата и от моята камбанария.За съжаление повечето ми познати и половината от приятелите заминаха (направо си избягаха ) и реално нито един не се е похвалил с кой знае какво. Да, карат по-хубави коли, имат малко по-хубава къща и пр, но не са щастливи. Не могат да се връщат в БГ, защото им тежи на джоба, също както и приятелите на @BOИмаме и семейни приятели в Атланта (живеят около 15 год. там), които даже искат да се връщат (а там имат къща с басейн, нови коли и др.), защото просто живота там не ги устройва. Не ги кара да се чувстват живи в пълния смисъл на думата, но въпреки относителното им финансово спокойствие и те не могат да си позволят лукса да си идват често, защото отпуска за повече от две седмици никой не дава В най-добрия случай са в БГ веднъж на две години...Всъщност те са единствените, които имат пред себе си някакъв избор от всички, които познавам. Другите искат да се върнат, защото също не са щастливи, но нямат избор поради финансови причини. Всеки път, когато говорим по тел. или си пишем казват, че спестяват...за да имат нещо зад гърба си, когато се върнат в БГ и всеки път се оказва, че е трябвало да ги похарчат за нещо неотложно...такива ми ти неща. Та всичко е въпрос на личен избор и тип човек. Според мен в общия случай заминеш ли - заминал си може би завинаги. Влизаш в ежедневието там и откъсването е точно толкова трудно, колкото е и тук. Поне от наблюдението ми над едно 100-на човека, които са зад граница.Малко влязох в спам може би, но това също е страна от реалността, която трябва да се рзгледа трезво и обективно още в момента, в който се питаш - искам ли наистина да замина ?
      == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

      На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

      Коментар


        #4
        И какво излиза ???Че "истината" ( условна и различна за всеки един от нас ) и пълната удовлетвореност от живота са винаги там... където нас ни няма. :PВО. Братче. Знаеш. Няма на света доволен от финансовото си състояние човек и няма да намериш такъв. В противен случай няма даги има ония милиардери, които и 20 пъти да се преродят няма, как да си изхарчат парите. Нито физиката, нито природата им може да им помогне. Имаше една мисъл, че нашите пари са само изхарчените такива. Искам да съм невеж, искамда не знам, какво е да пътувам всекидневно със самолет или да имам Майбах и яхта. Не искам, защото знам, че следващия етап в "искането"ми ще бъде друга прищявка, която освен да ме направи зависим от суетата абстрактна, щастлив няма да ме направи.Щастлив бих бил, ако близките ми, приятелите ми, колегите ми и тези, с които се разминавам на улицата са такива.Обикаляйки по света в по-развитите от нас Държави оставам с такова усещане...А вярвай ми - това да обследвам хората там и да наблюдавам настроенията им в делниците, метрото или в почивните им дни е много по-вълнуващо за мен от това да гледам, какви коли карат и какви дрехи носят.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #5
          Абе, пичове, нещата са строго субективни. В моя случай, живях една година навън и не ме изкефи. Не са ме третирали като чужденец, защото имам местно гражданство, знам езика, сума роднини и т. н. Ми, не ме кефи и тва е. Виж, ако се пенсионирам, тогава ще се върна, заради спокойствието. :D
          207 тиква автомат
          новокромаджия 2.4 печка

          Коментар


            #6
            И аз съм бил в Германия година и половина и мен не ме изкефи, и хората и обстановката. Имам много приятели, които останаха да работят, но не са напред с материала и както каза @ВО чакат или евтините билети или по 3ма, 4ма се пъхат в една кола и си идват. Имам и сестра, дето живее от 10 години в Швеция и има двойно гражданство, еми да си кажем честно и тя не е вързала, да не кажа, че събира пари, за да може да си дойде. А да не говорим, че там да си купиш апартамент е нещо непосилно за 95% от населението. Единственият вариант е да се пробва, ако не ти изнася - багажа и обратно. Но разни хора, разни идеали.
            FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

            Коментар


              #7
              С примери не става, брат! Ако съм на мястото на колегата, стягам багажа и каквото сабя покаже.
              207 тиква автомат
              новокромаджия 2.4 печка

              Коментар


                #8
                BO написа:
                Ако може да работиш нещо, от което да си купиш хубава къща, да си караш твоята и колата на жена ти от магазина, да може да излезеш на екскурзия 2-3 пъти в годината и да обиколиш земята 2 пъти със самолет, без да си правиш сметката от къде ще спестиш тези пари, защото може да не ти стигнат за лизинга на автомобилите да речем, като едновременно всички твои колеги по професия го могат също това нещо, това е за мен истинска и платена работа, която пожелавам на всички тук.Ако имаш желание ти да ми говориш с цифри, то направи го.
                Добре се измъкна.
                BO написа:
                Може ли да ми кажеш колко от твоите познати в Европа си пристигат в България с редовни самолетни полети, а не да дебнат самолетен билет от 2.99 Евро, едвам да си набутат парцалите в куфар от 30 см., за да могат да го минат като ръчен багаж, или да яхат колата и да препускат по 2-3к километра, за да спестят поредния лев, който са го изкарали с пот на челото?Аз ще ти кажа за моите - нито един.
                В момента се сещам за двама. Единия има страх от летене и ползва автобуси, а другия твърди че изминава много километри в България и му е жизнено необходимо МПС. Всички останали летят и ако имат много багаж си доплащат за втори и трети куфар. Двама даже не притежават МПС. Моето семейство пътува с раници и при необходимост си купуваме по някой парцал от МОЛ-а.Ако в автомобила пътуват до 3 човека, то не е по-евтино от самолет (с някои условности).
                Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                Коментар


                  #9
                  Е щом на BO познатите са такива и имат такъв опит, то значи това важи с пълна сила за абсолютно всички. Все пак и от други теми е ясно, че неговата гледна точка е винаги правилната...Над 2 милиона българи в чужбина. Явно всички са били някви клошари или с "непрестижни професии" според форумния социолог. Една част са си на същото ниво доколкото разбирам, но други живеят съвсем различен живот. Няма как всички да станат да изпълнителни директори където и да отидат.
                  The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                  Коментар


                    #10
                    style34 написа:
                    Е щом на BO познатите са такива и имат такъв опит, то значи това важи с пълна сила за абсолютно всички. Все пак и от други теми е ясно, че неговата гледна точка е винаги правилната...Над 2 милиона българи в чужбина. Явно всички са били някви клошари или с "непрестижни професии" според форумния социолог. Една част са си на същото ниво доколкото разбирам, но други живеят съвсем различен живот. Няма как всички да станат да изпълнителни директори където и да отидат.
                    Не ми изопачавай думите, моля!Никъде не съм казал това нещо! Дори обратното - изрично съм подчертал, че не говоря обобщаващо.Ако искаш да се заяждаш с мен, може да го направиш на ЛС, но не вкарвай излишна интрига просто ей така. Разбрах те какво си ....... и целта ти е единствено и само заяждане, без да си полезен за темите. Моля те, наистина те моля да ми подминаваш постовете и да не пишеш по мои такива каквито и да било коментари. Приеми, че моите постове са безкрайно грешни за теб, аз го признавам, ти печелиш и седни да пиеш една ракия по случая. Но просто ми подминавай всички мои постове в бъдеще.Ти ако имаш различни наблюдения, сподели и това е. Не е много трудно, повярвай.Разбирам, че искаш да бягаш и се чувстваш обиден, защото може би виждаш себе си в моите писания. Но това е положението. Не ти харесва мнението ми, не го приемай, подминавай с насмешка и това е. Наистина е елементарно.Пожелавам ти искрено в най-скоро време да си намериш своя дом. Бягай ако искаш и в Тайван. Изборът ти е изцяло твой и аз няма да те съдя за това. Както и ти не съди хората, които искат да остават тук и си дават мнението.
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #11
                      Няма как да виждам себе си в мизерниците, които си описал. Съжалявам, че всичките ти познати са такива. Поне тези, които са заминали. Няма как и да се обидя на ... някой като теб. Дали ще подминавам постовете ти си е моя работа.А тук не ми харесва заради мизерното мислене на голяма част от населението, които смятат, че корупцията, например, е нещо положително.
                      The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                      Коментар


                        #12
                        style34 написа:
                        Няма как да виждам себе си в мизерниците, които си описал. Съжалявам, че всичките ти познати са такива. Поне тези, които са заминали. Няма как и да се обидя на ... някой като теб. Дали ще подминавам постовете ти си е моя работа.А тук не ми харесва заради мизерното мислене на голяма част от населението, които смятат, че корупцията, например, е нещо положително.
                        И къде видя, че съм писал, че познатите ми са били "мизерници"? Искам цитат.Очевидно не си разбрал нито една моя дума и очевидно търсиш само конфронтация, нищо друго. Евала!Ти имаш ли познат, който е бил на такава позиция и е изкарвал такива пари тук, че си е позволил всичко и изведнъж е решил да замине?Колко от приятелите ти, които са заминали се прибират в България вече установени някъде по Европа? Колко от тях се прибират с нормалните полети на самолетите и колко не спестяват, за да се върнат тук за 1-2 седмици или месец?Аз ще ти кажа за един наистина тъжен случай.На една моя приятелка баща ѝ почина. Тя се намира в Испания. Мечта да избяга. Е знаеш ли какво е да пратиш пари на семейството си за погребение на баща си, а да не може да отидеш на собственото му погребение, защото си изпратил единствените си скътани пари? Сигурно няма да разбереш. А и наистина ти го пожелавам да не го разбереш. Иначе да, в Испания е по-хубаво, съгласен съм.Има една думичка "Уважение", която очевидно ти е непозната. Имай уважение към мнението на хората. Аз уважавам твоето за избора ти да бягаш. Ти уважавай мнението на другите, че виждат смисъл да останат тук и да дават примерни и коментари спрямо техните виждания.Ааа, да, забравих. Конфронтацията е важна в случая.
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #13
                          По мои впечатления, много от западняците, които са средна класа от западните държави също гонят нискотарифните компании - нормално е. Те не са будали да дават много повече пари за нещо, което не се различава много от по-евтиното. Така че примерът със самолета е крайно неудачен.По-скоро си задай въпроса колко често и каква почивка може да си позволи средната класа в Германия, примерно, тъй като от там имаш наблюдения. Имат ли спестявания и т.н.От Германия също имам впечатления и не ми харесва - измежду Англия, Германия и Италия, в Германия са най-дистанцирани и незаинтересовани от ближния.В Англия са безкрайно много възпитани и безкрайно социални по между си (и с нас чужденците също), безкрайно много зачитат хората около себе си. Италианците са много близки до нас като темперамент, но отново са по-културни и възпитани. Тук сме безпардонни, да кажем, за да не получа наказание за епитети.

                          Коментар


                            #14
                            Airfan написа:
                            По мои впечатления, много от западняците, които са средна класа от западните държави също гонят нискотарифните компании - нормално е. Те не са будали да дават много повече пари за нещо, което не се различава много от по-евтиното. Така че примерът със самолета е крайно неудачен.По-скоро си задай въпроса колко често и каква почивка може да си позволи средната класа в Германия, примерно, тъй като от там имаш наблюдения. Имат ли спестявания и т.н.От Германия също имам впечатления и не ми харесва - измежду Англия, Германия и Италия, в Германия са най-дистанцирани и незаинтересовани от ближния.В Англия са безкрайно много възпитани и безкрайно социални по между си (и с нас чужденците също), безкрайно много зачитат хората около себе си. Италианците са много близки до нас като темперамент, но отново са по-културни и възпитани. Тук сме безпардонни, да кажем, за да не получа наказание за епитети.
                            Само два бързи примера:1) Немец, който в събота си купува новата Е-Класа за и голям (ама много голям) телевизор с периферия (някакво озвучение), излиза вечерта на коледен базар. Пиеме греяно вино - трима сме. Първите напитки ги плащам аз. Вторите напитки ги плаща човека който през дена е похарчил почти 50 000^. Като отива да връща чашите се оказва, че девойката (неволно) го е метнала с 1,50^. Еми потърси си ги и си ги взе.2) Колега, който си взема почивен ден, за да си получи новото БМВ, вечерта се срещаме в Кауфланд и в количката му има достатъчно количество (да не кажа преобладаващо) стоки със червен етикет (много намалени неща, понякога се продават за 0,01^) с усмивка и на шега ми казва, че след като си е купил колата трябва да пести.Моите колеги само служебно летят с Луфтханза. Всички лични полети са с ЕърБерлин или ГерманУингс. Вътрешните полети са по 33^, спрямо 250+^. Всички вземат коли под наем от компанията, с която фирмата има договор, за да получат 20% отстъпка и после мрънкат от лошо обслужване. А разликата понякога е само 8^/ден.
                            Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                            Коментар


                              #15
                              Bo, правиш винаги фундаменталната грешка да съдиш за другите по себе си. Защо не приемеш, че не всичко е пари и има други неща, заради човек би емигрирал? Уж уважавал чуждото мнение...И да, познат на много, много висока позиция в голяма банка изпраща дъщеря си в Англия и иска да замине и той дори и да берял ягоди. Така говори, дали ще стане не знам, но звучи доста убедително. Двама лекари. Бяха в Канада. Не било за тях. Върнаха се. След година пак заминаха и вече не мислят за връщане тук. Имам много познати, но какво да ти обяснявам като твоите критерии са евтини самолетни билети...
                              The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                              Коментар

                              Working...
                              X