Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как се изкарва многоканален звук от комп. през HDMI?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Как се изкарва многоканален звук от комп. през HDMI?

    Колеги, имам компютър, имам видеокарта с HDMI, която поддържа преминаване на 7.1-канален звук, имам ресийвър, който има всевъзможни декодери. Целта е като си пусна филм или концерт или каквото и да е друго с повече от 2 канала за звук, да стигне целия звук до ресийвъра и от там да стигне до колоните. По някаква причина единственото, което минава през HDMI-то е стерео-звук, който излиза във формата LPCM и няма никакво развитие след това. Въпросът е как да стане така, че да си излиза целия звук и всичките му канали през HDMI, а не само предните два канала?Прерових сайтовете на AMD и на Sapphire за драйвери, обнових каквото имах остаряло, търсих къде ли не настройки и няма! В "свойствата" на устройството "AMD HDMI Output" пише така: "Максимален брой на поддържаните канали: 2" и в менюто за конфигуриране има единствена опция Стерео. На дънната платка има вградена карта na Realtek, която си има N на брой изходи за говорители, има си също и оптичен изход, в чийто "свойства" има всичко това, което търся: избор на брой канали, избор на формати, които да се подават към ресийвъра и като цяло - всичко си изглежда както трябва. Ама искам всичко това да минава по HDMI кабела на видеокартата, а не по допълнителен оптичен кабел. Ако трябва да пускам нов кабел - за какво ми е тоя HDMI? ОС е Win 7 x64, видеокартата е HD6670, Някой може ли да помогне?Ред.: Всъщност трябва ли ми пакетът AVIVO, защото не ми стана съвсем ясно каква функция точно изпълнява? Доколкото разбрах е ориентиран към разтоварване на някои елементи за декодиране от процесора и прехвърляне към графичния процесор, т.е. подпомага видеообработката.

    #2
    В момента, в който пуснах темата, всичко се самооправи, все едно не е имало проблем. Появи се цялата конфигурация от говорители, разните опции за настройка, поддържаните формати и скорости от ресийвъра... Странна работа.

    Коментар


      #3
      Здрасти Оги,Аз имам подобно питане не точно свързано с темата но отново за HDMI и Audio.Като включа HDMI кабела към ТВ-то пуска звука към тонколоните на ТВ и спира тези на компа.Ако забраня HDMI пуска звука през тонколоните на компа само.Идеята ми е да мога да използвам и тонколоните на компа и тонколоните на ТВ едновременноВъзможно ли е и как става номера всички аудио изходи да са активни и да предават на всички тонколони?Благодаря и поздрави.
      Skoda AMfabia 1.2 12v
      exBrava 1.8 16V ELX + Анти Гравитационно Устройство (АГУ)

      Коментар


        #4
        Доколкото съм чел из форумите - не може. Ако може - ще се радвам някой да сподели, защото и аз се мъчих преди време да направя нещо такова. Неможенето идва от факта, че за тази процедура се използват 2 различни устройства - едното е вградедната звукова карта, която декодира звука, обръща го със собствения си ЦАП (цифрово-аналогов преобразувател) и през 3.5 мм-вия изход изкарва аналогов сигнал към колонките, а през ХДМИ подава само цифров сигнал във вид PCM, без да минава през ЦАП и така все едно ползваш друго устройство. Все едно да искаш видеокартата ти да подава едновременно чернобяла картина към един монитор и цветна към друг. Примерът не е много подходящ, защото на практика сигурно може, но е илюстративен.

        Коментар


          #5
          Здрасти пак,Питам, защото със стария ми компютър нещата се получаваха - връзвах ХДМИ-то - изкарва звук към ТВ-то и в същото време звучат и тонколоните на Компа.Включвам и Аудио жакчето и пускам сигнал и на усилвателя.Извода беше, че работи и през ХДМИ-то звук и през аудио изхода на компа към усилвател без допълнителен драйвер или софтуер.А уж "модерната" ми машина е 4 г. по-нова от старата но или аз не съм открил начин или не правя нещата като хората, за да го подкарам както искам аз А може би това ще помогне - още не съм го опитвал все още де, но ти може да пробваш http://www.addictivetips.com/windows...-in-windows-7/
          Skoda AMfabia 1.2 12v
          exBrava 1.8 16V ELX + Анти Гравитационно Устройство (АГУ)

          Коментар


            #6
            Направих описаните стъпки, всичко стана нормално и предполагам, че ще работи, но вече нямам нужда от такава конфигурация. Пробвай го при тебе, сигурно ще работи. А за моя "проблем" открих, че трябва първо да е пуснат ресийвъра, а след това да включа компютъра и тогава вторият разбира, че насреща има многоканална конфигурация и активира съответните настройки. Ако обаче първо пусна компютъра, той си пуска само стерео звук по подразбиране и в реално време няма как да се промени това или поне аз до момента не съм открил как да стане. Малко глупаво ми изглежда така, защото ако си пусна само компютъра и после реша да гледам филм - трябва да включа ресийвъра и после да рестартирам компютъра, и едва тогава да пусна филма.

            Коментар


              #7
              На колко канала да ти работи звука, се определя от опциите на звуковата катра и от кодеците които ползва плеъра за аудиообработката, когато искаш да го направиш "в движение". Иначе тръгва по дефолт и особено ако ти се правят на умни аудио-картите ... малко става мазало. По другия въпрос за звук от две различни аудио-карти, мога да кажа от опит, че всеки плеър може да бъде настроен да работи с едната или другата карта. Номера е че трябва да се поровш из кодеците и опциите на самия плеър. Различно е според конфигурацията на софтуера. Аз съм пускал на един комп с два монитора и две звукови карти следната комбинация: на единия монитор и неговите тонколони върви филм с еговия си звук, на другия монитор и слушалки - игра. Ама да пусна едно и също аудио през две различни аудио-карти не съм пробвал.
              Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

              Коментар


                #8
                пПробвах при мен и заработи.НО, има забавяне от малко по-малко от секунда между двете устройства и не е ОК.Оставам си с варианта само с усилвателя.
                Skoda AMfabia 1.2 12v
                exBrava 1.8 16V ELX + Анти Гравитационно Устройство (АГУ)

                Коментар


                  #9
                  Кое е по-бавно - аналоговото или цифровото? Цифровото излиза навън от компютъра и минава през допълнителен усилвател, нали така правилно съм разбрал?

                  Коментар


                    #10
                    Здравей,Не, обратното е.Аналоговото минава през усилвател и то върви със закъснение.А цифровото влиза директно в телевизора - то си върви безпроблемно.Не успях да намеря начин за синхронизиране между двете и това разминаване с по малко от секунда време е доста неприятно. Сякаш се намираш в акустична зала.Зарязах го както ми е най - добре, а именно да излиза само от усилвателя.
                    Skoda AMfabia 1.2 12v
                    exBrava 1.8 16V ELX + Анти Гравитационно Устройство (АГУ)

                    Коментар


                      #11
                      Фактически проблемът си стои и вече няколко часа се мъча и чета какви ли не форуми и няма решение. Компютърът е зациклил на това, че има само два канала и не възприема нищо друго. Пробвах какви ли не настройки и комбинации, включително връщах всички настройки на всички устройства към подразбиране и не ще. Win-а си е решил, че има само 2 канала за звук и това е. Как да го накарам да възприеме, че трябва да излъчва многоканално? Там дето пише "Стерео", вчера си имаше цял списък с конфигурации - "Квадрофония", "5.1", "7.1", а сега ги няма. Рестартирах 18 пъти и не става.
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                        #12
                        Здрасти Оги,Не знам защо си мисля, че след като имаш инсталиран драйвер допълнителното Уиндоуско аудио се "самоизключва" така да се каже.Аз имам такива настройки, но те се намират само и единствено в менюто за конфигурация на аудио картата.Може да погледнеш тук, тъй като при мен положението с настройките произлиза от аудио драйвера и аудио декодерите.Иначе в Уиндоуса положението е същото като твоето - нямам никакви допълнителни настройки.http://www.techpowerup.com/forums/th....193148/page-6
                        Skoda AMfabia 1.2 12v
                        exBrava 1.8 16V ELX + Анти Гравитационно Устройство (АГУ)

                        Коментар


                          #13
                          Няма допълнително меню за конфигурация, а само софтуера на Windows-a. Каталист-а качва само драйвер и Windows-а си работи с него. Както е с WiFi-то - качва се само драйвер и се използва вградения софтуер на Win-а за управление. Имам допълнителен софтуер за управление, но той е за вградената звукова карта и управлява аналоговите изходи и S/PDIF-а, на Realtek e.

                          Коментар


                            #14
                            piftho написа:
                            Здрасти пак,Питам, защото със стария ми компютър нещата се получаваха - връзвах ХДМИ-то - изкарва звук към ТВ-то и в същото време звучат и тонколоните на Компа.Включвам и Аудио жакчето и пускам сигнал и на усилвателя.Извода беше, че работи и през ХДМИ-то звук и през аудио изхода на компа към усилвател без допълнителен драйвер или софтуер.А уж "модерната" ми машина е 4 г. по-нова от старата но или аз не съм открил начин или не правя нещата като хората, за да го подкарам както искам аз А може би това ще помогне - още не съм го опитвал все още де, но ти може да пробваш http://www.addictivetips.com/windows...-in-windows-7/
                            За усилвателя вземи звук от телевизора (на компонентният вход аудиото е и изход/ако не се лъжа ) .
                            Fiat Bravo 1.9 JTD 105 HP+чип+//// powered by mitaka_neikov

                            Коментар


                              #15
                              ogi28b написа:
                              Няма допълнително меню за конфигурация, а само софтуера на Windows-a. Каталист-а качва само драйвер и Windows-а си работи с него. Както е с WiFi-то - качва се само драйвер и се използва вградения софтуер на Win-а за управление. Имам допълнителен софтуер за управление, но той е за вградената звукова карта и управлява аналоговите изходи и S/PDIF-а, на Realtek e.
                              Същият съвет и към теб колега . Закачаш HDMI кабела към телевизора и вземаш звук от телевизора .
                              Fiat Bravo 1.9 JTD 105 HP+чип+//// powered by mitaka_neikov

                              Коментар

                              Working...
                              X