Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Споделено.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Споделено.

    Заглавието не е много на място, но пък желанието ми да споделя това, което ми се случи в петък привечер е по-голямоот възможността ми да определя подобаващо случилото ни се.В петък следобед, точно към 16.30 часа взех съпругата си и в желанието да избегнем задръстването се насочихме рано-рано към изходите на Бургас.На едно от кръговите кръстовища в града "получих" удар отзад. Ударът беше лек, но определено неприятен за неподготвен за това човек.Повечето сме го преживявали и друг път този момент. Спрях автомобилът си непосредствено преди кръговото и слязох от него за да установяевентуално материалната щета и да се запозная с извършителя на ударът. Бях много спокоен. Неочаквано и за самия мен, въпреки, че бях подготвенза неприятна картинка в областта на задната броня и задната врата. Нищо подобно - лека драскотина и нищо повече. Виновникът беше с Ауди 3 и седеше чинно в колата докато не отидох при него. И тогава...Обзеха ме внезапен гняв, придружен с ужас и безумие, когато установих, че управляващия автомобила изглеждаше пиян. Умишлено пиша изглеждаше пиян, защото така и не се установи това му състояние. С ярост, която нито съпругата ми, нито пък самия аз съм очаквал го издърпах от колата. Падна ми пердето, както се вика. С периферното си зрение видях, че в колата имаше и други хора, но в този момент те не бяха обект на моето внимание. Усетих, как съпругата ми ме хвана за ръка, а аз в момент на внезапния ми афект я накарах да потърси по телефона 112. До тук - добре. Мисля, че действах правилно и макар да не изглеждах адекватно - това си беше и най-правилната реакция в този момент. Тук вече не ме интересуваха нито ламарини, нито колите, които се наредиха зад нас, нито опасността от "люто" задръстване в час, когато бургазлии се оттеглят от града, а не бургазлии влизаха в него. Бях в правото си, Закона беше зад мен, а усещането, че предотвратявам евентуално престъпление на пътя ме държаха категоричен и неподвластен на умоляващите за снизходителност думи на пияния. Не усетих, как съпругата ми тикна слушалката в ухо за да разговарям с любезна операторка от 112.Уточних ситуацията, продиктувах номерата и марките на колите, заявявайки, че "задържам" пиян шофьор и, че нямам никакви претенции относно материалната цялост на возилото ми...И зачакахме - ей тъй, като костилки в анус насред едно от най-оживените кръстовища на Бургас. Пияният* се беше опрял на колата си докато аз му виках заучените фрази относно опасността да убие дете / човек или пък да застраши живот в това му състояние. Мъжът беше на видима възраст около 35-40 години. Слушаше ме и ме гледаше, като хлапе с напълнени от екскременти гащи. Като, че ли изтрезняваше докато чакахме кола на КАТ. Може би осъзнаваше последствията. И Бога ми хора. Покаянието се прощавало казват. Аз не бях много съгласен до оня момент. Мъжът приклекна и почти се разплака. Тогава вече погледнах към спътниците му в колата. Приятен добре изглеждащ мъж около 45 год. с работна папка в скута седеше на пасажерското място. Видът му издаваше интелект. На задната седалка седеше хрисима жена на около 35 години, с малко измъчен вид, но пък следите от благородство, които излъчваше лицето и, нямаше как да ме заблудят. Минаваше време и освен нервните клаксони на преминаващите коли покрай нас друго не чувахме. КАТ се бавеше и...нормално. Точно по това време в Бургас е малък пътен ад. Насочих упреците си към тях - возещите се. В очите им четях по-скоро обида от това, че са подведени от пияния*. Оказа се, че двамата возещи са били посрещнати от работа и взети с колата на въпросния господин, който е трябвало да ги придвижи. В чакането се установи, че мъжът - пасажер е колега на жената, а тя...съпруга на шофьора. Въобще не са се усъмнили, въпреки, че предположих някакъв рецидив с пиене от битов характер, с който самата жена се бори. Разбрах, че имат две малки деца, едното от които е било на село при баба си с температура и повръщане и се запътили ( подобно на нас ) към него. Бяха искрени, а шофьорът само повтаряше: "В правото си сте. Ще си понеса последствията". Думите му ми минаваха някак през ушите. Никога обаче до сега не бях изпадал в ситуация, в която да "държа книжката" на някой в ръцете си. В този момент прозвъня и телефона на съпругата му. Говореше с детето си. " Идваме мамо, но баща ти направи една глупост и не знам, кога точно ще дойдем. Нека баба да ти даде хексалгин".........Не знам, какво ми стана хора. Започнах да действам първо-сигнално. Дори в жена си прочетох умолителен поглед...Попитах съпругата на шофьора дали има книжка. Отговори ми положително. Буквално наврях мъжът и отзад ( дву-врато беше Ауди-то), който ВЕЧЕ се беше сетил, че и без работа е можел да остане. Осъзнавайки, какви ми бяха намеренията той започна да ми целува...ръцете. Жена му седна на шофьорското място, а колегата и предпочете да почака транспорт. Безпомощността и смирението на това семейство натежаха върху решението ми. Борих се със себе си. Много се борих. Сега вече се моля на Господ този човек никога повече да не седне пиян зад волана. Помолих за това и съпругата му. Тя се разплака и ми даде една визитка. Като разбрах, къде работи и с какво се занимава на мен ми се доплака. Умишлено, няма да напиша това, което пишеше във визитката и, но определено за да работиш това трябва да си ЧОВЕК преди всичко. Разделихме се почти панически не дочаквайки КАТ. Вътрешно вече бях удовлетворен, но и... раздвоен.Този мъж не беше стока, но пък имаше явно жена, която да го търпи. Убеден съм, че каквото зависи от нея - ще го направи. Остава да вярвам в обещанието и. Иначе и да беше дошъл КАТ, и да му бяха взели книжката на този, надали щяха да го спрат, ако пак реши пиян да седне зад волана. Дано Господ съди САМО него, ако се реши на подобен ход. В случая аз взех страната на семейството му - жената и децата му, защото съм сигурен, че наказанието щеше да бъде най-вече тяхно.И преди да ме съдите, помислете. Аз не спах същата вечер. Чувствах се жертва на сантимент, но съм сигурен, че поне в петъчния ден допринесох за това един пиян по-малко да има на пътя...Дано обаче тази ми "услуга" намери същото това възмездие за пияния, което очаквам от добрината ми в случая.ПС: Буквално 20 минути след, като се разделихме получих обратно обаждане от 112 и обратна връзка с човек от КАТ. Няма да ви казвам, колко нелепо се почувствах и как поех вината си за това, че не съм дочакал колата на КАТ. Трябва да отбележа обаче, че получих доста адекватно "мъмрене" с много любезен тон...И точно тук трябва да призная, че усетих Държавата и работещите институции в нея ( в частност КАТ Бургас и 112 ) точно така, както съм си ги представял. Останалото е все още моя вътрешна борба, чието решение не случайно реших да споделя тук.
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    #2
    Правилно си постъпил, а водача не го мисли всеки един ден осъзнава постъпките си и от това по голямо наказание няма. И не забравяй че макар и хора, на който ни е дадено правото да мислим и ние имаме инстинкти и действаме доста често съгласно тях, доказва и го и твоята реакция и тяхната, тръгвайки и бързайки да видят болното дете. А няма нищо по лошо от едно болно дете. Съдя по себе си когато сина ми примерно има температура, аз съм по болен от него. Преди няколко години на една Нова година в 23 и 50часа ми се наложи да прекося София от Младост до Пирогов и го напрвих за 7 минути, минах всички светофари на червено, карах с превишена скорост, полицията ме гони от Орлов мост до Пирогов и ме хванаха когато вече излизах от колата. Метнах им ключовете и документите в движение и влязох вътре, няма да споменавам че е била една от най гадните нощи в живота ми. Половин час след като влязох лекарите ме изхвърлиха от вътре / нямам спомен защо/, полицайте бяха ми преместили колата и я бяха заключили, чакаха ме с документите, върнаха ми ги и попитаха всичко наред ли е, процедих през зъби да и си тръгнаха. Излязоха хора и ме разбраха. Осъзнавам че съм постъпил не по малко безотговорно от мъжа в твоята ситуация, но просото не мислех. Имай предвид че има хора който когато са в шок изглеждат доста опиянени.
    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

    Коментар


      #3
      Глупава и безотговорна постъпка. Който му се е разминало, ще рецидивира.
      Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

      Коментар


        #4
        muns61 написа:
        Глупава и безотговорна постъпка. Който му се е разминало, ще рецидивира.
        Колега, използваш постулат. Всичко приемам, но не харесвам определенията ти. Глупави и безотговорни постъпки са присъщи наподобни хора. Аз не съм от тях. Безотговорния глупак не се терзае...Иначе. Определено имам съмнения за правилността на действията си и то много преди постъпката ми да бъде категоризирана по твоя начинколега.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #5
          В съвременната джунгла е добре да запазим човешкото в себе си. Мисля, че си постъпил правилно.
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            #6
            snake написа:
            В съвременната джунгла е добре да запазим човешкото в себе си. Мисля, че си постъпил правилно.
            Благодаря...На това се уповавам и аз.
            A17DTС/S
            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

            Коментар


              #7
              Правилно си постъпил, колега. На пияния твоята постъпка ще му помогне повече да не кара пиян, отколкото ако го бяха хванали полицаите.

              Коментар


                #8
                ntodorov, това което си направил е достойно за поклон!Мисля, че всеки, който е малко човек в така описаната ситуация би следвало да постъпи като теб.
                "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

                ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
                Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

                Коментар


                  #9
                  tyson написа:
                  ntodorov, това което си направил е достойно за поклон!Мисля, че всеки, който е малко човек в така описаната ситуация би следвало да постъпи като теб.
                  Аз се смятам за човек, но не бих постъпил така. Хората трябва да се научат да носят отговорност за действията си. Колегата не е съдник за да решава. Това е в правомощията на съдебната система ( ако е бил с над 0,5 промила ).А пък излъчващите интелект и благородство пътници ( леле, какъв драматизъм ) да не са се качвали при пияница.
                  like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                  Коментар


                    #10
                    Lane Staley написа:
                    tyson написа:
                    ntodorov, това което си направил е достойно за поклон!Мисля, че всеки, който е малко човек в така описаната ситуация би следвало да постъпи като теб.
                    Аз се смятам за човек, но не бих постъпил така. Хората трябва да се научат да носят отговорност за действията си. Колегата не е съдник за да решава. Това е в правомощията на съдебната система ( ако е бил с над 0,5 промила ).А пък излъчващите интелект и благородство пътници ( леле, какъв драматизъм ) да не са се качвали при пияница.
                    Що? Около теб да не бъка от хора с интелект и благородство ? В днешно време тук в татковината ни да се "сблъскаш" с интелект на пътя и не само на него не е никаква драма...Чудо си е. ВЕЧЕ. Но не това беше презумпцията ми, като описах този факт. За неадекватен водач с двама простаци на мястото на описаните, същността ми никога нямаше да направи този КОМПРОМИС.И то не за друго, а защото не виждам вариант, как човещината може да бъде полезно асимилирана от тях. Както и да е.Моля се да има Господ и, ако съм сгрешил се моля да съди точно и само на правилното място.
                    A17DTС/S
                    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                    Коментар


                      #11
                      tyson написа:
                      ntodorov, това което си направил е достойно за поклон!Мисля, че всеки, който е малко човек в така описаната ситуация би следвало да постъпи като теб.
                      Благодаря колега. Виждаш обаче, че във всеки от нас живее и другата същност. Аз може би нямаше са се терзая, аконе следвах правилата и не осъзнавах, какво може да значи заобикалянето им. Когато взимам решения, касаещи и друг човек винагисе поставям на мястото на отсрещния. И работата ми е такава. Лошото обаче е, че всички сме различни и всеки "разчита" действията илибездействията на отсрещния по различен начин. И всичко пак опира до количеството сиво вещество, което всеки носи в черупката си.Първичния простак, както никога не бил осъзнал правилността на действията си, така никога не би осъзнал и смисъла на наказанието им.
                      A17DTС/S
                      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                      Коментар


                        #12
                        ntodorov написа:
                        Що? Около теб да не бъка от хора с интелект и благородство ?
                        Разбира се. Но аз не съм такава нежна, набожна и благородна душа като теб и може би критериите ми за интелект и благородство са различни от твоите Иначе ме кефиш как приемаш само положителните мнения, а онези, които не са съгласни с теб ги отмяташ. Както и да е, получи си похвалите за "благородството", радвай им се.
                        like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                        Коментар


                          #13
                          Все едно ми е кой как приема мнението ми. До ntodorov - зле познаваш човешката природа. Написах ти и преди - който веднъж е минал между капките, пак ще се изкуши и дано не те срещне челно. Впрочем, по-добре да срещне теб, отколкото мен.Колкото до престъплението и наказанието - камерите лека-полека приучават рейсърчетата към по-разумно каране, финансовата балтия лесно вкарва мозък и в корави глави.
                          Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                          Коментар


                            #14
                            Lane Staley написа:
                            ntodorov написа:
                            Що? Около теб да не бъка от хора с интелект и благородство ?
                            Разбира се. Но аз не съм такава нежна, набожна и благородна душа като теб и може би критериите ми за интелект и благородство са различни от твоите Иначе ме кефиш как приемаш само положителните мнения, а онези, които не са съгласни с теб ги отмяташ. Както и да е, получи си похвалите за "благородството", радвай им се.
                            Робокоп с критерии викаш. Приятелю. Темата ми не е за одобрение/неодобрение. Споделих просто. Така, както и във всички истории, които съм писал тук.Съд не съм искал, квалификации за същността на душата си също. Ни най-малко пък от хиени, които чакат подобни истории за да оглозгат кокала наготово за чужда сметка. Както и да е. Имаме си крачоли. Местя си го. Направи същото.
                            A17DTС/S
                            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                            Коментар


                              #15
                              ntodorov написа:
                              Робокоп с критерии викаш. Приятелю. Темата ми не е за одобрение/неодобрение. Споделих просто. Така, както и във всички истории, които съм писал тук.Съд не съм искал, квалификации за същността на душата си също. Ни най-малко пък от хиени, които чакат подобни истории за да оглозгат кокала наготово за чужда сметка. Както и да е. Имаме си крачоли. Местя си го. Направи същото.
                              Приятели не сме. Най-малкото не се познаваме.Като си решил да споделяш преживяванията си тук би трябвало да си готов да приемеш и одобрение, и неодобрение. Мести си квото искаш, но се опитай да се научиш да уважаваш и приемаш и различни от твоето мнения.
                              like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                              Коментар

                              Working...
                              X