Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Влияние върху разхода на гориво

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Влияние върху разхода на гориво

    Голямо ли е влиянието на размера на джантите върху разхода на гориво. И едва ли може да се даде точно с колко, но приблизително в %, ако знае някой да сподели. Става въпрос за замяна на 14" с 15 или 16", до най-много 17 ?
    Fiat Brava 1.9 JTD, 105hp

    #2
    На Стило 115 к.с. ми се струва, че няма да усетиш промяна във разхода с 15 или 16.То не е ли си фабрично с 15ки?
    "Без сърца, сме просто машини"
    Toyota Prius 1.5 Hybrid
    EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

    Коментар


      #3
      Мани го разхода, ишиас имаш ли?
      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

      Коментар


        #4
        Рзликата идва от широчината на гуми, не от самия цолаж на джантата. И 20-ки да сложиш, ширината същата ли е разлика в разхода няма да има, а ако и с увеличаване на големината на джантата, намаляваш височината на гумата, и километража няма да дава отклонения, които и без това не са много лесно забележими, но поради това че масово гумите са със стандартни съотношения, колкото по-голям цолаж салгаж, толкова и широчината се увеличава. Аз лично за едно лято взех някви гуми втора употреба за без пари - 205/60 R14 и забележима промяна в разхода не съм видял от преди, с тях и след тях.
        Fiat Bravo 1.9 TD100

        Коментар


          #5
          Аз питам за Бравата там са 14, а на Стило не знам.
          Fiat Brava 1.9 JTD, 105hp

          Коментар


            #6
            Моята Брава дойде с 175/65 14. Така я карах няколко месеца, след настъпването на зимата сложих 15ка 185/60 и разхода скочи (може и заради сезона да е). Напролет пак върнах 14ката за известно време, разхода съответно пак падна и преди 2 месеца монтирах 16ки със 205/45 гума и разхода не се е увеличил, дори напротив (това може и да е заради по-леките 16ки).Надявам се, че съм бил полезен
            Nuova Croma - so far...so good
            Opel Vectra - кривнах от правия път...и съжалих
            Fiat BRAVA JTD - ex love

            Коментар


              #7
              Гумите трябва да са съвместими.Виж на калкулатор за гуми в интернет.

              Коментар


                #8
                sa6obravoto написа:
                Рзликата идва от широчината на гуми, не от самия цолаж на джантата. И 20-ки да сложиш, ширината същата ли е разлика в разхода няма да има
                А готов ли си да се обзаложиш ?
                F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                Коментар


                  #9
                  emzo написа:
                  sa6obravoto написа:
                  Рзликата идва от широчината на гуми, не от самия цолаж на джантата. И 20-ки да сложиш, ширината същата ли е разлика в разхода няма да има
                  А готов ли си да се обзаложиш ?
                  Ако ширината е същата, и външния радиус на гумата също не е променен, от какво ще дойде разликата?
                  Fiat Bravo 1.9 TD100

                  Коментар


                    #10
                    Разликата в теглото е едната причина.
                    F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                    Коментар


                      #11
                      Според мен главно ще има разлика в разхода, ако едните джанти и гуми са доста по тежки от другите, най вероятно и ширината оказва влияние до някъде, но главно е теглото, логично е като затормозявате мотора да върти по тежки баници да вдигне и разхода.При мен от 185/55/15 към 205/40/17 не забелязак очевидна разлика в разхода, но така вдигнати на ръка съвсем леко се усеща, че 17-ките са една идея по тежки, толкоз.
                      punto HGT

                      Коментар


                        #12
                        Е да теглото е от значение, но едвали колегата ще забие 17 които да са по затворени, отколкото примерно оригиналните 14 на браво. За да не изпадаме в спорове, можем да кажем че всичко е доста относително и всичко зависи от вида на джантите и материала от който са изработени.
                        Fiat Bravo 1.9 TD100

                        Коментар


                          #13
                          Аз пък казвам отново, че при средна скорост 15км/ч разликата в разхода между 15 и 17" със спазен размер е над 1 литър.Ако някой много държи, се обазалагаме и тестваме.
                          F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                          Коментар


                            #14
                            Щом казваш, значи си го тествал :D Аз знаех, че само ширината и външния радиус на гумата влият, но явно че има и други фактори.
                            Fiat Bravo 1.9 TD100

                            Коментар


                              #15
                              Понеже правя редовни засечки на разхода на гориво по метода пълно-пълно, мога да кажа, че съм установил връзка между твърденията на производителя дадени като коефициент на съпротивление при търкаляне и реалната икономия, която се постига (на етикетите на новите гуми има данни за енергоспестяващият им клас). Та, установил съм, че при стандартния размер за Либра 205/60/15 (летни гуми), на Мишлен енърджи сейвъра дава икономия от около 0,3-0,4 литра на 100, в сравнение с Бриджстоуна с който дойде колата. Засичането го правя по относително еднакви маршрути (например Благоевград-Разград и обратно). Сравнено с други гуми, също има разлики, като с някои други марки и модели, разликата може да набъбне до 0,6. Установил съм, че с Вредещейна Спортрак, се доближавам до разхода с Мишлена. Другото, което съм установил е пряката връзка между пътното поведение на икономичните гуми и не толкова икономичните - на първо място шумът, на второ поведението на мокро и наводнено. И Мишлена и Вредещайна на наводнена настилка не държат (явно поради конструкцията на шарката не изхвърлят водата добре) и най-вече по отношение на спирането - не спират много добре. Това и самите производители си го дават в спецификацията на модела гума.
                              Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                              Коментар

                              Working...
                              X