Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нова каручка, малеле.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Конкретната модификация се зарежда само в движение - или от ДВГ или при спиране.Има и вариант който се зарежда от ел. мрежата, но бил доста по скъп.
    Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

    Коментар


      #32
      Immortal написа:
      На мен ми е изключително интересно, колко гори Приуса, ако се кара САМО на бензин.Може ли да се изключи електриката и да се кара като обикновена кола?Искам да разбера каква е истинската полза от хибрида в пари.Относно цената на батерия - изключително несериозно от страна на дилъра отношение.Не може да продаваш такива коли и да нямаш ценова листа на резервните части, нищо че никой не ти е търсил.Ама... в България цялата ни работа е такава.Аз досега където и да съм работил, винаги сме имали ПЪЛНИ ценови листи за всички неща, които сме предлагали, вкл. и за резервните им части. А дали сме продавали и 10% от асортимента...ВО, аз съм леко скептик по отношение на ползата от хибриден автомобил. Може би греша...В този смисъл - ако електриката ще пести докато чакаш по светофари - ми то и "старт/стоп" системата прави същото.
      И мен не ме напусна това чувство като решавах избора си последния път. Даже ходих да ги видя на живо в ТМ Ауто. Ако караш 90% градско може би има смисъл. До колкото разбирам освен влаченето в задръстване, ел.мотора вероятно помага и при тръгване когато реално моментния разход е най-висок. Дизел с малък мотор (с идентичната динамика на хибрида и подобно купе) би бил близко като среден разход, но повече в града и по-малко извън. При мен например средния разход по борд е 6.2 при 80% извънградско (магистрално предимно), но при много по-добра динамика като цяло.Динамичните характеристики на хибрида като цяло ми се видяха недостатъчно добри (поне в ускорението от 0-100 което даваха), както и други неща но ...Интересно ми е чисто извънградско 90-100 км/h и магистрално какво се случва от към разход.
      F31 BMW 320d

      Коментар


        #33
        Immortal написа:
        Относно цената на батерия - изключително несериозно от страна на дилъра отношение.Не може да продаваш такива коли и да нямаш ценова листа на резервните части, нищо че никой не ти е търсил.Ама... в България цялата ни работа е такава.Аз досега където и да съм работил, винаги сме имали ПЪЛНИ ценови листи за всички неща, които сме предлагали, вкл. и за резервните им части. А дали сме продавали и 10% от асортимента..
        Колега мисля, че е станало някакво недуразумение относно цената, която дилъра не иска да дава, може конкрентия служител да му се е занимавало.... Не ги защитавам в никакъв случай, супер зле са и знам за доста страшни направо истории, ама няма начин ако им дадеш рамата на колата да не ти дадът цена.До колкото съм чувал аз е поне 7-8 бона (говорим за оригинална резервна част на тойота).п.с. Имам колежка която кара Приус 3 на 3 месеца е колата, под 6 в София не може да я свали изобщо, но все пак е жена и т.н.

        Коментар


          #34
          Мога да ти отговоря, но за джип, който се води 300коня(250двигател и 50 електромотори(защото има и на предната и на задната ос)) и 3500кубика.С много заиграване извънградско съм стигал 6,6 по компютър за около 150км, което ми е рекорда. С не чак толкова заиграване 7-8 е напълно възможно. С динамично каране тип "задминавам, който ми се изпречи" 8-9л. Магистрално 12-13, може и повече зависи с колко над-ограничението. При 130 е около 10-11. На магистрала елетромоторите поддържат скоростта на равно от време на време, но като цяло почти не оказват влияние.Една бутилка газ почти 50:50 в София и извънградско с много изкачвания-спускания дава средно около 10-11. Като карам по едни и същи маршрути и съответно изцеждам максималното. Едно сравнение - служебна кола 100коня, 1.4 на газ. Средно 8 по същия маршрут, но много по-леко карано и по време когато няма голям трафик.Мощност-разход няма бензинов еквивалент за мен.Всичко това са стойности на газ.Относно паленията... Няма сравнение Старт-стоп и хибрид. При хибрида за 100метра може 5пъти да угася или да запаля. Старт-стопът изключва двигателя когато сте спрели, някои по-модерни в последната година - две изключват малко преди окончателното спиране. При хибрида още след отделянето на крака от газта двигателя се изключва. Това може да е и при 100км/ч и да се движите без двигател колкото си искате по наклон или колкото държи инерцията на плавно.Относно влаченето в трафика - мога да потеглям на ток и да се движа с трафика без да преча. Според мен обаче е по-добре по-рязко потегляне на бензин и ток за постигане на скорост и след това продължително поддържане на скоростта на ток.Но ток потеглям за кеф

          Коментар


            #35
            Ще се помъча да отговоря на общия въпрос, повдигнат от вас.Относно харченето. Както Immortal-а попита да види колко харчи само на ДВГ, то не може да се направи това, защото системата самостоятелно (почти) решава на какво да кара във всеки един момент от движението. За това не можеш да караш само на бензин и да видиш колко би харчела тогава.Както казах назад, най-големия плюс на системата има в градското каране. Аз съм 100% сигурен, че в задръствания, особено лятото, когато ползваш климатик, няма дизелова аналогична на параметри кола, която да даде този разход, който би дал хибрида.За извънградско, както вече написах, там нещата са други.При Приус-а се използва Аткинсън цикъл. Демек КПД близо до дизелов такъв. За това разходът, който би дал е относително еднакъв с дизелов еквивалент.Ако говорим съвсем на теория в този случай, то ако караш само на бензин, би следвало разхода да е еднакъв с този на дизелов еквивалент.Което отново ако погледнете е голям напредък за бензинов двигател. Особено ако не искате да карате дизелов автомобил, просто като пример.Но почти всички хора гледате само разхода, разхода и пак разхода на гориво. Приемете факта, че не всичко е разход. Примерно едното от тях, което реално е безценното на този автомобил, особено ако го сравняваш с дизелов такъв, е тишината. Просто тишината е невероятна. А това вкарва голям комфорт във всекидневните градски задръствания.Както може да се види, да сменя метанов за хибриден автомобил, то въобще не съм гледал разхода на гориво обърнат в пари. Първоначалните ми изчисления показват, че цената, която давам за гориво на всеки 100км с метановата Мултипла срещу хибрида ще бъде относително еднаква (предстои да разбера). В този случай да не си мислите, че хибрида съм го взел, за да пестя от горивото?Други хора може пък да са загрижени за екологията и за това да го изберат. Аз не съм от тях.Реално за мен този автомобил е високотехнологичен такъв и това за мен е най-големия плюс.Или с други думи, както съм споменавал и друг път, то да мога да дам с бензинов автомобил същия разход, че и по-нисък дори, който би дала някоя малка дизелова фуражомелка. Това за мен е удоволствието, а не колко реално ще ми струва преместването на тялото ми на всеки 100км обърнато в левове дадени за горивото. Относно колежката с Приуса и то 3-ка, която не можела да падне под 6/100 градско.Както казах, хибридите си имат стил на каране, с който стил да може да измъкнеш максимално от колата. Да знаеш какво се случва вътре и да го въвеждаш в режими, в които се пести гориво.Иначе ако не знаеш тези неща, то все едно да караш дизел със старт-стоп система и да даваш по 6/100 разход.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #36
              Честита да ти е Тойотата !!!Имам два въпроса :При натискане на спирачката спирането за сметка на генериран ток ли е или чисто механично с накладките?Ако спускаш голям наклон при който ако си на пета с обикновенна кола то тя ще ускорява , при хибрида какво се получава?Пускаш автопилота на 80км/час и колата сама си поддържа скоростта и генерира ток за сметка на забавянето?
              FIAT MULTIPLA 1.6 16v BIPOWER 2001

              Коментар


                #37
                Nikolow написа:
                Честита да ти е Тойотата !!!Имам два въпроса :При натискане на спирачката спирането за сметка на генериран ток ли е или чисто механично с накладките?Ако спускаш голям наклон при който ако си на пета с обикновенна кола то тя ще ускорява , при хибрида какво се получава?Пускаш автопилота на 80км/час и колата сама си поддържа скоростта и генерира ток за сметка на забавянето?
                Спирачките на тази кола се управляват от 2 компютъра. Тя е една от първите с "brake-by-wire" технология. Демек когато спираш, то не пращаш с педала налягане към спирачките. Първото нещо, което ме питат, ако някой е запознат с технологията, е как съм се доверил на такава кола, която решава чрез ЕКУ как да спира. Та съответно при спиране (по ред на въпросите ти):- Спирането е за сметка на зареждането на батерията. Ако колата е в състояние да се забави от задържането на ел. двигателя, то механично не се използват накладките. Накладки се използват най-накрая, обикновено под 10км/ч, когато двигателя не може да действа като генератор, за да спре напълно колата. Теоретично може, но ще е за сметка на изхабяване на батерията, което е безсмислено. За това финалното задържане на колата на едно място се осъществява чрез накладките. Както споменах това преминаване от регенеративно спиране към механично става около 10км/ч. От тук сами може да си правите сметката колко се изразходват дискове и накладки. Има случаи с автомобили на по над 400к километра с оригиналните спирачки. Като тука идва отново идеята да може да се възползваш от това нещо.- При хибрида започва да зарежда батерията. Горе долу при отпускане на педала на газта, то започва да генерира толкова ток, че да симулира забавяне на колата все едно си със стандартен автомобил, който би се забавил от моторната спирачка.- Ако си на автопилот, то зависи от терена. Ако има спускане, то генерира ток, ако е равно, то ДВГ-то поддържа с част от енергията, която е произвел, движението на автомобила, а с другата част от излишната енергия зарежда батерията.По време на леко изкачване (лек наклон), то оборотите на ДВГ-то не се покачват, а започва хибридната част да помага чрез електродвигателя на ДВГ-то - като спира да се зарежда батерията, а остатъка от излишна енергия се пренасочва през ел. двигателя и отново към задвижващите колела.По време на малко по-голямо изкачване, то оборотите на ДВГ-то не се покачват, а започва хибридната част да помага чрез електродвигателя на ДВГ-то, чрез черпене на ток от батерията.И вече при по-сериозен наклон, то двигателя вече се форсира до оборотите, които са необходими за преодоляването му, като същевременно се подпомага движението и с ток от батерията.Точно за това аз лично не съм карал автомобил с автопилот, който да действа толкова неусетно. Просто като дойде баир, не усещаш никаква промяна на работата на колата освен в показанието за разхода ѝ на гориво. Просто са го направили уникално.
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #38
                  Разбрах те , гледах и няколко клипа в тубето.Това и за трите поколения ли важи или има разлики?Да рзбирам ли , че има и модели които могат да се зареждат от електрическата мрежа , и ако има евентуално колко километра може да се минат само на батерия ако въобще е възможно да се накара компа да не пуска ДВГ?
                  FIAT MULTIPLA 1.6 16v BIPOWER 2001

                  Коментар


                    #39
                    Доколкото четох из нета - последното поколение вече може да се зарежда от мрежата, и при добро желание може да измине главозамайващите 25 км в градски условия само на ток. Ако караш по-агресивно - може да минеш около 10 км. http://automedia.investor.bg/a/0-nac...-l-100-km/Не знам. Имам приятели, живеещи в Ню Йорк. Момчето кара такси. Караше Приус. Като остаря колата (май 5 години, и не може да е повече такси), си я остави за лична, и си купи нов Приус за такси. Явно има смисъл да се кара в голям град.В Лондон е пълно с Приуси, на практика всяка 5-та кола е Приус, но там е заради безплатното влизане в центъра. За нормалните коли е платено и не много евтино.Поради спецификата на моите пътувания хибридите не са ми от полза. Но е прав ВО: "Реално за мен този автомобил е високотехнологичен такъв и това за мен е най-големия плюс."Относно стила на каране - също съм съгласен, но ако промениш стила си на каране и в дизеловата кола, също осезаемо се променя разхода.Както съм казвал и друг път - като се качих за пръв път в Кромата, направих 200 км из София, и ми даде разход 12/100. Карах със стила, с който карах метановата Капа.Като промених стила си на каране, сега в София ми дава НЕ ПОВЕЧЕ от 8/100 в най-големите задръствания.На Ситроенчето (С2) приятелката ми прави среден разход в София 6.5-7/100, при мен дава 5.1/100.Та... да не би икономията да идва от стила на каране? Или самата кола не позволява да се кара агресивно?

                    Коментар


                      #40
                      Бензиновия агрегат си ги зарежда?

                      Коментар


                        #41
                        Painfall написа:
                        Бензиновия агрегат си ги зарежда?
                        При хибридите е така.Аз затова се съмнявам в икономията, щото докато караш на ток - ОК, ама после като караш на бензин, освен колата, двигателя движи и един генератор, който наваксва изхабеното при карането на ток електричество. От там разходът на гориво следва да е завишен, отколкото ако само движеше колата.Играта тук е с КПД-тата, че елдвигателите работят с КПД над 95%, докато ДВГ работи с КПД 35-45%.Както и да го смяташ... общата сума на изхабената енергия (бензин) трябва да е равна на свършената работа - преместеното тегло на определено разстояние.

                        Коментар


                          #42
                          Аз затова се съмнявам в икономията, щото докато караш на ток - ОК, ама после като караш на бензин, освен колата, двигателя движи и един генератор, който наваксва изхабеното при карането на ток електричество. От там разходът на гориво следва да е завишен, отколкото ако само движеше колата.
                          Дидо. Аз разбирам, че ДВГ не зарежда батериите във всеки един момент или режим. Дори разбирам, че не е и задължително това условие, ако хибридчето"прецени", че в даден момент изпитва недоимък откъм мощ, която да съсредоточи в задвижващите колела. Не случайно и колегите твърдят, че "пълнят" батериите си при спускане, равен участък и остатъчна мощ към моментния стил на каране. Нека не забравяме и автоматика ( безстепенен), който също е отговорен за оптималния режим при разпределяне или преобразуване на енергийния източник (ДВГ или ел.) в двигателна сила. Излишъка от енергия, който аз и ти например изхвърляме във вид на сажди и пушек докато чакаме на светофар или в задръстване тази колица си го къта, като катеричка - лешник...За всеки случай. Даже и ВО беше написал. че се чувства доволен в задръстванията, когато трупа и "зелени колички" в дисплея си...Тези зелени колички ги разбирам, като бонус - енергия аз.ПС: Имам много неясноти около тази технология де.
                          A17DTС/S
                          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                          Коментар


                            #43
                            Според мен, без да съм чел спецификации, икономията идва от принудителното спиране с моторна спирачка, където вместо енергията да отиде за загряване на накладки и дискове, отива за зареждане на батерията. Това в дългосрочен план на хибрид, който не се зарежда от електрическата мрежа.Цялата друга енергия за зареждане на акумулатора и движение е дошла от бензиновия двигател, който всички знаем с какво КПД е.Обаче другият източник на икономия би могъл да се корени в разликата в КПД-то на различните режимите на бензиновия двигател. Например, ако се окаже, че ако ДВГ работи с високо КПД при, да кажем 2500 оборота, този режим да се използва за зареждане на батерията, вместо да се кара колата само на ДВГ, където поддържането на непостоянна скорост в града(тръгни-спри) с дадените обороти не е осъществимо на практика. После вече заредената батерия да се ползва за движение. И понеже е заредена в режим на ДВГ с максимално КПД, излиза почти сякаш е карана само с ДВГ, който работи в целият си диапазон от обороти с максимално КПД.

                            1.9 JTD 110hp
                            Ex: Fiat Marea 1,8 16v 97г. LPGi

                            Коментар


                              #44
                              Immortal написа:
                              ...Като промених стила си на каране, сега в София ми дава НЕ ПОВЕЧЕ от 8/100 в най-големите задръствания....
                              Може ли да цитираш средната скорост на тези най-големи задръствания, защото да няма разминаване между моите представи и твоите.OpenGL, схванал си и тази идея много добре.Реално този двигател се стреми да се държи винаги в диапазона с най-голямо КПД. Демек ако искаш да ускоряваш малко по-агресивно, той примерно вдига едни обороти около 4000 и ги задържа там постоянно. Като скоростта се увеличава прогресивно през това време двигателя работи с най-нисък специфичен разход на гориво за цялото това време на ускорение. Съответно когато колата увеличи достатъчно скоростта си, съответно имаш излишък на произведена мощност, то тогава този излишък от мощност се преобразува в енергия за зареждането на акумулатора.Лично аз си мисля, че с един дизелов двигател с променливи фази на газоразпределението то би станал много добър хибрид.Но поради спецификите на дизеловия двигател, главно заради вредните емисии, то според мен япончетата скоро не биха направили такъв хибрид.Но ако го направят аз очаквам един градски разход от порядъка на 2.5/100 макс.
                              A20DTH ЖТД ама не баш
                              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                              Коментар


                                #45
                                До скоро дизелов двигател с ел.мотор към него имаше само в някакво Peugeot/Citroen (на твърде висока цена според мен).При последните BMW-та са се ограничили в налагането на тази технология до зареждане на акумулатора при спиране и/или пускане по инерция (изключвам Active Hybrid версиите).Повече са наблегнали на това да те стимулират да караш с по-плавни ускорения (намалява "респонса" на педала на газта, намалява духането на климатика, напомня да върнеш газта ...) за да трупаш допълнителен пробег (в режим Eco-Pro).А иначе се знае че напоследък доста си сътрудничат двете марки. Предполагам че BMW искат да се възползват от опита на Toyota с хибридите.
                                F31 BMW 320d

                                Коментар

                                Working...
                                X