Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нова каручка, малеле.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    BO написа:
    Yavor написа:
    Боби, честито, не устоя а!?Бимъра какво ще му се случва?
    А, Бимъра остава в гаража. Пускам Мултиплата на пазара.
    Тъкмо си помислих дали да не ти направя оферта...Тя добре че Дани е сговорчива и те слуша... Само й сменяш колите, лош човек... Ако бях на нея щях да те тормоза, ама на, тя е добричка
    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

    Коментар


      #17
      BO.Лаик съм oтносно хибридните коли. За Приус съм идейно запознат, но само толкова и понеже проявявам интерес би ли ме осветлил малко.- Интересно ми е. Има ли възможност субективно да определяш режимите на работа на този автомобил ( само ел.двигател, само механичен такъв и комбинацията от двата).- Ако пък ли не, в какви режими и в какви моменти тази кола "избира" опциите си за задвижване.- С "умните" ключове, които разпознават колата и от джоба ли е ?.- Каква е реалната мощ на този автомобил и как се изчислява той ( ел.двигател, механичен и комбинацията им ). Какъв е данъкът му и полага ли се някакво облекчение у нас за този еко-автомобил ?- Къде се намират батериите му ? Чувам, че имат добър ресурс ( около 300 000 км разбрах ). Също така чух, че новите батерии се търгуват на цена от около 3000 БГ.лева. Ако е така - съм убеден, че е изгодна инвестиция. ( аз 3000 лева за дизел ги давам с моите коли за около 18 месеца). ПС: "Инфото" ми е от типа ЕЖК, така, че ако съм писал глупости не се сърди. Ще се радвам да прочета истината, защото главата ми взе да се обръща към Приус. Благодаря предварително.
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        #18
        Ще си позволява да се включа, тъй като наблюдавам от нов един хибрид вече почти 5год и почти 150хил км. Плюс един друг, плюс още един друг не чак толкова близо.Може принудително да пуснеш само на ток чрез бутонче EV, но за 2-3-4км със скорост 40-50, в зависимост колко е заредена батерията. Иначе сама си решава всичко. Общо взето при спиране, спускане, по инерция(виждаш червено и пускаш газта) батериите се пълнят и двигателят е изключен. При престой двигателя също е изключен като при Старт-Стоп системите, като разликата е, че при плавно потегляне може да си само на ток.Има изключително приятен ефект върху маниера на шофиране. Предполагам и BO ще потвърди след време. Аз лично карам много агресивно(не е за говорене), но хибрида ме кефи много и доста по-рядко карам агресивно. Много е занимателно да се опитваш да тръгнеш максимално плавно или да си пълниш батериите по инерция, наклони и т.н Някак се присмиваш на тези, които се напъват към червеното и бият спирачки в последния момент. През това време ти си зареждаш батериите На мен не ми харесва, че не може да се сменят предавките ръчно, макар че по принцип скоростната кутия е безстепенна. При джиповете Лексус - последния модел 450 има такава опция с компютърно симулирани предавки - 6. Като при сваляне на предавка има наистина брутална моторна спирачка. Това е може би единственото мпс автоматик, което по наклон не само не увеличава скоростта си, а дори я намалява в края на наклона дори ако просто пуснеш газта на D. При Приуса тази опция я няма, но пък трансмисията има режим B, който максимално увеличава движението по инерция/пълненето на батериите.И още нещо много яко според мен - тъй като въртящият момент на електромоторът е наличен от 0 об/мин ускорението е много приятно. Естествено в България нямам абсолютно никакви облекчения за хибриди. За чисто електрически автомобили в София има безплатно Синя/Зелена зона. В Германия непрекъснато се увеличават такситата Приус именно заради здравината. Аутобилд беше тествал Приус 2 и 3, като и при двете беше изгоряла по една крушка на номера. Дори Приус 3 го бяха оставили да се движи до 200хил км, но пишеше, че са го откраднали на около 140-160хил км.3000лв е малко преувеличено. По-скоро 3000$, но като цяло из нета съм срещал 1-2 случая на сменени батерии, и то не в Европа. Определено не е масов проблем. Тойота дава 160хил км гаранция.Слагане на газова не е никакъв проблем. Няма нищо специфично. Единственото неприятно е, че ако не работи музиката при всяко палене на двигателя(всяко потегляне/по-рязко подаване на газ) се чува хартерното щракане на газовите. Знаете звука при преминаване от бензин на газ. Интересното е, че след двоен пробег на предписаното на филтрите на газта те излизат почти като нови, което говори че една стабилна част от пробегът е на ток

        Коментар


          #19
          На мен ми е интересна колко е излязла инвестицията.

          Коментар


            #20
            ntodorov написа:
            BO.Лаик съм oтносно хибридните коли. За Приус съм идейно запознат, но само толкова и понеже проявявам интерес би ли ме осветлил малко.- Интересно ми е. Има ли възможност субективно да определяш режимите на работа на този автомобил ( само ел.двигател, само механичен такъв и комбинацията от двата).- Ако пък ли не, в какви режими и в какви моменти тази кола "избира" опциите си за задвижване.- С "умните" ключове, които разпознават колата и от джоба ли е ?.- Каква е реалната мощ на този автомобил и как се изчислява той ( ел.двигател, механичен и комбинацията им ). Какъв е данъкът му и полага ли се някакво облекчение у нас за този еко-автомобил ?- Къде се намират батериите му ? Чувам, че имат добър ресурс ( около 300 000 км разбрах ). Също така чух, че новите батерии се търгуват на цена от около 3000 БГ.лева. Ако е така - съм убеден, че е изгодна инвестиция. ( аз 3000 лева за дизел ги давам с моите коли за около 18 месеца). ПС: "Инфото" ми е от типа ЕЖК, така, че ако съм писал глупости не се сърди. Ще се радвам да прочета истината, защото главата ми взе да се обръща към Приус. Благодаря предварително.
            Здрасти,Има много за писане и говорене, но е трудно да се обясни. Особено след като съм изчел към 700 страници от общо към 1400 от сервизното ръководство на това чудо.Наричам го чудо, защото определено не е стандартно и лесно за разбиране, ако искаш да вникнеш наистина какво с случва под капака и как върви енергийния поток.За това ще се пробвам да отговоря накратко на въпросите ти в реда, в който си ги задал.- Общо взето цялата система работи автономно и тя си решава какво и кога да направи, за да върви колата. Има техники на шофиране, които трябва да знаеш и прилагаш, за да извлечеш максимално полза от системата като цяло. Много е важно при този автомобил да може да го усещаш, да знаеш какво прави и да може да го накараш да прави нещо, което ти искаш. Да кажем да работи бензиновия двигател, ама да имаш условие да го караш на ток и да го накараш да загаси двигателя и да продължиш на ток. Това е съвсем примерно. Иначе може да работи както на ток, така и на комбинация от ДВГ и ел. двигател. Почти не може да работи само на ДВГ, защото по термодинамика губиш енергия, която трябва да преобразуваш максимално ефективно и да я вложиш някак си в движението на автомобила. За това само ДВГ почти не се използва за движението на колата.- Отговорих в по-голяма част на въпроса в първия отговор. Но ето тук може да видиш много добра демонстрация на предаването и да си поиграеш малко, за да добиеш бегла представа как се задвижва въпросния автомобил:http://eahart.com/prius/psd/- Да, моя е с умните ключове. Но това е допълнителна екстра, а не е стандарт по принцип. Ключа ти е в джоба и когато се пресегнеш да хванеш дръжката, колата се отключва автоматично. И съответно като влезнеш вътре само натискаш бутона за палене и вече си готов за движение.- Максималната мощност на автомобила (комбинирана) е 111кс. ДВГ-то само по себе си е 77кс със 115нм въртящ момент. Максималния комбиниран въртящ момент на автомобила е 478нм наличен от 0км/ч. Данък се плаща само върху мощността на ДВГ-то. Демек върху 77-те кс. Няма други облекчения.- Батериите са 2. Една 12 волтова, която служи за запалването на хибридната система. След това всичко се поема от системата и голямата батерия, която е 201.6 волта. Малката се намира отзад в дясно. Голямата се намира в дъното на багажника, почти под задната седалка (над задния мост образно казано). Относно цената не се знае нищо в България. По информация до сега от Тойота БГ нямат нито една продадена такава батерия, за да се знае и съответната цена. Има спекулации за цени от порядъка на 6000лв, но както казах дори и представителството не знае точната цена, защото до сега нямат запитване и съответно продажба на такова нещо. Дано лично аз да не разбирам колко струва. Също така се оказа, че почти никой не знае нищо за въпросния автомобил в България. За това се заех, сдобих се с материали и разчитам първо на мен, ако нещо му се случи (дано не), пък чак след това ако трябва ще се използват допълнителни жокери, които съм убеден, че сигурно биха били скъпи.Реално този автомобил ти дава възможност за икономично каране. Просто има как да го постигне. Ако го караш като обикновен автомобил, то пак ще е икономичен, но съизмерим с дизелов такъв. Също така много е важно да се отбележи, че най-голямо предимство идва от градското движение. Там е реалната сила на този автомобил. Ако караш постоянно магистрално и не искаш да падаш под 160км/ч, то хибрида не е правилен избор. Освен ако не си вземеш от големите Лексъси, но там отиваме в съвсем други класове, където дали ще караш хибрид или не, то е все тая.Днес малко повече се заиграх и постигнах за 30 минути градско каране разход от порядъка на 2.8/100 Както се вижда имам даже 5 минути каране при което не съм изразходвал дори и капка гориво. Просто колите пълзяха, а аз заедно с тях леко, леко и ето.За мен това е просто истината. Не виждам причина наистина защо трябва да стоиш на едно място, а двигателя да пилее това огромно количество енергия само и само да шуми и грее. Точно тази логика ме накара да пробвам с хибрид и да видя от първо лице какво е това чудо.Ама в крайна сметка не караме хибрид, за да пестим от самото гориво. Просто за мен това е правилното технологично решение на нормалната еволюция към алтернативните горива и/или системи за предвижване.Иначе до този момент съм на около 4.7/100 по борд (както също се вижда), като още не знам каква е разликата между показанията му и реалния такъв. За това съответно не мога да кажа още и колко харчи със сигурност.Днес един колега се пробва да ми обясни как с дизела и той харчил толкова. Ама извънградско. Поздрави.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #21
              Благодаря ВО, благодаря - VitalАз се заинтересувах в Спектра ауто в Бургас. Изказаха се много ласкаво за тези автомобили. Дори продават един такъв, но е на около 250 000 км. Обслужван е при тях. Тук в Бургас имат една сменяна батерия. Дори твърдят, чее единствено сменената в БГ и една от малкото въобще сменяни. Причината според тях е за много голямпробег на автомобила ( от Италия ) и предимно каране в някакъв допълнителен ел. режим, който не бил препоръчванза основен преход.ПС: Очаквал съм голям въртящ момент ( заради ел. двигателя ), но тези 480 нм. ме изненадаха приятно. Предполагам, че и при бързо изпреварване може да се разчита на приличен въртящ момент. Впрочем точно за това и дизелът ми беше фаворит последните години.
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар


                #22
                ntodorov написа:
                ...Тук в Бургас имат една сменяна батерия. Дори твърдят, чее единствено сменената в БГ и една от малкото въобще сменяни. Причината според тях е за много голямпробег на автомобила ( от Италия ) и предимно каране в някакъв допълнителен ел. режим, който не бил препоръчванза основен преход.....
                Щом там имат една такава сменена батерия, то може ли да разпиташ каква е била цената в крайна сметка?И да, електро-режима не се препоръчва да го ползваш постоянно. Все пак това не е електрическа кола. Идеята на батерията е да не ти работи колата на място и когато не трябва голяма енергия за предвижването на колата (типично пълзене в задръстване примерно), то да може пак да не пали двигателя за едно 10 метрово преместване и съответно от там идва най-големия бонус за пестене на гориво.Защото е едно да работи един двигател 10 минути на едно място докато минеш един светофар, друго е през това време да не изразходваш и капка гориво. :D Отделно ДВГ-то е на Аткинсън цикъл, а не е на Ото. Съответно КПД-то му е като на дизелов двигател. Следователно от това взимаш още бонус точки за крайния резултат за разходът на гориво.Този двигател със степента си на сгъстяване от 13:1 е много удачен за слагане на газ, теоретично.Но лично за мен това е крайно извращение, което няма да направя.
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #23
                  Ще питам за цената на батерията, но ми казаха, че това е нещото, което най-малко може да ме притеснявав тази кола. Много здрав и надежден автомобил бил. ПС: Влязъл съм в друг клас и час. Наистина трябва много да чета за тези коли...
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    #24
                    ntodorov написа:
                    Ще питам за цената на батерията, но ми казаха, че това е нещото, което най-малко може да ме притеснявав тази кола. Много здрав и надежден автомобил бил...А пък и от комфорт не е лишен според мен.
                    Лично за мен това е един от най-удобните и лесни за управление автомобили, които съм карал.Направо като детска количка се кара. Нито волана се усеща, нито нищо. И с този дисплей и желание за събиране на "точки" (малките зелени колички), направо си е като електронна игра.
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #25
                      BO, заобикаляй TM ауто отдалече и ги ползвай само като краен вариант. Уникално зле са.Като ти кажат колко е часа, виж коя година сме.На джип хибрид офертираха смяна на масло на скорости, при положение, че изрично пише, че не се сменя никога. Пуснах мейл до Тойоти в различни държави, абсолютно никъде не се сменя. Тука искаха нещо към 500-600лв.

                      Коментар


                        #26
                        На мен ми е изключително интересно, колко гори Приуса, ако се кара САМО на бензин.Може ли да се изключи електриката и да се кара като обикновена кола?Искам да разбера каква е истинската полза от хибрида в пари.Относно цената на батерия - изключително несериозно от страна на дилъра отношение.Не може да продаваш такива коли и да нямаш ценова листа на резервните части, нищо че никой не ти е търсил.Ама... в България цялата ни работа е такава.Аз досега където и да съм работил, винаги сме имали ПЪЛНИ ценови листи за всички неща, които сме предлагали, вкл. и за резервните им части. А дали сме продавали и 10% от асортимента...ВО, аз съм леко скептик по отношение на ползата от хибриден автомобил. Може би греша...В този смисъл - ако електриката ще пести докато чакаш по светофари - ми то и "старт/стоп" системата прави същото.

                        Коментар


                          #27
                          А3ката с включена старт стоп система и лекичко каране в града, разбирай без резки ускорявания, падаше до малко над 5 нафта. Вероятно можеше и повече да падне, но не съм си играл. На извънградско с леко каране падаше под 4,5, ама с яката газ на магитрсалата отиваше на 7...Така че не знам дали хибрид бензинов е по добре от дизел със старт-стоп система. Другия въпрос е обаче какво става със старт стоп системата каро поостарее колата, и какви кошмари ще предизвиква у собственика си. Докато хибрида явно пести механичното изхабяване. Мисля си - 147цата в компютъра с казва че има малко над 30 000 стартирания на двигателя. За 12годишна кола това са по 7-8 паления средно дневно. Аз лично днес изброих 13 старта на двигателя, а беше средностатистически ден с ходене на работа и водене на баткото на училище и бебето на лекар, а и малко пазаруване. Мисля че в по тежки дни стигам до над 20 старта на колата. Старт стоп системата увеличава зверски стартовете, само за едно минаване през центъра на Пловдив съм изброил над 20... Което означава че за 12 години същата кола ще има над сто хиляди старта, гарантирано. Натоварването на стартер, ремъци, ролки, валове, акумулатор и др. е страхотно... Определно хибрида има предимство в това.
                          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                          Коментар


                            #28
                            Е, Явка, те за това са усилени.... УЖ!!!750iL със старт-стоп градско в София харчи ПОД 11л./100км. ВО, честито!!!Не ти стигна метана.... :D

                            Коментар


                              #29
                              Честито и със здраве да си я караш.
                              Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                              Коментар


                                #30
                                Честито и от мен, интересно ми е къде си зареждаш батериите на този автомобил, колко време отнема зареждането и колко пари отиват за самото зареждане ?
                                punto HGT

                                Коментар

                                Working...
                                X