Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за масло

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Това са обикновени Full SAPS масла. В случая е важно да не слагаш масла ACEA C2 , ACEA C3, VW505.01, VW507.00 и разни други Mid SAPS или Low SAPS масла, тъй като те са с по-лоши смазващи свойства, заради ниското съдържание на сяра. Най-добре питай тук като си харесаш някое масло, за да ти кажем дали е подходящо.
    Dacia Duster 1.6 4WD

    Коментар


      #32
      Благодаря,DJPOPA!Със сигурност ще направя консултация защото от едно време знам,че мотора се държи главно на едно масло.Сменя ли се маслото редовно,слага ли се каквото трябва-ще го бъде дълго!

      Коментар


        #33
        Това са таблиците за API стандарта, всичко в ляво от това, което е по книжка става (стига да не е low saps):
        Click image for larger version

Name:	PCEOImgForRC.jpg
Views:	1
Size:	187,3 KB
ID:	2098873


        Click image for larger version

Name:	API_transport.jpg
Views:	1
Size:	101,0 KB
ID:	2098874

        Това е за ACEA:
        Click image for larger version

Name:	ACEA.jpg
Views:	1
Size:	154,2 KB
ID:	2098875

        За теб са ACEA A3/B3, ACEA A3/B4 и всичко в дясно на API CF, разбира се без low saps.
        Аз до скоро се стараех да търся масла максимално близки до заводските спесификации избягвайки по-новите стандарти, но вече тези масла стават трудни за намиране и се убедих, че не са толкова лоши и по-новите. Даже са по-добри, аз просто съм инат.
        Ето ти някои масла 5w40, които са със съвместими спесификации:
        MOTUL 8100 X-CESS 5W40 - С такова съм аз в момента.
        EUROL PLX 5W40 - Значително по-евтино.
        ENI I-SINT MS 5W40 - Нещо средно, мислех да го взимам за моята Мареа, но по стечение на обстоятелствата сложих Motul.
        TOTAL 5W40 QUARTZ 9000 ENERGY
        MOBIL 5W40 SUPER 3000 X1
        SHELL HELIX ULTRA DIESEL 5W40 - Точно това не съм го ползвал, но съм доливал с Shell 10w40 полусинтетика и съм доволен.
        CASTROL 5W40 MAGNATEC A3/B4 - Един познат на Аудито от години само Castrol слага, само че 10w40 и е доволен.
        Comma Syner-G 5W-40 - Имам приятели, които ползват марката от няколко години вече, аз само веднъж съм го ползвал за доливане. Не съм чувал някой да се оплаква, но лично на мен не ми вдъхва доверие.
        LIQUI MOLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W40 - Не съм го ползвал, но всички хвалят марката.

        SELENIA WR 5W-40 - Маслото, което Фиат препоръчва за JTD моторите си. Аз лично, ако имам достъп до него, бих избрал това. На баща ми старата Мареа над 20 години и над 300 000км се кара само със Selenia (с изключение на доливанията, когато имаше теч на масло от 3 места заради удър).

        Дано това да ти е от полза!

        Коментар


          #34
          Благодаря,JTR!За маслата на елф кое отговаря?Къде трябва да гледам кое масло е за дизел,кое за бензин-освен ако надпис diesel?

          Коментар


            #35
            На ELF 5w40 маслата, които отговарят са:

            Elf Evolution 900 NF 5W-40

            Elf EVOLUTION SXR 5W-40

            И двете покриват изискванията за твоята кола, второто даже ги надвишава.

            Коментар


              #36
              Като погледнеш етикета на всяко масло, там пише с буква S и/или C, което означава дали е предназначено за бензинови или дизелови мотори, а буквата след S или C показва съответния клас, като редът по ред на латинските букви - A, B, C...

              Колкото по-напред е буквата, толкова по-добро би трябвало да е маслото. Например SL/CF е масло от клас L за бензинови и клас F за дизелови двигатели. SN би трябвало да е по-напреднало от SL и така. Общо взето гледаш да има CF, CH, CI .... C-нещо си, от F нагоре, но не CA, CB, CC, CD, CE. То едва ли ги има тези.

              Но това само най-обща препоръка, за всеки двигател си спазвай предписаното от производителя, за най-сигурно. Ако искаш друго - трябва да четеш 1 000 000 страници по форуми и руски сайтове, да ти се изпече мозъка от информация и съвсем да се объркаш. Аз си наливам 5/40 CF каквото ми попадне пред погледа и въобще не се занимавам да чета другите букви и числа. Така ми е и доста по-спокойно. Сменям на 8-10 000 км, когато се сетя и всичко е точно.

              Click image for larger version

Name:	Annotation 2020-04-23 114238.jpg
Views:	1
Size:	78,9 KB
ID:	2098891

              Коментар


                #37
                Ще оставя още 2 таблички за хората, които разбират английски:


                За бензин:

                Click image for larger version

Name:	API-1.jpg
Views:	1
Size:	104,1 KB
ID:	2098895

                За дизел:

                Click image for larger version

Name:	API-2.jpg
Views:	1
Size:	120,6 KB
ID:	2098896

                Коментар


                  #38
                  То хубаво, ама по-добре таблички с класификациите на ФИАТ за двигателното масло:
                  Click image for larger version

Name:	FIAT oil spec.PNG
Views:	1
Size:	85,5 KB
ID:	2098911Click image for larger version

Name:	Fiat_1.PNG
Views:	1
Size:	172,6 KB
ID:	2098912
                  Като ще допълня, че има и допълнителни спецификации на FIAT и MOPAR за Северна Америка и автомобилите на концерна там, като някои от стандартите им съвпадат, но просто в Северна Америка са с различно име.
                  алфист по рождение, италианец по желание

                  Коментар


                    #39
                    Благодаря,колеги!Супер обяснявате!Бъдете така печени и за напред и останете здрави!Предлагам темата да стане за питане на колеги за конкретна кола,какво масло и така!Грехота е толкова запознати хора от форума и да не се допитване и да черпим информация от вас.

                    Коментар


                      #40
                      Днес установих,че съм изпуснал момента за смяната на маслото,колата стигна вече е 10 050 км...За първи път достигам 10 000 км и да не съм предвидил смяната!Та,колеги препоръчайте ми масло за Fiat Marea 1.9 jtd 105 ?Карам я с 5w40 и ми трябват 5л!Искам да поръчам от сайта Ато 24,защото знам,че всички са доволни и казват,че е качествено!Дано да се отзоват и колегите,които са много компетенти!Надявам се да предложите масла от наличните в сайта.Имаме ли колега във форума или може ли да ме свържете с колега,който се занимава с груповата поръчка от сайта и така доставката излизаше безплатна?

                      Коментар


                        #41
                        Shell Helix Ultra 5W-40
                        https://www.ato24.de/de/shell-helix-ultra-5w-40.html
                        Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                        Коментар


                          #42
                          И друг колега го беше препоръчал преди шела.А знаете ли как да се свържа с колега,който е отговорен за груповите поръчки?

                          Коментар


                            #43
                            Още един въпрос,та масло за Renault Laguna 2 2.2 dci 150 ?Пак от сайта предложение.Виждам,че има колеги,които много разбират,а по магазините само ме лъжат с какво масло трябва да взема и всеки казва различно(според това което има в магазина)

                            Коментар


                              #44
                              Ако Реното е с мотор G9T, можеш да му налееш същия Шел. Колата е стара, правила се е до 2005г и няма изисквания за ниско съдържание на сяра и фосфор. Аз лично ползвам Meguin Super Leichtlauf Driver 0W40, което е много по-добро и само 8-9лв по-скъпо за туба от 5л. Поръчвам го от немския ebay. Излиза около 67-68лв за туба. Базата му е PAO синтетика.
                              Dacia Duster 1.6 4WD

                              Коментар


                                #45
                                Реното наистина е с код на мотора G9T,но са премахнати катализатори и е затапен ЕГР-клапан.В момента го карам с Елф 900 SXR,но се закупува от България и ме съмнява качеството му.Турбината е крехка,моторът-също!Не е JTD да му сипвам и да не се притеснявам...Та,Shell-а 5в40 става и за 2.2 dci?Нещо друго,което препоръчвате като парите не са единствоното водещо при избора.Искам нещо,което ще пази моторчето защото наистина са крехки
                                Последна редакция от glupaka; 04.08.2020, 07:41.

                                Коментар

                                Working...
                                X