Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати 31 до 39 от 39

Тема: Въпрос за масло

Фиат фанатик Аватарът на DJPOPA
    Регистр. на
    19.11.2011
    Това са обикновени Full SAPS масла. В случая е важно да не слагаш масла ACEA C2 , ACEA C3, VW505.01, VW507.00 и разни други Mid SAPS или Low SAPS масла, тъй като те са с по-лоши смазващи свойства, заради ниското съдържание на сяра. Най-добре питай тук като си харесаш някое масло, за да ти кажем дали е подходящо.
    Dacia Duster 1.6 4WD

Фиат фанатик Аватарът на glupaka
    Регистр. на
    24.11.2010
    Благодаря,DJPOPA!Със сигурност ще направя консултация защото от едно време знам,че мотора се държи главно на едно масло.Сменя ли се маслото редовно,слага ли се каквото трябва-ще го бъде дълго!

Това са таблиците за API стандарта, всичко в ляво от това, което е по книжка става (стига да не е low saps):
    Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	PCEOImgForRC.jpg
Преглеждания:	28
Размер:	187,3 KB
ID:	108079

Име:	API_transport.jpg
Преглеждания:	18
Размер:	101,0 KB
ID:	108080

Това е за ACEA:

Име:	ACEA.jpg
Преглеждания:	29
Размер:	154,2 KB
ID:	108081

За теб са ACEA A3/B3, ACEA A3/B4 и всичко в дясно на API CF, разбира се без low saps.
    Аз до скоро се стараех да търся масла максимално близки до заводските спесификации избягвайки по-новите стандарти, но вече тези масла стават трудни за намиране и се убедих, че не са толкова лоши и по-новите. Даже са по-добри, аз просто съм инат.
    Ето ти някои масла 5w40, които са със съвместими спесификации:
    MOTUL 8100 X-CESS 5W40 - С такова съм аз в момента.
    EUROL PLX 5W40 - Значително по-евтино.
    ENI I-SINT MS 5W40 - Нещо средно, мислех да го взимам за моята Мареа, но по стечение на обстоятелствата сложих Motul.
    TOTAL 5W40 QUARTZ 9000 ENERGY
    MOBIL 5W40 SUPER 3000 X1
    SHELL HELIX ULTRA DIESEL 5W40 - Точно това не съм го ползвал, но съм доливал с Shell 10w40 полусинтетика и съм доволен.
    CASTROL 5W40 MAGNATEC A3/B4 - Един познат на Аудито от години само Castrol слага, само че 10w40 и е доволен.
    Comma Syner-G 5W-40 - Имам приятели, които ползват марката от няколко години вече, аз само веднъж съм го ползвал за доливане. Не съм чувал някой да се оплаква, но лично на мен не ми вдъхва доверие.
    LIQUI MOLY LEICHTLAUF HIGH TECH 5W40 - Не съм го ползвал, но всички хвалят марката.

SELENIA WR 5W-40 - Маслото, което Фиат препоръчва за JTD моторите си. Аз лично, ако имам достъп до него, бих избрал това. На баща ми старата Мареа над 20 години и над 300 000км се кара само със Selenia (с изключение на доливанията, когато имаше теч на масло от 3 места заради удър).

Дано това да ти е от полза!

Регистр. на
    24.11.2010
    Благодаря,JTR!За маслата на елф кое отговаря?Къде трябва да гледам кое масло е за дизел,кое за бензин-освен ако надпис diesel?

На ELF 5w40 маслата, които отговарят са:

Elf Evolution 900 NF 5W-40

Elf EVOLUTION SXR 5W-40

И двете покриват изискванията за твоята кола, второто даже ги надвишава.

Председател на СФФБ
    Член на СФФБ
    Модератор
    Фиат идол

Регистр. на
    17.08.2007
    Като погледнеш етикета на всяко масло, там пише с буква S и/или C, което означава дали е предназначено за бензинови или дизелови мотори, а буквата след S или C показва съответния клас, като редът по ред на латинските букви - A, B, C...

Колкото по-напред е буквата, толкова по-добро би трябвало да е маслото. Например SL/CF е масло от клас L за бензинови и клас F за дизелови двигатели. SN би трябвало да е по-напреднало от SL и така. Общо взето гледаш да има CF, CH, CI .... C-нещо си, от F нагоре, но не CA, CB, CC, CD, CE. То едва ли ги има тези.

Но това само най-обща препоръка, за всеки двигател си спазвай предписаното от производителя, за най-сигурно. Ако искаш друго - трябва да четеш 1 000 000 страници по форуми и руски сайтове, да ти се изпече мозъка от информация и съвсем да се объркаш. Аз си наливам 5/40 CF каквото ми попадне пред погледа и въобще не се занимавам да чета другите букви и числа. Така ми е и доста по-спокойно. Сменям на 8-10 000 км, когато се сетя и всичко е точно.

Име:	Annotation 2020-04-23 114238.jpg
Преглеждания:	14
Размер:	78,9 KB
ID:	108105

Ще оставя още 2 таблички за хората, които разбират английски:

За бензин:

Име:	API-1.jpg
Преглеждания:	32
Размер:	104,1 KB
ID:	108109

За дизел:

Име:	API-2.jpg
Преглеждания:	26
Размер:	120,6 KB
ID:	108110

Кара ролкови кънки
    Регистр. на
    16.06.2016
    То хубаво, ама по-добре таблички с класификациите на ФИАТ за двигателното масло:

Име:	FIAT oil spec.PNG
Преглеждания:	25
Размер:	85,5 KB
ID:	108155Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	Fiat_1.PNG
Преглеждания:	21
Размер:	172,6 KB
ID:	108156
    Като ще допълня, че има и допълнителни спецификации на FIAT и MOPAR за Северна Америка и автомобилите на концерна там, като някои от стандартите им съвпадат, но просто в Северна Америка са с различно име.
    алфист по рождение, италианец по желание

Регистр. на
    24.11.2010
    Благодаря,колеги!Супер обяснявате!Бъдете така печени и за напред и останете здрави!Предлагам темата да стане за питане на колеги за конкретна кола,какво масло и така!Грехота е толкова запознати хора от форума и да не се допитване и да черпим информация от вас.

Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Тема: Въпрос за масло

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •