Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Croma 2.4 - свирене на ремък при претоварване на алтенатора

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Tornado написа:
    Какво толкова му е трудно по монтажа след като е същия какво при пералните машини.
    Нямам представа. Както казах, просто съм чувал от майстор, който е сменял, че се прави със специален инструмент и не е като да смениш крушка.

    Коментар


      #17
      Няма специален инструмент.Теоретично за да смениш ремъка на алтернатора, то се откача компресора от 3-те му винта.Практично това не се прави, а ремъка се нахлузва като едно време как нахлузваше веригата на колелото като ти изпадне. Просто го слагаш, въртиш половин оборот и ремъка сам се качва на шайбата с малко помощ.
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #18
        Виж шайбата на кол вал, да не се е разслоила.
        Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

        Коментар


          #19
          Колеги, благодаря за изказаните мнения! До колкото разбирам, също като мен, не смятате, че е нормално да има такова свирене на ремък. Потенциалните причини според вас се припокриват с това, което и аз вече съм сменил/прегледал - акумулатор, 2-та ремъка, обтегача, демпферната шайба. За съжаление - нищо ново ... всичко това е описано в 1-вия пост като вече направено. Както казах, имам доверие на майстора ми, който е един от уважаваните и препоръчвани във форумите за италиански автомобили. Смятам, че си върши работата както трябва, вкл. монтажа на еластичния ремък, за което знам, че е деликатна манипулация и да се повторя - беше направена 2 пъти, 2-рия път с т.нар. оригинален ремък. Аз персонално нямам условия и опит да извърша подобни дейности. Затова явно ще помоля майстора да огледаме отново състоянието на 2-та ремъка, демпферната шайба и фрайлауфа на алтернатора и може би ще сменим и пистовия ремък, който не е сменян до момента. След като споделих какво е направено до момента, очаквах да дадете решения и/или идеи за други потенциални причини, за които ние до момента не сме се сетили. Ако някой се сети нещо ново - да казва! Аз също ще споделям в темата последващите стъпки и дай Боже - разрешението на проблема.
          Fiat Croma 2.4 Multijet/20V '06, 939A3.000
          ex. Lancia Lybra 2.4JTD/10V SW '00, 839A5.000

          Коментар


            #20
            Аз не разбирам.Казваш, че си сменил единия ремък 2 пъти.Защо просто не смени втория път външния ремък?
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #21
              Защо ли ... трудно ми е да отговоря. 2-рия път еластичния беше сменен с оригинален, поради излязлата хипотеза, че само това е правилното решение за този ремък и поради убедеността, че свири именно той. Смяната на другия не е била дискутирана тогава. Както виждаш, и аз вече се съмнявам какво и защо е правилно.
              Fiat Croma 2.4 Multijet/20V '06, 939A3.000
              ex. Lancia Lybra 2.4JTD/10V SW '00, 839A5.000

              Коментар


                #22
                Ами сега отиваш в магазина, купуваш едно Конти 6PK1003 и стискаш палци
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #23
                  BO написа:
                  Ами сега отиваш в магазина, купуваш едно Конти 6PK1003 и стискаш палци
                  Ремъка вече е сменен с Контитех 6PK1005. Също така е ревизирано обтягането на еластичния ремък чрез тялото на компресора. Засега има голяма разлика спрямо предишното свирене. Ако се чуе нещо, то е съвсем леко и за кратко, по скоро ми прилича на леко изчуруликване на ролка(и), от колкото на свирене на ремък. Дано ефекта да е траен, въпреки, че по спомени такова беше състоянието за кратко след смяната на еластичния ремък.
                  Fiat Croma 2.4 Multijet/20V '06, 939A3.000
                  ex. Lancia Lybra 2.4JTD/10V SW '00, 839A5.000

                  Коментар


                    #24
                    Здравейте отново,Ъп-вам си темата, т.к. проблема все още не е решен. Карам си и си свиркам, в буквалния и преносния смисъл но все повече ми идва ентусиазъм да ликвидирам нежеланото озвучение. Ефектът от обтягането на ремъка, описан в последния ми пост от преди 8 месеца, беше краткотраен и постепенно се върнах на изходна позиция. Фактите и симптомите са си същите, както са описани в заглавния пост и надолу в темата. Подкрепям описанието с едно видео от първо палене, заснето през последния уикенд: https://www.youtube.com/watch?v=4T6Q39jwj8AНа него се вижда как алтернатора не насмогва бързо да качи напрежението, което е паднало вследствие на голямата консумация. Свиренето спира при покачване на напрежението над 13.2 волта. След това при нова прекомерна консумация (електро-хидравличната помпа), напрежението отново пада, свиренето започва и продължава докато алтернатора вдигне напрежение над 13.2 волта.Има ли някой колега, който се е сблъсквал с точно такъв проблем (може и да не е на Крома), за да сподели какво е било разрешението? Аз не мога да схвана дали проблема е електрически в алтернатора (диоден блок, регулатор, намотки ...) или механичен (ремък, обтягане, ролка на алтернатора ...). Привидно изглежда, че алтернатора си работи нормално, зарежда си на 13.7-13.8 волта, освен в ситуациите с рязка пикова консумация, съпроводени със свирене на ремъка.Струва ми се, че ще търся съдействие от майстор, занимаващ се с алтернатори. Някой да препоръча надежден сервиз/майстор в София за консултация/диагностика/ремонт?За потенциален ремонт на алтернатора, много ме притеснява следното изказване на колегата @pplk.
                    pplk написа:
                    ... При добра организация се демонтира за 7-8 часа със сваляне на компресора на климатика.
                    Ако това е реалната ситуация, а не описанието в сервизното ръководство, нещата са плашещи. Това като количество труд е съизмеримо едва ли не с тежък ремонт на двигател Да не говорим, че е свързано и с нежелани и рискови манипулации по климатичната система. Дори и за смяна на диоден блок ли се налага да се демонтира алтернатора?
                    Fiat Croma 2.4 Multijet/20V '06, 939A3.000
                    ex. Lancia Lybra 2.4JTD/10V SW '00, 839A5.000

                    Коментар


                      #25
                      А проблем в електроусилвателя? При такова спадане на напрежение е явно че алтернатора не смогва. Но дали това е заради електрически проблем в него, механичен (ремък и обтягане) или прекалено голяма консумация само с няколко измервания ще може да си отговориш. Опитай да натовариш алтернатора максимално (къси, дълги, халогени, светлини за мъгла, подгряване на стъкла, вентилатор на парното и каквото се сетиш още) и виж дали пак ще падне напрежението. После пробвай обратното, да го натовариш само с електроусилвателя. Говоря наизуст, но не вярвам той да е по-мощен от всички останали консуматори които можеш да пуснеш едновременно.Опитай се да намериш някой с токови клещи за постоянен ток, така ще можеш директно да измериш какво се случва.
                      Fiat Brava 1,2 16V SX и колело

                      Коментар


                        #26
                        Колега здравей,имах същия проблем обаче карах брава имах едно остро дразнещо свирене, което след няколко секунди изчезваше. Проблема се оказа следния алтернатора ми беше Магнет-марели и серийния проблем на този алтернатор е че му се цепи алуминиевия корпус, съответно ремъка напъва шайбата и понеже корпуса е сцепен ротора за известно време опира при въртенето във статора и от там е този звук. Взех алтернатор втора употреба на Бош и проблемите изчезнаха. Обаче колега така със свирещ генератор изкарах към 20 000 км. Успех.
                        brava 16elx

                        Коментар


                          #27
                          italcar написа:
                          .... Подкрепям описанието с едно видео от първо палене, заснето през последния уикенд: https://www.youtube.com/watch?v=4T6Q39jwj8AНа него се вижда как алтернатора не насмогва бързо да качи напрежението, което е паднало вследствие на голямата консумация. Свиренето спира при покачване на напрежението над 13.2 волта. След това при нова прекомерна консумация (електро-хидравличната помпа), напрежението отново пада, свиренето започва и продължава докато алтернатора вдигне напрежение над 13.2 волта....
                          Това е най-фрапиращото бъркане на причина и следствие от доста време, като не се вземат предвид глупостите за политика по ТВ-та Ако искаш на ЛС по-подробно.п.с. голяма загадка е и кой е майстора ти?

                          Коментар


                            #28
                            Благодаря на колегите изказали мнения!@nicko: И аз бях набедил електроусилвателя, но не е само той проблема. Да, тази помпа е от най-големите консуматори, но тя не участва при паленето. Пробвах палене без нея (изключих и захранването) и резултата е същия. Явно подгревни свещи и стартер са си достатъчно големи консуматори при студен старт. Иначе съм правил най-различни проби с включване на много консуматори. Като цяло електрическата помпа на хидравликата най-често успява да "разсвири" ремъка при работещ двигател. Но това е рядко и не е най-дразнещото. Най-дразнещото (и може би опасно) за момента е състоянието веднага след студен старт.@marin stoinov: За такъв проблем с корпуса не съм се и замислял. Определено свиренето си е като на ремък. В твоя случай предполагам си имал просвирвания и в други ситуации, примерно при прекомерни вибрации. За да се види подобна пукнатина, явно трябва да се огледа алтернатора в демонтирано състояние.@u_bo: Съжалявам, че съм демонстрирал фрапираща некомпетентност в материята. Може би ако бях достатъчно компетентен, нямаше и да се допитвам до съфорумниците за анализ на проблема. Отворен съм към научаване на нови неща. Затова ще съм благодарен, ако ми обясниш къде греша, било то в темата или на ЛС. Най-много ще се радвам, ако имаш сериозно предположение за това как да се разреши проблема. Относно майстора ми, нямам никакво намерение да му правя антиреклама. Той сам ми е казвал, че не е особено компетентен по електрическите проблеми. По скоро е доста опитен механик и то предимно на италиански автомобили. Много е съвестен и свестен като човек и вече ме е спасявал в критични ситуации, така че ще продължа да разчитам на него. Освен това съм убеден, че също като мен, би се радвал да научи нови неща.
                            Fiat Croma 2.4 Multijet/20V '06, 939A3.000
                            ex. Lancia Lybra 2.4JTD/10V SW '00, 839A5.000

                            Коментар


                              #29
                              @marin stoinov: За такъв проблем с корпуса не съм се и замислял. Определено свиренето си е като на ремък. В твоя случай предполагам си имал просвирвания и в други ситуации, примерно при прекомерни вибрации. За да се види подобна пукнатина, явно трябва да се огледа алтернатора в демонтирано състояние. Колега пукнатината на канал се виждаше перфектно - отчетлива надлъжна пукнатина. А демонтажа на алтернатора си е направо приключение - маха се полуоска и се развива единия тампон на двигателя и после двг.се подпира отдолу. Абе майстора дето ми го смени като отидох да си взема колата ме гледаше малко на кръв. Обаче вече бяхме договорили цената за смяната
                              brava 16elx

                              Коментар


                                #30
                                italcar написа:
                                За потенциален ремонт на алтернатора, много ме притеснява следното изказване на колегата @pplk.
                                pplk написа:
                                ... При добра организация се демонтира за 7-8 часа със сваляне на компресора на климатика.
                                Ако това е реалната ситуация, а не описанието в сервизното ръководство, нещата са плашещи. Това като количество труд е съизмеримо едва ли не с тежък ремонт на двигател Да не говорим, че е свързано и с нежелани и рискови манипулации по климатичната система. Дори и за смяна на диоден блок ли се налага да се демонтира алтернатора?
                                Да, се налага се! Няма място да си вкараш пръстите, камо ли да смениш диодния блок. Приготви си нови О-пръстени за компресора на климатика, много са особени и са еднократни. Има ги в Тех-ко.Сваля се и металната тръба на турбото и трябва да внимаваш да не затриеш гарнитурата. Ремъка на алтернатора се монтира най-лесно, като свалиш филтърната кутия и дебитомера. Абе, честито! :D
                                207 тиква автомат
                                новокромаджия 2.4 печка

                                Коментар

                                Working...
                                X