Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стило трудно включва на първа

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Стило трудно включва на първа

    От няколко дена започна трудно включване на първа скорост.
    Колата е фиат стило 1.9 жтд 115 кс
    Мога да включа само ако угася колата - тогава всички скорости влизат без проблем при натиснат съединител.
    Когато запаля, първа и задна е почти невъзможно да се включат, тръгвам на втора, като и там малко трудно влиза скоростния лост. После няма проблеми с включването на останалите скорости.
    Съединителят не боксува, когато запаля при включена първа, се усеща леко тръгване на колата.
    Къде може да е проблема?
    Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

    #2
    Почни от помпите на съединителя (ако не си с жило). Имах подобен проблем, от заминала долна помпа на дизелово пунто, нямаше вкарване на първа...
    Ако те са ОК, тогава съединителя е тръгнал да си ходи (ако не си е отишъл вече)...

    Коментар


      #3
      Няма логика при проблеми с помпата да не може да се включва определена предавка, а другите да могат. Моят опит със същия проблем показа, че най-евтиното решение е смяната на кутията с друга, която е проверена и е здрава. При мен същото се получи след като 6-7 години карах с виещ лагер на първичния вал, като износването беше довело до разместване на вала и се получаваше така, че ако зъбните колела са в покой (изгасен двигател) - предавките влизат без проблеми. Ако обаче валът се върти, при натискане на съединителя понякога е невъзможно включването на първа и втора предавка. Включвах ги като много леко отпусна съединителя, за да се наместят колелата едно спрямо друго. Все едно включвам задна. Веднъж наместени, ако не отпусна съединителя, мога 100 пъти да изключа предавката и пак да я включа без никакви проблеми, но ако отпусна съединителя да се разместят колелата - после пак включването на предавка е мъка. Всички, с които се консултирах, твърдяха, че проблемът е или в жилата, или в помпите. Първият, който заяви, че проблемът е в кутията - при него я смених.

      Така и не я отворих тая кутия (старата) да я разгледам подробно, но това износване на лагера изглежда, че беше свързано някак с лостовете, които движат тази част - за 1-ва и 2-ра предавка.

      Провери дали не се чува виене от лагер на първичния вал: колата на място и с работещ двигател, на неутрална - чува се леко ромолене. Като натиснеш съединителя - спира. Отпускаш - пак се чува. Натискаш - спира. Също, когато колата се движи с 8-10 км/ч - освободи от предавка, заслушай се за шум от лагер и с натиснат съединител, включваш първа, без да отпускаш съединителя. Тогава ромоленето е много ясно изразено и силно. Така завърташ първичния вал чрез гумите, а не чрез двигателя.

      Успех!

      Коментар


        #4
        Извади избирача, мога да се обдаложа че е изял втулката на управляващата ос. За съжаления ако съм прав, ще трябва друг избирач.
        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

        Коментар


          #5
          Бегай да ти сменят съединителя, не я мъчи повече щото като почнеш да въртиш и е на скорост може да удариш човек или нещо друго а и да изкъртиш синхронизаторите на другите предавки.
          LANCIA Y10 1.1 Bosch monomotronik AGU Zavoli Голф 3 1.8
          ВАЗ 2101-73г-екс ВАЗ 2101-74г.екс, самара-екс заз 965а екс Опел кадет екс

          Коментар


            #6
            Имах същия проблем на Мултипла, даже скъсах рамото на скоростния лост за предното жило от трудно включване. Проблемът е, че съединителя не отцепва напълно. Това става по две причини-износен съединител или недобре регулиран съединител.
            Dacia Duster 1.6 4WD

            Коментар


              #7
              Няма логика при проблеми с помпата да не може да се включва определена предавка, а другите да могат.
              Има логика, колега. Трудно се включват или не влизат само предавките, които се ползват от спряло положение-първа и задна. При останалите колата има ход и в даден момент оборотите на валовете са близки, при което предавката влиза. Имам богат опит с тоя проблем. Първо смених съединител. После пак ми се появи същия проблем, след един реглаж в сервиза на точката на зацепване се оправи. Пак се появи по някое време и стана много зле. Накрая сам си регулирах съединителя и го направих да зацепва около половината, а не в долната 1/3. И от тогава нямам никакви проблеми. Другото интересно е, че проблемът е по-незабележим при студена кола. А при карана и загряла настава ад направо. Това се дължи на промяната на вискозитета на маслото в скоростната кутия. При студена кутия, маслото е гъсто и дори при увличащ съединител, задържа входния вал, и предавките влизат по-леко. Но загрее ли кутията, вискозитетът на маслото пада, хидравличното съпротивление намалява и увличащия съединител движи вала, при което скоростите не влизат (особено тези, които нямат синхронизатори).
              Dacia Duster 1.6 4WD

              Коментар


                #8
                Моля те сподели как го регулира че ме заинтригува. Може да успея да го направя на алфата
                Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                Коментар


                  #9
                  Моят съединител е с жило. Натягането е елементарно. Само трябва да има един помагач да издърпа леко нагоре педала на съединителя, за да може жилото да се натегне лесно само на ръка. При хидравлично задействане не знам как става реглажа, защото нямам такава кола. Ако ми дойде до главата и това ще трябва да го измисля.
                  Dacia Duster 1.6 4WD

                  Коментар


                    #10
                    Хидравличните съединители не се регулират
                    Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                    Fiat Bravo'97 1,6 16v
                    Fiat Tempra'91 1,6 mono

                    Коментар


                      #11
                      Проблемът е, че съединителя не отцепва напълно. Това става по две причини-износен съединител или недобре регулиран съединител.
                      Проблема като цяло е увличане. Сега дали е нещо по помпа/жило вилка, притискател..... се разбира след като се почне ремонта.

                      Коментар


                        #12
                        pakumba написа: Преглед на мнението
                        Хидравличните съединители не се регулират
                        Някои хидравлични се регулират, колега. Зависи от конкретната помпа и как е направена. Регулира се захващането на стержена на помпата, чрез навиване или развиване на резбата към педала. Но трябва да се види на конкретната помпа дали им възможност.
                        Dacia Duster 1.6 4WD

                        Коментар


                          #13
                          На познатите италиански с горна/долна помпа не се регулира, но пък съм виждал как изваждат вилката, която реално се бута от долната помпа, пилят и зъба, които не позволява да се сложи по друг начин и я слагаш с 1 зъб по-напред. Друго което съм виждал да сменят "избутвача" на долната помпа с по-дълъг такъв. Иначе ако е с лагер помпа няма никакъв шанс.
                          Fiat Bravo II 1.4 16v
                          Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
                          Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

                          Коментар


                            #14
                            В крайна сметка, проблема се реши със смяна на съединител и лагер помпа - 571 лв части и ремонт.
                            Колко хубаво било да можеш да включваш на първа и задна
                            Сега ми се струва, че съединителя се натиска по-лесно и от газта.
                            Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

                            Коментар


                              #15
                              Като обезвъздуши като хората пак да пишеш кое как се натиска
                              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                              Коментар

                              Working...
                              X