Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем с оборотите Пунто МК1 16V

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем с оборотите Пунто МК1 16V

    Колата е пунто мк1 16 клапана 85коня бензин , марели , двигателя е 176b9000. Проблема се изразява в това че като се опитам да задържа на 2000 оборота, оборотите скачат до 2400-2500 и пак до 2000 и пак и пак . Задържам с педала на 3000 и те 3200 -3000 ,3000-3300 ! На празен ход го няма стоят стабилни освен като се пусне вентилатора претръпва за секунда но това си е нормално. Прави го на място и в движение (играта на оборотите). В движение усещането е все едно те дърпа кола, се едно си на езда. При ускорение го няма, само когато поддържаш скорост.

    Ходих на 2 сервиза за диагностика :
    Първия ми казва че ламбда сондата била за смяна, викам ясно разплатихме се и си тръгнах. Пред нас изключих ламбда сондата , проблема продължава .
    Реших да попрочета това онова тъй като до сега познанията са ми били за опел и мерцедес с бош и фиатите са ми чужди, направих следните неща:
    Свалих дроселната клапа, откачих тпс и стъпкововто моторче и изчистих клапата с обезмаслител че беше ужас .
    Закачих моторчето на колата за да го тествам на контакт дали работи и при изключване от контакт след около 40 секунди си прави тест като отпред конуса се развъртя при теста. Това ми позволя вътре да почистя с wd40 и след това намазах цялата шпилка на конуса с безцветна силиконова смазка и го събрах по същия начин .(контакт, изключвам от контакт конуса отива максимално напред и после връща малко назад и захапва резбата.
    ТПС - напръсках с контактен спрей развъртях го няколко пъти . Той има 3 края като в каквато и да било позиция съпротивление има само между 2 от тях с третия другите 2 дават безкрайно. Закачих уреда на съответните краища и измерих мисля 740 ома и започнах да въртя бавно за да видя дали някъде има прекъсвания по пистата докато мисля стигна до около 1840ома след което има безкрайно съпротивление може би последните 10градуса (предполагам казава на компютъра пускай бензин колкото може режем се ), прекъсвания нямаше .
    Сглобих всичко но проблема отново остана.
    Реших да сменя кабели и свещи тъй като бог знае от кога бяха , взех свещи Njk както и кабели Njk . Промяна няма отново същия проблем .
    Реших че може би е бензинова помпа, вдигнах задната седалка и се заслушах в работата и не чух промяна в шума и, докато приятел даваше газ . направих две язви в кабелите които я захранват и напрежението е стабилно около 13V . Не се виждаха промени синхронно с промяната на оборотите .

    Отидох във втория сервиз за диагностика , господинът заяви че е нормално след като се почисти клапата да има проблеми и трябвала да се настрои на компютър, споделих всички неща които съм направил и това че проблема е от преди това .Оставих я и след един час ме викна да си я взема , каза че няма проблем със ламбда сондата и би трябвало да е ок в момента, грешки други не е показала освен че било малко мудно моторчето за празния ход. Господина беше изключително любезен и не ми взе пари, каза да покарам 2-3 дни и да видя как и ако е ок тогава да му платя .Взех си возилото врътнах няколко кръгчета и наистина уж всичко беше ок. Прибрах си се доволен , следващите дни бяха почивни , и първия работен ден се качвам на колата и пак същия проблем . Отивам при същия човек и му казвам : Беше ок но сега пак го има същия проблем. Той ми казва: Ами да трябва да смениш моторчето за празния ход тъй като може да бърка работата. Разбрахме се да се чуем в по следващ момент тъй като беше зает. Запалих си аз колата пред офиса, изчаках я да загрее и изключих моторчето за празен ход. Колата задържа на около 1000 оборота може би беше останало в тази позиция но поне знам че няма как да мърда без захранване. Влезнах и същия проблем беше отново наличен. Заключих, че проблема няма как да е в моторчето тъй като изключено и е в стационарно положение.
    Отидох при майстора и му споделих това и каза че ще помисли и ще ми се обади в следващите дни. Реших да помисля и аз .

    Викам си може би някой от цилиндрите не работи при по високи обороти (искра, инжектор , дебит на бензина) , реших да изключвам лулите една по една да видя на 3 цилиндъра дали ще го има проблема и да имаше го. Реших и да изключа едната бобина да остане на 2 цилиндъра, като за мое учудване колата си работеше И О ДА проблема изчезна викам си еврика хванах го в някой от изключените цилиндри ще е , но не ..... включих си бобината и изключих другата .... проблема пак го нямаше включих си 2те и оп пак се появи . Викам си дебит на бензина но и това отхвърлих след размисъл тъй като инжекторите дори и при изключена бобина трябва да работят и цилиндрите би трябвало да засмукват бензин просто да не го горят .

    Споделих с друг познат, и той даде идея че смучи въздух от някъде. Изключих, маркуча към сервото и го запуших, проблема остана .
    Изключих тройния маркуч след дросела който отива към блока и големия маркуч откъм въздушния филтър (предполагам отдушника за маслените изпарения) и запуших щуцера към дросела , проблема остана . Изключих маркуча от пластмасовия колектор към клапана на рейката и запуших , проблема остана.
    Изключих и маркуча който отива към предния десен калник (бензиновите пари?) и запуших към колектора , проблема остана .
    Познатия ми вика вземи един дезодорант и почвай да пръскаш и виж дали ще има разлика, опръсках след дросела , както и всички щуцери за вакуми , снадката между пластмасовия колектор и металния , между металния и блока , разлика не видях да има в работата на мотора .Пробрах да пръсна и в дросела да видя дали реално правя нещо и колата изгасна (явно дезодоранта беше подходящ)

    И сега вече нещо , нищо не ми идва на ум, за това и пиша в този форум, някой ако може да даде идея .
    Благодаря !
    Последна редакция от kiril_s; 12.09.2019, 23:06.

    #2
    Може жилото на дросела да не ти е настроено правилно или да имаш проблем в MAP или MAF сензора, не знам твоя мотор с какъв е точно, но почни от там. Може да пробваш и пак със стъпковото моторче, само че този път след като загрее колата я оставяш на празен ход за полувин минута, гасиш, откачаш моторчето и тогава палиш.

    Ако нищо от това не помага, сяда някой до тебе с лаптоп и диагностика и гледа като почне да си набира сама информацията от кой датчик се променя.

    Коментар


      #3
      Жилото ако не ми е настроено правилно, не разбирам как ще създаде този проблем, относно мап сензора е t-prt03/01 такова нещо не намерих в българия - като го откача колата не пали , на запалена кола като го откоча ако подам газ изгасва директно . Относно моторчето направих това което писа, и пак същия проблем , сетих се направо да запуша с рака и часта на дросела която го байпасва през моторчето и пак така . Мисля си утре да сваля мапа от колектора и да запуша дупката на колектора и да го оставя закачен да видим.

      Коментар


        #4
        А клапана на бензиновата рейка сети ли се някой да го погледне ?
        koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

        Коментар


          #5
          Имаш предвид клапана за налягане управляван с вакум от другата страна ли ? Вчера му изключих и на него вакума и мисля нямаше разлика . Каква ти е идеята за него, как да го диагностицирам?

          Коментар


            #6
            kiril_s написа: Преглед на мнението
            Имаш предвид клапана за налягане управляван с вакум от другата страна ли ? Вчера му изключих и на него вакума и мисля нямаше разлика . Каква ти е идеята за него, как да го диагностицирам?
            Точно за него става въпрос - трябва да не изпуска вакума което предполага че и шлауха трябва да е здрав ...
            koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

            Коментар


              #7
              Константинов написа: Преглед на мнението
              Точно за него става въпрос - трябва да не изпуска вакума което предполага че и шлауха трябва да е здрав ...
              Здрав е шлауха , специално го пръсках и с дезодоранта там да видя дали от самите снадки не смучи ... нишо

              Коментар


                #8
                А самия клапан дали е със здрава мембрана
                koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

                Коментар


                  #9
                  ако махна шлауха и запуша щуцера на клапана и щуцера на колектора , дали това е правилна диагностика ?

                  Коментар


                    #10
                    По-скоро не е - все пак този клапан трябва да задържа вакуум за да отваря рейката гориво към дюзите
                    koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

                    Коментар


                      #11
                      В крайна сметка се е оказа че е TPS-а, след смяна всичко е наред

                      Коментар

                      Working...
                      X