Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Има ли пътували през зимата до Скандинавия?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Има ли пътували през зимата до Скандинавия?

    Колеги, намислил съм тази зима да направя едно пътуване с колата отвъд Северния полярен кръг. По-точно до най-северната точка на континента, Норд кап в Норвегия - http://goo.gl/maps/bdphh. Причината да отида по това време на годината там е, че тази зима Северното сияние се очаква да бъде най-ярко, в сравнение с последните 50 години и много ми се иска да го видя.Някой ако е бил в тези райони, моля да сподели челен опит. Ако пък има навити да се включат, добре сте дошли. При минус 30-40 градуса и повече от 20 часа нощ, по-голямата компания е добре дошла Планът е да се премине през цяла Финландия с едно преспиване в Рованиеми и в зависимост от времето, за да се уцели ясно небе, да се прекарат 2-3 дни около Норд кап.Иначе инфото в нета е много противоречиво. Едни казват само с бензинова кола трябвало да се ходи, но пък от друга страна зимата там си продават арктически дизел, който държи до под -30 градуса(аз съм с дизел). Има някакви мнения за гуми с шипове, но пък на други места се казва, че не са необходими. Изобщо информацията е хем така, хем онака.Грешен раздел -> ПреместенаМодераторски екип на fiat-bg.org
    преди - TIPO
    сега - VOLVO XC60

    #2
    От един приятел, който живее от 5г. във Финландия знам, че зимата без вериги или гуми с шипове (така карат местните) там не се отива. А той живее в Еспоо - до Хелсинги, т.е. южната част на Финландия.
    "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
    Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
    Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

    Коментар


      #3
      И аз имам един приятел в Трондхайм Норвегия и зимата пердашат със шипове. На малкото магистрала която имат ограничението не знам дали не беше 90км/ч
      Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

      Коментар


        #4
        Re: Има ли пътували през зимата до Скандинавия?

        dannybo написа:
        Колеги, намислил съм тази зима да направя едно пътуване с колата отвъд Северния полярен кръг. По-точно до най-северната точка на континента, Норд кап в Норвегия - http://goo.gl/maps/bdphh. Причината да отида по това време на годината там е, че тази зима Северното сияние се очаква да бъде най-ярко, в сравнение с последните 50 години и много ми се иска да го видя.Някой ако е бил в тези райони, моля да сподели челен опит. Ако пък има навити да се включат, добре сте дошли. При минус 30-40 градуса и повече от 20 часа нощ, по-голямата компания е добре дошла Планът е да се премине през цяла Финландия с едно преспиване в Рованиеми и в зависимост от времето, за да се уцели ясно небе, да се прекарат 2-3 дни около Норд кап.Иначе инфото в нета е много противоречиво. Едни казват само с бензинова кола трябвало да се ходи, но пък от друга страна зимата там си продават арктически дизел, който държи до под -30 градуса(аз съм с дизел). Има някакви мнения за гуми с шипове, но пък на други места се казва, че не са необходими. Изобщо информацията е хем така, хем онака.
        За кога го планираш това и имаш ли горе-долу план-сметка, че ми стана интересно?

        Коментар


          #5
          4,131 km, 54 hours...доста път...при разход 7.5/100....има няма 310л в посока гориво......само пътя ще е ~1600лв...не е ли по изгодно със самолет до някъде и после с кола под наем...ако се намерят още 3-ма поне да пътуват се връзва ...около 380лв на калпак за път...и ако сложи още 1500лв джобни за цялото време я..в тези пари трябва да се вмести и хотела и храната...и другите разни таксички дето ще изкачат, а и все някъде ще се спира...т.е. яко кеш..поне едни 2000лв ще литнат като минимум в зависимост от това колко му се харчи на човек...така поне мисля аз...
          Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
          BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
          BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

          Коментар


            #6
            Летях до Хелзинки и обратно с чешките авиолинии за 280 евро (2007 г.). Билетът беше закупен няколко месеца по-рано.Там се кара задължително със зимни гуми с шипове. Огромна част от колите имат монтирани предни рол-барове с допълнителни светлини.Бих препоръчал полет до Хелзинки, после на влака (там треновете пътуват комфортно със скорости от 200 км/ч).И естествено да се опита Коскенкорва - местната водка Бира - Lapin Kulta, Karjala и Karhu. Задължителен арсенал от думи:За "Здравей" и "Довиждане" (от най-неофициално - към официално)Хей (здравей); Хей-хей (довиждане)Мой (здравей); Мой-мой (довиждане)Терве (здравейте)Терветуола (здравейте, официално)Кийтос (Благодаря); Оле хюва (за нищо)Кахви (кафе)Равинтола (ресторант)Маткакескус (ЖП гара)Хухтиниеми (къмпинг)Финците са дружелюбни, усмихнати и отзивчиви хора, винаги са готови да се отзоват и да помогнат на чуждененца с нещо. Всички говорят английски мноооого добре!Цените са яки, и то в евро!Успех! Природата е невероятна, пътищата и снегопочистването - приказка!

            Коментар


              #7
              Airfan, планът е да се тръгне през втората половина на февруари. Засега сме една кола, но ако идват още приятели ще се чакаме в Талин или в Хелзинки, в зависимост от това, дали идват със самолет и ще наемат автомобил или идват със собствен от България. Една нощувка в един от гореспоменатите градове събота вечер. В неделя стигане до Рованиеми и втора нощувка. Понеделник и вторник - две нощувки в Хьонингсваг, за да има време да се отиде до Нордкап с организираните конвои, предвождани от снегопочистващи машини (около 40 км е пътя). Може и за трета нощувка евентуално да се остане ако времето не е ясно или много ни хареса да плажуваме по брега на Баренцово море. Нощите са за зяпане и снимане на Северното сияние. Четвъртък - тръгване обратно.Миналата година през февруари една девойка с приятеля си са минали този маршрут с обикновена Тойота РАВ4 без специални гуми и не споменава да са имали проблеми, а и на снимките пътищата са си много добре изглеждащи - http://www.offroad-bulgaria.com/show...%E8%FFУтре ще им пиша за повече инфо и съвети и ще докладвам какво са споделили.Kiselo, аз живея в момента във Варшава и пътят за мен не е толкова дълъг. От Полша ще преджапаме през Литва, Латвия и Естония и ей ни във Финландско :P .А за разходите си прав, но емоциите и удоволствието от пътуването с автомобил из непознати места си заслужават. А и Българчета сме си и поне половината път ще го минем със служебно гориво. Няма как Благодаря на включващите се със съвети по темата.
              преди - TIPO
              сега - VOLVO XC60

              Коментар


                #8
                Видях снимките, хубаво е било, но си иска подготовка. Аз няма да мога да се включа на този етап, така че ще гледам снимки и ще се точа за по-нататък.

                Коментар


                  #9
                  Airfan написа:
                  Видях снимките, хубаво е било, но си иска подготовка. Аз няма да мога да се включа на този етап, така че ще гледам снимки и ще се точа за по-нататък.
                  Най-голямата подготовка трабва да е май да напълниш картата с пари и то по възможност повече. Много е красиво като гледах снимките от линка и се надъхвам и аз да се позамисля за едно пътешествие до там.
                  Ex. Fiat Marea 1,6-16V,98g.
                  Ex.Opel Astra

                  Коментар


                    #10
                    Този комплекс със стъклени иглута и дървени къщички, в горите на север, изглежда много атрактивен. В сайта на този няма цени, но гледах в друг и сумата за една седмица в дървена къщичка за четири човека е около 600 евро.
                    Прикачени файлове
                    преди - TIPO
                    сега - VOLVO XC60

                    Коментар


                      #11
                      Супер е. Айде разучи цени за хотели, че аз каквото и да намеря от Oulu на север цените са от 1500Е и нагоре на вече за двама. Иначе самолетни билети от Сф до Хелзинки гледам не са кой знае колко скъпи - около 450Е за двама двупосочни.
                      Ex. Fiat Marea 1,6-16V,98g.
                      Ex.Opel Astra

                      Коментар


                        #12
                        z_sutrov написа:
                        Супер е. Айде разучи цени за хотели, че аз каквото и да намеря от Oulu на север цените са от 1500Е и нагоре на вече за двама. Иначе самолетни билети от Сф до Хелзинки гледам не са кой знае колко скъпи - около 450Е за двама двупосочни.
                        Какви са тези цени бре . Това да не е цена на кв. метър за придобиване на имота....Ето примерно една перфектна къщичка в Лапландия на много добра цена. 100 паунда на вечер за 6 човека с 3 спални.http://www.holidaylettings.co.uk/rentals/salla/313858
                        преди - TIPO
                        сега - VOLVO XC60

                        Коментар


                          #13
                          Върна ми надеждата. Ще следя темата.
                          Ex. Fiat Marea 1,6-16V,98g.
                          Ex.Opel Astra

                          Коментар


                            #14
                            Има ли пътували през зимата до Скандинавия?

                            За тези , които искат да спестят разходи , като се придвижват до Естония или Финландия със самолет им препоръчвам да се загледат към някоя дестинация натам от летището в Бергамо ( Италия). Купих си билет оттам за Вилнос ( малко по на юг ) за 11.12.2013 и връщане на 13.12.2013 за 99 евро. Полетът ми до Бергамо е от Букурещ ( пак 11.12.2013 - 13.12.2013 ) и е 116 евро.Компанията е WIZZAIR. Ryanair имат полети до Талин.П.П. И аз почвам да се навивам за подобно пътешествийце.
                            FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                            FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                            Коментар


                              #15
                              @dannybo По-принцип подобна идея страшно много ми допада...Преди години бях начертал маршрут за обиколка на почти цяла Европа с автомобил...За съжаление приятелите с които щяхме да ходим се отказаха поради финансови проблеми и сам естествено не пътувах никъде. За съжаление и аз в момента няма как да пътувам и то не толкова заради парите, а свободното време...за подобно пътуване бих заделил поне 3 седмици и една преди тях в подготовка на автомобила и т.н. Би било невероятно пътуване. Еееех.... Ще чакаме да видим снимки!
                              Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
                              BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
                              BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

                              Коментар

                              Working...
                              X