Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за 1.9 JTD

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпроси за 1.9 JTD

    Колеги, искам да се консултирам по няколко въпроса:1. На тази снимка се виждат едни малки маркучи. При мен единият е вкаран, а другият си виси свободно. Когато на празен ход го мушна се чува едно леко свистене от него. Трябва ли да е вътре или да си е така-отвън? 2. При запалване и изгасване двг-то ми "подскача". На какво се дължи и как се оправя?3. Дръжките на вратите ми са се напукали яко. Може ли да се смени само гумата, или трябва да ги сменям целите? 4. По въпроса с маслата, тъй като колкото човека попитах, толкова различни мнения чух: добре ли е да се сменя маслото на скоростите?
    Fiat Bravo 1.9 JTD / Fiat Bravo II 2.0 Multijet
    www.fiat-bg.org/forum

    #2
    1. Този маркуч задължително трябва да е на място! Не знам, защо някой го е махнал. Като гледам няма скоба на него и, като го мушнеш в клапана е нормално да свисти-не е добре уплътнен! Част е от една система, която в общи линни ти намалява разхода на гориво.2. И моят двигател "подскача" при палене и гасене. Аз имам леки подозрения за заминали тампони на двигателя, защото при празен ход се появявят вибрации във волана и по купето. По принцип дизелът работи с много по-голямо налягане в цилиндрите и детонациите са по-силни.3. Сменят се целите дръжки.4. Маслото на скоростите според мен е добре да се смени. Някои развиват теории, че не се сменяло, а само се доливало. Тогава защо маслото за скорости има трайност от няколко години изписана на опаковката?
    Frontera Sport, X20SE март 1998

    Коментар


      #3
      Vladim написа:
      1. Този маркуч задължително трябва да е на място! Не знам, защо някой го е махнал. Като гледам няма скоба на него и, като го мушнеш в клапана е нормално да свисти-не е добре уплътнен! Част е от една система, която в общи линни ти намалява разхода на гориво.2. И моят двигател "подскача" при палене и гасене. Аз имам леки подозрения за заминали тампони на двигателя, защото при празен ход се появявят вибрации във волана и по купето. По принцип дизелът работи с много по-голямо налягане в цилиндрите и детонациите са по-силни.3. Сменят се целите дръжки.4. Маслото на скоростите според мен е добре да се смени. Някои развиват теории, че не се сменяло, а само се доливало. Тогава защо маслото за скорости има трайност от няколко години изписана на опаковката?
      Съгласен съм с теб напълно Аз сменях за малко тампона на двигателя до скоростната кутия. С новия тресеше доста повече и затова си върнах стария. Така е, и при мен тресе.

      Коментар


        #4
        2. Подскачането на двигателят при гасене е съвсем нормално и се дължи на по-голямата компресия в цилиндрите на дизела. Дори и на новите коли ги има, без значение марката.4. едно е сигурно - не е грешка да се смени маслото, стига смяната да е с походящо, каквото се препоръчва
        _______
        146 JTD

        Коментар


          #5
          trustworthy написа:
          4. едно е сигурно - не е грешка да се смени маслото, стига смяната да е с походящо, каквото се препоръчва
          Тогава правилният въпрос е: "Какво се препоръчва?" Всъщност, ще погледна в книжката. Покрай тази кола ще взема да науча италиански. И при мен се усещат вибрации на празен ход във волана и в купето. А този маркуч мога ли сама да си го затегна с нещо, защото ако отида на сервиз затова ще ми се смеят яко ? Благодаря много колеги и лека и безаварийна.
          Fiat Bravo 1.9 JTD / Fiat Bravo II 2.0 Multijet
          www.fiat-bg.org/forum

          Коментар


            #6
            Ами в крайна сметка става въпрос за 20-30 лв, за цялата операция по смяната на маслото на скоростната кутия Като съпоставиш 30-те лева с цената на колата....не е кой знае колко. Поне аз така разсъждавам и мисля да го направя като сменя също и антифриза.
            _______
            146 JTD

            Коментар


              #7
              trustworthy написа:
              Ами в крайна сметка става въпрос за 20-30 лв, за цялата операция по смяната на маслото на скоростната кутия Като съпоставиш 30-те лева с цената на колата....не е кой знае колко. Поне аз така разсъждавам и мисля да го направя като сменя също и антифриза.
              Точно така, и те съветвам по отношение на антифриза да купиш , точно и единствено PARAFLU, този който препоръчва Фиат! За да няма после проблеми с ръжди, налепи и пр.гадости.Струва около 10 лв/л. - концентрат
              SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

              Коментар


                #8
                Blue написа:
                А този маркуч мога ли сама да си го затегна с нещо, защото ако отида на сервиз затова ще ми се смеят яко ?
                Една малка скобичка си купи, дори по пазарите ги има. Вземи най-малкият размер. Мисля, че са най-известни под името "коби за водни съединения" макар никой да не ги ползва за водни съединения! Влез в един магазин за авочасти, там няма начин да нямат може да им кажеш просто че ти трябва скоба за маркуч.
                Frontera Sport, X20SE март 1998

                Коментар


                  #9
                  trustworthy написа:
                  2. Подскачането на двигателят при гасене е съвсем нормално и се дължи на по-голямата компресия в цилиндрите на дизела. Дори и на новите коли ги има, без значение марката.4. едно е сигурно - не е грешка да се смени маслото, стига смяната да е с походящо, каквото се препоръчва
                  По т.2 - абсолютно си прав Новата ми служебна е Астра CDTI (commonrail) и скача като кон като гасиш мотора Не че не си е кон, ама можеха да я направят малко по-добре
                  http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                  Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                  FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                  FIAT Punto 99' 1.7 TD

                  Коментар


                    #10
                    БТВ колкото повече са цилиндрите, толкова по-малко забележимо е това тресене - 6, 8 , 12 цилиндъра Иначе си е индикация донякъде за адекватна компресия
                    _______
                    146 JTD

                    Коментар


                      #11
                      trustworthy написа:
                      БТВ колкото повече са цилиндрите, толкова по-малко забележимо е това тресене - 6, 8 , 12 цилиндъра Иначе си е индикация донякъде за адекватна компресия
                      Колега, я поясни за адекватната компресия по-подробно!

                      Коментар


                        #12
                        Исках да кажа, че просто , ако го няма това тресене при изгасяне определено е повод за притеснение Щото ако не разтриса яко, значи двигателят е позаминал. в такъв смисъл
                        _______
                        146 JTD

                        Коментар


                          #13
                          trustworthy написа:
                          Исках да кажа, че просто , ако го няма това тресене при изгасяне определено е повод за притеснение Щото ако не разтриса яко, значи двигателят е позаминал. в такъв смисъл
                          Това е малко прекалено... ако е толкова е заминал двигателят то въобще няма да пали!
                          Frontera Sport, X20SE март 1998

                          Коментар


                            #14
                            Прав си аз затова казах ’донякъде’. То е ясно, че ако не тресе...
                            _______
                            146 JTD

                            Коментар


                              #15
                              1. На тази снимка се виждат едни малки маркучи. При мен единият е вкаран, а другият си виси свободно. Когато на празен ход го мушна се чува едно леко свистене от него. Трябва ли да е вътре или да си е така-отвън?
                              Това е част от системата за рециркулация на изходните газове (EGR). Служи да върне част от тях обратно в двигателя като с това намлява вредните емисии изпускани в атмосферата. Клапана на снимката управлява друг който се намира пред двигателя върху изходящите колектори. Щом маркуча е изваден връщане на газове няма.По отношение на разхода вероятно няма да ти окаже влияние.

                              Коментар

                              Working...
                              X