Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свещи за Punto TD

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Свещи за Punto TD

    Искам да си сменя свещите. Гледах разни теми но не ми стана много ясно...Интересува ме колко ще ми излезе и каква марка е за предпочитане. А пък ако някой от Пловдив има доверено лице/сервиз, може да ме насочи къде да отида. Едит: Още един въпрос... Някой колега с колица като моята ако е наливал Sprint Diesel от OMV да каже как се държи машинката. Има ли смисъл?
    Fiat Punto 1.7TD

    #2
    Божидаре, свещи бол и на различни цени.Според мен най-скъпите и съответно качествени са BERU, но там цената сигурно ще те откаже, около 30лв/бр.Добър избор като качество и цена са чешките "Искра" , около 8-12 лв/бр.Бош-много ментета и също скъпи.За съжаление в Пловдив не мога да ти кажа къде могат да се намерят, но предполагам, че в Пазарджик в магазините "Славянка" със сигурност ги има.Относно "спринт дизела", до скоро карах само с него.Миналата седмица имах две пътувания да Пловдив и налях от Еко-кинитрон на Вакарел... ами все едно се бях с друга кола, не с моето Пунто.... много върви и не пуши.К’ва е тази работа не мога да ти кажа, но определено ще гледам да зареждам отново от техния дизел.OMV за сега ме губят като клиент.
    SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

    Коментар


      #3
      Както съм писал преди - нов шофьор съм и не съм още наясно с много от нещата. Моето Punto с колко свещи е, като броим и подгряващите. От както съм взел колата - 6мес. не съм ги сменял и не съм ходил да ми ги видят в какво състояние са. Колата си пали без проблем. При това положение необходимо ли е да се сменят или да изчакам. Смяната би ли подобрила общата работа на системата, двигател и т.н. С една дума има ли идея да се сменят или да чакам да се появи "проблем" и тогава.
      Fiat Punto 1.7TD

      Коментар


        #4
        bogidar написа:
        Както съм писал преди - нов шофьор съм и не съм още наясно с много от нещата. Моето Punto с колко свещи е, като броим и подгряващите. От както съм взел колата - 6мес. не съм ги сменял и не съм ходил да ми ги видят в какво състояние са. Колата си пали без проблем. При това положение необходимо ли е да се сменят или да изчакам. Смяната би ли подобрила общата работа на системата, двигател и т.н. С една дума има ли идея да се сменят или да чакам да се появи "проблем" и тогава.
        Ок, свещите на твоето Пунто са подгревни и служат да загреят студената горивна камера при стартиране на двигателя.Знаеш, че при ДД,горивната смес се самовъзпламенява в резултат на налягането и температурата.Те нямат нищо общо със свещите на бензиновите коли.Щом колата пали без проблем, значи работят и не са за смяна.Те представляват реотан който се загрява до над 1000С, при всяко стартиране на двигателя.Когато някоя от тях изгори, /реотанчето прекъсне/, а те са 4, по една на цилиндър ,ще усетиш промяната с по-трудното палене, повече въртене на стартера и неустойчивата работа на двигателя в първите десетина секунди.Когато две от тях изгорят, ако е зима, стартирането на мотора ще си е направо "екшън".Така,че за сега не се притеснявай... когато стане по-студено и усетиш признаците за които ти писах, тогава иди в сервиз да ги проверят.Успех!
        SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

        Коментар


          #5
          Не знам при Пунто ТД, но моята Брава има самодиагностика на свещите. Когато има някоя изгоряла лампата за подгряване започва да мига двайсетина секунди веднага след запалване.
          Frontera Sport, X20SE март 1998

          Коментар


            #6
            Благодаря за инфото и на двамата. Ще изчакам да паднат температурите и тогава ще видя как е положението.
            Fiat Punto 1.7TD

            Коментар


              #7
              Vladim написа:
              Не знам при Пунто ТД, но моята Брава има самодиагностика на свещите. Когато има някоя изгоряла лампата за подгряване започва да мига двайсетина секунди веднага след запалване.
              Не знам при моето Пунто как е, може и да има, но още /да чукна на дърво/ не ми е горяла свещ.Ако си сменял свещи какви избра?
              SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

              Коментар


                #8
                Колега, "Косер" продават свещи "Искра". Ето тук виж http://www.kosser.net/Products/Iskra.htm и виж адреса в Пловдив тук http://www.kosser.net/ShopMap.htm#Plovdiv

                Коментар


                  #9
                  Много ми е интересно зимата как ще е. Това ще ми е първата. Като слушам какви приказки се приказват за дизелаците. Примерно подгряване с горелка директно... Нямало ядове.
                  Fiat Punto 1.7TD

                  Коментар


                    #10
                    bogidar написа:
                    Много ми е интересно зимата как ще е. Това ще ми е първата. Като слушам какви приказки се приказват за дизелаците. Примерно подгряване с горелка директно... Нямало ядове.
                    Спокойно! Това са митове и легенди! При изправен двигател-модерен дизел няма да имаш никакви проблеми с паленето. И все пак слагай качествена нафта, а не от тази дето някои я купуват в туби за по 1.20лв. например. Аз за всеки случай в големите студове сложих добавка против замръзване и няколко сутрини си палих без никакъв проблем с един оборот на двигателия при -16 градуса!Nino миналата година малко след, като купих колата ми изгоря една свещ. В сервиза някаква Champion ми сложиха... с тази, която свалиха бе Beru.
                    Frontera Sport, X20SE март 1998

                    Коментар


                      #11
                      Да, и можеш да бъдеш сигурен, че е оригиналната, тази която са поставили във фабриката на Фиат.Наскоро някъде бях извадил сайт на вносителя им за България, телефон ли, но цената ме уби.Искаха 32 лв/за бр.за Рено 1.6d.Само за информация оригиналният разпръсквач Бош е 31 лв.Да намерих им телефоните, явно и записки съм си водил.. хи-хи "Фирмата която внася BERU се казва "V+D Auto" -телефони - 862-42-14, 15, 16"
                      SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                      Коментар


                        #12
                        Миналата година ми сдаде багажа 1 подгревна свещ и реших, че си заслужава да ги сменя всичките 4-ри, най-малкото защото се намират на много неудобно място и цената за тяхната смяна беше 60лв само за труда... да не говорим, че никой не знае дали след седмица някоя друга няма да дефектира. Бяха марка Bosch..Поръчах оригинални свещи (от Христо) и единичната цена (миналата година) беше 27.60лв...В общи линии това което съм чувал като общи приказки е, че оригиналните издържат 2-3 пъти повече от ментетата за 10-на лв... С други думи, ако колата мислиш да я караш поне 2-3 години мисля, че си заслужава да сложиш оригинални подгревни свещи.
                        FIAT Marea 1.9 JTD HLX

                        Коментар


                          #13
                          Интересни цифри. Сериозна сума се заформя + антифриз. Колата си иска своето....
                          Fiat Punto 1.7TD

                          Коментар

                          Working...
                          X