Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вибрации при спиране - защо?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Вибрации при спиране - защо?

    Беше края на март, когато ми се наложи да пътувам извън града. Цяла зима колата не е спирана. Какво забелязаха при скорост да речем от 70 нагоре като натисна по-рязко спирачката и усещам вибрация, която се предава и на волана. Отидох в сервиз, обясних за какво става въпрос и обясниха, че е възможно да е от спирачните дискове - можело да са се "изметнали" или да са "отънели".Разбрахме се да ги свалят, да им проверят биенето и дебелината и освен това да ми сменят и накладките, тъй като скоро щяхя да излязат за смяна. Когато я вземах ми казаха, че дисковете били наред (бяха сменяни преди по-малко от две години, но аз не им казах) нямали биене и ми сменили накладките. До тук добре, но при първото извънградско шофиране се оказа, че проблема си е останал. Скоро след това ми се разхлопа спирачният апарат на предно дясно колело. Помислих, че може би там е ключа на платаката. Направиха ми го, но проблема си остана. Не мисля, че е от небалансирани гуми и криви джанти тъй като тази вибрация ще я има постоянно. Проблема е само при по-рязко спиране, при плавно натискане на спирачката почти не се усеща и се появява както писах при рязко натискане на педала при скорост от 70-80 км в час и по-висока. Първият път когато усетих тази вибрация карах с около 100 и се наложи да намаля по-рязко зад един камион.Въпроса ми е някой има ли идея за какво иде реч, сблъсквал ли се е с подобен проблем и как се оправя това чудо?
    FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
    ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

    #2
    Аз съм имал същия проблем но с друга кола, смених спирачните дискове и проблема изчезна.

    Коментар


      #3
      Имаше един подобен проблем с една служебна темпра...в сервиза казаха, че едното колело хващало при спиране повече от другото и затова имало вибрации във волана.Но така и не го оправихме.
      N.Y. State of Mind

      Коментар


        #4
        Най-вероятната причина е криви дискове, но би било учудващо майсторите да ги пропуснат. Те може да са си криви и да не бият, да имат перфектен баланс, но да са станали вълнообразни. Във всеки случай при мен точно същия проблем се оправи след смяна на дисковете.Иначе две години при повечко градско каране и лош късмет с качеството на накладките, може и да се окажат "достатъчни" за едни дискове.
        Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

        Коментар


          #5
          А сервото как е?
          N.Y. State of Mind

          Коментар


            #6
            sachma написа:
            А сервото как е?
            С него нямам проблеми... а освен това не виждам какво общо би могло да има с вибрациите
            FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
            ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

            Коментар


              #7
              Mitko написа:
              Предполагам дисковете са вече доста износени и с неравна повърност.
              Струва ми се, че е по-възможно да е неравна повърхност, тъй като като ги мериха казаха, че са добре като дебелина. Добре да ама от какво ще се получи тази неравна повърхност дето се казва за една зима?
              FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
              ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

              Коментар


                #8
                Колега, ако пуснеш на дисковете една тънка стружка може и да се оправят - разбира се ако дебелината им позволява... Имал съм подобен случай - така се оправи...
                Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                Коментар


                  #9
                  Yavor написа:
                  Колега, ако пуснеш на дисковете една тънка стружка може и да се оправят - разбира се ако дебелината им позволява... Имал съм подобен случай - така се оправи...
                  Може ли да се пусне стружка само на единият диск или трябва и на двата? Имам едни съмнения, които се изразяват в това, че по едно време ми задържаха накладките на предно ляво колело и съответно то доста грееше. Само, че докато го усетя успя с греене да разтопи пластмасовия тас Та мисълта ми е ако пусна стружка (т.е. го дам на стругар) само на въпросния диск дали ще има проблем или трябва и на двата еднакво? Или пък евентуално може ли да сменя само едният спирачен диск или трябва в комплект???
                  FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                  ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                  Коментар


                    #10
                    brat_John написа:
                    Може ли да се пусне стружка само на единият диск или трябва и на двата? Имам едни съмнения, които се изразяват в това, че по едно време ми задържаха накладките на предно ляво колело и съответно то доста грееше. Само, че докато го усетя успя с греене да разтопи пластмасовия тас Та мисълта ми е ако пусна стружка (т.е. го дам на стругар) само на въпросния диск дали ще има проблем или трябва и на двата еднакво? Или пък евентуално може ли да сменя само едният спирачен диск или трябва в комплект???
                    Относно смяната,смени ги и двата.А за пускането на стружка не мисля,че ще има проблем ако е само на единият,стига да не се получи голяма разлика в дебелините на двата диска.Обаче си мисля,при това силно прегряване на диска,дали той вече не си е променил структурата на материяла и дали няма да е по-добре направо да ги смениш,особено ако са изтънели.

                    Коментар


                      #11
                      brat_John написа:
                      Може ли да се пусне стружка само на единият диск или трябва и на двата? Имам едни съмнения, които се изразяват в това, че по едно време ми задържаха накладките на предно ляво колело и съответно то доста грееше. Само, че докато го усетя успя с греене да разтопи пластмасовия тас Та мисълта ми е ако пусна стружка (т.е. го дам на стругар) само на въпросния диск дали ще има проблем или трябва и на двата еднакво? Или пък евентуално може ли да сменя само едният спирачен диск или трябва в комплект???
                      Е то затова го имаш биенето - тези дискове не са карбонови като на състезателните коли и сътветно се искривяват при прегряване, а ти щом си успял да разтопиш таса, смятай как е светел тоя диск. Аз смятам че нищо не губиш да го занесещ само на стругар да го престърже и да го изправи. За другия ако си сигурен че е прав няма смисъл. Според мен не е фатално ако единия диск е по-тънък малко от другия - то саморегулиращите механизми си онират луфта - въпроса е да не стъане много тънък и да се криви при рязко натискане - там е проблема. Ако е много крив - смени само него - най добре с нов - дококото рабрах си ги сменял наскоро дисковете. Ресурса им обикновено (зависи от карането и накладките естествено) е не по-малък от 100-120к километра. Аз лично в живота си не съм сменял дискове досега, само на една Мазда навремето и пусках стружка на единия - тогава нямаше откъде да се купят.Калпавите (разбирай много твърди накладки) са убиец за дисковете - виждал съм следната картинка - накладките изядени на 2/3 а диковете станли като лист - и двете неща заедно са сложени чисто нови.
                      Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                      Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                      ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                      Коментар


                        #12
                        изчетох темата...и отговор не получих... преди десетина дена смених накладките... дисковете бяха добре... намалели са с по 1-2 мм. от вчера спирачките взеха да бият и да вибрират като ги натисна... с новите накладки съм минал около 400 - 500 км. какво може да е - калпави накладки или криви дискове? със старите накладки не съм имал никакви, абсолютно никакви проблеми...
                        Fiat Punto 1.1-Синята птица
                        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                        Коментар


                          #13
                          donnna написа:
                          изчетох темата...и отговор не получих... преди десетина дена смених накладките... дисковете бяха добре... намалели са с по 1-2 мм. от вчера спирачките взеха да бият и да вибрират като ги натисна... с новите накладки съм минал около 400 - 500 км. какво може да е - калпави накладки или криви дискове? със старите накладки не съм имал никакви, абсолютно никакви проблеми...
                          Ако не си изхвърлил старите, сложи ги за проба и виж как е...При новите ,за тези километри трябва да са се напаснали,освен ако не са много твърди ,или някое менте---провери ги да не играят в гнездата-от това също ще тресе...Другото възможно-дисковете
                          Ex. Grande Punto Driver

                          Коментар


                            #14
                            и аз мисля че вече трябваше да са се напаснали... да са менте - уж не са...старите най-прилежно си ги прибрах в кутийката на новите ама като гледам какво временце дават на прогнозата за събота и неделя / студ, дъжд, сняг.... / се чудя дали да избегна модела направи си сам и да отида в някой сервиз... ама тук в Несебър не знам къде, а ако ще е в Бургас е най-лесно, но трябва да съм без колата 1 ден....
                            Fiat Punto 1.1-Синята птица
                            Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                            Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                            Коментар

                            Working...
                            X