Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Brava 1.9 TD100

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Brava 1.9 TD100

    Бях писал преди време в една тема, че колата при спиране и завъртане на ключа трудно гасне, тъкмо се наканих да я водя на майстор и тя взе че се оправи. Явно временно обаче, защото пак се появи вчера и днес вече не иска въобще да угасне, вадя ключа, а тя продължава да работи. Искам да попитам колегите които имат този модел дали са сменяли електрическия клапан, който при подаване на ток се отваря и пропуска нафтата и съответно при спиране на тока трябва да се затвори, което явно при мен не става. Помпата ми е Lucas и май този клапан струвал около 30лв. Също така при мен от както съм я купил колата при завъртане на ключа да подам ток се чува едно цъкане от този клапан, което продължава около3-4сек., а ми казаха че трябвало само еднократно да цъкне, когато отваря и също така еднократно да цъкне, когато затваря. Така ли е в действителност при вас?
    Fiat Brava 1.9 TD 100

    #2
    Многократното цъкане идва от подгряващие свещи, които затоплят като дадеш на контакт и след като загреят се чува едно цък, с което се изключват свещите. При мен го нямам този проблем, но няма да е лощо да видиш един сервиз за диагностика на помпи Лукас.

    Коментар


      #3
      И аз досега си мислех че цъкането е от свещите, но днес като давах контакт един приятел слуша и каза че цъкането идвало от този клапан, явно не е чул добре. А относно сервиза не би било зле, но както прочетох и в твоята тема тези сервизи за диагностика на помпата май са рядкост, още повече в моя край май няма. В такива случаи понякога завиждам на притежателите на Опел, WV и др.по разпространени коли, които явно много по-лесно си решават проблемите свързани с поддръжката.
      Fiat Brava 1.9 TD 100

      Коментар


        #4
        jambo написа:
        И аз досега си мислех че цъкането е от свещите, но днес като давах контакт един приятел слуша и каза че цъкането идвало от този клапан, явно не е чул добре. А относно сервиза не би било зле, но както прочетох и в твоята тема тези сервизи за диагностика на помпата май са рядкост, още повече в моя край май няма. В такива случаи понякога завиждам на притежателите на Опел, WV и др.по разпространени коли, които явно много по-лесно си решават проблемите свързани с поддръжката.
        Те пък ти завиждат, че караш кола, а те каруци :D :D Не се ядосвай, защото все пак караме стари коли, на които са им скъсали гъза от каране
        http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
        Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
        FIAT Punto 02' 1.9 JTD
        FIAT Punto 99' 1.7 TD

        Коментар


          #5
          Dodo 155 написа:
          jambo написа:
          И аз досега си мислех че цъкането е от свещите, но днес като давах контакт един приятел слуша и каза че цъкането идвало от този клапан, явно не е чул добре. А относно сервиза не би било зле, но както прочетох и в твоята тема тези сервизи за диагностика на помпата май са рядкост, още повече в моя край май няма. В такива случаи понякога завиждам на притежателите на Опел, WV и др.по разпространени коли, които явно много по-лесно си решават проблемите свързани с поддръжката.
          Те пък ти завиждат, че караш кола, а те каруци :D :D Не се ядосвай, защото все пак караме стари коли, на които са им скъсали гъза от каране
          ОТ каруцаря: Много ти здраве Тва пък как го измисли :"Те пък ти завиждат, че караш кола, а те каруци"Или е един вид успокоение?!

          Коментар


            #6
            Uneek написа:
            Dodo 155 написа:
            jambo написа:
            И аз досега си мислех че цъкането е от свещите, но днес като давах контакт един приятел слуша и каза че цъкането идвало от този клапан, явно не е чул добре. А относно сервиза не би било зле, но както прочетох и в твоята тема тези сервизи за диагностика на помпата май са рядкост, още повече в моя край май няма. В такива случаи понякога завиждам на притежателите на Опел, WV и др.по разпространени коли, които явно много по-лесно си решават проблемите свързани с поддръжката.
            Те пък ти завиждат, че караш кола, а те каруци :D :D Не се ядосвай, защото все пак караме стари коли, на които са им скъсали гъза от каране
            ОТ каруцаря: Много ти здраве Тва пък как го измисли :"Те пък ти завиждат, че караш кола, а те каруци"Или е един вид успокоение?!
            Ти засегнали се? :D Това го написах за успокоение на колегата, въпреки че е 90% истина При 95% от Браво ел.пакетът е стандарат, а при 60% е климатика, докато при немските коли Орел и VW ел.пакета се забелязва при 35%, а климатика при 10% :D :D Това са данни от "Авто-Билд" А сега да не мажеме с излишни глупости повече темата на човека, ОК
            http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
            Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
            FIAT Punto 02' 1.9 JTD
            FIAT Punto 99' 1.7 TD

            Коментар


              #7
              jambo написа:
              И аз досега си мислех че цъкането е от свещите, но днес като давах контакт един приятел слуша и каза че цъкането идвало от този клапан, явно не е чул добре. А относно сервиза не би било зле, но както прочетох и в твоята тема тези сервизи за диагностика на помпата май са рядкост, още повече в моя край май няма. В такива случаи понякога завиждам на притежателите на Опел, WV и др.по разпространени коли, които явно много по-лесно си решават проблемите свързани с поддръжката.
              Не се коси.... горивните системи при всички дизелови автомобили, независимо от марката, са на "БОШ" и "CAV-ЛУКАС".Така, че проблема е там, а не в марката на колата.
              SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

              Коментар


                #8
                Днес я взех от сервиза и всичко е ОК с гасенето. Майстора каза че старият клапан се е бил прецакал и са го сменили. За всичко това ми взеха 64лв. за клапана и за труда, казаха че имало голямо разглабяне, а и било свързано и с имобилайзера. Споменаха обаче, че са видели някакви стружки в нафтата в самата помпа, така и не разбрах много, но на курсовете ги били учили че тези стружки са от триенето на някакви 2 лагера които явно са за смяна, защото иначе можело да се прецака цялата помпа. Ако някой има впечатления от тези лагери и дали в действителност може да стане такъв проблем ще се радвам да сподели.
                Fiat Brava 1.9 TD 100

                Коментар


                  #9
                  jambo написа:
                  Днес я взех от сервиза и всичко е ОК с гасенето. Майстора каза че старият клапан се е бил прецакал и са го сменили. За всичко това ми взеха 64лв. за клапана и за труда, казаха че имало голямо разглабяне, а и било свързано и с имобилайзера. Споменаха обаче, че са видели някакви стружки в нафтата в самата помпа, така и не разбрах много, но на курсовете ги били учили че тези стружки са от триенето на някакви 2 лагера които явно са за смяна, защото иначе можело да се прецака цялата помпа. Ако някой има впечатления от тези лагери и дали в действителност може да стане такъв проблем ще се радвам да сподели.
                  Да, нещата са доста сериозни и трябва да им обърнеш внимание.Помпата няма да се "прецака", а можеш да потрошиш ангренажа ако блокират.Все-едно да ти блокира лагер на ролка или обтегач.При старите "БОШ" системи няма лагери,а втулка която се смазва от нафтата и те са сравнително по-безопасни за експлоатация. Виждал съм на РЕНО 11, 1.6D, пораженията от блокирал лагер на помпата.. гледката не е приятна.Въпросните лагер или лагери не вярвам да са много скъпи, но ще трябва демонтаж,монтаж и реглаж на помпата /ъгъла на впръскване/ с всичките произтичащи последствия /зацепване на ремък/.
                  SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                  Коментар


                    #10
                    Колега виж какъв лек ми казаха за тия лагети тук http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...r=asc&start=45 Прочети на тази страница какво съм писал. Има ефект.

                    Коментар


                      #11
                      Преди време Jambo бях пуснал тема със снимка на едно нещо като клапан с кабел на помпата можеш ли да го снимаш и покажеш този клапан да видя дали наистина е това.
                      Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
                      Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

                      Коментар


                        #12
                        Tornado написа:
                        Преди време Jambo бях пуснал тема със снимка на едно нещо като клапан с кабел на помпата можеш ли да го снимаш и покажеш този клапан да видя дали наистина е това.
                        Честно казано така и не разбрах кой е този клапан, първоначално си мислех, че е това което си обозначил с №3 на тази снимка http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...427&highlight= но не съм сигурен. Излиза ли кабелче от него защото не се вижда на снимката? Ако избиза може и да е той , но като ми върнаха колата и я поогледах в къщи като махнах капака ми се стори че този клапан си е същия т.е. не е сменян но за жалост не записах цифрите по него за да ги сравня, а и не съм сигурен в крайна сметка дали това е въпросният клапан.
                        Fiat Brava 1.9 TD 100

                        Коментар


                          #13
                          doofiat написа:
                          Колега виж какъв лек ми казаха за тия лагети тук http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...r=asc&start=45 Прочети на тази страница какво съм писал. Има ефект.
                          Ще пробвам, само да те питам тези 3 литра масло директно ги наля в резервоара ли, и има ли значение какво ще е маслото т.е. за дизелови двигатели или няма значение, ти какво сложи?
                          Fiat Brava 1.9 TD 100

                          Коментар


                            #14
                            jambo написа:
                            doofiat написа:
                            Колега виж какъв лек ми казаха за тия лагети тук http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...r=asc&start=45 Прочети на тази страница какво съм писал. Има ефект.
                            Ще пробвам, само да те питам тези 3 литра масло директно ги наля в резервоара ли, и има ли значение какво ще е маслото т.е. за дизелови двигатели или няма значение, ти какво сложи?
                            И аз бях като теб, чудех се тоя за какъв ме взима, но в "Супер дизел" си значт работата. Значи купуваш от най-евтиното българско масло и директно си отвиваш капачката и сипваш в резервоара 3 литра масло. Аз намерих някакво за 4 лева литъра, щото нямах наблизо места откъдето да си купя по-евтино. И сипах и бензинчията ми гледаше сиира. Обаче колата си запали и нито пуши нито нищо. Това ми го препоръча точно заради лагерите. Значи 15 литра нафта с 3 литра масло. Това е комбинацията.

                            Коментар


                              #15
                              А бе пичове, стига с тези масла в нафтата и този гаражен фолклор! Близо 17 години карам дизели и такова нещо нито съм правил нито ми е минавало през ума да правя, то ако беше необходимо, в наръчниците,MANUAL-те по експлоатация щеше да го пише.Нафтата си има достатъчни смазочни качества и освен да НАГАР-осате някой разпръсквач друго няма да направите.Вече беше написано, че горивните помпи на Лукас са на лагери и тези лагери имат срок на ползване,живот, след който трябва да се сменят.Масово съвременните автомобили ВКЛЮЧИТЕЛНО и ФИАТ минаха на помпи ЛУКАС.. предполагам, че има някаква причина.Във всичко което съм прочел за дизелите, никъде не пише да се слага масло в нафтата, виж за бензин при екстремни ниски температури ДА!Всеки си знае.Утре ще ви напиша, че за "по-добре" трябва да се слагат ВИОЛЕТКИ! Синът ми, който от близо година кара другата семейна кола Рено, повечето на отработено олио кво да слага, ядрено гориво ли?
                              SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                              Коментар

                              Working...
                              X