Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Акт за Гражданска отговорност

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Акт за Гражданска отговорност

    Искам да попитам нещо, защото не ми е ясно: Днес в Божурище спрели един мой приятел, които е много отнесен. Картончето и полицата на ГО не били в него, а стикера не го е бил залепил на стъклото. Звънна ми жена му да ме пита какво да правим, но тя в тях не можа да намери също малкото зелено картонче. Като пристигнахме в Божурище те вече му бяха написали акт, представихме полицата и те написаха на акта, че е представена полицата в .....часа. Казаха, че по този начин се анулира акта, но не му върнаха синьото талонче, а казаха след 1 месец да отиде в кат да си го вземе, щял да плати глоба от 10 лв. Въпросът ми е: не трябваше ли да му върнат талончето и да му напишат фиш, или просто и те са били вбесени от него, защото той е реагирал много емоционално / наричал ги е " кондуктори " и какво ли още не / и са решили да му го върнат тъпкано.

    #2
    Има глоба 10 лв., ако не носиш документа. Пише се акт, на мен са ми писали, и без да ги обиждам.

    Коментар


      #3
      Мен ме спираха и бях забравил да залепя стикера и не носих полицата...Човекът най културно си ми обясни ,че в този случай се взима малкия талон на колата и ако в три дневен срок представя валидна ГО и нейно ксерокопие с дата на сключване преди съставянето на акта ,глобата е 10 лева...На другия ден отидох и ги представих и ми върнаха талона...Жената на гишето ми каза да чакам постановлението ,но от тогава минаха около две години ,а аз постановление не съм получил...Така че ,за не носене на ГО се взима талона на колата...Не знам защо са взели талончето на ГО...
      Fiat Stilo Multi Wagon 1.9JTD 85KW/115к.с. '03 powered by emzo
      Fiat Punto SX mk2 1.2 44KW/60к.с. '00
      EX : Fiat Tipo 1.6 i.e DOHC 149C2.046 1585cc. 66KW/90к.с -6250об./мин. - Изповядващ религията FIAT

      Коментар


        #4
        Predatorsi написа:
        Мен ме спираха и бях забравил да залепя стикера и не носих полицата...Човекът най културно си ми обясни ,че в този случай се взима малкия талон на колата и ако в три дневен срок представя валидна ГО и нейно ксерокопие с дата на сключване преди съставянето на акта ,глобата е 10 лева...На другия ден отидох и ги представих и ми върнаха талона...Жената на гишето ми каза да чакам постановлението ,но от тогава минаха около две години ,а аз постановление не съм получил...Така че ,за не носене на ГО се взима талона на колата...Не знам защо са взели талончето на ГО...
        Отнемането на малкия талон трябва да е съпроводено от залепване на стъклото на автомобила на стикер "СПРЯН ОТ ДВИЖЕНИЕ".Такова наказание се полага до представянето на валидна полица за Гражданска отговорност.Отделно би трябвало да ти вземат и контролния талон, тъй като задължително се пише и акт.При представяне на полицата, талончето на колата се връща, а контролния талон - след излизане на акта. Мисля, че ако им представиш полица, сключена преди датата на съставяне на акта - акта отпада и става фиш за 10 лв - за забравени документи. Ако полицата е с дата СЛЕД датата на акта - акта си остава и глобата не е малка (мисля че беше 300 лв при първо подобно нарушение, не ми се рови сега да проверя с точност).

        Коментар


          #5
          Наи вероятно са иззели контролния талон (както е редно) а не талона за застраховката или на колата
          ФИАТ БРАВО 1.8 16V GT
          ФИАТ БРАВА 1.8 16V 1997г

          Коментар


            #6
            Енчев, бъркаш.При липса (или непредставяне - то е същото до представянето) на полица за ГО, автомобилът СЕ СПИРА от ДВИЖЕНИЕ, при което се отнема талонът на автомобила.Редно е да бъдат отнети и двата талона, както и свидетелството за правоуправление на водача.Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: 1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:... е) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка. 2. временно спиране от движение на моторно превозно средство:... в) (доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) на собственик, който няма задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, до сключването й;ГЛОБИТЕ:1/ Имате сключена застраховка, но нямате залепен стикер и не носите полицата и талончето за ГО: Чл. 179. ... (4) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водач, който управлява моторно превозно средство, което не е било спряно от движение и на което не е поставен валиден стикер съгласно чл. 100, ал. 3, и не носи валиден контролен талон от знака, издаден от Гаранционния фонд, за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите по чл. 261, ал. 1 от Кодекса за застраховането, се наказва с глоба 50 лв.2/ Имате сключена застраховка, имате залепен валиден стикер, но не носите полицата и талончето: Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 10 лв. водач, който:... 2. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, ако водачът е изпълнил задължението си по чл. 100, ал. 3 и поставеният от него стикер е валиден към датата на установяване на нарушението;3/ Нямате сключена валидна застраховка ГО, нямате стикер, нямате полица:Кодекс на застраховането:Чл. 315. (1) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка по чл. 249, т. 1 или 2 или което управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва със:1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) глоба от 400 до 600 лв. - за физическо лице;2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) имуществена санкция от 2000 до 5000 лв. - за юридическо лице.(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) При повторно нарушение наказанието по ал. 1, т. 1 е 2000 лв., а по ал. 1, т. 2 - 10 000 лв.

            Коментар


              #7
              да отиде утре или в други ден в Сливница (мисля) на Вуичо му писаха акт пак по същия начин,и пак в Божурище и той отиде на другия ден в Сливница и там беше платил глоба (Фиш) за не представяне на ГО и така Нз дали щото Вуичо е от Божурище или щото Божурище се води към РПУ Сливница беше ходил до там и от там си бе взел документите Синйо талонче и Талон (малък) на автомобила
              Шофирай разумно, на пътя не си сам.
              Fiat Stilo Dynamic 1.6 16V 103hp Grigio Sassi
              Mercedes-Benz ACTROS 4141 - The big BOSS :D
              Forever in my heart: Fiat Punto II ELX 1.2i 60к ; MAN TGA 33.360 Blue Bird

              Коментар


                #8
                Immortal написа:
                Енчев, бъркаш.При липса (или непредставяне - то е същото до представянето) на полица за ГО, автомобилът СЕ СПИРА от ДВИЖЕНИЕ, при което се отнема талонът на автомобила.Редно е да бъдат отнети и двата талона, както и свидетелството за правоуправление на водача.Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: 1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:... е) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка. 2. временно спиране от движение на моторно превозно средство:... в) (доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) на собственик, който няма задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, до сключването й;
                Само дето тия работи се правят с заповед от началник, а не със съставяне на акт .... акта си е акт, заповедта си е нещо различно

                Коментар


                  #9
                  jorko написа:
                  Immortal написа:
                  Енчев, бъркаш.При липса (или непредставяне - то е същото до представянето) на полица за ГО, автомобилът СЕ СПИРА от ДВИЖЕНИЕ, при което се отнема талонът на автомобила.Редно е да бъдат отнети и двата талона, както и свидетелството за правоуправление на водача.Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: 1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:... е) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка. 2. временно спиране от движение на моторно превозно средство:... в) (доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) на собственик, който няма задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, до сключването й;
                  Само дето тия работи се правят с заповед от началник, а не със съставяне на акт .... акта си е акт, заповедта си е нещо различно
                  Жорко, всичко това се прави в момента на пътя - отнемат ти синия талон + малкия талон на колата, пишат ти акт и ти слагат стикер на предния панорамен прозорец гласящ "Автомобила в спрян от движение". След това имаш възможността да предоставиш нужните полици и прочие, а ако не ги предоставиш началникът на КАТ с НП ти налага санкциите.
                  Steliyan's Life!
                  FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                  Коментар


                    #10
                    Хмм..На мен нищо такова не направиха...Просто ми взеха талона на колата...След като си го взех ,всички документи са си у мен...
                    Fiat Stilo Multi Wagon 1.9JTD 85KW/115к.с. '03 powered by emzo
                    Fiat Punto SX mk2 1.2 44KW/60к.с. '00
                    EX : Fiat Tipo 1.6 i.e DOHC 149C2.046 1585cc. 66KW/90к.с -6250об./мин. - Изповядващ религията FIAT

                    Коментар


                      #11
                      На моят приятел му взеха само синия талон, а талончето за гражданската / зеленото / така и не го представихме, защото го няма :D . Благодаря за разясненията. Много ми помогнахте. След месец като отиде до КАТ ще се види какво е наказанието му.

                      Коментар


                        #12
                        jenshen73 написа:
                        jorko написа:
                        Immortal написа:
                        Енчев, бъркаш.При липса (или непредставяне - то е същото до представянето) на полица за ГО, автомобилът СЕ СПИРА от ДВИЖЕНИЕ, при което се отнема талонът на автомобила.Редно е да бъдат отнети и двата талона, както и свидетелството за правоуправление на водача.Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: 1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:... е) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка. 2. временно спиране от движение на моторно превозно средство:... в) (доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) на собственик, който няма задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, до сключването й;
                        Само дето тия работи се правят с заповед от началник, а не със съставяне на акт .... акта си е акт, заповедта си е нещо различно
                        Жорко, всичко това се прави в момента на пътя - отнемат ти синия талон + малкия талон на колата, пишат ти акт и ти слагат стикер на предния панорамен прозорец гласящ "Автомобила в спрян от движение". След това имаш възможността да предоставиш нужните полици и прочие, а ако не ги предоставиш началникът на КАТ с НП ти налага санкциите.
                        Това че е масово, не значи че е законосъобразно ... добре е нещата да се разграничават

                        Коментар


                          #13
                          Абсолютно законосъобразно си е.Автомобил БЕЗ гражданска автоматично и веднага се спира от движение.След като не представиш валидна полица, нямаш и валиден стикер - полицая няма как да знае дали имаш у вас тези неща, или нямаш. (не че няма как да провери в интернет за секунда де, ама това ще стане след известно време, предполагам). Спират ти колата от движение и като представиш полицата - ти я пускат. Абсолютно законосъобразно си е, и си го пише в закона.Ако имаш залепен стикер, а нямаш само картончето - това е друг въпрос. Тогава мисля, че няма да ти спрат колата от движение, защото е очевидно, че имаш застраховка - щом имаш стикер.Иначе е супер лесно катаджията от едно малко лаптопче за 250 лв с мобилен нет за 10 лв на месец да влезе в сайта http://eisoukr.guaranteefund.org/ и да провери на място имаш или нямаш ГО.Само че нали се сещате, че това лаптопче, като мине през обществена поръчка, от 250 лв ще стане 1250, пък мобилния нет от 10 лв ще стане поне 50 и от КАТ ще изреват - ми няма пари, много скъпо....Пък парите се изкарват точно за 1 вечер от 3-ма шофьори с нарушения..Но.... България.

                          Коментар


                            #14
                            Immortal написа:
                            Абсолютно законосъобразно си е.Автомобил БЕЗ гражданска автоматично и веднага се спира от движение.След като не представиш валидна полица, нямаш и валиден стикер - полицая няма как да знае дали имаш у вас тези неща, или нямаш. (не че няма как да провери в интернет за секунда де, ама това ще стане след известно време, предполагам). Спират ти колата от движение и като представиш полицата - ти я пускат. Абсолютно законосъобразно си е, и си го пише в закона.Ако имаш залепен стикер, а нямаш само картончето - това е друг въпрос. Тогава мисля, че няма да ти спрат колата от движение, защото е очевидно, че имаш застраховка - щом имаш стикер.
                            Да, ама не ... законосъобразно е за такова нарушение да се спира колата от движение, но НЕ и по описаната схема т.е. с акта да ти лепят лепенка и да ти изземват талона на колата ... в закона си пише ясно Принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 4, т. 5, буква "а" и т. 6 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица.Тоз на улицата обикновено НЕ Е ръководител службата за контрол, а дори и да е оправомощен от началника, пак трябва да издаде заповед...

                            Коментар


                              #15
                              Immortal написа:
                              Абсолютно законосъобразно си е.Автомобил БЕЗ гражданска автоматично и веднага се спира от движение.След като не представиш валидна полица, нямаш и валиден стикер - полицая няма как да знае дали имаш у вас тези неща, или нямаш. (не че няма как да провери в интернет за секунда де, ама това ще стане след известно време, предполагам). Спират ти колата от движение и като представиш полицата - ти я пускат. Абсолютно законосъобразно си е, и си го пише в закона.Ако имаш залепен стикер, а нямаш само картончето - това е друг въпрос. Тогава мисля, че няма да ти спрат колата от движение, защото е очевидно, че имаш застраховка - щом имаш стикер.Иначе е супер лесно катаджията от едно малко лаптопче за 250 лв с мобилен нет за 10 лв на месец да влезе в сайта http://eisoukr.guaranteefund.org/ и да провери на място имаш или нямаш ГО.Само че нали се сещате, че това лаптопче, като мине през обществена поръчка, от 250 лв ще стане 1250, пък мобилния нет от 10 лв ще стане поне 50 и от КАТ ще изреват - ми няма пари, много скъпо....Пък парите се изкарват точно за 1 вечер от 3-ма шофьори с нарушения..Но.... България.
                              Точно това ги питах и аз- защо не са проверили дали има в този сайт. Те казаха, че за съжаление още нямат достъп и не можели, също и изразиха съжаление че по този начин са изгубили доста време/ докато им занесем полицата /, едва ли не сме им попречили на работата. Струва ми се, че и без лаптоп и мобилен интернет могат да направят такава справка- все пак в районното има дежурен, има интернет- може по станцията да продиктуват данните и да се приключи с проблема.

                              Коментар

                              Working...
                              X