Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За културата на българина зад волана

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За културата на българина зад волана

    Какво да направи човек освен да въздъхне тежко и да се надява, че и тази вечер прибираики се вкъщи от работа някои "тузар","баровец" и т.н. няма да зачерни живота на семейството му!!! Това за малко щеше да ми се случи онзи ден Радвам се че съм жив и здрав,и аз и моята приятелка!!!Бъдете толерантни на пътя-5 мин.по-късно е по добре отколкото никога!
    SKODA 105L '78
    PUNTO 1.2 MPI ELX '94
    FIAT 126p '89
    TEMPRA 1.6 i.e.SX '91
    GRANDE PUNTO 1.2 '06

    #2
    Момчето за което споменаваш в началото за катастрофата в Разсадника го познавам зимата когато ходихме в училищния двор зад блока да се пързаляме с колите, с един приятел от блока на снега, дойде със същия Ситроен, ми какво да ви кажа то лудите не са на привършване.. Въпреки че не съм говорил с него докат се връткахме и събирахме де що мине народ и той се забавляваще по негов си начин може би като се пробваше да прави завъртания с над 50км, още тогава ми направи впечатление че този е решил да увреди нещо още същия ден но тагава си мислех че това го прави заради липсата на ръчна спирачка при тези коли(или не липсата ами пълната им дисфункция, монтирана е на предните колела).. Сега като се сетих за него и ми става гадно чак можеше още тогава да се затрие с колата ама поне щеше да е сам....

    Коментар


      #3
      Ех момчета почвам да изпитвам съжаление към вас които не сте карали по тъй нареченото тоталитарно време.Сегашните демократи дето така усилено плюят по тия години са били същите лайна тогава само че тогава не можеха така да си разиграват коня.Това Камен Влахов Кюркчиев и разни тем подобни много бързо си намираха майстора.Имаше ред тогава по пътищата въпреки че пътната мрежа беше още по зле.Сега безочието на някой водачи е огромно.Затова изтърпяйте давайте им път на такива да се махат от вас.Ето няколко съвета от мен.Когато пътувате голяма група в колона нека първия и втория които водят колоната бъдат по обиграните и същите да карат съответно с малка скорост защото последните винаги трябва да карат бързо за да са в колона.Това важи за сватбарски колони и от мен акъл в такива колони гледайте да сте от последните.Миналия месец връщайки се от София за Ловеч от разклона на Ябланица за Търново пред мен вървяха четири тира и за задминаване дума и да не става.Но след мен настървени водачи почнаха едно щуро задминаване и само по някакво чудо не стана катастрофа.Верно голяма вина имат и тировете че вървяха плътно един след друг а и скороста им беше малка и аз Мерцедеса нито на трета нито на четвърта да карам.Затова взех според мен най правилното решение като отбих на първата отбивка и някъде след 10 минути потеглих.Настигнах тировете някъде след 20-30 км но вече бях карал с една нормална скорост а не пълзях след тях.Така че съвета ми е при такива ситуации отбийте встрани починете малко да се поразпръсне колоната и тогава вече по спокойно продължете.И не се поддавайте на провокации пущайте ги да си трошат главите а вие си карайте нормално пък нека да видим кой ще спечели от това.Печелившите ще сте вие гарантирам ви го.
      Фиат Панда 1.2 2006година
      Синджира си идва ,а козата я няма...

      Коментар


        #4
        Наистина в днешно време има много от т.нар. каруцари--днес бях свидетел как кола сече пьт на линейка с пуснати буркани и то пред смаяните погледи на чифт полицаи!!!
        Croma 2.0 ie
        www.italcars.org

        Коментар


          #5
          Браво, Митко!

          Благодаря ти! Мисля, че ние всички трябва поне няколко пъти да прочетем безкрайно изчерпателният и реален материал, който си написал и да го запомним добре ... нали разбираш, нещо като урок :D

          Коментар


            #6
            А не сте ли се замисляли, че за да не вземе полицая някакво решение сигурно няма смисъл Тези "лъскавите" темерути обикновенно са на някой някой Е Васил Божков. Човека си има пари и е институция в БГ. Не прави каруцарски изпълнения обаче не се съобразява с следващата го охрана която почти винаги минава на супер каруцарско червено за да е зад началника си. И друго. Спомняте ли си по Нова Телевизия каква топурдия се вдигна за джипа на един "световно известен селянин" който бързал за тренировки на националния отбор и затова си сложил буркан защотото видите ли .. той не можел да чака на светофарите. Този същия каруцар съм го виждал да минава като освободител през кръстовищата без да се съобразява със светофарите ... за да отиде на кафе в радисън. Та топурдията беше голяма. Обаче забелязвали ли сте едно черно ауди, с тъмни стъкла, цялото в антенки. Е .. това не е на МВР. Ами е на Валентин Златев. Това е шефа на ЛукОил за БГ. Та същия този господин, едно че е с тъмни стъкла, поставил си е един куп сини лампички с които присветква по кръстовищата за да го пропускат (сигурно и той за кафе бърза) а преди няколко дни го видях и да използва звуков сигнал наподобяващ МПС със специален режим на движение. Какво ще направи сержанта на тези хора. Отговора е само един. НИЩО. Тва са т.нар. "Безсмъртни хора". Имам чувство че ако минат на червено (да не дава господ) и излупат някой, и стане смъртен случай, ще си го платят и дори и няма да се разбере. Тва е нашата държава. Както каза колегата преди няколко пост-а ... по тоталитарно време може да е било всичко ама такива бандити по улицата нямаше. Тогава дали някой си е и помислял да мине на червено по жълтите павета ?

            Коментар


              #7
              Аз лично съм правил много изцепки с колите които съм карал (някои доста пъргави и бързи) обаче спазвам някои лично мои си норми.Първо на първо си "пробвам" колата (колко вдига,как се държи и т.н.) винаги сам и так,където и когато няма никой друг (през нощтта по магистрали и т.н.) защото логиката ми е такава - като съм решил да се трепя да си се трепя само аз в смисъл че ако стане нещо с колата и т.н. си заминавам само аз и съм го преценил достатъчно добре за да е така.В града не карам бързо или поне преценявам ситуацията според условията,движението,възможностите да изкочи някой и т.н.Да не отричам че понякога и аз минавам на "розово" ама когато има причина - ако зад мен се е засилило нещо и виждам че и да иска няма да спре смятам че е по-добре да мина и то да си мине отколкото да нацепя спирачките и да се смаже в мен.Преди време имах следната катастрофа точно на Драгичево (известно е от новините с катастрофите с пешеходци) - една баба пресича ама не на пътека и аз с бус-а бам спирачки да не я ударя и спрях ама Чавдара зад мен не спря и ме отнесе като куцо пиле домат разбира се.За щастие бабата си мина поне.Преди време на Цариградско Шосе един луд се юрна да пресича пред мен и аз с около 70 му пернах плика с хляб (това носеше)........размина му се на косъм.Лично аз смятам че до голяма степен няма отговорност от страна на пешеходците и това също е огромна опасност.Онзи ден едно дете ми се хвърли пред колата на бул.Цар Борис 3-ти (паветата за Княжево) и щех да го прегазя.Да съм карал с около 60-тина не повече.Светеше ми зелено (има си и таймер и имаше още 30 секунди време да ми свети) и точно когато бях на 10-тина метра от светофара то се юрна да пресича и то съвсем спокойно,видя ме ама това не го смути ни най-малко.....за щастие успях да го заобиколя много отдалеч през насрещното платно защото ако се бех опитал да спра нямаше да е преди него....хората от спирката при светофара разбира се нищо не направиха.Не смятам че само ние шофъорите сме виновни.Вечер примерно хората смятат че щом те ти виждат фаровете (от 200 метра поне) значи и ти ги виждаш и внимаваш а реално ти ги виждаш малко пред теб и ако караш с 60-тина иди спри де!
              Fiat Tipo DGT 1108cm3 Fire, VW Passat B3 1878cm3

              Коментар


                #8
                Евала ти колега.Сега сам вече си разбрал че в града е много опасно да се кара с висока скорост.Ако си карал бързо да си отнесъл детето и сега да си в затвора.Така че пак ви казвам в града по голяма скорост от 50км е опасна и трябва двойно внимание.Защото както се казва един миг не внимание после цял живот страдание.
                Фиат Панда 1.2 2006година
                Синджира си идва ,а козата я няма...

                Коментар


                  #9
                  Само искам да вметна че в София деиствително са най самоубиствено настроените пешеходци.Аз като ходих наскоро направо се изумих,то бива селски манталитет но това е не човешко,няма червено няма зелено,секи пресича както си иска.Аз като някой олиго седя на червено без да пресичам и си чакам,покраи мен някви хора бягат като невидели между колитеи и ме гледат сякаш съм някъв луд да чакам на червено.Във Варна движението също е ужас,но няма такива работи секи седи и чака-зелено минаваш-червено чакаш-Просто и ясно.Но в Софето явно гражданите съвсем са малцинство вече,за съжаление.

                  Коментар


                    #10
                    В софия е страшно. Никой на никой не спазва предимство. Първо има адски задръствания, от това закъснява градският транспорт, а от тук и пътниците който се возят в него. После за да си наваксат закъснението всеки тича и пресича където и както може. От друга страна изнервените шофьори също бързат и става един ад. Да не говорим, че половината тротоари са заети от спрели коли и ти като пешеходец щеш, нещеш излизаш на улицата.А забравих да спомена и за обичаните от всички нас маршрутни таксита ...............
                    Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
                    Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
                    Fiat Bravo 1.4 120k.с.

                    Коментар


                      #11
                      Nikcho написа:
                      А забравих да спомена и за обичаните от всички нас маршрутни таксита ...............
                      Та като ги спомена... знам че ено време е имало някакъв психо тест за шоферите, барабар с листовките и кормуването... защо ли сега го няма? А на тези багабонти мисля, че трябва на всеки месец регулярно да им се прави такъв , заедно с листовките, че напоследък колкото ги мяркам, май само със сфетофарите се съобразяват (на 99% ) а за младоците какво? Вземат ти и безтова малкото точки и марш пак да учиш... Убеден съм, че ако пуснат такива редовни препитванки и им повземат накоя и друга точка няма да са толкова бесни и нахакани, ама на, бори се с него по улиците, като БУ-то ми е поне 2 пъти над твите габарити...

                      Коментар


                        #12
                        Ами и аз съм карал бус и то не малък и да си призная честно дърт Форд Транзит (87-ма година) и макар единия калник да е 2.50лв дето се вика не съм си позволявал да карам като маршрутка защото има достатъчно малки и несигурни коли (Daewoo Tico,моторетките и т.н.) които ако се хакнат в мен може да убият някой.Вчера ми се случи вечерта един бус да излезе от една пряка пред мен ама без изобщо да се загледа дали идва някой или не и добре че ми е в ред колата и успях да спра защото той си излезе и вместо с газ да се изтегли си се пусна леко по инерция и едва се влачеше.....а ако го нацепя аз съм отзад - аз да се оправям......Това че маршруткаджиите са с бусове не ги прави безсмъртни даже ако питате мен трябва да внимават повече заради хората вътре,заради големината на мпс-то им и т.н. защото са много по-опасни.Понеже имам колега в работата бивш маршруткаджия мога леко да ги защитя (поне тези като него които малко от малко мислят и са много малка част) - той казва че бърза само когато закъснява много защото това му бърка в джоба и така е принуден да го прави.Както е и в градския транспорт - вчре едно 404 ме изпревари по цариградско и беше пълно с хора а аз карах с 90.......Отделно от това се нареди отдясно двете колони за лвя завой на Орлов мост за да завие наляво и разбира се задръсти всичко.....така че няма оправия и не само маршрутките са ни криви ами цялото движение.И аз мога утре да измъкна от фирмата някой багер (имаме си 2-3) и да почна да ги разбутвам защото съм "голям и безсмъртен" както смятата тези с джиповете и бусовете и какво ще стане тогава?!?И аз съм карал голям и страшен джип ама не съм изпреварвал с него по релсите,не съм минавал през тротоарите,не съм избутвал никого от пътя,не съм се ръгал пред никого,не съм минавал с 300 на червено,не съм и мислил да правя нещо такова с него защото дали е Типо-то 1.1 или е джип 5000см3 все го ползвам да се придвижа от точка А до точка Б и ралзика няма освен че с джипа е доста по-скъпо като гориво....Съгласен съм че е хубаво колата да може и да има сила но не и да я използваш където трябва и където не.Защото едно е да се юрнеш извънградско с 1100см3 да изпреварваш нещо и трябва да свалиш до 3-та за да се позасили друго е да барнеш леко газта на нещо с 6-8 цилиндъра и само да каже бау и да излети за нула време ама това за градско е по-скоро опасно според мен.Ами ако се панираш като излезе дете пред теб примерно и настъпиш газта вместо спирачката (виждал съм го наживо) докато се усетиш ще летиш към него с 200 и иди спри после.....За пешеходците съм твърдо ЗА че нямат ама никаква култура на движение.Най-вече по-старите хора те не чуват много много нито виждат много много нито са свикнали да гледат като ходят защото къде по тяхно време е имало задръствания,коли движещи се или по-скоро прелитащи покрай тях из центъра и т.н.Вчера гледах как едно детенце сигурно на 10-тина годинки я има толкова я няма задържа баба си която се юрна да пресича пред автобус и то забележете на червено на Орлов мост.Е тази жена според вас в ред ли е.Тя като иска да си пресича тъй и тъй си е поживяля вече и сама си решава за себе си ама детето няма вина че баба му няма акъл...
                        Fiat Tipo DGT 1108cm3 Fire, VW Passat B3 1878cm3

                        Коментар


                          #13
                          Културата на българина зад волана Yellow_Flash_Colorz_PDT_37 ... няма такава Манталитета ни е кофти и от там културата липсва ...

                          Коментар


                            #14
                            bubachko написа:
                            Nikcho написа:
                            А забравих да спомена и за обичаните от всички нас маршрутни таксита ...............
                            Та като ги спомена... знам че ено време е имало някакъв психо тест за шоферите, барабар с листовките и кормуването... защо ли сега го няма? А на тези багабонти мисля, че трябва на всеки месец регулярно да им се прави такъв , заедно с листовките, че напоследък колкото ги мяркам, май само със сфетофарите се съобразяват (на 99% ) а за младоците какво? Вземат ти и безтова малкото точки и марш пак да учиш... Убеден съм, че ако пуснат такива редовни препитванки и им повземат накоя и друга точка няма да са толкова бесни и нахакани, ама на, бори се с него по улиците, като БУ-то ми е поне 2 пъти над твите габарити...
                            Само да допълня, че не само шофьорите на маршрутните таксита трябва да ходят на листовки и изпит. Аз с очите си наблюдавам как 50% то шофьорите в София си карат по някакъв си свой правилник!? А като знам и колко често шофьорските изпити се взимат не с умения, а ми с пари...............................
                            Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
                            Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
                            Fiat Bravo 1.4 120k.с.

                            Коментар


                              #15
                              Само 1 ще кажа: ДА НЕ ДАВА ГОСПОД !!!Всичко се получава защото ако се похвалиш на някой, че караш като луд ще ти се възхити, но ако му кажеш че караш бавно и спазваш правилника ще ти се изсмее.
                              FIAT Punto 1.6ELX 90hp. 94 г.

                              Коментар

                              Working...
                              X