Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Punto 1,9JTD-висок разход на масло

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Punto 1,9JTD-висок разход на масло

    Един въпрос само колегиПунтото е 1,9 JTD, 2000 год. карам със Селения 10W40 Turbo Diesel.При предпоследната смяна на маслото в Турция го смених и както се сещате ме излъгаха въпреки ,че беше официален сервиз на Fiat ми сложиха минерално Castrol 15W40 обаче в книжката бяха записали Castrol 10W40 semi-sinthetik.Крайният резултат беше, че на 6000 км след смяната долях с отбелязания в книжката Castrol 10W40 GTD мисля, че беше точното наименование и след 200-300 км разбрах, че съм го пресякъл- почна да харчи като лудо маслото.Направих пълна смяна на маслото и по съвет на приятел (за да се прочисти системата напълно) използвах този път BP Vanellus Super V Turbo 15W40 Termo Aktif-което по книжка е за 5000 км.Междувременно му долях около 2 литра! за да е на максимум.Преди един месец въпросните 5000 км изтекоха и реших отново да мина на полу синтетика този път обаче към оригинала и така направих смяната на маслото, и сложих Selenia Turbo Diesel 10W40, като се надявах наистина проблема да е отминал. След засичането обаче на първите 2000 км установих, че Пунтото ми е глътнало за тоя пробег около 1,7 литра!!!.Моля ви за съвет на какво може да се дължи това. Възможно ли е да е останала утайка в картера , която да е достатъчна за да пресича маслото каквотои да е то или да очаквам някакъв ремонт???Предварително благодаря за отделеното време.

    #2
    Как разбра че е пресечено? Намаля ли незнайно как охл. течност?
    Fiat Tipo <<149C2>> + momo pack
    Alfa145 16V TC <<AR67601>> RossoCorso
    BlueStorm transforms . . .
    . . . !!!

    Коментар


      #3
      Според мен е почти абсурд да се пресече от смесване на въпросните масла! Така,че проблема да се търси там където колегите по-горе те съветват.Водата май е намесена в ситуацията.
      SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

      Коментар


        #4
        Ако е намесена и водата - лошо! Ама пък много издръжлив тоя двигател, бре...
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #5
          Nino написа:
          Според мен е почти абсурд да се пресече от смесване на въпросните масла! Така,че проблема да се търси там където колегите по-горе те съветват.Водата май е намесена в ситуацията.
          Днешните масла са така направени, че ако ги смесиш случайно да няма ядове Полусинтетиката е минерално масло със синтетични добавки Няма как да се пресече.По-вероятно е да е запушен VOS (Vapour Oil Separator). Тогава колата почва да си лапа много масло без да е повредена.Ако колата е прецакана и харчи наистина толкова масло, то отзад ще пуши като кораб От друга страна, ако се пресича толкова пъти маслото, то мотора на колегата вече няма да е сред живите Щеше да е затегнал отдавна
          http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
          Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
          FIAT Punto 02' 1.9 JTD
          FIAT Punto 99' 1.7 TD

          Коментар


            #6
            ами само предположих , че се е пресякло.Честно казано нямам идея какво става.Между другото не е намалявала изобщо охладителната течност, нито маслото си е променило цвета.Какво имате предвид да се търси вода? Мислите, че някъде се получава конденз или нещо друго?Моля ви за нещо по-конкретно.Къде се намира VOS (Vapour Oil Separator)? и как изглежда?

            Коментар


              #7
              При такъв разход на масло зад теб трябва да има поне 15м. бял дим.Аз ти препоръчвам да отвориш кутията на въздушния филтър и да видиш там дали няма масло и по мъркуча към турбото,ако има търси проблема в турбото.Лятото не е лошо да караш с Селения 15W40 Turbo Diesel ,а зимата с Селения 10W40 Turbo Diesel.
              Stilo 1.9 JTD - 115 к.с.

              Коментар


                #8
                Na6io написа:
                При такъв разход на масло зад теб трябва да има поне 15м. бял дим.Аз ти препоръчвам да отвориш кутията на въздушния филтър и да видиш там дали няма масло и по мъркуча към турбото,ако има търси проблема в турбото.Лятото не е лошо да караш с Селения 15W40 Turbo Diesel ,а зимата с Селения 10W40 Turbo Diesel.
                Ако кара с 15W40 сигурно ще продължи да му харчи Това, че е по-гъсто не значи че се "отмива" добре от сегмента Този двигател е конструиран за 10W40, така че няма страшно Аз лично не бих слагал Селения. И на мен Алфа-та ми харчеше доста масло със Селенията. Когато сложих ФИНА и разхода падна в нормите На моето Пунто му сложих МОТУЛ 4100 Turbolight и смея да кажа, че двигателят мърка в момента Малко по-скъпо е, но на турбинката и валчетата ще им е мазничко
                http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                FIAT Punto 99' 1.7 TD

                Коментар


                  #9
                  Dodo 155 написа:
                  На моето Пунто му сложих МОТУЛ 4100 Turbolight и смея да кажа, че двигателят мърка в момента Малко по-скъпо е, но на турбинката и валчетата ще им е мазничко
                  Абсолютно съм съгласен.В момента и аз съм с МОТUL 6100 10W/40
                  SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                  Коментар


                    #10
                    Колко е по-скъпо?

                    Коментар


                      #11
                      VOS (Vapour Oil Separator)!!!?

                      Колеги за маслото добре- благодаря за съвета.Но проблема е другаде.Не знам къде да търся VOS (Vapour Oil Separator) и как да го почистя.Мисла, че открих нещо наподобяващо на него когато се застане срещу двигателя в дясно ниско долу всъщност близо до дясната страна на двигателя като единият маркуч излизащ от "нещото" отива към радиатора на климатика като преди да влезе в радиатора на климатика около 30 см. преди това има някакъв датчик.След тоя датчик цялата тръба е омаслена а всъщност и самия датчик.А влизащият в това "нещо" не можах да го проследя.Въпросното "нещо", за което аз си мисля, че е VOS (Vapour Oil Separator) и дано да е! има кръгла форма погледнато отгоре и нещо като пластмасова или бакилитна обвивка. Погледнато отстрани изглежда като малък цилиндър. Май ще бъде по-добре да пусна снимка.Стига да се навиете да хвърлите един поглед.

                      Коментар


                        #12
                        doofiat написа:
                        Колко е по-скъпо?
                        Ами 5л. излизат някъде 71лв.
                        http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                        Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                        FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                        FIAT Punto 99' 1.7 TD

                        Коментар


                          #13
                          Re: VOS (Vapour Oil Separator)!!!?

                          Axl написа:
                          Колеги за маслото добре- благодаря за съвета.Но проблема е другаде.Не знам къде да търся VOS (Vapour Oil Separator) и как да го почистя.Мисла, че открих нещо наподобяващо на него когато се застане срещу двигателя в дясно ниско долу всъщност близо до дясната страна на двигателя като единият маркуч излизащ от "нещото" отива към радиатора на климатика като преди да влезе в радиатора на климатика около 30 см. преди това има някакъв датчик.След тоя датчик цялата тръба е омаслена а всъщност и самия датчик.А влизащият в това "нещо" не можах да го проследя.Въпросното "нещо", за което аз си мисля, че е VOS (Vapour Oil Separator) и дано да е! има кръгла форма погледнато отгоре и нещо като пластмасова или бакилитна обвивка. Погледнато отстрани изглежда като малък цилиндър. Май ще бъде по-добре да пусна снимка.Стига да се навиете да хвърлите един поглед.
                          Най-добре пусни снимки Иначе той е свързан с картерните газове от едната страна (може да е горе), а от другата влиза някъде в интейка.
                          http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                          Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                          FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                          FIAT Punto 99' 1.7 TD

                          Коментар


                            #14
                            OVS( Oil Vapour Separator )- снимки с въпроси

                            Колеги пускам 4 снимки . Моля ви да направите коментар или да ме ориентирате къде се намира въпросното устройство.Съжалявам за късната реакция и пускам снимките 1 седмица след като ми казахте- дано да съм снимал правилното място.Моля ви за мнения

                            Коментар


                              #15
                              Не мога да изпратя снимките

                              Някой има ли идея как след като не може да се качват директно на сървъра от моя компютър.Направих опит с таговете като посочих адрес на снимките от e-mail но пак не стана

                              Коментар

                              Working...
                              X