Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

вижте и дайте мнение за това

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    вижте и дайте мнение за това

    още нее изцяло готово но до неделя ще станеНаправено е от диоди на пластмасова подложка.
    Прикачени файлове
    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

    #2
    Колега супер, а къде ще го монтираш
    BRAVA 1,4 12V
    Nissan Navara

    Коментар


      #3
      Не са ли твърде криви редовете?
      Fiat Ritmo 105TC
      1600cc 105к.с.

      Коментар


        #4
        FIAT

        още има работа по буквите не са вързани и затова така изглежда А къде ще се сложи ли ами като напреднем и имаме помещение там може ви или като има мероприятие нещо :D
        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

        Коментар


          #5
          Re: FIAT

          kluchar написа:
          още има работа по буквите не са вързани и затова така изглежда А къде ще се сложи ли ами като напреднем и имаме помещение там може ви или като има мероприятие нещо :D
          Като гледам се оправяш със диодите,я ми кажи какви и със какви съпротивления да си зема за анджъл айските,става въпрос 12в 2 кръга на фар по 2 последователно стързани диоди(може и успоредно,абе общо зето 4-те може ги вържа както си искам Щото туй ми е проблем
          _______________________________________
          0885261834

          Коментар


            #6
            Re: FIAT

            kluchar написа:
            още има работа по буквите не са вързани и затова така изглежда А къде ще се сложи ли ами като напреднем и имаме помещение там може ви или като има мероприятие нещо :D
            Идеята е страхотна! Поздравявам те!!!Ако всеки прави по нещо с идея за клуба, ще сме № 1 / не, че сега не сме де?!/

            Коментар


              #7
              Re: FIAT

              Selqatin написа:
              kluchar написа:
              още има работа по буквите не са вързани и затова така изглежда А къде ще се сложи ли ами като напреднем и имаме помещение там може ви или като има мероприятие нещо :D
              Като гледам се оправяш със диодите,я ми кажи какви и със какви съпротивления да си зема за анджъл айските,става въпрос 12в 2 кръга на фар по 2 последователно стързани диоди(може и успоредно,абе общо зето 4-те може ги вържа както си искам Щото туй ми е проблем
              Най-добрия вариант е паралелно, с едно съпротивление, което ще го сметнем в зависимост от броя им!

              Коментар


                #8
                Похвално като инициатива - има малко за доработване! Текста "бягаш" ли е?
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #9
                  Най-добрия вариант е паралелно, с едно съпротивление, което ще го сметнем в зависимост от броя им!
                  Диоди по принцип паралелно не се свързват !!!!!!!! Това важи за всякакви диоди не само за LED !!!!!!!! Защото поради разлика в параметрите VA характеристика е различна и целия ток може да мине само през един диод. Ако не изгори то ефекта ще е, че някои ще светят по силно от други.Най удачно е да се вържат последователно като се сметне падът на напрежение във всеки диод. Това означава че много диоди които трябва да светят на 12 волта се разделят на групи от по 8 примерно (ако са червени) като всяка група си има токоограничаващ резистор. Диодите в групата са вързани последователно.Ако някой се интересува мога да обясня как се смята токоограничаващия резистор ...

                  Коментар


                    #10
                    ilkor, понеже съм паралелка електроника до някъде си прав, но от опит знам, че това е само теория, на практика не е така ... На колелото ми има 25 успоредно свързани светодиода, които светят абсолютно еднакво ... На колелото на най-добрия ми приятел има 14 сини, като при него е същата работа (моите са червени) ... Въпроса е да се вземат качествени диоди с възможно най-близки VА х-ки ... а иначе идеята за последователното свързване също доста ме съблазнява, понеже така ако се случи някакъв гаф със захранването ще изгори 1 диод, а не 25-те P.S. No offence, не искам да кажа, че не разбираш или нещо такова ... Просто изказвам опита си ... Може би си завършил електроника, а аз съм само 10 клас ... Selqutin, ако искаш не ме слушай - това си е твое решение, както казах - изказвам опита си, но все пак може ние да сме имали късмет ...peace ...П.С. kluchar, много добре е взело да се получава, надявам се нямаш нищо против да си направя и аз нещо от този род ... А между другото на някаква подложка ли ги слагаш или си си направил печатна платка и ги запояваш директно на нея ? Понеже смятах да си правя светещ надпис "Fiat" за колелото, но се чудех по какъв начин ... като е на платка може би ще стане криво ако не го правя достатъчно внимателно ... Мерси предварително ...

                    Коментар


                      #11
                      Браво! Приветствам подобни идеи! А между другото снимката без тази табела би изглеждала много АРТ!
                      Frontera Sport, X20SE март 1998

                      Коментар


                        #12
                        На практика паралелно вързани светодиоди може и да светят но самия факт вече показва, че изпълнението е аматьорско. При вида на такова изпълнение се изправям на нокти На мен това ми действа както писането с правописни грешки - разбирам какво е написано, но четенето ме дразни ... (имаше подобна тема)Мисля че това се учеше но не помня кога ... за тези които не могат да си го обяснят нека го приемат като аксиома - забранено е паралелното свързване на диоди Паралелно могат да се свържат диоди само ако всеки си има собствен токоограничаващ резистор. И това се налага единствено в случай че захранващото напрежение е ниско и не може да се прибегне до последователно свързванеКакто може би е известно за работата на диода е необходимо да се поддържа константен ток. Свързвайки няколко в паралел това няма как да се изпълни. По лошо - дори няма как емпирично да се установи какъв ток протича през всеки диод. Дори и да светят еднакво това едва ли се дължи на еднаквите им VAX. Залагам всичките си дипломи, че в този случай винаги някой от диодите се претоварва. Това може да се установи с измерване примерно на температурата на всеки кристал (въпреки че е косвен признак). Еднаквото светене се дължи на нелинейността в характеристиката ток в права посока/излъчвана светлинна мощност. Който си е играл е забелязал че при плавно покачване на тока се достига една стойност след която колкото и да се повишава пропускания ток през него силата на светене почти не се повишава. Така че еднаквото светене не означава непременно еднакъв ток. За случая с 25-те свързани светодиода може да направиш елементарен тест - свържи ги към източник който можеш плавно да регулираш и започни да намаляш напрежението - т.е. тока върху светодиодите за да излезеш от тази зона. Тогава ще видиш че не светят еднакво - но това е по малката беля - чети нататък Диодите обикновено се подбират не заради еднаква VAX а заради еднаква сила на светене при еднакъв ток. Това важи особено за големи светлинни табла. Дори топ моделите RGB светодиоди имат интегриран фотоприемник за автоматично калибриране на тока за да се получи равномерна осветеност.Паралелното свързване освен че е грешно от техническа гледна точка води и до известни неудобства при експлоатацията:1. Токоограничаващия резистор трябва да разсее много по голяма мощност. Върху него се отлага много по голяма мощност отколкото върху светодиодите. КПД то на такова решение може да падне под 10% а това е важно за автономните захранвания. Ето един пример: нека имаме 5 червени светодиода свързани в паралел които трябва да се пуснат на 12 волта. за всеки диод предвиждаме по 20 милиампера ток (0,02А). резистора се смята по следния начин - от 12 волта се вади напрежението върху диодите - 1,5 волта за червени диоди и се дели на необходимия ток (20мА) умножен по броя на диодите защото са в паралел (това е закона на Ом) (12 В - 1,5 В) / 0,02 А * 5 = 105 Ома Значи при еднакъв ток във светодиодите и резистора (защото са свързани последователно) върху диодите се отлагат 1,5 Волта, а върху резистора 10,5. Сметнато в мощностт - върху диодите 150 миливата, а върху резистора 1,05 вата. Ужасно нали 7 пъти по голяма мощност отива в резистора и се губи като топлина, от тази която в диодите за да светят.Ако диодите бяха свързани серийно положението щеше да е съвсем различно - тогава в резистора се отлага само 90 миливата - почти 2 пъти по малко отколкото в диодите. Ако схемата се оразмери по прецизно - примерно 8 серийно свързани диода за 12 Волта загубите стават още по малки ...2. Всяка една промяна на захранващото напрежение се отразява много повече при паралелно свързване. Риска от претоварване дори при покачване само с 1 волт е много голям докато при серийно свързване той се разпределя върху диодите и са допустими по големи толеранси на захранването.3. Ако само един светодиод се повреди неговия ток се преразпределя между останалите. Така ако диодите са пуснати на гранична стойност на тока в права посока за да се постигне максимална яркост лавинообразно изгарят всички диоди. Ако са свързани последователно изгорелия диод прекъсва веригата и всички угасват НО остават здрави ...4. Ако е необходимо да се ползват диоди произведени по различна технология примено червени и зелени и са свързани паралелно то зелените едва ли ще успеят да светнат понеже спада на напрежение при тях е два пъти по голям от този на червените - т.е. ако светнат то тока през тях ще бъде около 2 пъти по малък. Ако са свързани последователно могат да се комбинират всякакви цветове ...Освен че както споменах по горе това е "забранено" няма и една разумна причина която да налага паралелно свръзване на светодиодите - само недостатъци ...А с електроника се занимавам от както бях на 8 години - сега съм на 39 Достатъчно дълго и то последните 10 години в област R&D в която, ако не знаеш много и то по много теми в електрониката просто не вървиш ...Ей, пак се получи дълго писание .... приятно четене

                        Коментар


                          #13
                          И аз съм учил специалност Физика в НПМГ от 8 до 12 клас,ма ми кажете от къде да си зема диоди на прилична цена (8 броя за 4 кръга) и съответно със какво съпротивление/консумация на ток са да си сметна резисторите Щото на едно място ми искаха по 1,20лв диод П.С>ако има някой от форума дето може ми ги направи срещу пари/домашна карловска ракия или както дойде да казва че финнинте работи като електрониката ми куцат
                          _______________________________________
                          0885261834

                          Коментар


                            #14
                            Е, може и без токоограничаващ резистор. Едно ШИМ-че ще свърши идеална работа. Чиповете поне струват стотинки :DКолкото до диодите - светлинния поток, който излъчват зависи от тока през тях -> дори при последоватено свързване ще има разлика в светенето, освен ако не са излезли всички от една подложка, което е малко вероятно.
                            Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93

                            Коментар


                              #15
                              ilkor написа:
                              Ей, пак се получи дълго писание .... приятно четене
                              Дълго, ама полезно... че съм решил и аз да правя разни упражнения със светодиоди та сега ми стана ясно аджеба какво трябва да се получи
                              Не знам дали знаете, но "не знам" се пише отделно!
                              Fiat Punto 1.2 SX 2000 г.

                              Коментар

                              Working...
                              X