Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Връх Ком

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Връх Ком

    Решил съм като се стопли времето да ходя до връх Ком.Някой може ли да разкаже за какво става въпрос?Мисля да мина през въпросния Петрохански проход, който веднъж минавах до Берковица, след това разбрах, че имало 15 километра път до хижа Ком, а от там - 2 часа път до самия връх.Ако някой е ходил, може ли да каже как е пътят от Берковица до хижа Ком, за колко време се минава с кола долу горе, и отделно пешеходната част от хижата до върха дали наистина е 2 часа, или отива повече.Как е въздухът на 2000 метра височина, може ли да диша нормално без кислороди и други чудеса, които ползват алпинистите?По мои сметки за един ден би трябвало да може да се направи пътуването от София до София, но какво представлява тази хижа, става ли за спане или не на ниво?

    #2
    За сега това намерих по темата:http://www.xtdev.com/ski/bgresorts_b...=6&res=kom2:30 часа го дават ходенето пеша.

    Коментар


      #3
      Re: Връх Ком

      fuoco написа:
      Как е въздухът на 2000 метра височина, може ли да диша нормално без кислороди и други чудеса, които ползват алпинистите?
      Не зная как точно ще се диша на връх Ком, но на вр. Мусала нямах никакви проблеми с дишането без помощна екипировка.
      Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

      Коментар


        #4
        Добре, поне това е показателно Иначе дочух от местен човек, че имало сняг по Берковица, та чакаме уж да се стопял.Когато (ако) се върнем живи, ще пиша Аз бих тръгнал и сам, но не ми е ясно дали е отъпкана пътеката до горе, или ще трябва да се прави пъртина. Вторият вариант не ни се нрави особено, за това изчакваме.

        Коментар


          #5
          Връх Ком

          Fuoco , приятелю ....не си и помисляй да се кетриш сам , освен ако не си прероденият Райнхолд Меснер ...Поразпитай и тогава тръгвай !
          FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
          FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

          Коментар


            #6
            Ще видим, може да се иде тези дни само до хижата с колата да огледам/огледаме как е положението.Времето по-добро няма да става скоро, сигурно истинското изкачване ще остане за пролетта, че ако е сняг, не се знае.

            Коментар


              #7
              fuoco написа:
              Ще видим, може да се иде тези дни само до хижата с колата да огледам/огледаме как е положението.Времето по-добро няма да става скоро, сигурно истинското изкачване ще остане за пролетта, че ако е сняг, не се знае.
              Колега, оправи ми деня с този въпрос за дишането и двете хиляди метра. :D А по темата - явно не си на ти с планината, така че изобщо не тръгвай в зимни условия за връх Ком. Липсата на пъртина ще ти е най-малкият проблем. Районът е известен с голямата динамика на атмосферните условия. Гледаш ясно време и след 500 метра изведнъж те обгръща гъста мъгла или завали. Този район ми е един от любимите в България и всяко лято ходя по няколко пъти. За върха има два варианта за достъп. 1. По-дълъг с кола, но по кратък за ходене - От София през Берковица и до хижа Ком по асфалтов добър път. Оставяш колата, хапвате в новата хижа(по скоро станция) и тръгвате за върха. Дават го час и половина- два ходене. Аз го взимам за 35-40 минути, така че зависи от темпото. Половината път е стръмно изкачване от страната на хижата, но щом се стигне билото е почти равно и има само едно малко баирче под върха. Гледката горе е невероятна. Посетете и Вазовия камък близо до хижата. По времето на дядо Вазов е било открито с гледка към долината, но сега е в гора.Станцията става за спане и има стаи със самостоятелен санитарен възел. 2. По-къс с кола, но по-дълъг за ходене. Аз повече го харесвам. От София до прохода Петрохан. Там при басейна се завива наляво по едно асвалтово пътче на военните, нагоре по баира. 200 метра, преди да се стигне базата с антените, започва черен път с място за паркиране. Тръгва се пеша по пътя. Лятото е като приказка. Дълъг е 10 километра и отива към хижа Ком. Преди нея има разклонение към върха. Аз съм го минавал с Типото за проба. Десет километра ги минах за около 2 часа. Приятелката ходеше пред колата да гледа от къде да минавам, за да не остане картерът на някой камък. Иначе вече по него съм или пеша, или с колело. Перфектен е за маунтин байк и пикник.Та изчакай да си отиде снега, за да си направите хубава разходка. Ако има желаещи, може да се организираме някой уикенд. Един ден стига за отиване и връщане до София.По-късно и снимки мога да кача.
              преди - TIPO
              сега - VOLVO XC60

              Коментар


                #8
                Ами да, не съм много на ти с планината, позна. От колата много не се отдалечавам.Това за 35-40 минути добре звучи, дори и оценки за 2:30 часа съм виждал. Ще остане за топлото време.За сега сигурно ще се ограничим само до хижата с колата.Иначе качи снимки, това за типото.. какво, до самия връх ли успя да стигнеш с него?Това ще е било интересно, аз не бих опитал.Иначе, напролет съм навит да направим един поход. Този 10-километровият вариант не ми се нрави, защото стават 20 километра за деня, демек поне 5 часа пеша от прохода и обратно, но другият с 5-те километра от хижата до горе звучи доста приемлив. За 5 часа би трябвало да е предостатъчно да се качи човек до горе и да слезе до хижата обратно.Очаквам да видим снимките.

                Коментар


                  #9
                  Ако организирате групов поход нагоре - включете и мен.
                  Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                  Коментар


                    #10
                    fuoco написа:
                    Това за 35-40 минути добре звучи, дори и оценки за 2:30 часа съм виждал. .За сега сигурно ще се ограничим само до хижата с колата.Иначе качи снимки, това за типото.. какво, до самия връх ли успя да стигнеш с него?
                    35-40 минути е, ако е тичане нагоре за спорта с оцъклени очи :D С Типото минах пътя през планината от хижата до прохода Петрохан, не до върха. Нямам снимки, защото само до снимане ми беше. За два часа мина една Газка и един кросов мотор. Как само се облещиха водачите им, като видяха Фиатът да пълзи през каменни реки и сипеи.
                    преди - TIPO
                    сега - VOLVO XC60

                    Коментар


                      #11
                      Ето снимки. Едната е на хижата.
                      Прикачени файлове
                      преди - TIPO
                      сега - VOLVO XC60

                      Коментар


                        #12
                        Да, трябва да се посети това място. Последната снимка с мъглата.. Добре е да има GPS с добра батерия при такава мъгла, то направо в облаците трябва да ходиш..В картите на Гармин има пътека от хижата до върховете Среден и Голям Ком, което би трябвало да помогне в такава мъгла до някъде.Два пъти съм имал преживявания с мъгла по третокласни пътища и, общо взето, съм спирал, с кола не е лесно, когато не виждаш един метър напред, но пеша и по светло би трябвало да не е такъв проблем с GPS. Друг е въпросът, че не навсякъде има покритие на гармина.Щом има и други желаещи, на пролет може да продължим темата и да го качим, да.

                        Коментар


                          #13
                          В крайна сметка ходих до хижата с колата и преди малко се върнах. Много ми хареса района. Има нелош път от Берковица до горе, опесъчено е, но почти нямаше сняг. Карах през борова гора, 15-те километра до горе са доста интересни с много гледки, потоци с чиста вода, чешми, заслони, пейки.. В момента се води сеч и има струпани трупчета покрай пътя, а видях и много интересни машини за захващане на дърва. Реших да огледам и пешеходния маршрут до върха, поне как започва. Колата оставих на новата хижа и се качих пеша до старата, която също работеше. До тук са поляни, а от там нагоре следва гора с добре утъпкана пътека. Качвах известно време по маршрута, но се отказах, защото беше много заледено и опасно. Явно трябва да няма сняг, за да се стигне лесно или да съм с обувки с шипове. Пътеката е доста стръмна, но лятото ще е идеална за качване. Няма боклуци и други мърсотии, има пейки от време на време, приятно е нагоре, стига да не беше този лед.На слизане намерих друго: малко над новата хижа има приятна борова гора, разположена в равнина, с пейки и маси, а малко под хижата - големи поляни, на които бяха строили няколко иглута от сняг.На слизане още по-надолу, но пак близо до хижата, има панорамна гледка на север [N 43° 11’ 33’’, E 23° 04’ 54’’], виждат се язовирът на Огоста и Монтана много ясно. До колкото разбрах, от връх Ком се вижда и на север и на юг, това ще е по-интересно, но друг път.Дори само заради панорамата си струва да се посети този район.

                          Коментар

                          Working...
                          X