Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"ТРУДНАТА" смяна на ангренажен ремък - Фиат Мареа

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    "ТРУДНАТА" смяна на ангренажен ремък - Фиат Мареа

    От около месец съм собственик на колата.Та проучвам аз цени на части и работа. Цени високи ..., но както и да е трябва да се сменя спор няма. Частите ги купих, но след прочетените във форума неволи от "майстори" започна да ми зрее мисълта да сменям сам. Елементарно !!! (подчертавам, че е елементарно за хора, които знаят кое е двигател, окачване и т.н.) Необходими са ви качествени комплект торксове, шестограми и ключове. 1. Повдигате предно дясно колело и сваляте гумата . Не оставяйте колата на фабричния крик, а подпрете със стабилно трупче на стъпката навътре от прага. 2. Свяля се пластмасовата кора под калника. Така се открива достъп до ремъчната шайба на кол. вал. 3. Със торкс(не помня кой размер) се отвиват болтовете, закрепващи ремъчната ш. към зъбното колело на ангр. ремък .Колата е на първа скорост. Аз се затрудниш доста с тези болтове. Бяха юнашки затягани. Усука ми се фирмен торкс. С голямо рамо извън калника на колата напъвам и аз юнашки. Разгеле стана. Ако не успеете с тази операция ще сте до тук. Колата на първа скорост, а може и да превърти през съединител. С разко движение опитвате.Фиг.14. Да ви кажа, че за изваждането на ремъчната шайба с назъбения ремък не съм разхлабвал ремъка, а директно извадих шайбата навън. В документацията, която съм свалил за колата ми не ми стана много ясно къде се обтяга ремъка. Предполагам по закрепването на алтернатора. Но както казах дърпате шайбата и готово. Преди това си скицитате пътя на назъбения ремък.5. Развиват се болтовете ( 8 бр.), които закрепват пластмасовия капак на ангр. ремък .При мен болтовете бяха шарени - едни с торкс , а други с вътр. шестостен. Както пише в документацията два от болтовете бяха по- дълги .Отбележете си ги !6. Следват важни операции. С ключ се завърта по часовника коляновия вал, така че да се позиционират белезите на зъбното на к. вал и тези на зъбните на разпределителните валове. Не знам как така, но при мен те не заставаха. Надрасках си белег на зъбното на кол. вал (1) към реброто около него и на зъбните колела (3 и 4) в посока перпендикулярна на капака на клапаните. Двигате- Развивам централния болт на обтяжната ролка (5) и я изтеглям навън.- Същото следва и с болта на паразитното колело (2) .По късно ще кажа нещо и за него * .- Изважда се стария ремък - Зъбните колела на разпределителните валове се разместват от белезите, веднага щом се извади ремъка (завъртат се от гърбиците). Спокойно, нали имаме белези. Та тук е момента да кажа, че приказките за ,,важността
    Прикачени файлове
    Fiat Marea 1.8i

    #2
    Добре написано и разбира се-полезно.Нека обаче всеки който не се чувства достатъчно уверен в способностите си и му липсват условия-ДА НЕ СЕ ЗАХВАЩА.Вярно е че се пестят пари(които не са малко),но по важното е-след това сумата която е спестена да не се даде в троен и четворен размер.

    Коментар


      #3
      При смяната на ремъка на моята кола ( http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=6108 ), белезите също не съвпадаха със стария ремък. Подозирам, че е заради разтягането на ремъка. С новият ремък белезите си паснаха идеално. Въобще, зъбните ремъци са малко специфични, защото могат да се зацепват само на цял зъб, а не на произволни ъгли.Второ, аз успях да поставя ремъка без да свалям и шайбата на ремъка за генератора... не от добър живот, ами беше в полеви условия и така и не можах да приложа нужния момент на болта...но става.За сметка на това, ремъка се нахлузи без никакво усилие, като освободих обтягащата ролка - тук избягах доста от инструкциите, но пък нещата станаха много лесно, без точността да пострада.Изобщо, аз лично смятам, че всеки който е правил и най-дребните ремонти по двигателя сам, може да си смени и ангренажния ремък. При това дори по-прецизно и качествено отколкото в сервиз. Вярно е, че сервизните специалисти са професионалисти, но пък те никога няма да отделят толкова време и внимание на ремонт, колкото любител би отделил на собствената си кола.
      Fiat Ritmo 105TC
      1600cc 105к.с.

      Коментар


        #4
        Браво колеги! Ама да попитам: как проверявате дали наистина правилно е зацепен? Има ли все пак фабрични белези по двигателя или разчитате, че старият е бил както трябва?И още нещо (съжалявам, ако не съм забелязал): за кои точно двигатели говорите? Моля уточнете, защото едва ли това, което пишете се отнася за всички.
        FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

        Коментар


          #5
          Pecho написа:
          Браво колеги! Ама да попитам: как проверявате дали наистина правилно е зацепен? Има ли все пак фабрични белези по двигателя или разчитате, че старият е бил както трябва?И още нещо (съжалявам, ако не съм забелязал): за кои точно двигатели говорите? Моля уточнете, защото едва ли това, което пишете се отнася за всички.
          На двигателите винаги има белези. Проверката за правилно зацепване е съвпадането на белезите. Моето мнение е, че не е добре да се разчита на това "как си е било". Разбира се, смяната на ангренажен ремък, когато ти е за първи път, винаги трябва да е съпроводено с известна подготовка - прочитане на литературата, ако има такава, внимателно оглеждане на двигателя за белезите, превъртане на двигателя няколко пъти на ръка, като гледаме кога съвпадат белезите и т.н. Но не се плашете чак толкова - дори и съвсем да разместите валовете, пак могат да се нагласят по белезите. Единственото което трябва да се спазва е, че трябва да се работи НЕЖНО и с МИСЪЛ, а не ако опре нещо да се напъва с големият ключ.А, относно двигателите - моят специално е 105TC - 1600cc т.н. двувалка (138AR000), колегата явно пише за някой от двигателите на Мареа. Работата обаче е там, че това не е от особенно значение. На практика всички двигатели, които са с ангренажен ремък имат еднакво устройство. Разбира се, може да има и разлики, но те не са принципни.
          Fiat Ritmo 105TC
          1600cc 105к.с.

          Коментар


            #6
            На предишната ми кола (Типо 1.9 TD) с един приятел сме сменявали ангренажния ремък и проблеми нямаше (всъщност беше доста по-лесно, защото не беше двувалка).Не съм сигурен обаче, че е толкова лесно на Брава 1.8 16V например. Питах за белезите, защото са ми разправяли, че няма такива, а се работи с индикатор и фиксатори (прословутите приспособления, пети или както там се казват). Надявах се колегата dansun да каже с какъв точно двигател е Мареата му.А че трябва човек да се подготви теоритично и инструментално и да пипа нежно и с мисъл - с това съм 100% съгласен. Ако имаше чалъм и майсторите да убедим в това...
            FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

            Коментар


              #7
              Колата ми е Мареа 1,8 и.Та за същия този двигател има писано много във форума - колко е трудно , важно сервиза да има специализираните приспособления и т.н.Пак ви казвам, че се обзалагам - не вярвам да ги ползват при смяната на ремъка .Икономията ми е 80 лв(най-добра проучена преди това цена). За тези пари ще си купите ако нямате "фирмени" торксове, че и за почерпка след това.Удовлетворението е голямо за мен лично. Все пак описанието и съвета ми е отправен към технически грамотни колеги.Иначе наистина белята е голяма, ако стане цък...Вчера направих още една полезна смяна по колата ми .Изчезна ми километропоказателя. Вижте поста ми - http://www.fiatforum.com/marea-techn...tml#post718673Сега чета във форума за случая "газ" на моята колица. Не че харчи много бензин, но от месец я карам и навъртях 1000 км.Проучвам дали да слагам "проста уредба". За газов инжекцион не искам и да чувам. Не съм чел за газовия отзиви, но още електроника на тоз компютър "ФИАТ" ще му дойде в повече според мен. УСПЕХ !!!
              Fiat Marea 1.8i

              Коментар

              Working...
              X