Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Разходка из Родопи.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Разходка из Родопи.

    Най-накрая и на мен ми се отдаде възможността да посетя Родопите.През кратката ни почивка посетихме Триград,пещера Дяволско гърло,Ягодинска пещера,село Ягодина,село Широка лъка,Чепеларе(Музей на родопския карст),Чудните мостове,Бачковски манастир и Асенова крепост.По това време на годината пътуването има един недостатък и няколко предимства.Недостатъка е променливото време,а предимствата са лесното намиране на свободни места за нощувка,избягване на тълпите туристи при посещение на забележителностите и спокойното им разглеждане.Решихме първият ден да пренощуваме в Триград.Харесахме си едни апартаменти "Горски кът" в сградата на горското стопанство.Посрещнаха ни с цялото си гостоприемство,упътиха ни къде какво може да разгледаме,къде да хапнем вкусни ястия на добра цена.Стаите бяха чисти и подредени, а гледката от терасата невероятна.Оставихме багажа и се отправихме към Дяволското гърло.Пред пещерата се наложи да почакаме да се събере група за да влезем,след 20 минути чакане решиха че група няма да се събере,обясниха ни на мен и момата каквото трябва за пещерата,скъсаха ни билетите,пуснаха осветлението и ни отпратиха да разгледаме тая голяма дупка.Сама по себе си пещерата ме впечатли с огромният си размер и бучащ водопад.Пещерни образувания (сталагмити,сталактит,сталктони) не видях.Поразгледахме Бучащата зала и се отправихме към изхода където бяхме посрещнати от местни търговци на мед и мурсалски чай.Купихме по някое бурканче родопски мед,дадоха ни и бонус мурсалски чай и се отправихме за вечеря към препоръчаната ни хижа Триградски скали.Самата хижа се намира в началото на Триград от лявата страна на пътят.Масивна сграда със пъстра градина отпред.В столовата на хижата ни нагостиха пре богато(овчарска салата,смилянски боб,огромна порция дробчета по селски,кюфтета,кебапчета,картофки,ракии,менти и безалкохолни) за скромната сума от 20 лв.Домакинята приготвяше зимнина и ни поднесе една голяма чиния със апетитка за дегустация.Не бях виждал до сега подобна,накълцана на едро с моркови,пипер,домати,магданоз....абе голяма вкусотия си беше.И най-важното за мен,пак бяхме посрещнати с широки усмивки на лицето и обслужени перфектно.На вън беше почнало да се смрачава и се отправихме за почивка към хотела.Легнахме си сравнително рано с надеждата за хубаво време през следващият ден.За огромно наше съжаление на другият ден отново росеше и не предразполагаше за разходки из околността.Натоварихме багажа и се отправихме към следващата ни цел-Ягодинската пещера.Пътят Триград-Ягодина е невероятно приключение.Гледки една от друга по красиви и спиращи дъха.Предният ден бях силно впечатлен от Триградското ждрело,но Буйновското ждрело по пътят за Ягодина направо ми спря дъха.Уникална красота.Неусетно се озовахме пред входа на Ягодинска пещера.Тъкмо слезли от автомобила и беше готова групичка от 7-8 човека готови да влизат в пещерата.Присъединихме се към тях с радостта, че сме малко и ще има време и спокойствие да направим по една забранена снимка в пещерата. Снимането в пещерата е забранено,но едва ли има някой който да не се е снимал при посещението.Не бяхме изминали и 150 метра в пещерата и бяхме сюрпризирани от спиране на осветлението и стартиране на аварийното такова.Решихме да изчакаме малко идването на тока,след 10 минути се отказахме от чакането и тръгнахме по обратният път.Оказа се че имало авария и ток ще има след 2-3 часа.Навън продължаваше да рами ситен дъжд.След разговор с екскурзоводите със съжаление разбрахме че,поради лошото време няма да можем да посетим панорамната площадка Орлово око намираща се на връх Св.Илия над село Ягодина.Имахме огромни надежди мъглата да се разкъса за да се насладим на панорамата,но ....друг път.Решихме да се настаним в хотела и да обядваме чакайки да отстранят аварията.Настанихме се в семеен хотел Попини лъки.Китно хотелче разположено на поляна сред гората.Разполага с басейн за лятото,ресторант в който да се хапнат родопски ястия и любезни домакини.Обядвахме, разходихме се около хотела и около 14:00 часа се отправихме към пещерата с надежда аварията да е отстранена.Към 14:30 осветлението светна и под радостни възгласи събралата се група от около 30 човека се отправихме в пещерата.Преди да влезем в пещерата последва кратка беседа за историята на пещерата и тн.От беседата научихме и за музея на родопският карст намиращ се в Чепеларе.Имахме планирана нощувка в Чепеларе и решихме да посетим и него.Пещерата...,не бях виждал такава красота.Непременно трябва да се види от всеки.Маршрутът започва с навлизането в Новогодишната зала,в нея от години се събират пещерняците и посрещат Новата година.В пещерата има ритуална зала, в която се сключват граждански бракосъчетания. Великолепни и красиви образувания могат да се видят по целия туристически маршрут - сталактити, сталагмити, сталактони, хелектити, синтрови езера, леопардова кожа, дендрити, драперии и едни от най-уникалните образувания - пещерните перли. Запленени от красотата на пещерата и слушайки изчерпателните обяснения на екскурзовода се оказа че сме към краят на нашата пещерна разходка.Разбрахме че на входа на пещерата всеки желаещ може да си закупи диск със снимки на пещерата за скромната сума от 2,50лв.Без да се замисля си купих един.Навън пак беше така намръщено и мъгливо.Потеглихме към Ягодина за да разгледаме и самото село.Пак заваля.Решихме да се прибираме към хотела и да се насладим на запалената камина в ресторанта.Навън температурата беше около 6-8 градуса и бяхме решени да се сгреем с чаша в ръка.Отново се удивих на безсрамно големите порции които ни сервираха.Такова нещо по морето не съм виждал.Решихме да хапнем сач Попини лъки.Уникална наслада от свинско,пилешко,разни зарзавати и много манатарки.Легнахме си доволни от видяното през деня и пак с надежда за по добро време и разходка до Орловото око.На другият ден отново нямахме късмет,навън кротко валеше и нямаше намерение да спира.Пихме по едно кафе,възползвахме се от закуската включена в цената на нощувките(20 лв.на човек).Изборът беше палачинки,мекици или пържени филии с една купичка боров мед.Решихме че няма смисъл да седим и да се надяваме на добро време и се отправихме към Чепеларе.Пътьом минахме и през Широка лъка,пак заради неспиращият дъжд не можахме да се разходим из селото за което още съжалявам.През Пампорово и се озовахме в Чепеларе.Настанихме се в Гранд - хотел
    FIAT FORUM BULGARIA
    Ракията е над политиката

    Видео от Италфест 2011

    #2
    Браво, Краси! Супер разходка сте си направили, жалко само, че не сте случили на хубаво време!Между другото, сега виждам темата. Видя ли колко сме гостоприемни родопчаните? Това за музея на карста е вярно, аз щях да ти кажа да го посетите, но не остана време тогава.А пещера Ухловица защо не я посетихте? Тя, мисля, че е близо до Ягодинска?Права ли бях за красотата на Триградско ждрело? :D А за хижата, дето сте хапвали, там ти предлагах да нощувате. Бравос, още веднъж! Както подробно описа всичко - все едно бях с вас на разходката!
    "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
    Ванга

    Коментар


      #3
      Irka_fihi написа:
      Браво, Краси! Супер разходка сте си направили, жалко само, че не сте случили на хубаво време!Между другото, сега виждам темата. Видя ли колко сме гостоприемни родопчаните? Това за музея на карста е вярно, аз щях да ти кажа да го посетите, но не остана време тогава.А пещера Ухловица защо не я посетихте? Тя, мисля, че е близо до Ягодинска?Права ли бях за красотата на Триградско ждрело? :D А за хижата, дето сте хапвали, там ти предлагах да нощувате. Бравос, още веднъж! Както подробно описа всичко - все едно бях с вас на разходката!
      Ирка,Ухловица се намира по близо до Смолян,на около 60 км от Ягодинската.Мислихме да я включим и нея,но ни се падаше малко извън планираният маршрут и решихме да остане нещо и за догодина.На пролет съм решил пак да мина от там на път за Рила.
      FIAT FORUM BULGARIA
      Ракията е над политиката

      Видео от Италфест 2011

      Коментар


        #4
        и аз ги обиколих тея места в началото на септември. за разлика от теб - случих на време! ама нещо ме мързи да пиша, щото аз бях за 8-9 дена и трябва да пиша 2 пъти повече
        Fiat Punto 1.1-Синята птица
        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

        Коментар


          #5
          donnna написа:
          и аз ги обиколих тея места в началото на септември. за разлика от теб - случих на време! ама нещо ме мързи да пиша, щото аз бях за 8-9 дена и трябва да пиша 2 пъти повече
          Качихте ли се на "Орлово око"?
          FIAT FORUM BULGARIA
          Ракията е над политиката

          Видео от Италфест 2011

          Коментар


            #6
            krasio_79bs написа:
            donnna написа:
            и аз ги обиколих тея места в началото на септември. за разлика от теб - случих на време! ама нещо ме мързи да пиша, щото аз бях за 8-9 дена и трябва да пиша 2 пъти повече
            Качихте ли се на "Орлово око"?
            с дечурлигата??? достатъчно ми бяха 300 стъпала в Дяволското гърло на ръце с малката... пък и програмата ни не го позволяваше.
            Fiat Punto 1.1-Синята птица
            Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
            Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

            Коментар


              #7
              Е то има джипки да те качат до горе.Ама то с деца на планина... :D
              FIAT FORUM BULGARIA
              Ракията е над политиката

              Видео от Италфест 2011

              Коментар


                #8
                Ами другият път Ухловица, Широка лъка (заслужава си) и Планетариума в Смолян. :D Може и ние да ви правим компания, ама с деца на планина...не си е работа! Планина скоро няма да видя!
                "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                Ванга

                Коментар


                  #9
                  Разходка из Родопи.

                  Колеги , бързайте да видите и Обсерваторията на Рожен , че онова Дянковчето като нищо ще я закрие като стегне кранчето на БАН .Изживяването си заслужава.
                  FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                  FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                  Коментар

                  Working...
                  X