Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смяна на маслото!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Смяна на маслото!

    От доста време се чуда по един въпрос и като стана въпрос за масло това в мен започно отново да ме чувърка!Според сервизните книжки,програмки и оторизирани сервизи на фиат маслото на типо-конкретно се сменя както следва:- производство до ’91-на 10 хил. км.- производство след ’91- на 15 хил. км.От къде се получава тази разлика?А и до сега почти не съм чувал и виждал на някой друг "нормален" автомобил нормално да му дават на 15 хил. км. смяна. Почти всички са на 10 хил.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Re: Смяна на маслото!

    BO написа:
    От доста време се чуда по един въпрос и като стана въпрос за масло това в мен започно отново да ме чувърка!Според сервизните книжки,програмки и оторизирани сервизи на фиат маслото на типо-конкретно се сменя както следва:- производство до ’91-на 10 хил. км.- производство след ’91- на 15 хил. км.От къде се получава тази разлика?А и до сега почти не съм чувал и виждал на някой друг "нормален" автомобил нормално да му дават на 15 хил. км. смяна. Почти всички са на 10 хил.
    Е такова нещо за 1 път чувам, според мен колко километра ще караш с едно масло зависи от самото масло, а не от годината на производство на колата. Селения Голд е за 15 000 км., а други са за 10 000 км. (за обикновени двигатели говоря не за турбо)
    Lancia-bg.com

    Коментар


      #3
      Абе ако сипеш приста супер бензин и минеш 15 000км,няма да е добре това Yellow_Flash_Colorz_PDT_44 .Можеби са имали на предвид ,ако се сипва селения.Но не ми се вярва с какво и да е масло да минеш15 000км .
      FIAT TIPO 1,6

      Коментар


        #4
        Не пише какво масло да използваш(по подразбиране и селеня може да бъде) но какво общо има годината-някой да е намирал отговора на въпроса?
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #5
          масло...

          BO написа:
          Не пише какво масло да използваш(по подразбиране и селеня може да бъде) но какво общо има годината-някой да е намирал отговора на въпроса?
          Би трябвало да пише ! Може да не пише кокретния производител или марка/Селения-за Фиат-не е задължително-препоръчва се/,но задължително трябва да е посочен експлоатационния клас по CCMC/ API ,както и вискозитетния по SAE !Досега не съм срещал тех.описание,в което да не пише тези неща !За годините логиката е следната: /не само за Фиат /От определена година нататък е подобрена технологията на производство на двигателя,и се увеличава интервала на смяна-това го определя завода-производител.Друг е въпросът,че всички тех.описания са само за двигател в отлично тех.състояние,затова със срока на смяна и вида и качествата на маслата се варира и според този показател,но това е друга тема ...
          Ex. Grande Punto Driver

          Коментар


            #6
            Момчета, да не забравяме, че освен изминатите километри има и значение и колко време е карано с това масло .... Не може да си карал пет години и да си минал 5000 км. и да караш още пет години ... До колкото знам смяна на всяка година или изминати 12 хил. км. е оптималното време и километри ... ако някой има опит и доводи да пише ...
            Tempra 1.6 i.e. S Lybra 1.8 vvt lx 088 9 242 369

            Коментар


              #7
              Според мене за кола над 100 000км не е редно да се говори за смяна на масло на повече от 10 000км, пък било то Селениа Голд и т.н. А за дизелов двигател смятам че интервала трябва да се намали до 8 000-9 000км.Аз лично карам със Селениа Голд и го сменям на 10к /доволен съм, но пък от друга страна не съм опитвал с друго на тази кола/

              Коментар


                #8
                Oще малко инфо по тематаhttp://www.baxcar.com/sint_masla.htm
                Fiat Brava 1.9TD.100кс.1998г

                Коментар


                  #9
                  когато си купих колата й сложих Castrol GTX 3 Magnatec и до сега карам с него /около 10000 км/ и ми се струва много добре, защото тези км съм ги минал основно градско и маслото е доста чисто.
                  "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
                  (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

                  Коментар


                    #10
                    ..На мойто Уно 45 в сервизната книжка пише - бензин: смяна на 15 000 км. - дизел: смяна на 7500 и филтър на 15 000 км. Аз лично имам следните впечатления когато колата гори масло "логаритмично"...Примерно за 4-5 хиляди гори двеста триста грама..след това за още хиляда км. още толкова - колкото за 4-5 хил. .. Значи вече е за смяна.. От Селенията съм доволен-някъде на 7-8 хил. по тая схема го сменям..карал съм и по 12-13 хил като нямам пари...))).. ии..така...

                    Коментар


                      #11
                      http://www.selenia.net/
                      LANCIA Y 1.2 16v 86HP
                      176B9.000
                      ALFA ROMEO 156 2.0 T.S. 155HP
                      AR32301

                      Коментар


                        #12
                        charlie написа:
                        когато си купих колата й сложих Castrol GTX 3 Magnatec и до сега карам с него /около 10000 км/ и ми се струва много добре, защото тези км съм ги минал основно градско и маслото е доста чисто.
                        Малко извън темата ...Аз си мисля, че освен да смазва маслото би трябвало да убира и разни мръсотии из двигателя ... не е ли така или аз греша? А щом едно масло е доста "чисо" - то май не става а? Ако не служеше да убира буклуците, то за какво ти е този маслен филтър а?Ако някой знае повече да каже ....
                        Tempra 1.6 i.e. S Lybra 1.8 vvt lx 088 9 242 369

                        Коментар


                          #13
                          И мен така са ме учили за маслата, трява да потъмняват.
                          Lancia-bg.com

                          Коментар


                            #14
                            Мене пък са ме учили, че потъмняването на маслото е по 2 причини:1) миещи свойства на маслото;2) окисление, което се получава при високи температури;Извод:Маслото трябва да почернява, но не прекалено бързо. Ако бързо почернее, значи температурата около буталата и сегментите е висока => не прави добро смазване...
                            Alfa 156 1.8 TS 16V 144hp
                            --- в сърцето завинаги... ---
                            Fiat Tipo 1.4 DGT karb. 78hp

                            Коментар


                              #15
                              Като го гледам мойто масло...бая черно станало за 5000 км. ама ще се кара още с него...
                              #FiatBg

                              Коментар

                              Working...
                              X