Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Максимална скорост?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Максимална скорост?

    Всеки който има фиатка с книжката знае какво пише вътре!А за тия които не знаят ще поясня малко!Има малко техническа информация и малко по обслужването на автомобила!Та точно мен ме интересува въпроста по техническата част и по-конкретно таблицата на предавателните отношения на скоростната кутия и диференциала!Та има до нея и таблица за максималната скорост на всяка една от предавките (1-ва 2-ра....5-та)Та предавателното отношение на скоростната кутия намалява с проценти толкова точно с колкото се увеличава максималната скорост на всяка една от предавките (логично е) (примерно ако 2-ра скорост е с 30% по-малко предавателното отношение спрямо 1-ва, то на втора скорост максималната скорост е точно с 30% по-голяма)Та максималната скорост която се определя за всяка скорост е сигурно при максималните обороти-но го пише ама сигурно е така-6000об/минИ накрая въпроса съществения:5-та скорост спрямо 4-та не дават същата максимална скорост в процентно отношение (разликата е 170км/ч-за 4-та към 175- за 5-та - двигател 1.6и.е.)-Теоретично ако се запази и това отношение би трябвало да вдигне 207км/ч - смятал съм го На вече явно двигателя не може да развие тези обороти същите като за 6000об/мин на 5-таА ако има наклонче
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Ами аз мисля така, на първа предавка имаш примерно предавателно отношение 3,545, вдигаш 6000 1/мин. на двигателя, водимото зъбно колело се върти със едиколко си. На пета предавка обаче отношението е вече 0,889 примерно(т.е. вече под 1, докато на 4-та е примерно 1,16 т.е да получиш теоретично същото отношение вече ще трябра да получиш максималната мощност при 6800 1/мин. да кажем, за такова предавателно отношение. Да ама там вече кривата на мощността отива надолу...

    Коментар


      #3
      Е да ама няма значение че отношението няма значение дали е под 1 или над 1 (същата логика може и да се каже под 2 или над 2)-защото главното предавателно оношение е непроменливо-съответно има значение само отношението на зъбните колела на скоростнака кутияСамо където на двигателя му трябва много голям съртящ момент за да се развърти до необходимите 6000об/мин
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #4
        BO написа:
        Е да ама няма значение че отношението няма значение дали е под 1 или над 1 (същата логика може и да се каже под 2 или над 2)-защото главното предавателно оношение е непроменливо-съответно има значение само отношението на зъбните колела на скоростнака кутияСамо където на двигателя му трябва много голям съртящ момент за да се развърти до необходимите 6000об/мин
        Не е баш така. Има значение дали е съотношението над или под 1.Ако е 1:1,1 тогава се нарича повишаващо - на една врътка от маховика , колелетата правят 1,1 врътка. Иначе се води намаляваща под 1, това го има само на 5-а.
        Tipo, 1,8 DOHC, 105 hp

        Коментар


          #5
          :D Ако на 1 оборот на двигателя колелата правиха 1 врътка представяш ли си с колко км/ч бихме се движили? по моите сметки излиза някъде около 635км/ч (на 13"165х70 колела а на 14 175х70-671км/ч)-супер яко А и за това си използвам само оригиналните размери на гумите за да няма съответната разлика защото ако си сменя колелата за 14" на всеки 50км/ч километража ще бяга приблизително с 3км/ч
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            #6
            Забравяте за главното предаване (диференциала) Нали и там има някво намаляване (примерно 3 и нещо) та при 1:1 на скоростната кутия пак колелата се въртят по-бавно. Но май темата беше за мах скорост. Та, теоретичната която смятате, не може да се постигне на 5-а, щото мотора няма мощност да преодолее въздушното съпротивление. То расте квадратично с увеличаването на скоростта и при увеличение на скоростта 2 пъти съпротивлението нараства 4 пъти. При 120км/ч около 60% от мощността на двигателя отива за преодоляването му(не съм много сигурен ама беше нещо такова и май зависеше от Сх на колата) Иначе на теория мойта типочка трябва да вдигне над 200 на 5-а при 6000 об. Ма нема душа горката, стига едвам до 170 и то по нейния си километраж, т.е. реално са по-малко.
            FIAT Tipo 1,4mi - EX
            Alfa Romeo 146ti - EX
            Alfa Romeo 156 2,4JTD

            Коментар


              #7
              BO, човек, сега не мога да разбера какво питаш. Аз помислих, че питаш защо отношението на максималните скорости мажду 5-та и 4-та предавка не е такова както между 4-та и 3-та.
              5-та скорост спрямо 4-та не дават същата максимална скорост в процентно отношение (разликата е 170км/ч-за 4-та към 175- за 5-та - двигател 1.6и.е.)-
              Затова и писах, че за да получиш същото отношение, то тая 5-та предавка трябва да получава по-голяма скорост (защото е намаляваща)от другите. Ама къде е тая мощност след 6000, при положение че намалява... А на 6000 1/мин. на двигателя ще имаш по-малък въртящ момент на изходящия вал отколкото на съшите обороти на 4-та. Затуй за да получиш теоретично съшото отношение на скоростите, трябва на 5-та да имаш максимална мощност и въртящ момент при по-висока честота на въртене, или повече въртящ момент и мощност при същите обороти,което няма как да стане(примерно). Проблема е никакъв да направят скоростна кутия, даваща еднакви отношения на скоростите, ама тая 5-та трябва да не е понижаваща, а зашо е такава е друг въпрос.
              Ако на 1 оборот на двигателя колелата правиха 1 врътка представяш ли си с колко км/ч бихме се движили? по моите сметки излиза някъде около 635км/ч (на 13"165х70 колела а на 14 175х70-671км/ч)-супер яко
              Ама това не значи, че изходящия вал не може да се движи по-бързо от коляновия(на 5-та май е точно така)...

              Коментар


                #8
                Понеже не съм успял да обясня добре, щото толкова си разбирам, ето мнението на един човек който доста ги подразбирва тия работи от BMW форума:"максималната скорост е функция на 3 неща - конски сили (ако двигателя може да се върти над 5000 оборота), съотношение на крайното предаване/ последната предавка и коефицент на въздушно съпротивление... значи на последната предавка (5та или 6та или там квото е) двигателя е максимално натоварен и седи такъв дълго време- примерно на 1ва, 2ра и 3та двигателя се товари за малко време- докато стигнеш червеното и смениш на следващара предавка.. да ама ако си на 5та.. докато стигнеш червената линия минават 5-10-15-20 секунди.. може и повече през това време двигателя е максимално натоварен (газта е отворена до край, но товара е голям)... затова и ако си карал много бързо и изведнаж намалип и караш по-бавно виждаш как температурата на водата рязко се качва за известно време... това е защото като караш бързо независимо че двигателя отделя по-голяма топлина (загуби) , охлаждането е на 6 (има достатъчно въздух) и може да компенсира.. да ама като намалиш двигателя все още е много горещ, но въздуха през радиатора дето минава почва да не стига.. и почват едни вентилатори.. не ти е работа относно максимални обороти на последната предавка- зависи от 3те неща споменати по-горе, но най-важното е крайното предаване на диференцяла и последната предавка- за диференцяла - ако е много ниско като число (примерно 2,8 : 1), диференцяла е "дълъг"- демек малко обороти на двигателя отговарят на много обороти на предавателните колела и обратно- ако числото е голямо - примерно 4,11 : 1 тогава диференцяла е "къс" - демек много обороти на двигателя - малко обороти на гумите. за последната предавка на колата - предавките са 3 вида - повишаващи, 1:1 и понижаващи (overdrive). повишаващи най-генерално казано са 1,2 и 3... при тях повече обороти на двигателя отговарят на по-малко обороти на двигателните колела.. 4та е 1:1, 5 и 6та са 0.ххх и са понижаващи... каква е връзката? карал ли си някога бегач със скорости? ми то е същото- като си на голям венец отзад- педалите се въртят леко ама в един момент въртиш педалите колкото бързо можеш ама скороста не е голяма - бързо се набираш, но .. ми мисли все едно че ти си двигателя и си стигнал червената линия после обратното- слагаш отзад на най-малкия венец и въртиш колкото сила имаш- тежки са педалите, ама вървиш бързо... да ама не можеш да ги завъртиш толкова бързо колкото като беше на голямия венец отзад, нали? този случай е еквивалентен при колите когато главното предаване ти е дълго (малко число) и на последната предавка двигателя не е достатъчно мощен да си стигне максималните обороти защото въздушното съпротивление, липсата на коне и дългото крайно предаване му пречат... начи кво излиза? че наи-добре за максималната скорост е мощноста на двигателя, въздушното съпротивление и крайното предаване да са сметнати така че на последната предавка (4та,5та и тн..) като си близо до червената зона на оборотите двигателя да няма повече коне че да "избута" колата да върви по-бързо.. това положение ти е Vmax примери: повечето американски коли със големи двигатели имат много дълга последна предавка (6та) със цел икономии на бензин на дълъг път.. нормално е на 6та, със 130км двигателя да се върти със 1500-1700 оборота... 6та е 0.5 (понижаваща) 5та е 0.75, 4та е 1:1... при такава конфигурация максималната скорост се постига на 5та.. дори 500 коня да имаш, 6та е прекалено дълга и двигателя от 200 нагоре не може да избута колата... едно е39 м5 обаче е със относително къси предавки и макс. скорост се постига а 6та (0.75 мисля)... при това положение крайната предавка е достатъчно къса да позволи на двигателя (които е достатъчно мощен) да постигне максимални обороти... ми това е.. мисли.. велосипеди със скорости и всичко е ясно ... "
                Tipo, 1,8 DOHC, 105 hp

                Коментар


                  #9
                  Благодаря за пояснението беше изчерпателен и точно отговора е добар И остава едно последно нещо:Ако си добутам колицата до 6000об на 5-та дали ще вдигне желаните 207км/ч (както и да стане ако ще да е под наклон-не говоря че ще и стигне мощността да го направи на равно)Някой правил ли си е този експеримент Ако ще бъде някой му давам титла "най-железния човек"хехехеехАз не си представям типо с 207 км/ч-поне с нормалното окачване -на двигатели 1.6 1.8 не клапановите!(чувал съм че са с малко по-различно окачване)Аз на моето като вдигнах 180 започна да се даржи странно(олекна волана започна да се литака от вятъра... и такива неща-а жената ми вътре ми създаваше още по голямо приключение с едно пиииииии, ааааа-ако бях вдигнал нужните 200+км/ч щеше да съм с по-леко сърцебиене без нея в колата :P :P )
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    Tonov е прав-всичко е от въздушното съпротивление.До 60 km/h то е пренебрежимо малко но над тази стойнот то нараства доста бързо по квадратна функция.
                    Brava 1.8 16V

                    Коментар


                      #11
                      BO написа:
                      ...Аз на моето като вдигнах 180 започна да се даржи странно(олекна волана започна да се литака от вятъра... и такива неща-а жената ми вътре ми създаваше още по голямо приключение с едно пиииииии, ааааа-ако бях вдигнал нужните 200+км/ч щеше да съм с по-леко сърцебиене без нея в колата :P :P )
                      Що бе какво му има на автомобила? Добре си се държи при над 160. А иначе съм го пробвал, 200 дига. На равно 180 не са му проблеми. Това 1.6 двувалка. При това поскопена.
                      Tipo DGT, 1.6 DOHC

                      Коментар

                      Working...
                      X