Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблеми с турбо при JTD. Грешка P0235. Едно решение.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблеми с турбо при JTD. Грешка P0235. Едно решение.

    След всичките ми контакти с колеги шофьори и собственици на автомобили,дело на Фиат груп стигнах до извода,че този проблем е масов за всички двигатели снабдени с турбини с променлива геометрия.Но нека тези които хвалят немските возила не забравят,че този проблем го има и там,защото работят със същият клапан(да не забравяме,че и той е немски PIERBURG ),просто тук ще дискотирам само италианките,в частност моето Стило,защото благодарение на него стигнах до решението на проблема.Проблема касае моторите 1,9 и 2,4.
    Та,както вече споменах става въпрос за турбина с променлива геометрия,която се управлява от вакуум подаван в различна големина от соленоиден клапан.
    Въпросният клапан се управлява от контролера на двигателя (ЕКУ-то) и в зависимост от режима на работа на мотора коригира оборотите на турбото,съответно налягането на въздуха в смукателният колектор.Това е общо казано.
    Преди да продължа искам да обърна внимание на симптомите,които се забелязват при Недобрата работа на този клапан с уговорката,че преди това сте проверили здравината на въздуховодите преди и след турбината,както и изправноста на MAF и MAP сензорите и на актуатора(гъбката) на турбото.

    1.Пренадуване-от 100 до 500 mBar по-високо налягане в различните режими на работа на мотора (ЕКУ-то регистрира грешка P0235),при обороти над 2000 идва момент в който колата забива муцуната(остава без мощност) и светва чек лампата.След няколко секунди всичко е ОК и колата продължава нормална работа.
    При някой това се проявява периодично,дори бих казал при всяко надвишаване на 2000-2200 оборота,при други по рядко,а при трети(както беше при мен) при мокро време.При пренадуването се забелязва по-голямо количество дим през ауспуха.

    2.Недостатъчно налягане в смукателният колектор.ЕКУ-то не регистрира грешка(поне до сега не съм чул,но ако някой колега има такъв случай,нека да ме допълни за да бъдем по изчерпателни).Колата е тромава при старт и нееластична при ускорение.Разликата в нивото на налягането е с около 100-300 mBar по-малко от нормалното работно за двигателя.(както за 1,9 така и за 2,4).Причината в клапана за този симптом се взема под внимание в случай че преди това сте проверили изправноста и цялоста на въздушните пътища от турбината до всмукателният колектор.

    3.Липса на налягане(турбината почти не работи).При този случай вакуум до турбото не стига(обдухването му максимално е ограничено) и то не може да се развърти за да достигне номинални обороти.Колата няма никаква мощност и адски много дими черно през ауспуха.Точно това се случи при мен в една прекрасна септемврииска сутрин,което ме провокира и накара да разглобя клапана който управлява вакуума към турбината.

    Вариантите са два-или се захващате с разглобяването на клапана и почистването му или си купувате нов.

    Втора употреба-30-50 лв.(няма гаранция дали не е повреден като Вашият)
    Чисто нов-около 120 лв.

    Ето го и въпросният клапан.На Стило-то се намира ниско долу под акумулатора и е много добре атакуван от вода и прах.Като цяло е трудно достъпен.Преди време моят го преместих на гърба на радиатота.
    AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
    HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
    Kawasaki ER-6n'2012

    #2
    Аз избрах първият вариант.Нямам какво да губя-ако го оправя-добре,ако не го оправя пак добре,защото ще купя нов.Прежалих го и се захванах.

    Към тялото на клапана стои едно модулче.Изглежда като паралелепипед.Това е външният филтър на отдушника на мембраната на клапана.Не съм го показал на снимките).Казвам външният,защото има и вътрешен,но за това по надолу в писанията.Та този външният се разглобява посредство отвертка и удобна упорна точка.Изграден е от много фина мрежа.Трябва да се почисти! Това го направих с препарат за миене на съдове и след това издухване на компресор.

    За да се разглоби клапана трябва да махнете металната скоба,която стяга и свързва двата дяла на работната част на клапана.Така е направена че не може да се използва втори път след демонтаж.Аз я унищожих с едни секачки.Все пак внимавайте да не унищожите друга част от клапана.Тук искам да вмъкна че мундщуците(тръбичките) които излизат от клапана за входа,изхода и отдушника са много крехки и податливи на счупване,така че който се захване с тази процедура нека да бъде внимателен и с тях.

    Клапана с отделени двата дяла:
    AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
    HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
    Kawasaki ER-6n'2012

    Коментар


      #3
      Разглобяването продължава...Както се вижда от снимката има една работна клапа(мембрана),която е пряко закрепена на котвата на соленоида(вид електромагнит).Именно тя регулира нивото на вакуума.След изваждането и(става много лесно) установих че по котвата(кръглата ос) има доста корозия(ръжда),която от своя страна тормози свободното движение на котвата в отвора на електромагнита.Именно това е причината за Недобрата работа на клапана като цяло и съответно проблемите с управлението на турбото.
      AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
      HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
      Kawasaki ER-6n'2012

      Коментар


        #4
        След като извадите клапата с оста стигате до отдушника и.В него има положено едно малко филтърче(на снимката по долу),което е изградено с много фина мрежа.Там нещата също са плачевни.Мрежичката е набита с прах,а това допълнително ограничава адекватните реакции на клапата(мембраната) при команда от ЕКУ-то.Това го вмъквам като втора причина за Недобрата работа на клапана като цяло.
        AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
        HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
        Kawasaki ER-6n'2012

        Коментар


          #5
          Почиствате корозията с някакъв разредител и четка за зъби,а може и с много фина шкурка,като внимавате да не нараните мембраната.Мрежичката на филтъра аз лично я измих с препарат за съдове и вода,а след това я издухах с не много силна струя на компресор.Сглобяване е по реда обратен на разглобяването до момента на сдвояване на двата дяла на работната част.За целта използвах лепило от рода на епоксидните смоли.Не препоръчвам POXIPOL.Вярно-съхне бързо,но се пука и има много лоши спойващи свойства.Аз използвах аналог на BISON.Представлява една двойна спринцовка.Трябва ви много малко количество.Съхне за окло 12 часа.На снимката по долу съм показал къде точно да намажете с лепилото.Много е важно да не цапате настрани,защото всяко излишно количество ще пречи на работата на мембраната.Нанасяте тънък филм от лепилото на указаната повърхност и притискате добре(за предпочитане е да го притиснете на ментгеме) за 12 часа.
          AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
          HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
          Kawasaki ER-6n'2012

          Коментар


            #6
            След засъхването клапана е готов отново за експлоатация.Монтирах го.Закачих към колата компютъра със FiatEcuScan и какво да видя-ЧУДО! Данните от показанието на налягането са пефектни.Турбото се развърта нормално и осигурява номиналното налягане в смукателният колектор.Така спестих няколко десетки лева и колата спря да пуши.Ето и клапана в завършен вид.

            Коментари по темата тук.
            Модераторски екип на fiat-bg.org
            AR 159 Ti 2,4 mJTD 210 h.p.
            HONDA Accord tourer 2.2 i-DTEC Type S 180 h.p.
            Kawasaki ER-6n'2012

            Коментар

            Working...
            X