Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

питане за налягането на газта !!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    питане за налягането на газта !!

    Обръщали ли сте внимание като сипвате газ ,какво е налягането на колонката ?Въпросът ми е следният : има ли значение от това налягане (може и да не е налягане и да бъркам ) на ОМВ показва 10 .та има ли значение какво е налягането ,оказва ли влияние на вървежа на колата и колко трябва да показва ако има значение !!Предварително благодаря !
    фиатче Браво 2.0

    #2
    налягането е различно на различните газ станции. от 8 до 12 мнооого рядко 13 бара. за вървенето на колата няма значение, то въпроса е да стигне до изпарителя по някакъв начин след това се засмуква нужното количество газ от двигателя и това е.
    Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
    Fiat Bravo'97 1,6 16v
    Fiat Tempra'91 1,6 mono

    Коментар


      #3
      Re: питане за налягането на газта !!

      tomazo написа:
      Обръщали ли сте внимание като сипвате газ ,какво е налягането на колонката ?Въпросът ми е следният : има ли значение от това налягане (може и да не е налягане и да бъркам ) на ОМВ показва 10 .та има ли значение какво е налягането ,оказва ли влияние на вървежа на колата и колко трябва да показва ако има значение !!Предварително благодаря !
      Сега, за да ти отговоря абсолютно аргументирано, трябва да знам устройството на газовата колонка. Но тъй като не го знам, мога да разсъждавам само най общо и следователно може да греша в детайлите. Все пак ще опитам да дам съображения:1. Газта, когато се налива в бутилката е течна и би трябвали да се мери като течност, ако колонките са конструирани както трябва. А аз вярвам че са.2. След като е налята в бутилката, газта си остава течна, като над повърхността на течността се напълва с газообразен пропан бутан с някакво (не е постоянно) налягане, което се нарича газова фаза. Това налягане е такова, че останалата газ да остане течна. Тоест, ако по някаква причина течната газ в бутилката започне да се изпарява (примерно слънцето напече бутилката) налягането се повишава и изпарението спира. Най-общо казано, налягането на газовата фаза зависи от 2 неща: 1. Състава на газта; 2. Температурата на бутилката (съдържанието). (Между другото, ако знаем температурата на бутилката и налягането на газовата фаза може да се определи състава на газта - това съм си го мислил за да разбера с какво ми тълнят колата на газстанцията)Всичко това го написах, защото подозирам, че бутилките на газстанцията не се различават принципно от бутилката в багажника ми и същите съображения важат и там - тоест налягането зависи от състава на газта и температурата. Лошото е, че няма как да разберем температурата на бутилката - тогава по налягането би трябвало да може да се установи състава на газта. Допълнително в газ колонките има и помпа, която също би могла да влияе на налягането... тук липсват данни.Накрая да обобщя: Налягането едва ли влияе на количеството което ни сипват в бутилката - това не означава че не ни лъжат. Има и други начини да се излъже брояча. Например, плътността на течната газ много силно зависи от температурата. Ако ни сипват затоплена газ, определето литрите ще отговарят, но газта ще е по-малко. По тази логика, аз бих заложил на газстанциите при които налягането е НИСКО - това, при равни други условия, означава че температурата на газта е по-ниска, а плътността по-висока.
      Fiat Ritmo 105TC
      1600cc 105к.с.

      Коментар


        #4
        направи ми впечатление следното : когато сипвам на някакви безисвестни газ станции ,колата не върви на газ.един път сипах в шел и тогава обърнах внимание на налягането беше 8 бара.след това оня ден сипвам в ОМВ 9 бара ,разход 20 на 100 газ.Вчера заредих на ОМВ на Цариградско посока Пловдив ,налягане между 10 и 11 бара ,минах 250 км км. всичко е нормално и като вървеж и т.н. разхода не ме интересува толкова много просто реших ,че има значение това налягане което е на колонката .Благодаря ,че ми разяснихте някои работи все пак .
        фиатче Браво 2.0

        Коментар


          #5
          Колега johnfound,не можах да разбера какво имаш в предвид "състава на газта".И как ще се определи той ако знаеш темп. и налягането на бутилката?П.С. Според мен разхода и вървенето на колата зависи от процентното съдържание на пропан/бутан.Колкото повече бутан има в сместа толкова по-лошо(не върви пущината :D )
          125s/1600ccm/100ps

          Коментар


            #6
            FIAT 125s написа:
            Колега johnfound,не можах да разбера какво имаш в предвид "състава на газта".И как ще се определи той ако знаеш темп. и налягането на бутилката?П.С. Според мен разхода и вървенето на колата зависи от процентното съдържание на пропан/бутан.Колкото повече бутан има в сместа толкова по-лошо(не върви пущината :D )
            Именно процентното съдържание на пропан/бутан имам предвид. Тъй като температурите на кипене на бутана и пропана се различава то при дадена температура, налягането зависи от процентното съдържание на газовете. Имах някъде графики на зависимостта, но трябва да ги потърся...По принцип в лятната газ има повече бутан отколкото в зимната.
            Fiat Ritmo 105TC
            1600cc 105к.с.

            Коментар

            Working...
            X