Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

смяна на уплътнителните пръстени на клапаните

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    смяна на уплътнителните пръстени на клапаните

    дали някой знае могат ли да се сменят гумените пръстенчета на клапаните без да се сваля главата? колата е фиат типо 1372 cbm. подозирам че от там идва големия разход на масло около 500 гр. на 1000 км. може и сегментите да са износени но не ми се вярва защото колата върви много ( има голяма мощност ) бия 1,6 двувалка на баир. колата ми е с карбуратор спортни свещи и спортен филтър. на равно 170-180 км/h не са никакъв проблем ( все пак ще и измеря компресията за да разбера за сегментите ) но въпроса ми беше за пръстенчетата на клапаните. един майстор ми каза че без да се сваля главата не може

    #2
    Аз лично си я свалих (типо 1.1 fire aма отгоре пак на пулове и т.н. като твоето общо взето) а и гарнитурата ми беше за смяна (прегрях си колата няколко пъти от глупост).Иначе теоретично се прави.Аз даже съм виждал ама не на Фиат как го правят - откачаш ангренажния ремък и вадиш отгоре разпределителния вал,После въртиш двигателя докато примерно първи цилиндър ти дойде в горна мъртва точка (най-лесно го познава че е там като бъркат през свещта),вклюяваш на скорост и сваляш пружините на клапаните на съответния цилиндър(това е трудната част) и разчитайки на това че клапанът ще се подпре на буталото му вадиш двете контри отгоре (казват им кучки ама как се казват наистина незнам),след това вадиш пружината и стигаш до гумичките (моите отвън бяха с метален корпус и се наложи да ги режа което никак не е удобно ако имаш и клапан вътре в отвора),сменяш и после слагаш пак пружината и натискаш достатъчно яко за да успееш да сложиш контричките (това е много трудната част защото трябва да натиснеш много понеже клапанът влиза навътре за да подпре на буталото) и сглобяваш нататък.Проблемите са няколко - много трудно се прави защото клапаните отиват надолу и натискаш като луд докато извадиш и сложиш пружината.Това трябва да го правиш с две отверки и с третата ръка да извадиш с клещи (пинсети) двете контрички.Рискът да се отплесне едната от отверките и да ти надере леглото за пула е почти 100%.Другият метод да извадиш тея контрички е да удариш рязко с камък от гедоре върху пружината на клапанът отгоре обаче тогава мже да го изкривиш,счупиш или да подбиеш буталото защото като удариш свиваш пружината и както буталото е горе директно удряш в него (ефектът от скъсване на ангренажен ремък ама симулиран ръчно).Скоба за клапани не може да се използва защото просто няма как да го хванеш отдолу.С една дума може да се направи ама е много по-сложно и трудоемко отколкото да си свалиш главата и да си ги направиш като човек.Отделно че като гори масло клапаните хващат страшно много нагар и няма да е лошо да ги изчистиш като сваляш главата (на машина струва по 5 лева на клапан) понеже иначе и компресията ти отива и т.н. понеже не затварят както трябва (имах такъв проблем с моите клапани и компресията ми беше 1.5 атмосфери).Гарнитурата за главата на мен ми беше 16 лева така че не са скъпи.Все пак си прецени сам според времето и възможностите си.Успех!
    Fiat Tipo DGT 1108cm3 Fire, VW Passat B3 1878cm3

    Коментар


      #3
      благодаря ти за супер изчерпателния отговор! беше ми много полезен, имах някои въпроси които не ми бяха ясни но сега всичко е О.К. определено ще си сваля главата за да ги сменя като хората а и наистина не е лошо да се прегледат регулират и почистят клапаните. дори мисля сам да извърша някои операции. още веднъж ти благодаря и приятна вечер!

      Коментар


        #4
        zfa159 написа:
        Проблемите са няколко - много трудно се прави защото клапаните отиват надолу и натискаш като луд докато извадиш и сложиш пружината.Това трябва да го правиш с две отверки и с третата ръка да извадиш с клещи (пинсети) двете контрички.Рискът да се отплесне едната от отверките и да ти надере леглото за пула е почти 100%.Другият метод да извадиш тея контрички е да удариш рязко с камък от гедоре върху пружината на клапанът отгоре обаче тогава мже да го изкривиш,счупиш или да подбиеш буталото защото като удариш свиваш пружината и както буталото е горе директно удряш в него (ефектът от скъсване на ангренажен ремък ама симулиран ръчно).Скоба за клапани не може да се използва защото просто няма как да го хванеш отдолу.
        За тая работа си има специален инструмент, за свиване на пружините. С отверките не е работа. Инструмента се хваща за болтовете на лагерите на разпр. вал и натиска тарелката на пружината. Тогава се работи много приятно и лесно. Става за 5 минути. Другият трик, за който съм чувал е, през отвора на свеща, в цилиндъра се пъха дебел 1см, плетен шнур (въже), така че клапана да опре в него - тогава клапана остава по-високо и по-малко трябва да се свива пружината.Този метод за смяна на гумичките е най-щадящ за двигателя. При свалянето на главата е най-правилно да се сложи нова гарнитура и нови болтове, а това си е разход.
        Fiat Ritmo 105TC
        1600cc 105к.с.

        Коментар

        Working...
        X